Príznaky a diagnostika paratuberkulózy hovädzieho dobytka, návod na ošetrenie

Infekčné choroby kráv môžu spôsobiť vážne škody na hospodárskych zvieratách, pretože zhoršujú zdravie zvierat a môžu viesť k smrti. Zvážte príčiny a príznaky paratuberkulózy hovädzieho dobytka, metódy diagnostikovania choroby a preventívne opatrenia, ktoré je potrebné prijať, aby sa znížila pravdepodobnosť šírenia infekcie vo vašej domácnosti.

Čo je paratuberkulóza

Hovädzia paratuberkulóza je chronické infekčné ochorenie prežúvavcov. Príčinnou látkou sú baktérie Mycobacterium paratuberculosis, ktoré zaväzujú parazity, ktoré sú odolné voči negatívnym účinkom vonkajších faktorov a dezinfekčných prostriedkov. Ochorenie prebieha hlavne v latentnej forme, to znamená bez výrazných príznakov, pričom v klinickom priebehu môže byť choroba ukončená smrťou zvieraťa za 2 až 4 mesiace.

Zdroje a cesty infekcie

Baktérie vstupujú do tela kráv s potravou, ktorá je kontaminovaná fekálnymi látkami a sekrétmi chorých zvierat, pretože u kráv s paratuberkulózou sú postihnuté črevá. Mykobaktérie môžu skončiť v zariadeniach na starostlivosť o zvieratá a môžu kontaminovať pastviny, vodné zdroje, krmivo a budovy. Teľatá sa nakazia mliekom od chorých matiek a môžu sa tiež narodiť už nakazené.

Uvoľňovanie parazitov z tela chorých zvierat začína 3 až 5 mesiacov po infekcii. Paratuberkulóza je nebezpečná, pretože mnoho zvierat je bez príznakov, a preto sa nelíšia od zdravých zvierat, ale sú nosičmi baktérií.

Ohniská paratuberkulózy sa môžu vyskytnúť kedykoľvek v priebehu roka. Veľa chorôb je zaznamenaných v oblastiach, kde sú kyslé, vlhké alebo slané pôdy, čo sa vysvetľuje skutočnosťou, že rastliny pestované na týchto pôdach neobsahujú vápnik a fosfor.

hovädzia paratuberkulóza

Pravdepodobnosť vzniku paratuberkulózy sa zvyšuje, keď sa kravy kŕmia kyslým krmivom, napríklad silážou, zamorením červami, po podchladení alebo prehriatí zvierat. Kravy môžu ochorieť počas aklimatizačného obdobia alebo keď sú držané v neobvyklých podmienkach.

Príznaky choroby

Inkubačná doba paratuberkulózy môže trvať niekoľko mesiacov až 1 rok. Nedávno choré kravy zaostávajú v raste, schudnú a tuk sa neobnovuje. Tie zvieratá, ktoré sa vyznačujú dobrou telesnou odolnosťou a ktoré jedia normálne a sú správne udržiavané, sa môžu samy zotaviť. Latentná choroba sa mení na klinickú formu z rôznych dôvodov, ktoré znižujú odolnosť organizmu krav.

Klinické príznaky paratuberkulózy sa prejavujú hlavne u mladých zvierat vo veku 3 až 5 rokov, ktoré už boli otelené 1 alebo 2.

Paratuberkulóza sa dá určiť takými prvými príznakmi, ako je zníženie výnosu mlieka, výskyt opuchu pod čeľusťou a v oblasti laloku a postupné vyčerpanie. Hnačka sa u zvierat vyskytuje pravidelne, v priebehu času sa stáva trvalým. Výkaly tekutej konzistencie, majú nepríjemný zápach, v nich sú vidieť zhluky hlienu, zriedka - krvné a plynové bubliny. Zvieratá jedia normálne, nestrácajú chuť do jedla, ale kvôli dehydratácii tela začínajú piť viac vody. Nedochádza k zvýšeniu teploty alebo bolesti.

Krava stráca na váhe, znižuje sa svalová hmota, najmä na krku a na zadných končatinách. To znižuje ekonomickú hodnotu zvieraťa.

Diagnóza choroby

Diagnóza - paratuberkulóza - sa zisťuje epizootickými a klinickými príznakmi podľa výsledkov alergických testov a laboratórnych bakterioskopických štúdií na prítomnosť patogénu. Ďalej sa používa ďalšia štúdia - reakcia fixácie komplementu.

Odborný názor
Zarechny Maxim Valerievich
Agronóm s 12 ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letnú chatu.
Pri diagnostike je dôležité rozlišovať niektoré ďalšie choroby - neinfekčnú kolitídu, ktorej príčiny sú nepravidelné a nesprávne kŕmenie, kokcidióza, silná aloidída, tuberkulóza, helmintické invázie.

Patologické zmeny pri paratuberkulóze ovplyvňujú tenké črevo, jeho chrbát. Typickými príznakmi sú 5- až 10-násobné zhrubnutie sliznice v postihnutej oblasti. V priereze je zreteľne viditeľné zúženie čreva. Na pozdĺžnom je viditeľné zreteľné pozdĺžne a priečne zloženie, pri preťahovaní záhyby nezmiznú. Lymfatické uzliny na mezentérii a ileocekálnej chlopni sú zväčšené, elastické, na reze vlhké, šedo-žltej farby.

hovädzia paratuberkulóza

U niektorých chorých zvierat môže dôjsť k opuchu seróznej membrány mezentérie a čriev, zväčšených lymfatických uzlín, čiastočnému zväčšeniu a čiastočnej atrofii črevných klkov.

Liečba paratuberkulózy u hovädzieho dobytka

Nezistila sa žiadna špecifická liečba paratuberkulózy, liečba choroby sa považuje za neúčinnú, pretože nedochádza k uzdraveniu. Choré zvieratá sa zabíjajú, poškodené orgány sa likvidujú, mäso sa môže jesť. Podľa pokynov sa zvieratá, ktoré majú pozitívnu reakciu na tuberkulín, oddelia od všeobecného stáda a chovajú sa osobitne. Mláďatá z nich získané môžu byť chované na mäso, ale nie sú vhodné na chov.

prevencia

V oblastiach postihnutých paratuberkulózou sa kravy pravidelne vyšetrujú. Zvieratá s viditeľnými príznakmi sa zabíjajú. Všetci ostatní, ktorí už dosiahli 1,5 roka, sú diagnostikovaní pomocou RSK. Tí, ktorí majú pozitívne vzorky, sú tiež odovzdaní na zabitie s negatívnymi výsledkami v stáde. Tieto kravy sa potom dvakrát ročne preskúmajú rovnakou metódou.

Teľatá vo veku do 1,5 roka sa chovajú oddelene od zvyšku stáda. Krmí sa nimi mlieko od zdravých zvierat alebo mlieko od zvierat, ktoré majú pozitívne testy, ale nemajú klinické príznaky paratuberkulózy. Takéto mlieko je vopred pasterizované.

Nové zvieratá na získavanie stáda je potrebné získavať iba z fariem bez výskytu tejto choroby, pretože nie vždy je zrejmé, že je chorá krava alebo teľa. Zvieratá by sa mali kŕmiť a malo by sa o ne starať v súlade so zoologickými požiadavkami. Po odstránení hnoja musí byť hnoj sušený a spálený alebo biotermálne dezinfikovaný v haldách kompostu.

Dezinfikovať priestory, kde sa chovajú kravy, inventár a vybavenie na dojenie.Ako dezinfekčné prostriedky možno použiť hasené vápno, hydroxid sodný, formaldehyd, kreolín, fenol. Stodoly sa dezinfikujú po prehliadke hospodárskych zvierat a po otelení. Farma sa považuje za bezpečnú pre paratuberkulózu, ak bola dezinfikovaná a počas 3 rokov od posledného prípadu choroby neboli identifikované žiadne choré zvieratá.

Hovädzia paratuberkulóza sa nelieči, choré zvieratá uhynú alebo sú odovzdané na porážku. Aby sa zabránilo šíreniu choroby v rámci farmy, je potrebné vykonať inšpekciu hospodárskych zvierat, vykonať testy a zabezpečiť, aby bolo možné chovať kravy oddelene od všeobecného stáda, ak je to potrebné.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica