Čo robiť, ak teľa nejesť a nepiť a ako správne kŕmiť mladých?

Zrod teliat je najdôležitejšou udalosťou v poľnohospodárstve. Zodpovednosť za zdravie potomkov kráv nesie osoba, nie oteliace zviera. Vaše dieťa potrebuje osobitnú starostlivosť, aby bolo v budúcnosti silné. Ak teľa nejesť alebo nepiť mlieko, čo robiť v tejto situácii? Dôvody môžu súvisieť s fyziologickými charakteristikami, patológiami.

Prečo teľa nejesť alebo nepiť

Pozrime sa na hlavné dôvody nedostatku chuti k jedlu u novonarodeného zvieraťa.

Odsávací reflex nie je vyvinutý

Dieťa môže odmietnuť jedlo a pitie kvôli zle vyvinutému saciemu reflexu. Nemá náladu, pretože nechápe, ako získať jedlo. Aby teliatko pomohlo vyrovnať sa s týmto problémom, nasmerujte ho na vemeno kravy. Po 2-3 kŕmeniach si tento proces zapamätá, prestane byť letargický a zle jesť.


Novonarodené teľa musí pochopiť chuť materského mlieka. Ak to chcete urobiť, musíte navlhčiť prst mledzivom, nechať to dieťa olízať.

Neatraktívne jedlo

Ďalším naliehavým problémom teliat je mlieko pri nesprávnej teplote. Kvapalina by mala byť medzi 37-39 stupňov. Tiež novorodenec nemusí mať chuť mlieka. V tomto prípade sa zdá, že nemá chuť do jedla. Odborníci odporúčajú pridať do kŕmnej fľaše tieto zložky:

 • rybí olej - 2 lyžice. l.;
 • vajce - 1 kus;
 • soľ - 1 lyžička.

Prísady dôkladne premiešajte s mliekom, mladú vodu z struku. Mali by ste si postupne zvyknúť na jedlo, neustále sledovať, aby vaša chuť do jedla nezmizla. Ak k tomu dôjde, musíte použiť dva spôsoby prilákania potravy naraz: prst a bradavku.

teľa je chorá

Ochorieť

Ak teľa odmietne piť mlieko, môže to znamenať ochorenie. Zdravé zvieratá majú vždy dobrú chuť do jedla. Pravdepodobné choroby, pri ktorých dieťa prestane správne jesť:

 • ochorenie bielych svalov;
 • biela hnačka;
 • zápal pľúc, žalúdočná sliznica;
 • paratýfusu;
 • pruh.

Ak máte podozrenie na nejaké ochorenie, malému býkovi by sa mal ukázať veterinárnemu lekárovi a okamžite by sa mu malo poskytnúť potrebné ošetrenie.

Výživa z teľaťa

Zviera sa rodí s oslabeným imunitným systémom, jeho tvorba sa len začína. Iba gastrointestinálny trakt plne funguje v abdominálnej časti žalúdka. Všetky chýbajúce mikroelementy posilňujú imunitný systém krava, keď sa začne kŕmiť mledzivom. V budúcnosti tiež zvyšuje chuť do jedla.

Pre vaše dieťa je dôležité jesť do 2-4 hodín po narodení. Počas prvého kŕmenia by zviera malo dostať asi 1,5 litra mledziva. Ak je táto suma pre neho príliš veľká, musíte ju postupne spájať v malých dúškoch.

Prvých pár dní by teľaťu malo dostať 6 litrov mledziva, rozdelených do 4 až 5 krmív. Zdravé zviera by malo mať suchý chvost a mokrý nos. Keď novorodenec zosilnie, môže sa preniesť na kŕmenie mliekom a potom ho naučiť piť vodu z vedra.

kŕmne teľatá

Ako preniesť zviera na umelé kŕmenie

Po otelení krava nie vždy produkuje dostatok mlieka na to, aby potomka úplne kŕmila. V takýchto situáciách je potrebné preniesť dieťa na umelú výživu. Iba to pomôže malým zvieratám správne sa tvarovať a vyvíjať. Počas prekladateľského procesu môžu nastať ťažkosti. Po konzumácii prírodného produktu nie je dieťa vždy pripravené jesť umelé náhradky.

Odborný názor
Zarechny Maxim Valerievich
Agronóm s 12 ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na chaty.
Ak odmietne jesť, musí sa vynaložiť všetko úsilie na kŕmenie. Nízka kvalita výrobkov môže spôsobiť nedostatok chuti do jedla, takže je lepšie šetriť peniaze na výživu teliat.

prevencia

Medzi preventívne opatrenia na zabránenie poklesu chuti do jedla u teliat patrí odstránenie možnosti gastrointestinálnych chorôb. Ak to chcete urobiť, mali by ste dodržiavať nasledujúce pravidlá:

 • kŕmte dieťa počas prvých dvoch týždňov mledzivom;
 • teplota kvapaliny - 37 - 39 stupňov;
 • kupujte výrobky s vysokým obsahom tuku ako umelé krmivo;
 • neprekrmujte zvieratá;
 • teľacie perá pravidelne čistite;
 • vysadiť choré zvieratá na izoláciu.

Pred kŕmením novorodencov umyte fľaše vo vriacej vode s prídavkom jedlej sódy. Jedlo v žľaboch sa musí meniť každý deň, nie odchádzať včera. Aby sa posilnil imunitný systém, teľa musí byť kŕmené kravským mliekom alebo umelým mliekom minimálne 12 týždňov.

Je dôležité sledovať fungovanie gastrointestinálneho traktu. Ak dieťa začne mať hnačku, odstráňte novo pridané doplnkové potraviny.

Ak sa tým problém nevyrieši, musíte sa obrátiť na svojho veterinárneho lekára. Návštevu nemôžete odložiť, inak sa zdravie mladých zhorší. Patologické procesy v tele novorodencov sa rýchlo rozvíjajú. Po 3 týždňoch od narodenia sa dieťa postupne dostáva do doplnkových potravín. Strava by mala obsahovať tieto stopové prvky:

 • soľ;
 • kostná múka;
 • kúsok kriedy;
 • kŕmne fosfáty.

Nedostatočné množstvo živín vedie k pomalému rastu a vývoju zvieraťa, objavovaniu sa chorôb. Racionálna a správna výživa novorodenca je základom jeho dobrého zdravia v budúcnosti. Zviera potrebuje osobitnú starostlivosť, hygienu, kvalitné kŕmenie. Ak teľa nejesť alebo nepiť, je potrebné okamžite kontaktovať veterinárneho lekára, aby zistil druh choroby a problém vyriešil.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica