Príznaky a liečba bradavíc vemena u kravy, prevencia

Výskyt bradavíc u kravy na vemene je spojený s prienikom vírusového agens do epitelu, čo spôsobuje proliferáciu buniek vo forme bradavíc (papilómy). Toto ochorenie pravdepodobne postihuje mladé kravy do dvoch rokov veku. Priebeh choroby môže byť benígny alebo malígny. Najlepšie výsledky sa dosahujú pri komplexnej liečbe novokainom a vitamínmi. Je možné chirurgické ošetrenie.

Príčiny problému

Hlavným dôvodom je prienik vírusu papillomu do malých prasklín a rán kože. U dospelých kráv s vysokým imunitným stavom prenikanie vírusu zriedka spôsobuje aapillomatózu. Prejav choroby je podporovaný faktormi, ktoré vo všeobecnosti nepriaznivo ovplyvňujú stav zvierat:

 • nevhodná strava;
 • zlé podmienky na chov kráv, špinavé miestnosti, kŕmidlá a misky na pitie, nedostatočné vetranie;
 • poranenie kože vetvami, tŕnie trávy pri chôdzi.
 • nedodržiavanie hygienických opatrení počas dojenia, nesprávna traumatická inštalácia dojacieho stroja, suchá koža bradavky;
 • infekcie prenášané zvieratami, ktoré sú počas zadržiavania blízko, a ľudí prenášajúcich vírus z personálu údržby.

Hlavné príznaky

Príznaky a prejavy môžu byť benígne alebo malígne. V prípade benígneho priebehu sa na koži vemena, bradaviek, tváre alebo žalúdka objavia kožovité alebo zrastené výrastky. Vnútornú časť výrastkov tvoria odumreté epitelové bunky a odpadové produkty vírusu. V tvare môžu byť bradavice zdvihnuté alebo na stopke, vo veľkosti od hrachu po stredne veľké slivky, jednoduché alebo násobné.

Ak sa v tejto fáze prijmú opatrenia na zlepšenie starostlivosti o zvieratá a zvýšenie imunity, potom sa papilómy po 2-4 mesiacoch vyschnú a zmiznú bez stopy.

Pri malígnom priebehu choroby v krátkom období (do 6 mesiacov) dochádza k významnému nárastu bradavíc, ich fúzii, spôsobujú nepohodlie kravám a teľatám, následne môžu spadnúť zo základne, krvácať a hnisať. Dochádza ku kompresii krvných ciev, vírusová infekcia sa šíri krvným obehom do všetkých tkanív a orgánov. Ďalšie možnosti malígneho kurzu:

 • rast bradavíc vo vnútri kanálika mliečnej žľazy, jeho kompresia, výskyt mastitídy a zápal kanálikov;
 • objavenie sa papilómov vo vnútorných orgánoch, prerušenie ich práce, až do smrteľného výsledku.

vemenné bradavice

Diagnostické opatrenia

Na veľkých farmách, kde je chovaných mnoho hovädzieho dobytka v rovnakom čase, sa diagnostikuje vírus papillomatózy bez plánovaného výskytu bradavíc na koži. Krvný test pomáha identifikovať DNA vírusu a protilátky proti nemu. Na malých farmách sa krvné testy u kráv vykonávajú vtedy, keď je potrebné stanoviť správnu diagnózu.

Pravidlá zaobchádzania s bradavicami kráv na vemene

Keď sa zistia prvé príznaky rastu bradavíc, kravy sa izolujú od hlavného stáda, predpisuje sa vitamínová terapia a vyvážené krmivo. Je potrebné neustále sledovať vývoj choroby.

chirurgia

Odporúča sa odstrániť bradavice, ak sú osamelé, umiestnené na nepohodlných miestach núteného kontaktu s dojiacim zariadením alebo inými časťami tela a zabránia telu nasávať mlieko. Vo všetkých ostatných prípadoch sa liečba začína liečbou liekom a ak to nefunguje, použije sa skalpel.

V počiatočných fázach choroby je zúženie papillomy pomocou kravy alebo srsti koní v miernom stupni. Po chvíli sa nahromadenie vyschne a zmizne.

V osadách s rozvinutou veterinárnou starostlivosťou sa odstránenie bradavíc môže vykonať na veterinárnej klinike pomocou tekutého dusíka.

liečenie

Liečba drogami sa obmedzuje na nasledujúce použitie:

 • subkutánne alebo intradermálne;
 • intramuskulárna;
 • intravenóznej;
 • s pitnou vodou alebo krmivom;
 • navonok vo forme mastí a aplikácií.

Papillomatóza sa lieči ľahšie, ak sa lieky používajú v kombinácii. Na ošetrenie bradavíc sa vo vnútri používa magnézia v dávke 30 gramov, trvanie liečby je 10 dní. Dobré výsledky sú ukázané intravenóznymi infúziami s novokainom, 80 ml 1% roztoku štyrikrát. Liek „ASD“ sa injikuje subkutánne v zmesi s „Tetravit“. Do bázy papilómu sa môže vstreknúť 2% roztok novokainu.

vemenné bradavice

Na vonkajšie použitie: „Papilomavokyselina“ (roztok), síra-salicylová, interferón, oxolínová masť - aplikujte osobitne alebo v kombinácii na postihnuté miesto 4-5 krát denne. Liečba trvá 1 - 2 týždne.

Vitamínové komplexy

Zvyšovanie odolnosti organizmu prispieva k odolnosti voči prenikaniu a vývoju vírusov. Vitamínové komplexy normalizujú metabolizmus a energetický metabolizmus v bunkách, nasýtia ich kyslíkom, zlepšia fungovanie centrálneho a periférneho nervového systému.

Odborný názor
Zarechny Maxim Valerievich
Agronóm s 12 ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na chaty.
V prípade papilomavózy u hovädzieho dobytka sú predpísané Gamavit, Eleovit, vitamín B.12... Tieto komplexy sa používajú intramuskulárne každý druhý deň. Priebeh liečby je 5 až 6 injekcií.

Interferónové prípravky sú účinné. Je to látka, ktorá inaktivuje látku spôsobujúcu ochorenie v tele. S rýchlym vývojom choroby nemá vlastný interferón čas, ktorý by sa mal vyprodukovať, a preto zavedenie dobre pripraveného interferónu významne pomáha pri zvládaní. V prípadoch, keď koža pod bradavicami vyschne, praskne a potom sa objaví hnisanie a bakteriálna infekcia, sú účinné injekcie antibiotík.

Používanie ľudových liekov

Aplikácia prírodných zložiek môže byť v niektorých prípadoch účinná pri liečbe bradavíc.

Zmes cibule a vosku

Cibuľa obsahuje komplex fytoncidov a vosk vyschne výrastky. Táto zmes pomáha odstraňovať bradavice a môže sa používať v spojení s liekmi.

Cibuľa je predsmažená v rastlinnom oleji do zlatohneda. Nechajte ho chvíľu stáť, aby sa tým viac poskytovali hodnotné látky. Potom sa cibuľa odstráni, olej sa znova zahreje, za miešania sa pridá 25 g vosku, zmes sa zahreje do varu, ochladí sa.Aplikuje sa mazaním postihnutých oblastí pokožky 1-2 krát denne. Liečba trvá 12-14 dní.

Tvarohová srvátka

Biologicky aktívne látky z tvarohovej srvátky dokážu liečiť papilomavatózu v priebehu niekoľkých týždňov. Sérum sa sterilizuje, vemeno a bradavky sa umyjú 2-4 krát denne.

Tvarohová srvátka

Odvar zemiakov

Zemiaková kôra a klíčky obsahujú komplex fyziologicky aktívnych látok, vitamínov a minerálov. Zemiakový vývar pomáha odstraňovať papilómy z vemena kráv. Zemiaky sa umyjú, ošúpajú, vyčistia spolu s klíčkami, vylejú sa do vody a zapália sa, privedú do varu a 10 až 15 minút sa varia. Vývar by mal stmavnúť. Kvapalina sa ochladí a používa sa na umývanie vemien kráv 3-4 krát denne.

Cesnaková zmes

Účinné látky cesnaku sú účinné, keď sú zmiešané so živočíšnymi tukmi. Pre jeho prípravu sa bravčový tuk predbežne roztaví. Niekoľko strúčikov cesnaku je jemne rozdrvených a rovnomerne premiešaných s maslom. Zmes sa potiera bradavicami vo vemene 1-2 krát denne. Nechajte pôsobiť 30-40 minút, potom umyte teplou vodou, utrite dosucha čistou utierkou.

prevencia

Prevenciou papilomavózy je zvýšenie odolnosti kráv. Stánky, dojiace zariadenie sa musí udržiavať čisté a stelivo sa musí vymieňať každý deň. Ak je na farme veľa zvierat, je dôležité dodržiavať normy pre oblasť ich chovu a vyhnúť sa preplneniu. Počas leta musia byť zvieratá na slnku niekoľko hodín denne.

Liečba vemien bradavíc u kráv vyžaduje trpezlivosť. Pri absencii pretrvávajúceho účinku sa jedna kombinácia finančných prostriedkov prevedie na iné. U mladých kráv je po otelení možné samoliečenie.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica