Príznaky kryptosporidiózy u teliat, infekčných trás a metód liečby hovädzieho dobytka

V prípade teliat sa imunitný systém ešte neposilnil, telo je citlivé na negatívne faktory a je náchylné na choroby. Jednou z najbežnejších patológií je kryptosporidióza, ktorá sa vyskytuje u teliat s rôznym stupňom závažnosti. Ochorenie postihuje nielen hovädzí dobytok, ale aj domáce zvieratá a ľudí. Infekcia sa rozmnožuje na slizničných tkanivách zažívacieho traktu, zachytáva pľúca, ak nie je správne ošetrená, spôsobuje smrť zvieraťa.

Pojem choroby

Cryptosporidióza je infekčná patológia, ktorá sa vyskytuje u teliat v akútnej a subakútnej forme, spôsobená najjednoduchšími patogénnymi mikroorganizmami - kokcidiami patriacimi do čeľade Cryptosporidium. Infekcia napáda tkanivá žalúdka a čriev, ktoré narúšajú funkciu trávenia a absorpcie. Niekedy sa kokcidia prenáša do dýchacieho systému, čo negatívne ovplyvňuje imunitu.

Mukózne tkanivá čreva sú prvé, ktoré počas infekcie trpia. Porážka je navyše rozsiahla a pokrýva takmer celý orgán. V dôsledku zníženia absorpčnej kapacity črevných tkanív začína hnačka. Črevné kliny opuchy a atrofia a počet pohárikovitých buniek produkujúcich hlien sa znižuje. V čreve je syntéza enzýmov výrazne znížená, koncentrácia cukrov vo vilách klesá.

Odborný názor
Zarechny Maxim Valerievich
Agronóm s 12 ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na chaty.
Zvieratá, ktoré sa podrobili kryptosporidióze, získajú imunitu. Medzi dospelými predstaviteľmi hovädzieho dobytka preto nie sú chorí jedinci.

Príčiny ochorenia

Príčinnými činiteľmi kryptosporidiózy sú kokcidie z čeľade Cryptosporidium - okrúhle alebo oválne mikroorganizmy. Parazitická bunka je priesvitná, jej membrána je takmer priehľadná. Zástupcovia rodiny sú menší ako zvyšok kokcidie, ale takmer nereagujú na antimikrobiálne lieky. Cryptosporidia sa v hostiteľských tkanivách vyvíja v priebehu 3 až 6 dní, pričom 3 štádiá života prechádzajú:

  1. Sporogónia - viacnásobné rozdelenie oplodnenej bunky - oocysty, priemer 3-7 mikrónov. Výsledkom je vznik sporozoitov - mononukleárnych buniek.
  2. Merogónia je fragmentovaný vývoj oplodneného vajíčka, v ktorom nie je ženské jadro.
  3. Gametogónia je sexuálna reprodukcia.

kryptosporidióza teliat

Membrána oocyst je hustá a tenká. Prvý z nich je odolný voči vonkajším negatívnym vplyvom a zaisťuje životaschopnosť buniek počas 1,5 roka. Oocysty s tenkou membránou, hoci sú citlivejšie, zle opúšťajú telo, čiastočne zostávajú, čo vyvoláva druhú vlnu choroby.Keďže kokcidie sú odolné voči antiseptickým liekom a kolísaniu teploty, aktívne sa rozmnožujú v stodole aj vonku. Neexistujú farmy, v ktorých nie je možné nájsť pôvodcov kryptosporidiózy.

Pri 1 kg kravského hnoja môže laboratórna analýza odhaliť viac ako 1 milión oocýst.

Infekčné metódy

Teľatá sa nakazia zažívacou cestou, to znamená, že infekcia vstupuje do zažívacieho traktu, keď prehltnú kontaminované jedlo alebo pitie. Menej často sa infekcia vyskytuje pri kontakte slizníc zvieraťa so zariadením a výrobkami starostlivosti.

Nositeľmi kryptosporidiózy nie sú iba chorí jedinci, ale aj ľudia. Napríklad farmár môže preniesť infekciu na čižmy do stodoly. Hlodavce žijúci v stodole sa často stávajú nositeľmi kryptosporidiózy.

Príznaky kryptosporidiózy

Po preniknutí do tela lýtka sa kryptosporídium začína aktívne množiť a spôsobuje zápal čriev a dýchacích orgánov. Inkubácia trvá 3 až 6 dní. Príznaky kryptosporidiózy sa objavujú u teliat 6 až 9 dní po narodení a zotavenie nastáva asi po 2 týždňoch. Cryptosporidióza prebieha s rôznou intenzitou v závislosti od imunity zvieraťa, podmienok zadržania a kvality starostlivosti. Ochorenie teliat nie je chronické, iba akútne a subakútne, to znamená, že domáce zviera buď zomrie alebo prežije.

Pravdepodobnosť úmrtia chorého zvieraťa sa zvyšuje, keď je kryptosporidióza komplikovaná eimeriózou, salmonelózou, klostridiózou.

V tabuľke sú uvedené formy kryptosporidiózy a typické príznaky.

Tvar tokuSi mptomatika
jednoduchýletargia, slabá chuť do jedla, bohatá hnačka s tekutou alebo viskóznou fekálnou hmotou bez slizničných inklúzií - príznaky sa pozorujú niekoľko dní, teľa sa zotavuje
priemernýimpotencia, slabá chuť do jedla, dehydratácia, bohatá a pretrvávajúca hnačka s vodnatou mukóznou fekálnou hmotou - príznaky sú pozorované 6 až 8 dní, teľa sa zotavuje náležitou starostlivosťou a liečbou
ťažkýteľa leží, nemôže vstať, nemá chuť do jedla, telo je dehydrované. Bolesť brucha, intenzívna hnačka s vodnatými slizovitými výkaly, pri ktorých sú možné krvné pruhy, obočie nevýrazné a klesajúce. Sliznice získavajú modrý odtieň, telesná teplota stúpa na 40-41 ° C, tachykardia, kŕče, strata svalovej citlivosti. V prípade absencie kompetentného a včasného ošetrenia infekcia ovplyvňuje pľúca, teľa zomiera

kryptosporidióza teliat

Diagnóza patológie

Na diagnostiku vezmite výkaly chorého teľa. Na posmrtné vyšetrenie sa používa stolica z konečníka. Použitá diagnostická metóda je natívny náter. Vysušený fekálny výter sa fixuje metylalkoholom, čím sa získa karbol-fuchsínová škvrna. Oocysty sčervenajú, sporozoity sú viditeľné vo vnútri každej bunky pod mikroskopom. Okolitý substrát sa zmení na zelenú.

Na farbenie môžete použiť aj roztok spoločnosti Giemsa - zmiešanú azúrovú, eozínovú a metylénovú modrú. Oocysty pod mikroskopom vyzerajú ako bunky, ktoré sú slabo zafarbené modro-ružovej farby. Vo vnútri bunky sú viditeľné svetlo modré podlhovasté a mierne zakrivené sporozoity.

Ako liečiť kryptosporodiózu u hovädzieho dobytka

Neexistujú žiadne účinné lieky. Liečba kryptosporidiózy u teliat spočíva v použití drog:

  • "Amprólium";
  • "Sulfadimezin";
  • "Norsulfazole";
  • paromomycín;
  • "Khimkoktsid".

Prvé štyri lieky túto infekciu nevylučujú, ale spomaľujú iba tvorbu oocýst v tele teliat. A posledná medikácia zo zoznamu urýchľuje vývoj imunity v tele zvieraťa. Uvedené lieky by sa mali používať súčasne s priebehom imunostimulancií.V zahraničí sú tieto lieky nelicencované. Naši poľnohospodári ich používajú na vlastné nebezpečenstvo a riziko.

Halofuginón laktát

Jediným povoleným liekom je halofuginón laktát. Droga sa predáva ako tekutina. Má depresívny účinok na štádium sporogónie a merogónie počas reprodukcie patogénu. Halofuginón laktát je vhodný ako na prevenciu, tak na liečenie kryptosporidiózy. Ako profylaktické činidlo sa liek používa 2 dni po narodení teľaťa. Na terapeutické účely sa činidlo používa bezprostredne po nástupe príznakov kryptosporidiózy.

Halofuginón laktát nezničuje infekciu, ale oslabuje hnačku, inhibuje delenie oocýst. Dávka - 0,1 mg na 1 kg teľacej telesnej hmotnosti. Je však potrebné mať na pamäti, že koncentrácia účinnej látky v zložení liekov od rôznych výrobcov nie je rovnaká. Z tohto dôvodu si pri určovaní dávkovania prečítajte pokyny. Liek sa teľaťu podáva každý deň po dobu jedného týždňa a naleje sa do mlieka. Oslabeným domácim zvieratám nemôžete dať liek, rovnako ako keby hnačka trvala dlhšie ako jeden deň.

Halofuginón laktát

Prídavná terapia

Na zvýšenie účinnosti používaných liekov sa choré teľa podáva na terapeutickú diétu. Kvapkadlá sú umiestnené na zavedenie roztokov, ktoré normalizujú rovnováhu voda-soľ v tele. Dávajú teľatým odvarom, ktoré obklopujú steny chorých čriev, čím znižujú zápal.

Probiotické použitie

Probiotiká nefungujú proti kokcidiám. Sú potrebné na obnovenie črevnej mikroflóry zničenej množením patogénnych mikroorganizmov a užívaním drog. Probiotiká sa rozpustia v teplej vode a teľa sa môže piť namiesto jedného jedla.

Predchádzanie problémom

Pre kryptosporidiózu nebola vyvinutá žiadna vakcína. Preto nie je možné teliatka chrániť. Oocysty sú húževnaté, aktívne sa množia, takže aj prevencia je ťažká. Hlavnými preventívnymi opatreniami sú udržiavanie čistoty v stodole, kvalitné kŕmenie a posilnenie imunity teliat. Stelivo sa pravidelne vymieňa. Stodola je dezinfikovaná, používa sa roztok peroxidu vodíka a 10% formalín. Oocysty odumierajú pri teplotách pod -20 ° C a nad +60 ° C. Preto je možné vykonať tepelnú dezinfekciu: para, vriaca voda, oheň.

Poľnohospodárski pracovníci by mali pravidelne predkladať výkaly na analýzu prítomnosti kokcidií. Mladé zvieratá by sa mali nakupovať iba od dôveryhodných predajcov, ktorí chovajú hospodárske zvieratá v náležitých podmienkach. Choré teľa sa okamžite oddelí od stáda.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica