Príčiny a príznaky pankreatickej atónie u hovädzieho dobytka, spôsoby liečby a prevencie

Hovädzí dobytok sa vyznačuje komplexným tráviacim systémom, ktorého fungovanie závisí od mnohých faktorov. Dôvodom výskytu atónie proventrikulu môže byť nesprávna strava alebo nekvalitná strava. Ak okamžite nezačnete konať, existuje riziko negatívnych následkov. Patria sem obštrukcie žalúdka a dokonca aj smrť. Preto by prvé príznaky patológie mali byť základom pre kontaktovanie veterinárneho lekára.

Opis choroby

Stav atónie proventrikúl u hovädzieho dobytka je sprevádzaný znížením kontraktilnej aktivity niektorých častí žalúdka - najmä oka, omasum a jazvy. V tomto prípade je pozorovaná slabosť alebo úplná absencia kontrakcií. Takáto nízka tráviaca aktivita samozrejme ovplyvňuje stav zvieraťa a jeho náladu.

Nesprávna strava sa považuje za častú príčinu vývoja choroby. Medzi hlavné faktory vzhľadu atónie patria:

 • nadmerné množstvo silnej a hrubej stravy v strave - napríklad veľa sena alebo slamy na pozadí nedostatočného množstva sukulentného krmiva;
 • použitie studenej alebo špinavej vody, ktorá obsahuje veľa patogénnych mikroorganizmov a nečistôt;
 • náhly prechod z jedného druhu potravín na druhý - napríklad nahradenie šťavnatej trávy suchým kŕmnym zmesou;
 • nekvalitné potraviny - zhnité korene, plesnivé krmivo, koncentráty nízkej kvality sa môžu stať príčinou problémov;
 • infekčné choroby alebo infekcie zvierat parazitmi.

Atónia sa často objavuje na jeseň, keď sa zviera po systematickom spásaní a zelenej tráve premiestni do kŕmnej zmesi.

Medzi ďalšie faktory, ktoré spôsobujú problémy, patria:

 • hlasný zvuk;
 • preprava zvierat v doprave;
 • diaľková preprava;
 • silné napätie;
 • nedostatok systematickej chôdze.

atónia proventrikulu

Formy a príznaky choroby

Nasledujúce príznaky sú charakteristické pre žalúdočnú atómiu:

 • strata chuti do jedla;
 • zníženie výnosu mlieka;
 • celková letargia;
 • zvýšenie teploty až o 40 stupňov;
 • náhly úbytok hmotnosti;
 • husté hnedé výkaly alebo jeho úplná neprítomnosť.

Pri pohmatávaní brucha človek pociťuje, že jazva je hustá a nezmršťuje sa. V normálnom stave je počet kontrakcií pred jedlom 2 - 3 za 2 minúty. Po jedle sa tento parameter zvyšuje až 5-krát. Výskyt atónie vyvoláva výrazné zníženie počtu kontrakcií. S komplexnými formami atónie sa úplne zastavia. Na pozadí infekcií, komplexných foriem endometritídy alebo mastitídy s helmintickou inváziou je pravdepodobnosť sekundárnej atónie vysoká.

V počiatočnej fáze objavenia sa patológie je pozorované zníženie kontrakcií jaziev. Toto štádium choroby sa nazýva hypotenzia. Medzi prvé príznaky vzniku choroby patrí grganie s plynmi a neprítomnosť žuvačky. Akútna hypotenzia sa vyznačuje prudkým vývojom. Na niekoľko hodín sa jazva u zvieraťa zmenšuje a jeho stav je narušený. Medzi prvé príznaky atónie a hypotenzie patrí zhoršenie chuti do jedla a tendencia stagnovať. Zároveň by si poľnohospodár mal okamžite všimnúť také zmeny v správaní domáceho maznáčika a prijať vhodné opatrenia. Najcharakteristickejším príznakom atónie je zastavenie grgania.

Keď sa objavia takéto príznaky, musíte cítiť žalúdok. Ak je počet kontrakcií menší ako 1 - 2 za 5 minút, naznačuje to vývoj hypotenzie. V takom prípade je potrebné prijať okamžité opatrenia.

Ako je diagnostikovaná atónia u hovädzieho dobytka

Aby sa diagnostikovala atónia u kravy, veterinár berie históriu a klinické príznaky choroby. Ak je hypotenzia sekundárneho pôvodu, k príznakom hypotenzie sa pridávajú príznaky základnej choroby.

atónia proventrikulu

Môže to byť ketóza, gastroenteritída, osteomalacia. Môžu sa tiež vyskytnúť príznaky acobaltózy a acetonémie. Počas tehotenstva sa hypotenzia vyznačuje pomalým vývojom a ku koncu tohto obdobia sa zvyšuje. Diferenciálna diagnostika nemá malý význam. Veterinár musí vylúčiť traumatickú retikulitídu, osteomalaciu, ketózu. Mali by ste tiež odlíšiť atómiu od gastroenteritídy, zablokovania knihy, mastitídy, endometritídy a iných patológií.

Metódy liečby patológie u hovädzieho dobytka

Liečba patológie by mala byť zameraná na obnovenie pohyblivosti a sekrécie proventrikulu. Obnovenie mikroflóry, boj proti hnilobným procesom a intoxikácia nie sú nijaké dôležité. Ak začnete primeranú terapiu včas, bude možné normalizovať stav zvieraťa počas prvých 3 dní.

Veterinárne lieky

Liečbu chorôb by mal riešiť skúsený veterinár. Najskôr sa odporúča odstrániť stagnujúce jedlo. Na tento účel sa použije 1% roztok síranu sodného alebo hydrogenuhličitanu sodného. Musí sa zmiešať s 30 - 40 litrami vody.

Pri zníženom tlaku sa do žily vstrekuje chlorid sodný. Znižuje tiež príznaky intoxikácie a zvyšuje kontrakcie svalov. Po vybratí jedla by ste sa mali obávať normalizácie motorických a sekrečných funkcií. Na dosiahnutie týchto výsledkov sa odporúča zaviesť infúziu koreňa čeľade Helmut. Intravenózne sa oplatí použiť 2 až 3 mililitre lieku, orálne - 5 mililitrov. Zložky tejto látky pomáhajú stimulovať svalové kontrakcie. Na perorálne podanie sa odporúča infúzia zmiešať s vodou.

Odborný názor
Zarechny Maxim Valerievich
Agronóm s 12 ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letnú chatu.
Na obnovenie normálnych metabolických procesov je potrebné intravenózne podanie 300 mililitrov roztoku glukózy v koncentrácii 40%. Potrebujete tiež 150 mililitrov roztoku chloridu vápenatého. Odporúča sa injikovať približne 10 mililitrov kofeínu subkutánne.

Okrem toho na terapeutické účely sa oplatí používať „pilokarpín“, „fyzostigmín“, „proserín“. Na zastavenie fermentácie a hniloby v tráviacich orgánoch sa odporúča použiť Ichthyol. Na 1 liter vody sa oplatí 15 mililitrov produktu. Kompozícia by sa mala podávať dvakrát denne. Kreolín je tiež vhodný.

rôzne lieky

Ľudové lieky

Domáce recepty zlepšujú fungovanie tráviacich orgánov, ale nie sú schopné vyčistiť telo toxínov. Pred použitím týchto prostriedkov je preto dôležité umyť žalúdok. Na prípravu stimulačnej kompozície budete potrebovať 50 mililitrov alkoholu, 100 gramov droždia a 200 gramov cukru.Hotovú kompozíciu zmiešajte s 1 liter vody a dajte zvieraťu. Zmes sa naniesla znova po 1-2 dňoch.

Chôdza a masáže

Aby sa obnovila pohyblivosť, musí sa zviera pohybovať viac. Ak bude ležať stále, liečba nebude mať žiadny účinok. Krava musí chodiť najmenej 20-30 minút 2-3 krát denne. Nemocné zviera by sa malo masírovať 10 - 20 minút. Postup by sa mal robiť 2-4 krát denne. V takom prípade sa odporúča vykonávať plynulé kruhové pohyby.

Správna výživa

Kým sa stav nestabilizuje, krava sa nemá kŕmiť. Na zabránenie dehydratácie by ste mali používať iba čistú vodu. Po očistení žalúdka a odstránení zápalu je povolené kŕmiť domáceho maznáčika. V tomto prípade mu treba dať zelenú, nasekanú koreňovú zeleninu a seno. Hrubé krmivo sa bude musieť opustiť.

veľa škriatkov

Prevencia a prognóza

Ak sa chcete vyhnúť problémom, mali by ste postupovať podľa týchto pravidiel:

 • pravidelne chodiť so zvieraťom;
 • zvoliť optimálne množstvo jedla;
 • kontrola kvality krmiva;
 • slamku predparte;
 • vytvoriť vyváženú stravu;
 • dajte čistú vodu.

S patričnou starostlivosťou a včasnou pomocou je patológia ľahko liečiteľná. Atony proventriculus je komplexná patológia, ktorá je spojená s porušovaním pravidiel chovu zvierat. Ochorenie sa dá liečiť, preto je dôležité okamžite kontaktovať svojho veterinárneho lekára.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica