Príčiny a príznaky paratypoidnej horúčky u teliat, liečba a prevencia

V prípade mladého hovädzieho dobytka je imunita stále slabá, ich telo je náchylné na útoky patogénnych mikroorganizmov. Príčiny paratypoidálnej horúčky teliat sú baktérie rodu Salmonella. Sú odolné voči väčšine antibiotík, emitujú počas toxickej činnosti veľa toxínov a negatívne ovplyvňujú imunitu chorého zvieraťa. Ochorenie je sprevádzané veľkou hnačkou, ak sa nelieči teľa.

Opis choroby

Paratypoid je infekčná patológia bakteriálneho pôvodu. Patogénne baktérie infikujú črevá mladých jedincov a spôsobujú akútny zápalový proces. Príčinou paratypoidnej horúčky je Gertnerova salmonella, ktorá spôsobuje akútnu intoxikáciu potravín nielen u zvierat, ale aj u ľudí. Toxické látky uvoľňované baktériami sa hromadia v mäkkých tkanivách teliat, takže mäso infikovaných zvierat sa musí zlikvidovať.

Osoba, ktorá konzumovala teľacie mäso kontaminované salmonelou, sa vyvinie do vážnej otravy. Salmonella je tyčový mikroorganizmus so zaoblenými hranami. Vo vonkajšom prostredí je aktívny, odolný voči negatívnym faktorom, nereaguje na vysoké teploty a väčšina antibiotických látok. Je však náchylný na antiseptiká, medzi ktoré patrí lyzol (krezolové mydlo) a kreolín.

Príčiny výskytu

Výskyt paratypoidálnej horúčky je podporený nedodržaním podmienok chovu hospodárskych zvierat.

Hlavnými príčinami paratypoidnej infekcie teliat sú:

 • preplnené držanie v stiesnenej stodole;
 • nedostatočné osvetlenie;
 • nehygienické podmienky;
 • nekvalitné kŕmenie, používanie rozmaznaných výrobkov.

Ochorenie sa zhoršuje nízkou teplotou v stajni, vďaka ktorej je oslabený imunitný systém teliat. Normalizácia teplotných podmienok však nepomáha, ak sú zvieratá už nakazené, pretože salmonely sú odolné voči extrémnym teplotám.

teľatá

Baktérie vstupujú do tela cez dýchacie cesty. A vo vonkajšom prostredí salmonely končia výkaly a močom chorých jedincov. Infekcia môže vstúpiť priamo do zažívacieho traktu teľaťa konzumáciou kontaminovaného krmiva alebo pitnej vody.

Odborný názor
Zarechny Maxim Valerievich
Agronóm s 12 ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letnú chatu.
Existuje vysoká pravdepodobnosť prenosu paratypoidu na teľa z chorej dojčiacej kravy. Na nefunkčných farmách sa dospelý hovädzí dobytok často stáva nositeľom salmonely.

Formy a príznaky paratypoidnej horúčky teliat

Inkubačná doba paratyphoidu trvá od 5 dní do 2 týždňov. Infekcia ovplyvňuje nervový systém, zažívací trakt a neskôr, ak nie je správne liečená, a kĺby.

Paratypoidná horúčka teliat sa vyskytuje v troch formách.

Akútna forma

Zaznamenáva sa u teliat mladších ako mesiac.

Hlavné príznaky akútnej formy:

 • horúčka, pri ktorej telesná teplota stúpa na 40 - 41 ° C;
 • hnačka plodu so sliznicovými inklúziami, niekedy pruhovaná krvou;
 • slabosť, impotencia, neschopnosť teľa vstať z postele;
 • konjunktivitída sprevádzaná veľkým slzením;
 • rinitída, únik z nosných kanálikov lýtka sliznice so závažnými nečistotami;
 • kašeľ.

Konjunktivitída a výtok z nosa sa objavujú niekoľko dní po hnačke. Rinitída sa vo všetkých prípadoch nepozoruje a teľa zvyčajne začne kašľať, keď majiteľ otvorí dvere stodoly a nechá dovnútra chladný vzduch. Pri bežiacom paratypoide napučiavajú končatiny, sú pozorované kŕče, vedomie je potlačené. Ale až do samotnej smrti, domáce zviera dobre jedí.

Ak v akútnej forme paratypoidnej horúčky telesná teplota často kolíše, je pravdepodobnosť prežitia teľa vysoká. Ak domáce zviera trpí veľkou hnačkou, horúčka nezmizne, zvyšuje sa letargia a slabosť, potom nie je pochýb o bezprostrednej smrti.

teľatá

Subakútna forma

Zisťuje sa u teliat, ktoré dosiahli jeden mesiac veku. Trvá 3 až 5 dní.

Príznaky subakútneho priebehu paratypoidnej horúčky:

 • slabá chuť do jedla;
 • krátka horúčka, pri ktorej teplota stúpa na 40 - 41 ° C;
 • slabá hnačka;
 • rinitída s čistým výtokom z nosných kanálikov;
 • mierny kašeľ, dýchavičnosť.

Kašeľ a sípanie nie sú vždy zaznamenané. Ak neexistujú žiadne priťažujúce patológie, pet sa zotaví.

chronický

Akútny paratypoid sa stáva chronickým. Črevný zápal postupne ustupuje, hnačka sa zastaví, ale infekcia migruje do pľúcneho tkaniva. Nemocné teľa dýcha ťažko a často, niekedy s pískaním a pískaním. Pri počúvaní je pri vdýchnutí a výdychu počuť pískanie, pri náraze (ťuknutím) sa zaznamená slabosť zvukov.

Trvanie chronickej paratypoidnej horúčky je až 2 mesiace. Pravdepodobnosť úmrtia v prípade absencie náležitého zaobchádzania je vysoká, pretože telo domáceho maznáčika je vo vytrhnutej podobe.

diagnostika

Na identifikáciu patogénnych mikroorganizmov sa v laboratóriu vykonáva aglutinačná reakcia - zrážanie lepených baktérií pod vplyvom protilátok v prostredí elektrolytov. Výsledky analýzy sa často preceňujú nielen u chorých zvierat, ale aj u zdravých zvierat v okolí. Presnú diagnózu stanoví veterinárny lekár po pitve mŕtveho tela. To, čo ukazuje pitva pri rôznych formách paratypoidu, je uvedené v tabuľke.

Forma chorobyPostihnuté orgányzmeny
ostrýsliznicekrvácanie
pečene a slezinyopuchnuté, s krvácaním
pľúcana niektorých miestach tmavo červená, plná krvi
subakútnejsrdcový svalvo väčšine prípadov znovuzrodení
žalúdok a črevázanietený
pečene a slezinyzbitý šedými škvrnami
pľúcačervená, so zhusťovaním tkanív a krvných zrazenín na rôznych miestach, zápal priedušiek, vnútri mu sliznica a hnisavé nahromadenie, lymfatické uzliny v blízkosti pľúc sú opuchnuté a začervenané.
chronickýčrevá, pečeň, slezinazmenili sa rovnakým spôsobom ako v akútnej forme choroby
pľúcahojne posiate nekrotickými škvrnami, priedušky sú upchané purulentnou hmotou, sliznica je zapálená, s mnohými krvácaniami

teľatá

Liečebné metódy

Majiteľ musí okamžite izolovať chorých jednotlivcov a dezinfikovať stodolu. Najspoľahlivejším liekom na paratypoidnú horúčku je bakteriofág. Predáva sa v 20 ml injekčných liekovkách, 4 kusy v škatuli. Teľa sa podáva perorálne trikrát denne, 2,5 injekčných liekoviek na miernu horúčku pri paratypoide, 5 injekčných liekoviek na závažné.

Z účinných liekov je možné si všimnúť suspenziu Klamoxilu a injekčný roztok terramycínu.Prvý liek sa vstrekne do svalu, dávka je 1 ml na 10 kg telesnej hmotnosti. V závažných prípadoch paratypoidnej horúčky sa druhá injekcia podá po 2 dňoch. Účinok druhého liečiva je oveľa silnejší, vstrekuje sa raz do svalu pri rovnakej dávke.

Tele môžete liečiť aj perorálnymi prípravkami „Sulgin“, „Levomycetin“, „Furazolidone“. Pridávajú sa do kŕmnej zmesi trikrát denne, dávka je 3 až 8 mg na 1 kg telesnej hmotnosti. Lieky sa môžu striedať. Liečenému zvieraťu sa podáva nikotínamid (vitamín B3), denná dávka je 100 mg na 1 kg krmiva. Paratypoidné teľa sa uchováva v karanténe 3 mesiace.

Možné následky

Nemocné domáce zviera má opuch mozgového tkaniva, v orgánoch reprodukčného a močového systému sa vyskytujú krvácania. V niektorých prípadoch sú možné patologické zmeny v pečeni a slezine. Hlavný úder infekcie padá na črevá, začína zápal, narušuje sa funkčný stav slizničných tkanív výstelky črevnej trubice. V pokročilých prípadoch má teľa v končatinách kŕče - to je znak poškodenia kĺbových tkanív.

V akútnej forme teľatá v mnohých prípadoch uhynú do 1-2 dní po objavení sa príznakov v dôsledku otravy krvou. S odborným a včasným liečením je možné znížiť úmrtnosť mladých jedincov na 3% alebo dokonca zachrániť všetkých domácich miláčikov.

Očkovanie a preventívne opatrenia

Hlavným preventívnym opatrením je udržiavanie čistoty. Stodola by sa mala pravidelne čistiť a dezinfikovať, stelivo by sa malo vymieňať a kŕmidlá a misy, z ktorých teľatá jedia. Ako dezinfekčný prostriedok sa odporúča používať roztok vápna. Miestnosť musí byť suchá, vetraná a priestranná. Je dôležité udržiavať zariadenie na chov hospodárskych zvierat čisté a krmivo pre zvieratá vysokej kvality.

Druhým preventívnym opatrením je očkovanie hospodárskych zvierat. Kravy môžu byť nositeľmi paratypoidnej horúčky, infikujú novonarodené teľatá av týchto teľatách ešte nie je imunitný systém silný, telo slabé, nemôže s infekciou bojovať. Preto je teľa narodená nevakcinovanej krave okamžite izolovaná. Hovädzí dobytok sa zaočkuje proti paratypoidnej horúčke koncentrovanou vakcínou formol-alum. Dávkovanie a frekvencia očkovania určuje veterinár. Zvieratá nemôžete liečiť a očkovať podľa vlastného uváženia. Všetky kroky musia byť koordinované s veterinárom.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica