Známky a príčiny stomatitídy u kráv, liečba a prevencia hovädzieho dobytka

Zápalové procesy na sliznici ústnej dutiny hovädzieho dobytka, najmä v pokročilom stave, nepriaznivo ovplyvňujú vývoj a produktivitu zvierat, čo sa pre poľnohospodárov stáva často problémom. Aby sa predišlo komplikáciám, je potrebné včas reagovať na prvé príznaky a charakteristické príznaky stomatitídy u kráv, vylúčiť prítomnosť nebezpečných infekcií a okamžite začať liečbu.

Príčiny stomatitídy u kráv

Stomatitída u hovädzieho dobytka sa vyskytuje pod vplyvom rôznych faktorov, od mechanického poškodenia po závažné infekčné choroby, medzi ktorých príznaky patrí zápal ústnej sliznice.

Stomatitída u kráv sa vyskytuje z týchto dôvodov:

 • množstvo krmiva (seno nízkej kvality z ostřice alebo buriny, zvyšky odpadu z uší obilnín);
 • poškodenie ústnej sliznice cudzími predmetmi;
 • jedlé rastliny obsahujúce jedovaté dráždivé zlúčeniny (krémový krém, výron, kapradina, horčica);
 • požitie pesticídov, niektorých liečivých látok do ústnej dutiny;
 • konzumácia rozmaznaného krmiva, naočkovaného hubami spór;
 • vystavenie tepelným faktorom;
 • prítomnosť pomalých chronických infekcií a funkčných porúch gastrointestinálneho traktu;
 • hypovitaminóza.

Stomatitída u hovädzieho dobytka môže byť príznakom ochorenia slintačky a krívačky, paratyfovej horúčky, hepatitídy. Na správne vyriešenie problému je potrebné posúdiť príznaky a prítomnosť sprievodných faktorov.

príznaky stomatitídy krav

príznaky a symptómy

Prvé príznaky stomatitídy u kráv, charakteristické pre všetky formy ochorenia, sú narušená funkcia žuvania a zmeny v stravovacom správaní. Zviera pomaly, starostlivo žuje, prerušuje a vyberá si mäkké jedlo. Často prichádza do vody. Krava sa chveje, chveje a trie hlavu na predné končatiny. Zvyšuje sa slinenie. Sliny penia a po častiach stekajú.

Pri vyšetrení ústnej dutiny v počiatočnej fáze je viditeľný opuch a sčervenanie sliznice. Potom sa na ďasnách, vnútornom povrchu líc a jazyku tvoria pľuzgiere. Je možné vytvárať ulcerované, erózne ložiská. Objaví sa zlý dych, jazyk je pokrytý sivou vrstvou.

Odborný názor
Zarechny Maxim Valerievich
Agronóm s 12 ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na chaty.
Medzi príznaky ochorenia slintačky a krívačky patrí aftózny zápal, pri ktorom kravy vykazujú charakteristické pohyby čeľuste, ktoré sa podobajú hrabivosti.

Stomatitída, ktorá sa vyskytuje pod vplyvom mechanických, tepelných alebo chemických faktorov, sa zvyčajne vyskytuje u hovädzieho dobytka bez zvýšenia telesnej teploty a príznakov intoxikácie. Ďalšie sprievodné príznaky, horúčka, zvracanie, hnačka sú príznaky infekčných chorôb, ktoré vedú k stomatitíde.

diagnostika

Diagnostika začína vizuálnym ovládaním. Preskúmajte ústnu dutinu zvieraťa, zmerajte telesnú teplotu, posúdite prítomnosť a závažnosť ďalších príznakov. Ak máte podozrenie na infekčnú povahu stomatitídy, ako aj na závažné formy choroby, vykonávajú sa laboratórne testy.

Ako liečiť chorobu hovädzieho dobytka?

Pred začatím liekovej liečby je potrebné odstrániť príčinu zápalu. Hrubé krmivo by sa malo z kravskej stravy vylúčiť a kvalita krmiva by sa mala monitorovať. Seno je nahradené mäkkou trávou alebo ošetrené vriacou vodou a ochladenou suchou trávou. Strava zahŕňa siláž, varenú zeleninu, hovorcov.

Aby ste zabránili podráždeniu zapálenej sliznice, musíte regulovať teplotu jedla, ktoré by nemalo byť horúce.

Je dôležité poskytnúť zvieraťu stály prístup k čistej vode. Do vody sa môže pridať malé množstvo kyseliny octovej alebo kyseliny chlorovodíkovej. Starostlivú pozornosť treba venovať pravidelnej ústnej hygiene krav. Prepláchnutie ústnej dutiny:

 • čistá voda;
 • 0,5% roztok kyseliny chlorovodíkovej;
 • 2% roztok chloridu sodného;
 • 3% roztok sódy na pečenie.

príznaky stomatitídy krav

Katarálna stomatitída vyžaduje antiseptické ošetrenie po každom kŕmení (až 4-krát denne). Ústna dutina sa zavlažuje nasledujúcimi vodnými riedeniami:

 • ľahko ružový roztok manganistanu draselného;
 • 1% roztok kyseliny boritej;
 • furacilínový roztok (1: 5000);
 • 1-3% roztok peroxidu vodíka.

Prítomnosť vredov vyžaduje ďalšie ošetrenie Lugolovým roztokom v glyceríne alebo na taníne na báze glycerínu. Infekčná stomatitída si vyžaduje lokálnu a systémovú liečbu. Ústna dutina sa trikrát denne ošetruje 0,15% roztokom trypanflavínu alebo 1% roztokom síranu meďnatého. Systémové lieky sa predpisujú v závislosti od prejavov primárneho ochorenia.

Prevencia stomatitídy

Na prevenciu stomatitídy u kráv je potrebné monitorovať podmienky chovu zvierat a kvalitu krmiva. Hrubý seno sa odporúča vopred ošetriť vriacou vodou, ochladiť a až potom ho ponúknuť dobytku.

Kravy by sa mali pravidelne vyšetrovať, monitorovať zdravotné ukazovatele a včas očkovať proti bežným infekciám. Pri prvých príznakoch nevoľnosti je potrebné prijať včasné opatrenia, aby sa zabránilo vzniku komplikácií a premene choroby na chronickú formu.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica