Príznaky a diagnostika dyspepsie u teliat, liečebné režimy a prevencia

Dyspepsia z tela je závažná patológia charakterizovaná poruchami trávenia, metabolickými problémami a všeobecnou intoxikáciou. Tento stav predstavuje skutočné nebezpečenstvo, pretože môže vyvolať výskyt dehydratácie. V dôsledku toho môžu teľatá uhynúť. Ak sa chcete vyhnúť takýmto problémom, musíte sa zapojiť do prevencie chorôb.

Čo je to choroba?

Dyspepsia sa chápe ako patológia, ktorá sa vyskytuje počas prvých 10 dní života teliat. Vyznačuje sa silným rozrušením čreva. Samotná choroba nie je nebezpečná. Vysoké percento úmrtí je však dôsledkom ťažkej dehydratácie a straty prospešných prvkov.

Inými slovami, dyspepsia je toxická reakcia novonarodených teliat na mledzivo. Jeho vzhľad je spôsobený nedostatkom dôležitých látok počas tehotenstva. Za ďalší faktor sa považuje nedostatočný vývoj tráviacich orgánov teliat.

Prvé príznaky choroby sa objavujú už v prvých 2 hodinách potom, čo teľa dostane prvú časť mledziva. To má za následok silnú metabolickú poruchu, dehydratáciu a spomalenie rastu a vývoja. Teľatá súčasne nemôžu vstúpiť do materského mlieka. Ak nepomôžete včas, väčšina zvierat uhynie.

Príčiny výskytu

Za hlavný dôvod rozvoja dyspepsie sa považuje porušenie odporúčaní pre chov a chov zvierat. Môže to byť nesprávna výživa alebo nedodržiavanie podmienok mikroklímy. Ďalším faktorom, ktorý spôsobuje vývoj choroby, je nedostatočný vývoj tráviaceho systému. Výsledkom je narušené črevné pH, vznikajú toxické prvky a hnilobná mikroflóra.

dyspepsia teliat

Medzi hlavné príčiny problémov patria:

 • nesprávna výživa kráv;
 • nedostatok chôdze;
 • neskoré spustenie;
 • kŕmne teľatá;
 • studené alebo kyslé mledzivo;
 • porušenie hygienických a hygienických predpisov.

Formy a príznaky choroby

Dyspepsia môže mať dve formy - jednoduchú a toxickú. V prvom prípade teľa vyzerá letargicky a slabo, čiastočne stráca chuť do jedla a zdá sa, že je depresívna. Zviera nestojí po narodení. Neustále leží s natiahnutým krkom a trasie sa. Okolo druhého dňa sa objaví žltá hnačka. V tomto štádiu má liečba vždy priaznivú prognózu a pomáha úplne odstrániť chorobu.

V prvých dňoch života novorodencov sa náhle objaví toxická dyspepsia. Teľatá súčasne strácajú chuť do jedla, klesajú teploty, pokožka zchladne.Hnačka často obsahuje sliznice. Ak sa opatrenia neprijmú včas, zviera uhynie v dôsledku intoxikácie a dehydratácie.

Hlavným príznakom choroby je celková slabosť a depresívny vzhľad. Tele má hnačku. Takéto príznaky sa objavujú v úplne prvej fáze choroby. Choré deti často ležia na boku a pozerajú sa na žalúdok. Môžu sa vzdať niektorých alebo všetkých kolostra. V ťažších situáciách teľatá stonajú alebo stonajú. Často majú pokles telesnej teploty, pozoruje sa zvýšenie pulzu a dýchanie.

V zložitých prípadoch patológie dochádza k závažnej dehydratácii. V tomto prípade teliatka čelia silnej slabosti, potápajúcim sa očiam, suchým slizniciam. Ich kabát je rozcuchaný. Pomerne často sa v tele chvejú, strata citlivosti, suchá pokožka. Pred smrťou je koža bledá alebo modrá. Pozoruje sa tiež zvýšenie srdcovej frekvencie. Úmrtie zvieraťa obvykle nastáva za 2-5 dní.

Diagnostika problému

Ak chcete urobiť presnú diagnózu, musíte posúdiť dynamiku pohody zvieraťa počas niekoľkých dní. Pri bežnej dyspepsii majú teľatá slabosť a zníženú pohybovú aktivitu. Výkaly získajú žltý odtieň a nepríjemný zápach. Existuje tiež riziko mimovoľných pohybov čriev. Ak stlačíte brucho, teľa bude nervózna.

dyspepsia teliat

Výskyt takýchto znakov je základom pre kontaktovanie veterinárneho lekára. Lekár určí diagnózu na základe klinického obrazu a krvného testu. Tento test pomôže identifikovať abnormality v zložení elektrolytov a zníženie hladín draslíka. Pri dyspepsii sa zníži počet leukocytov a zníži sa ESR.

Odborný názor
Zarechny Maxim Valerievich
Agronóm s 12 ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letnú chatu.
Analýza výživy zvierat a virologické testovanie sa v diagnostike považujú za ďalšie faktory. Umožňuje vám vylúčiť infekčné choroby a zvoliť efektívny spôsob liečby.

Režim liečby dyspepsie teľaťa

Na zvládnutie jednoduchej formy choroby sa odporúča dodržiavať tieto pravidlá:

 • zlikvidujte ďalšie 2 dávky mledziva;
 • dajte teplý soľný roztok v koncentrácii 1%.

Po 12 hodinách by sa mal stav dieťaťa obnoviť. Po zastavení hnačky sa frekvencia kŕmenia zdvojnásobí. V takom prípade sa musí veľkosť porcie znížiť dvakrát. Počas týždňa sa jedlo musí vrátiť na štandard. Zároveň sa odporúča dať telu 500 ml fyziologického roztoku pred každým jedlom. Malo by byť pri izbovej teplote. Je dôležité mať na pamäti, že cukor by sa nemal používať namiesto glukózy, pretože to zhoršuje zdravie teľaťa.

Príznaky a diagnostika dyspepsie u teliat, liečebné režimy a prevencia

Pri toxickej forme choroby je potrebné urobiť nasledovné:

 • vyradiť mledzivo;
 • prvý deň podajte soľný roztok na normalizáciu tráviacich funkcií a obnovenie rovnováhy vody;
 • v deň 2 znížte dennú sadzbu na polovicu a podávajte jedlo v rovnakých dávkach štyrikrát denne;
 • používať priebeh antibiotík na potlačenie hnilobnej mikroflóry;
 • na použitie sulfonamidov na boj proti baktériám.

Korekcia výživy

Mlieko by sa nemalo teľaťu podávať, keď sa vyskytne jednoduchá alebo toxická dyspepsia. Malo by sa nahradiť soľným roztokom. Je to 1% roztok chloridu sodného. Teplota kvapaliny by mala byť 38 stupňov.

Odporúča sa ponechať teľa na polovici mledziva na ďalšie 3-4 dni. Druhá polovica by sa mala nahradiť soľným roztokom. Je tiež povolené vydávať odvar z liečivých rastlín alebo ryže. Do jedného mesiaca po chorobe musíte pokračovať v podávaní fyziologického roztoku a hladko obnoviť rýchlosť mlieka. Odporúča sa podávať všetky tekutiny strukomPomôže to zabrániť vstupu nadmerného mlieka do tela a zabrániť opakovaniu choroby.

teľatá výživa

Novokainová blokáda

Tento postup pomáha vyrovnať sa so syndrómom intenzívnej bolesti. V tomto prípade sa liek odporúča podávať dobytku v postihnutej oblasti. Výber činidla alebo ich kombinácie závisí od požadovaného trvania účinku a stupňa intenzity bolesti. Na zníženie nepohodlia v zažívacom trakte sa odporúča použiť 1 mililiter roztoku novokainu s koncentráciou 0,5% na 1 kilogram telesnej hmotnosti. Injekcia sa má podať do prvého otvoru v hale. Ďalej sa odporúča vkladať ihlu 20 - 30 milimetrov.

Kompenzačné zaobchádzanie

Vo veterinárnom lekárstve sa liečba nazýva kompenzačná, pri ktorej sú funkcie postihnutého orgánu nahradené iným. S rozvojom dyspepsie sa vyžaduje kompenzácia za prácu čriev. Za týmto účelom sa zvieraťu podáva roztok žalúdočnej šťavy s koncentráciou 50%. Odporúča sa to urobiť 20 minút pred jedlom. Použitie tohto nástroja pomáha získať nasledujúce výsledky:

 • vyrovnať nedostatok enzýmov;
 • stimulovať funkciu pankreasu a aktivovať syntézu žalúdočnej šťavy;
 • regulovať acidobázickú rovnováhu;
 • obnoviť črevnú mikroflóru;
 • dezinfikovať tráviace orgány;
 • uľahčujú trávenie mlieka.

Na doplnenie rovnováhy vody a elektrolytu je potrebný roztok elektrolytu. Za týmto účelom si môžete kúpiť hotové lieky - napríklad „Regidron“. Riešenie tiež môžete urobiť sami.

Špecifická terapia

Ak je situácia komplikovaná infekciou alebo bakteriálnou kontamináciou, teľa musí byť ošetrená antibiotikami, sulfonamidmi a nitrofuránmi. Antibakteriálne látky môže predpisovať iba lekár. Na liečbu dyspepsie sa najčastejšie používa „tetracyklín“. Pomáha bojovať proti väčšine infekcií. Liečba trvá 4 dni. V takom prípade sa musí liek užívať 3-4 krát denne.

Sulfónamidy majú antibakteriálny účinok. Taktiež zastavujú zápal a zaoberajú sa produkciou toxínov. Táto skupina zahŕňa „Sulgin“, „Ftalazol“, „Ftazin“. Nitrofurány sú potrebné na potlačenie gramnegatívnej a grampozitívnej mikroflóry. Medzi ne patrí „furacilín“, „furagín“. Liečebný priebeh trvá 3 až 4 dni.

dyspepsia teliat

Ľudové lieky

Byliny a obálky odvarov možno použiť na ošetrenie teľa. Odporúča sa variť na miernom ohni pol hodiny. Zvyčajne sa hrsť rastlinných materiálov používa na 2 litre vody. Pri dyspepsii sa ukazujú byliny, ktoré majú adstringentný účinok. Medzi ne patrí dubová kôra, elekampan, ľubovník bodkovaný. Môžete tiež použiť jelša. Na obalenie odvarov sa používajú ryža, ľanové semená a ovsené vločky.

Preventívne opatrenia

Na prevenciu patológie sa odporúča dodržiavať tieto pravidlá:

 • poskytnúť krave dostatočné množstvo vitamínov a minerálov v mŕtvom štádiu;
 • po otelení poskytnite ženám vyváženú stravu;
 • v stodole dodržiavať hygienické a hygienické normy;
 • udržiavať optimálnu teplotu v miestnosti;
 • Ihneď izolujte choré zvieratá.

Odporúča sa kŕmiť teľa mledzivom iba 1 hodinu po narodení a jedlo by malo pochádzať od zdravej kravy. Dyspepsia je pomerne zložitá patológia, ktorá sa často vyskytuje u teliat. Aby ste si s tým poradili, odporúča sa okamžite kontaktovať vášho veterinárneho lekára a riadiť sa jeho pokynmi.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica