Prečo má teľa červený moč a kofeuje s krvou, čo robiť

Reprodukcia stáda a produkcia mlieka kráv závisia od zdravotného stavu reprodukčného a močového systému hovädzieho dobytka. Aby ste nepremeškali problém, musíte po otelení sledovať stav matiek a teliat. Zvážte, prečo je moč teľa červená, aké choroby môžu kravy ochorieť po otelení, čo treba urobiť, aby ste zvieratám pomohli.

Prečo a čo robiť, ak majú teliatka krvavý moč

Moč s hematúriou zčervená - do moču sa uvoľňujú erytrocyty, čo by za normálnych okolností nemalo byť. Hematúria sa najčastejšie vyskytuje u kráv po 1-2 otelení a u teliat vo veku 4 až 5 mesiacov. U teliat môže byť príčinou poruchy pitie veľkého množstva vody naraz alebo pitie studenej alebo horúcej vody. Obličky nedokážu zvládnuť záťaž, ich práca je prerušená. Ošetrenie je jednoduché - dávajte teľacej vode normálnu teplotu, často po malých dávkach.

Avšak niekedy môže byť hematúria u teľaťa príznakom piroplazmózy. Infekciu je možné odlíšiť od narušenia pitného režimu správaním zvieraťa - ak je aktívny, je to dobre, teplota je normálna, je zdravá. Pri piroplazmóze je teľa alebo dospelé zviera depresívne, neje a trochu sa hýbe. Veterinárny lekár by mal diagnostikovať piroplazmózu a liečiť ju.

U kráv, ktoré porodili, je hematúria tiež príznakom patológií obličiek a močových ciest. Ochorenia môžu byť komplikáciou a dôsledkom infekčných chorôb reprodukčných orgánov, najmä maternice.

Odborný názor
Zarechny Maxim Valerievich
Agronóm s 12 ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na chaty.
Patogény z chorého orgánu sa sťahujú do močovodov a obličiek, kde vyvolávajú zápal.

Subvoluácia maternice

Toto je jedna z komplikácií po pôrodnom období, keď sa maternica oneskorí vo svojej normálnej veľkosti, ktorá bola pred tehotenstvom. Krvácanie je symptómom patológie, zatiaľ čo krv sa vylučuje z maternice, a nie z močových ciest. Zdá sa však, že krava močí močom a krvou, pretože sekréty sa miešajú s močom.

prečo teľa má červený moč

Infekcia môže byť príčinou subinvolúcie maternice. Liečba prebieha pomocou antibiotickej liečby na odstránenie zápalu. Patológia je charakteristická iba u kráv, ktoré porodili, a nie je príčinou problému, ak teľa vykopáva krv.

endometritída

Zápal vnútornej vrstvy maternice je hlavne popôrodná komplikácia, ale môže sa vyvinúť aj v dôsledku prenikania infekcie z iných urogenitálnych orgánov.Endometritída u kravy sa môže vyskytnúť v dôsledku komplikovaného pôrodu, oneskoreného pôrodu, narodenia mŕtveho tela a viacnásobného pôrodu.

Zápal môže byť spôsobený zlou hygienou počas procesu otelenia, ako aj zlou výživou pred a po pôrode.

U hovädzieho dobytka sa zaznamenáva niekoľko druhov endometritídy: katarálny, hnisavý-katarálny a akútny vláknitý materiál. Ochorenie je akútne a subakútne. Na liečbu sa používajú antibiotiká a hormónové látky.

Chronická endometritída

Zápal maternice chronickej povahy nemusí vykazovať príznaky, to znamená, že môže prebiehať latentne. Dočasne sa môže prejaviť ako komplikácie vo forme porúch cyklu, dysfunkcie vaječníkov a neschopnosti otehotnieť, príznakov intoxikácie. Chronická endometritída môže byť dôsledkom zápalu vagíny, zníženia imunity, infekcie vstupuje do tela hovädzieho dobytka z dôvodu nedodržania pravidiel starostlivosti, keď kravy v stajňoch ležia na špinavej podstielke.

Moč rozptýlený s krvou u kráv s endometritídou sa môže objaviť, ak sa infekcia dostala nielen do maternice, ale aj do močového traktu a do obličiek a existuje u nich zápal. Potomstvo - býk alebo jalovica - netrpia, dôvody iného výskytu červeného moču sa musia hľadať v inom.

Latentná endometritída

Je to forma endometritídy, ktorá prebieha latentne, bez príznakov, takže je ťažké ju odhaliť. Zvyčajne sa diagnostikuje u zvierat po niekoľkých neúspešných insemináciách v rade. Endometritída nepriaznivo ovplyvňuje reprodukčnú funkciu, ako aj kvalitu mliečnych výrobkov. Existuje menej mlieka, zhoršuje sa jeho chuť a zloženie. Mlieko však nemá vplyv na skutočnosť, že teľa sa živí krvou.

prečo teľa má červený moč

vestibulitida

Zápal sliznice predsiene vagíny prebieha v niekoľkých formách. Pri akútnej záškrtu vestibulitíde sa z postihnutého orgánu uvoľňuje hnedá tekutina s prímesou krvi a kúskami sliznice. Teplota zvieraťa je zvýšená, nemá chuť do jedla alebo je znížená, je to stav depresie.

Krv počas vestibulitídy teda nie je v moči, ale dostáva sa z nej do pošvy.

Preventívne opatrenia

Aby moč teľa nebol červený, ale normálnej farby, je potrebné ho správne kŕmiť a napojiť. Teľa môže piť veľa vody naraz, nemalo by sa však piť toľko, koľko chce. Odporúča sa piť častejšie 3-krát denne, ale postupne, po dávkach 3 až 4 litre. Teplota vody by mala byť mierna.

Nemôžete mu nakŕmiť červenú repu, ktorá môže tiež zafarbiť moč v tmavej farbe. Ak po zrušení diéty s červenou farbou zeleniny alebo po normalizácii pitného režimu problém nezmizol, musíte hľadať dôvod inde. Krv v moči môže naznačovať vývoj piroplazmózy.

Pokiaľ ide o dojnice, je potrebné predchádzať chorobám vnútorných orgánov, zápalom reprodukčných a močových orgánov udržiavaním čistoty v stodole, najmä ak stoja kravy a teľatá. Koniec koncov, infekcia vstupuje do tela zdravých zvierat zvonku. Ak zvieratá stoja a ležia na čistej posteli, je menej pravdepodobné, že sa nakazia.

Červený moč je príznakom problémov s obličkami. Dôvodom môže byť nesprávne kŕmenie alebo napájanie teliat, infekčné ochorenie vnútorných orgánov kráv. V každom prípade je krv v moči dôvodom na to, aby sa venovala pozornosť zdraviu zvierat a aby sa liečba začala čo najskôr.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica