Príznaky a epizootoológia vírusovej hnačky hovädzieho dobytka, pokyny na liečbu

Vírusové infekcie nie sú na farmách s chovom hospodárskych zvierat neobvyklé. Môžu sa rýchlo šíriť a infikovať významný počet jednotlivcov. Choré zvieratá sú hospodárske straty, ktoré sú dôsledkom zníženia ich produktivity, dočasného zhoršenia zdravia alebo smrti. Zvážte príčiny a príznaky vírusovej hnačky hovädzieho dobytka, formy choroby, diagnostické metódy a metódy liečby.

Čo je vírusová hnačka

Vírusová hnačka u kráv je infekčné ochorenie hovädzieho dobytka, ktoré sa vyznačuje zápalom a ulceráciou sliznice tráviaceho traktu, s charakteristickými príznakmi - horúčka, hnačka, nádcha, konjunktivitída. Potrat je možný u chorých tehotných kráv.

Episotológia potvrdila, že inkubačná doba pre vírusovú hnačku trvá 6 až 9 dní. Kravy sa môžu nakaziť počas celého roka, najčastejšie však v chladnom období. Zvieratá vo veku od 6 mesiacov do 2 rokov sú na vírus najcitlivejšie. Úmrtie krav na vírusovú hnačku sa môže pohybovať od 4 do 100% a závisí od počtu infikovaných zvierat v stáde, kmeňa baktérií, stavu kráv a ďalších faktorov.

Hospodárske škody

Vírusová hnačka patrí k chorobám, ktoré spôsobujú poľnohospodárom veľké finančné škody, najmä pri intenzívnom pestovaní mäsa a mliečnych výrobkov. U stád, v ktorých sa vyskytujú časté choroby, sa poškodenie prejavuje pomalším rastom a zníženým prírastkom hmotnosti, smrťou teliat, potratmi u kráv počas tehotenstva alebo neplodnosťou.

Kravy, ktoré mali hnačku počas počiatočného obdobia gravidity (do 125 dní), rodia slabých potomkov alebo s vrodenými malformáciami. Teľatá z týchto kráv sa často rodia slabé, pomaly rastú a v ranom veku umierajú na choroby dýchacích ciest. Ak vyrastú a samy sa narodia, zostanú aj naďalej nosičom vírusu a infikujú iné kravy. Ak sa infekcia vyskytne po 150 dňoch tehotenstva, teľatá vírus neprenášajú.

vírusová hnačka u hovädzieho dobytka

Hnačka u dojníc spôsobuje narušenie reprodukčnej funkcie a rôzne choroby teliat a mladých zvierat. U teliat sa masovo vyvíja respiračná patológia a choroby gastrointestinálneho traktu, u dospelých je väčšia pravdepodobnosť, že trpia mastitídou, znižuje sa výťažok mlieka. U hovädzieho dobytka klesá aj produktivita v dôsledku zníženia hmotnosti v dôsledku úbytku hmotnosti alebo zníženia rýchlosti rastu mladých zvierat.

Patogén a zdroj infekcie

Príčinou hnačky je vírus rodu Pestivirus z rodiny Togaviridae.Pri teplote t 20 ˚С sa môže uchovávať roky, v biologických tekutinách - až 6 mesiacov. Zdravé kravy sa nakazia chorými, patogény v rôznych štádiách choroby vyjdú výkaly, močom, výtokom z nosa a očí, slinami a výpotkami vylučovanými zo zápalových orgánov. Uvoľňovanie vírusov môže pokračovať až 4 mesiace po zotavení zvieraťa. Patogény vstupujú do tela zvierat prostredníctvom zažívacieho traktu (s jedlom a vodou) alebo prostredníctvom servisného personálu, ošetrovacích predmetov. Infekcia je uľahčená veľkou koncentráciou kráv v jednej oblasti a ich preskupením.

Príznaky patológie

Ochorenie sa môže vyskytnúť v 4 formách, ktoré sa líšia symptómami a trvaním priebehu. Existuje aj asymptomatická forma, v tomto prípade sa choroba dá zistiť iba detekciou špecifických protilátok v krvnom sére.

vírusová hnačka u hovädzieho dobytka

Akútna forma

V akútnej forme sú zaznamenané rovnaké príznaky ako v subakútnej forme, je však pridaná depresia zvieraťa. Po ďalších 1 až 2 dňoch teplota opäť stúpa, objaví sa hyperémia nosovej sliznice, hlien alebo hlien s hnisom. Pri silnom odtoku hlien vysychá na papuli v podobe krusty, pod nimi sa tvorí erózia. Slzy tečú z očí, objaví sa katarálna zápal spojiviek.

Niektorí ľudia môžu mať suchý, tvrdý kašeľ. Žuvačky, tvrdé podnebie, pery, povrch jazyka a okrajov začervenajú, na nich sa tvoria vredy a neskôr sa v nich objaví hnis. Ulcerácia sa nachádza na nosných dierkach, nose a vagíne. Zvieratá niekedy krívajú. Hnačka, prerušovaná alebo nepretržitá, môže trvať 4 až 14 dní, čo často vedie k smrti zvieraťa. V iných prípadoch sa akútna hnačka stáva chronickou. Výkaly na hnačku, výtok, urážlivé, napenené, s hlienom.

subakútnej

Táto forma vírusovej hnačky začína náhle, kravy a teľatá majú horúčku, tachykardiu, rýchle dýchanie, zníženú alebo žiadnu chuť do jedla počas dňa. Môže sa vyskytnúť neexprimovaná hyperémia, erózia na ústnej sliznici, ktorá rýchlo prechádza, u niektorých kráv - krvácanie z nosa, slzy, kašeľ, hnačka.

Aboratívne (atypické)

Pri tejto forme ochorenia sú kravy potratené, plody majú hemoragickú ulceráciu na sliznici, nekrózu tkanív kože, mozgu, pľúc, zápal kože a plodové membrány.

vírusová hnačka u hovädzieho dobytka

chronický

Ak sa infekcia stane chronickou, kravy postupne schudnú, medzi príznaky patrí hyperkeratóza, hnačka. Na slizniciach sa obvykle objavujú erózie alebo sa na nich objavujú vrstvy hnisavo purulentné (s komplikáciami). V niektorých prípadoch sa zistia zmeny nekrotického tkaniva na slizniciach pažeráka, abomasa a čriev.

Diagnostika problému

Pri analýze vírusu sa od zvierat podozrivých na chorobu odoberá iný biologický materiál - krv, výkaly, výplachy z nosa, z mŕtvych alebo usmrtených zvierat sa vzorky tkanív odoberajú z čriev, pľúc, lymfatických uzlín, sleziny, priedušnice. Vzorky parenchymálnych orgánov a plodovej vody sa odoberajú z potratených plodov.

Z vírusovej hnačky je potrebné rozlišovať infekčnú rinotracheitídu, mor, katarálnu horúčku, paratuberkulózu, slintačku a krívačku, nekrobakteriózu, hyperkeratózu.

Ako liečiť vírusovú hnačku u hovädzieho dobytka

Neexistuje žiadny liek na túto chorobu. Vykonáva sa iba symptomatická terapia antibiotikami a protizápalovými liekmi. Ak je priebeh VD závažný, zvieratá sa zabíjajú.

Po veterinárnom vyšetrení možno mäso a vnútornosti uznať za vhodné na spracovanie na párky. Ak je výsledok pozitívny, mäso sa môže spracovať, vnútorné orgány sa musia zlikvidovať. Koža sa môže použiť po dezinfekcii v soľnom roztoku.Pokyny na zvládnutie tohto ochorenia naznačujú, že prevencia je najlepšia liečba.

Vakcinačný plán

Vakcinácia hospodárskych zvierat vykonávaná včasným spôsobom významne znižuje počet chorých zvierat, umožňuje kontrolovať šírenie vírusu a zabraňuje zhoršovaniu zdravia a potratov. Vakcinačný program zostavuje veterinár, aby zabránil narodeniu infikovaných teliat, keď sú ešte v lone. Z tohto dôvodu sú kravy pred párením zaočkované. Očkovanie kráv proti vírusovej hnačke sa uskutočňuje pomocou živých a inaktivovaných vakcín alebo ich kombinácií. V závislosti od typu vakcíny trvá imunita 1 - 5 rokov.

Iné preventívne opatrenia

Vírusová hnačka sa často vyskytuje na farmách, kde sú kravy chované v zlom zdravotnom stave. Aby sa predišlo infekcii, je potrebné monitorovať čistotu priestorov, podstielky, vybavenia a samotných zvierat.

Infikované teľatá by sa mali zo zdravých teliat okamžite odstrániť a okamžite ošetriť. Je dôležité, aby novonarodené teľatá dostali kvalitné mledzivo v prvých 12 hodinách po narodení, pretože je vynikajúcim zdrojom imunitnej aktivácie. Karanténa všetky novo získané zvieratá z iných fariem počas 3 týždňov.

Vírusová hnačka je závažné infekčné ochorenie, ktoré sa môže vyskytnúť v akejkoľvek domácnosti. Ochorenie postihuje hlavne mladé zvieratá a teľatá v lone. Vzhľadom na túto vlastnosť choroby, ktorá má negatívny vplyv na produktivitu zvierat a spôsobuje značné hospodárske škody, je potrebné zabezpečiť, aby hospodárske zvieratá mali čo najpresnejšie podmienky zadržiavania, bohatú stravu a aby boli očkované včas.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica