Opis a liečba chorôb a škodcov kukurice, opatrenia na boj proti nim

Choroby kukurice môžu byť spôsobené vírusmi, baktériami a veľmi často hubami. Kvalita a množstvo plodiny sa výrazne zníži. Ak sa opatrenia na boj proti nim neprijmú včas, choroby môžu viesť k úplnej strate plodiny. Poznanie prvých príznakov problému môže pomôcť zastaviť ďalšie šírenie infekcie.

Choroby kukurice, fotografie, ich príznaky, kontrolné opatrenia

Kukurica je obilnina. Ak úrody kukurice budú náchylné k chorobám a škodcom, potom nebude fungovať na získanie dobrej úrody. Aby ste zabránili výskytu infekcie a jej šíreniu, musíte byť schopní rozpoznať prvé príznaky problému a včas konať.

výskyt infekcie

K infekcii chorobami dochádza v dôsledku nekvalitného sadivového materiálu, nesprávnej starostlivosti o plodiny a predčasnej kontroly škodcov. Preto je také dôležité zaviesť režim zavlažovania, aplikovať hnojivá včas, aby sa vytvorila dobrá imunita a dodržiavali iné poľnohospodárske postupy.

Dusty smut

Prach z plesňovej choroby ovplyvňuje sliznicu a ucho kukurice. Toto je časté ochorenie vo vlhkých oblastiach južných regiónov (Kuban, Zakaukazsko). Choré rastliny vyzerajú slabo, rastú zle, silne kultivujú, klasy sú zle formované. Postihnuté uši postupne sčernú, zakryjú sa spórami a zmení sa na prachovú hmotu.

zaprášený smut

Príčinou vzniku choroby je kontaminovaná pôda, zle spracované semená, vysoká teplota vzduchu. Hlavným meradlom boja proti prachu a múčnatke močového mechúra je morenie semenného materiálu pred výsevom, dodržiavanie ročného striedania plodín. Mal by si vybrať odrody a hybridy kukurice odolné voči týmto hubovým chorobám.

Ak sa v záhrade nachádzajú choré rastliny, musia sa zničiť (je lepšie ich spáliť alebo pochovať do hĺbky asi 50 cm). Odporúča sa pestovať kukuricu na novom pozemku každé tri roky.

kontaminovaná pôda

Bubble smut

Pôvodcom kukuričného pľuzgiera je huba, ktorá ovplyvňuje celú vzdušnú časť rastliny. V postihnutých oblastiach sa objavujú malé ružové alebo zelenkavé hrbole. V priebehu času opuch rastie a stáva sa čiernym. Čoskoro sa membrána močového mechúra pretrhne a spóry, s pomocou vetra a hmyzu, padajú na iné zdravé rastliny.

Infikované rastliny, neošetrené, infikované semená sa stanú zdrojom infekcie. Smut močového mechúra je zvlášť škodlivý, keď sa na vnútorných stenách objavia stopka a klas. V tomto prípade je výťažok zŕn znížený na 50%.Ochorenie je vyvolané suchom a neskorým výsevom semien rastlín.

pozemok

Za hlavné preventívne opatrenia sa považuje výber odrôd a hybridov kukurice, ktoré sú rezistentné voči pľuzgierovej úľave, morenie sadivového materiálu, čistenie zvyškov rastlín z miesta po zbere, dodržiavanie striedania plodín. Zber osiva sa vykonáva iba zo zdravých rastlín.

Účinné lieky na pľuzgierovú pľuzgier, ako aj na koreňovú a kmeňovú hnilobu, sú: Detox Alfa, Delit Pro, Vincet, Lanta, Pioneer, Maxim XL.

zvažuje sa výber

Fusarium

Kukurica Fusarium sa môže objaviť v ktorejkoľvek fáze vývoja rastlín. Príčiny ochorenia sú plesňové spóry, ktoré sú v opuchoch. Ochorenie vedie k hnilobe semien, koreňov a stoniek, ako aj klasov. Podľa toho sa príznaky budú líšiť.

Hnitie semien a sadeníc nastáva v dôsledku zasiatia infikovaného sadivového materiálu. Väčšina semien hnije už v pôde, bez toho, aby vytvorila prvé výhonky. Na ich povrchu sa vytvára svetlý alebo ružovkastý kvet. Mladé rastliny pestované z infikovaných semien na povrchu Zeme vyzerajú slabo, zakrpatené a zle sa formujúce klasy.

zdravé rastliny

Vo fáze zrelosti mliečneho vosku sa často objavuje hniloba stoniek a koreňov. Listy rastliny uschnú, žltnú, vyschnú. Korene sú čierne, suché a zasiahnutá kukurica môže byť ľahko vytiahnutá zo zeme. Samice klasov postupne schnú a uschnú.

Kukuričná hniloba sa môže objaviť dokonca aj počas obdobia skladovania úrody. Najprv sa na zrnách objaví bielo-ružový kvet, postupne sa ovplyvňuje celé ucho. Farba plaku stmavne a stáva sa hnedasto sivou.

kmeňová hniloba

Zdrojom infekcie sú kontaminované semená alebo nečisté zvyšky rastlín na zemi. Ochorenie môže byť vyvolané mokrým, chladným počasím, vysokou teplotou vzduchu počas dozrievania uší, poškodením uší a zŕn škodcami.

Pred výsadbou je nevyhnutné moriť semená, zvoliť odrody a hybridy kukurice, ktoré sú odolné voči fusáriu, a včas odhaliť a odstrániť choré rastliny. Znázornená je jesenná orba pôdy a zber rastlinných zvyškov, včasná kontrola hmyzích škodcov.

zdroj infekcie

Kmeňová hniloba

Plesňové ochorenie hniloby stoniek sa prejavuje na konci vegetačného obdobia v štádiu zrelosti mlieka kukurice. Opis tejto choroby kukurice je nasledujúci: listy sa sivozelené a pokryté matným kvetom, suché, vädnúce. Na stonke je možné pozorovať ružovkastý kvet, ktorý postupne zjemňuje a láme sa.

Zdrojom infekcie je pretrvávanie spór v rastlinných zvyškoch po zbere. Huba sa v horúcom a suchom počasí aktívne rozmnožuje. Provokujúcim faktorom je nesprávne zalievanie a príliš silná siatie kukurice.

kmeňová hniloba

Ak chcete zvýšiť odolnosť rastlín proti hnilobe, musíte dodržať optimálny čas výsevu, hustotu výsadby a hĺbku výsadbových semien, po zbere je potrebné vykopať miesto a odstrániť všetky zvyšky rastlín. Je nevyhnutné moriť sadivový materiál fungicídmi.

Južná helminthosporióza

Listy rastliny, menej často korene a klasy, najčastejšie trpia južnou helmintosporiózou kukurice. Prvými príznakmi choroby sú výskyt hnedých pretiahnutých škvŕn na listoch. Postihnutá oblasť sa postupne vysychá. Miesta rastú a zaberajú celú plochu listu.

zvýšiť odolnosť

V polovici leta sa objavuje škvrna alebo helmintosporióza kukurice. Provokujúcim faktorom sa stáva vysoká vlhkosť vzduchu a nízka teplota vzduchu. Zdrojom šírenia infekcie sú neošetrené semená a zvyšky rastlín.

Pred výsadbou nezabudnite semená a nálevy triediť. Keď sa zasadia infikované semená, sadenice sú slabé a často nedokážu dosiahnuť povrch pôdy.Na zvýšenie imunity sa hnojivá viackrát aplikujú do pôdy niekoľkokrát za sezónu. Je nežiaduce pestovať kukuricu tri roky v rade na tom istom pozemku.

helminthosporióza kukurice

Škodcovia kukurice, ich znaky a kontrolné opatrenia

Hmyzí škodcovia sa považujú za jeden z dôvodov šírenia chorôb medzi obilninami. Na boj proti nim môžete použiť ľudové liečivá aj hotové prípravky.

Kmeňový mol

Kukuriční škodcovia konzumujú zem a podzemné časti rastliny, v dôsledku toho oslabujú a sú náchylné na choroby. Okrem toho môžu škodcovia sami prenášať patogénne baktérie z chorých rastlín na zdravé rastliny.

šírenie choroby

Viac škody na rastline neprinášajú dospelí, ale húsenice mory. Šedožlté húsenice (dlhé 25 mm) sú aktívne najmä v júli až auguste, keď je počasie suché a teplé. Húsenice kukuričnej stopky môžu žiť na povrchu rastlín, prenikajú do stopiek stoniek, listov a kvetov mriežok.

Výživa rastlín je narušená, niekedy môžu stonky zlomiť. Rastlina začína kvitnúť neskôr, veľkosť listov klesá, opeľovanie sa zhoršuje.

Aby sa zabránilo šíreniu lúčnej mory na kukurici, je potrebné kontrolovať burinu, kosiť ich okolo výsadby a po zbere neopustiť vrcholy.

veľkosť sa zmenšuje

Koreňová mšica

Koreňové vošky najčastejšie útočia na kukuricu v horúcom a suchom počasí. Rastlina spomaľuje rast, listy zožltnú a vyschnú, je ľahko ovplyvnené hubovými chorobami. Ak je oblasť infekcie malá, choré rastliny sa môžu odrezať.

Insekticídy a fungicídy (Konfidor, Aktellik, Fitoverm, Fas) sa používajú na ochranu rastlín pred škodcami. Keďže hmyz sa môže prezrieť na zvyškoch stoniek, po zbere musíte vyčistiť miesto všetkej vegetácie. Najlepšie je zvoliť skoré odrody kukurice.

voška obyčajná

Švédska muška

Švédska muška najčastejšie infikuje kukuricu počas klíčenia. Larvy poškodzujú mladé sadenice a začínajú zaostávať v raste a vývoji. Listy zasiahnutej kukurice sú tmavozelené a stonka zhustne. Kukuričným škodcom sa znižuje nielen množstvo plodiny, ale aj jej kvalita.

Počas veľkého leta kladenia múčok a vajec sa odporúča ošetrovať rastliny liekmi ako Karate, Decis, Tsiperon. Ako preventívne opatrenie je užitočné kŕmiť dusíkatými hnojivami, sledovať optimálny čas výsevu a vyberať rezistentné odrody kukurice.

švédska muška

Preventívne opatrenia

Prevencia by sa mala začať od okamihu, keď sa vyberú semená, a končiť vyčistením poľa od zvyškov rastlín. Preventívne opatrenia:

 • Je lepšie zvoliť skoré odrody kukurice.
 • Je vhodné moriť semená.
 • Pri výsadbe sa do pôdy odporúča pridávať hnojivá na báze fosforu draselného.
 • Je dôležité poznať prvé príznaky výskytu chorôb a škodcov.
 • Poškodené rastliny z miesta včas odstráňte.
 • Na jeseň hlboko do poľa.

poškodené rastliny

Ďalším bežným ochorením kukurice je bakteriálne vädnutie alebo vädnutie. Baktéria infikuje všetky orgány rastliny. Na listoch sa objavujú svetlo zelené a žlté pruhy.

Hlavným opatrením na kontrolu tohto ochorenia je zabrániť zasiatiu infikovaných semien. Okrem toho je potrebné zrná pred výsadbou ošetriť, včas zbaviť škodcov a bojovať proti burinám.

rastlinné orgány

recenzia
 1. Anya
  10.10.2018 15:15

  Existuje veľké množstvo produktov na kontrolu parazitov. Nezabudnite, že čokoľvek výrobca píše, je veľmi škodlivé pre pôdu. Nezabudnite použiť “BioGrow"Po spracovaní.

  Odpovedať
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica