Pôvodca a príznaky malígneho edému, liečba a prevencia

Živočíšna plynová gangréna je jav, s ktorým sa poľnohospodári stretávajú všade. Keďže malígny akútny edém má ojedinelý charakter, ekonomické poškodenie týmto ochorením je malé. Hovädzí dobytok je náchylný na túto chorobu, preto pri poskytovaní pôrodníckej starostlivosti alebo pri vykonávaní chirurgických zákrokov je dôležité dodržiavať pravidlá antiseptík a asepsie.

Príčiny a príznaky choroby

Toto ochorenie je akútne a môže ovplyvniť dobytok aj ľudí. Skupina mikroorganizmov patriacich do rodu Clostridium je pôvodcom choroby u zvierat. Prostredím pre existenciu patogénnych mikroorganizmov je normálna flóra črevného traktu hovädzieho dobytka a horných vrstiev pôdy.

Hlavnými príčinami infekcie sú poškodenie kože, sliznice počas pasenia na strnisku, počas pôrodu alebo kastrácie. Rýchly priebeh choroby uľahčuje prenikanie hnoja a zeme do rán. Prípady malígneho edému sa často vyskytujú u kráv po otelení, pri oneskorenom pôrode a na jeho oddelenie sa používajú nesterilné nástroje.

Odborný názor
Zarechny Maxim Valerievich
Agronóm s 12 ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na chaty.
Pri vystavení toxínom na tele sa stav zvieraťa prudko zhoršuje (pulz, častejšie dýchanie, objavuje sa letargia). Bez lekárskej pomoci zviera uhynie za 12 až 38 hodín.

Diagnostické pravidlá

V mieste poranenia sa rýchlo vytvorí bolestivý opuch. Ak sa rana otvorí, z rany sa uvoľní penová tekutina rôznych odtieňov (od tmavohnedej po červenú alebo dokonca priehľadnú). V prípade otoku maternice u kravy sú postihnuté panvové svaly, perineálna oblasť a pohlavné orgány. Dochádza k zhrubnutiu slizníc maternice, vagíny. Orgány sú pokryté nekrotickými masami s nepríjemným štipľavým zápachom.

chorá krava

Trvanie inkubačnej doby pre malígny edém u zvieraťa závisí od mnohých faktorov: úroveň imunity jedinca hovädzieho dobytka, počet a typ patogénnych mikroorganizmov. Preto sa choroba môže prejaviť o niekoľko hodín alebo dní. Aby sa vylúčili choroby s podobnými príznakmi (karbunkl, antrax), odporúča sa urobiť konečnú diagnózu na základe bakteriologických štúdií.

Liečebné metódy pre malígny edém

Metódy liečby zvierat - chirurgický zákrok a odstránenie všeobecnej intoxikácie liekmi:

  • podstata prevádzkovej metódy: robia širokú a hlbokú disekciu tkanív, aby zabezpečili prístup vzduchu do postihnutých orgánov alebo oblastí (kyslík bráni množeniu anaeróbov). Necrotické tkanivo sa odstráni. Ošetrené oblasti sa zavlažujú peroxidom vodíka, roztokom manganistanu draselného, ​​antiseptickými liekmi;
  • na boj proti intoxikácii a zápalovým procesom pri zhubnom opare u zvierat sa používajú antimikrobiálne lieky a antibiotiká (sulfonamidy, „tetracyklín“, „aspirín“).

Je potrebné poznamenať, že štandardná liečba nie je vždy účinná. Najlepšie výsledky liečby sú preukázané intravenóznym podaním ozonizovaného chloridu sodného.

Možné následky

Prechodnosť ochorenia závisí od lokalizácie zamerania infekcie, od typu patogénu. U zvierat sa často vyskytuje rozklad tkanív z kože na kosti, pľúcny edém, degenerácia srdcového svalu a pečene, zväčšenie lymfatických uzlín a krvácanie.

Zvieratá s malígnym edémom by sa nemali zabíjať. Takýto dobytok sa predbežne lieči.

Odporúča sa však vykonať hygienické hodnotenie mäsa získaného pri zabití týchto zvierat. Jednotlivé orgány postihnuté opuchom musia byť zničené. Zvyšok jatočného tela sa varí po dlhú dobu (čo najrýchlejšie). Ak sa nájdu veľké lézie, jatočné telo sa zlikviduje. Niekedy je povolené používať v priemysle kože ošetrené dezinfekčnými prostriedkami.

Pôvodca a príznaky malígneho edému, liečba a prevencia

Predchádzanie problémom

Zvieratá, ktoré majú malígny edém, musia byť izolované. Všeobecná karanténa sa nezavádza, ale priestory, v ktorých sa choval dobytok, sa čistia a dezinfikujú (bielidlom, 5% roztokom formalínu, 3% roztokom hydroxidu sodného). Napálený hnoj je tiež spálený.

Dodržiavanie hygienických a hygienických požiadaviek pri otelení je hlavným opatrením na prevenciu malígnych opuchov matiek. Ak sa farma nachádza v nepriaznivej oblasti, kravám sa pred otelením masívne vstrekne polyvalentné antitoxické sérum.

Zhubný edém je rýchlo sa rozvíjajúca choroba. Preto je úspešný výsledok liečby podmienený včasnosťou pomoci. Je dôležité dôkladne očistiť postihnuté oblasti tela a správne ošetriť rany antiseptikami. Pitie veľkého množstva tekutín a dobrá strava pomôžu zvieratám zotaviť sa čo najskôr.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica