Prínosy pre zdravie a poškodzuje kukuricu, liečivé vlastnosti a kontraindikácie

Kukurica je všestranný potravinový produkt a slúži tiež ako cenná surovina pre potravinársky a poľnohospodársky priemysel. Okrem výživovej hodnoty sa zrná vyznačujú prítomnosťou biologicky účinných látok: vitamínov, organických kyselín, mikro a makroprvkov, vlákniny.

Ďalšou dobrou vecou týkajúcou sa kukurice je to, že pomáha predchádzať infarktom a mŕtvici, zlepšuje metabolizmus, chráni telo pred starnutím a bojuje proti rakovinovým bunkám.

potravinársky výrobok

Produkt však nemôže jesť každý. Pri niektorých ochoreniach tráviaceho ústrojenstva, obezite, poruchách zrážania krvi, sú kukuričné ​​misky kontraindikované.

Podľa štatistík je 80% uší GMO. Modifikovaná obilnina a jej deriváty sa nachádzajú takmer vo všetkých priemyselných výrobkoch: od počiatočnej dojčenskej výživy až po polotovary z mäsa. Vedúci svetoví vedci potvrdili potenciálne poškodenie GMO ľudským zdravím.

deriváty môžu

Výhody a nevýhody jesť kukuricu

Kukurica, ktorej prospešné vlastnosti boli zaznamenané v staroveku, nielen chutí dobre. Dokáže liečiť telo a riešiť veľa zdravotných problémov:

 • trávenie sa zlepšuje, črevná funkcia je normalizovaná, hnilobná flóra je inhibovaná;
 • zvyšuje sa ostrosť zraku, obnovujú sa funkcie vizuálneho prístroja;
 • normalizuje sa činnosť srdca, posilňujú sa steny krvných ciev, znižuje sa riziko krvných zrazenín a srdcových chorôb;
 • depresia, prevencia neurózy, zvýšenie odolnosti voči stresu;
 • posilňuje sa imunita, znižuje sa frekvencia prechladnutia;
 • zlepšuje sa kvalita spánku;
 • zvýšená rezistencia na rozvoj rakoviny;
 • proces regenerácie tela je urýchlený po zvýšenom strese, vyčerpaní, intoxikácii;
 • obnoví sa funkčný stav slizníc;
 • práca reprodukčných orgánov žien a mužov sa vracia k normálu: negatívne prejavy menopauzy sú oslabené, menštruačný cyklus je obnovený, zvyšuje sa účinnosť;
 • lokálna aplikácia kukuričnej múky pomáha riešiť problém s akné.

chutí dobre

Vitamíny a minerály obsiahnuté v kukurici sú zodpovedné za výhody obilia pre ľudské telo. Obilie sa konzumuje varené, olej sa vylisuje, konzervuje, rozomelie na múku a obilniny, vypečie sa, grilova a popcorn.

Odborníci na výživu však tvrdia, že čím menej je kukurica spracovaná na klase, tým je pre telo výhodnejšia. Parené cereálie si uchovávajú viac vitamínov. Obsah kalórií v tomto jedle je omnoho nižší ako obsah ovsenej kaše, obilnín alebo cereálneho chleba.

Kukurica má však niekoľko vlastností, ktoré ju robia potenciálne nezdravou:

zdraviu škodlivé

 • obilninový proteín môže vyvolať alergickú reakciu;
 • vysoký obsah cukru často spôsobuje nadúvanie, plynatosť a hnačku;
 • hrubé vlákno dráždi steny žalúdka a dvanástnika, čo je neprijateľné v prípade exacerbovaného vredu;
 • vápnik v zrnách zvyšuje zrážanlivosť krvi, takže liek by mal byť obmedzený v prípade trombózy alebo náchylnosti na tromboflebitídu;
 • vysoký obsah kalórií v kukuričnom oleji môže spôsobiť obezitu;
 • hojná konzumácia tejto obilniny dojčiacou ženou môže u dieťaťa spôsobiť koliku.

Preto, ak existujú kontraindikácie, mali by ste obmedziť používanie alebo úplne vylúčiť kukuricu zo stravy.

obmedziť použitie

Nutričná hodnota kukurice

Veľký význam má zloženie kukurice, zdravotné prínosy a poškodenia, obsah kalórií a nutričná hodnota.

Zlaté zrná obsahujú:

 1. Rastlinná bielkovina v ľahko stráviteľnej forme. Tento aspekt je dôležitý pre vegánov, ktorí nejedia živočíšne produkty. Kukuričný proteín je ľahko stráviteľný a udržuje normálne fungovanie všetkých telesných systémov.
 2. Vlákno, ktoré stimuluje gastrointestinálny trakt, normalizuje črevnú mikroflóru, odstraňuje toxíny a toxíny z tela.
 3. Mastné kyseliny Omega-3 a Omega-6, ktoré znižujú hladinu cholesterolu, zvyšujú imunitu, normalizujú fungovanie všetkých systémov a orgánov.

poškodenie zdravia

Prítomnosť veľkého množstva vitamínov v kukurici poskytuje liečivé vlastnosti obilnín:

 1. Vitamín B2 alebo riboflavín reguluje metabolizmus uhľohydrátov, bielkovín a tukov, udržuje ostrosť zraku a chráni pred anémiou.
 2. Vitamín C alebo kyselina askorbová podporuje metabolizmus, zaisťuje normálne zrážanie krvi a regeneráciu tkanív. Ovplyvňuje syntézu steroidov a kolagénu, znižuje priepustnosť ciev, posilňuje imunitný systém. Vitamín C je silný antioxidant, ktorý robí pokožku zdravou a zabraňuje anémii.
 3. Vitamín B5 je dôležitý pre zdravie tehotných žien a podporuje rast embrya.
 4. Vitamín K umožňuje zrážaniu krvi a posilneniu kostí.
 5. Vitamín B9 alebo kyselina listová sú dôležité pre normálnu tvorbu embrya a zabraňujú malformáciám. Folacín chráni pred anémiou a zlepšuje gastrointestinálne funkcie.
 6. Vitamín B1 sa podieľa na všetkých metabolických procesoch v tele, udržuje normálny stav nervového, tráviaceho a kardiovaskulárneho systému.
 7. Vitamín E je antioxidant, chráni bunky pred smrťou, zabraňuje ateroskleróze, udržuje mladistvosť kože a krvných ciev a odstraňuje zápaly.
 8. Vitamín PP sa podieľa na metabolizme, reguluje tvorbu kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku.
 9. Vitamín B6 normalizuje fungovanie nervového systému, podieľa sa na výmene aminokyselín a tvorbe hemoglobínu.
 10. Beta-karotén bojuje proti rakovine a starnutiu ako antioxidant. Znižuje hladinu cholesterolu, chráni srdce a cievy pred chorobami, poskytuje dobrý zrak a podporuje rýchlejšiu regeneráciu tkanív.

Kukurica obsahuje užitočné makronutrienty (Ca, Na, K, P, Mg) a stopové prvky (Mn, Se, Fe, Zn, Cu), ktoré sa podieľajú na všetkých metabolických procesoch v tele.

liečivé vlastnosti

Kukurica je užitočná, pretože pomáha udržiavať všetky orgány a systémy v normálnom funkčnom stave. Zrná poskytujú telu tehotnej ženy všetko potrebné pre formovanie, plnohodnotný vnútromaternicový vývoj a rast plodu.

Stojí za to obmedziť používanie kukurice na 1 až 2 uši kukurice denne, aby sa nespôsobilo nadúvanie a hnačka.

Pre ľudí, ktorí kontrolujú svoju váhu, je dôležitý aspekt obsahu kalórií v cereáliách. Varené a varené klasy sa považujú za dietetické. Energetická hodnota tohto produktu je 97 kcal na 100 g. Tento údaj je nižší ako v konzervovaných potravinách alebo chlebe vyrobenom z tejto obilniny. 100 g popcornu obsahuje 408 kcal a naj výživnejším je kukuričný olej - 899 kcal na 100 g.

obsah kalórií v obilnín

Výhody GMO kukurice

Kukurica, o výhodách, o ktorých nie sú pochybnosti, sa často označuje ikona „Non-GMO“. Podľa zákona sú výrobcovia povinní poskytnúť spotrebiteľovi tieto informácie.

Nedávne štúdie európskych vedcov rozptýlili všetky pochybnosti o tom, že geneticky modifikované organizmy (GMO) sú toxické a škodlivé pre zvieratá a ľudí. Kukurica spolu so sójami a zemiakmi prechádzajú v najväčšej miere genetickými transformáciami. V dôsledku toho sa zloženie obilnín zmení nad rámec uznania. Telo nie je schopné tieto látky identifikovať, stráviť a vnímať ich ako cudzie. Výsledkom sú alergie, choroby gastrointestinálneho traktu, pečeň a obličky.

vedci výskumu

Štúdie vykonané na laboratórnych zvieratách podporujú tieto teoretické zistenia. Vládne orgány pre kontrolu potravín preto ukladajú prísne obmedzenia na obsah GMO v potravinách.

Geneticky netransformovaná kukurica je pre ľudský organizmus veľkým prínosom. Bez kontraindikácií sa môže jesť bez obmedzení.

Dobrý zdroj antioxidantov

Výhody kukurice pre ľudské telo sú spôsobené obsahom antioxidantov - vitamínov C, E, beta-karoténu a kyseliny ferulovej. Tieto látky pomáhajú chrániť bunky pred oxidáciou a poškodením.

teoretické údaje

Bolo dokázané, že pravidelná konzumácia antioxidantov môže zabrániť strate zraku, rozvoju aterosklerózy, rakoviny, cukrovky, ochorenia srdca a ciev.

Živiny v kukurici majú zároveň jednu dôležitú vlastnosť. Vitamín E a beta-karotén sa absorbujú iba s dostatočným množstvom tuku. Klas obsahuje kukuričný olej, v ktorom sú rozpustené antioxidačné vitamíny. Preto sú dobre absorbované v ľudskom tele.

Bohaté na vlákninu

Kukuričné ​​klasy sa považujú za liečivé, ale liečivé vlastnosti a kontraindikácie zŕn idú bok po boku. Na jednej strane obilniny zlepšujú funkciu čriev, vyživujú „dobrú“ mikroflóru a odstraňujú toxíny. Na druhej strane dráždi gastrointestinálnu sliznicu, spôsobuje nadúvanie a hnačku. Kukuričné ​​jadrá obsahujú vlákninu, ktorá má dvojaký účinok. Preto by sa ľudia s vredmi, eróziou a pankreatitídou mali počas exacerbácie vyhnúť konzumácii kukurice.

potravinové antioxidanty

Zdroj uhľovodíkov s nízkou absorpciou

Cukrová kukurica obsahuje veľké množstvo uhľohydrátov, ktoré sú nielen prospešné, ale aj škodlivé. Glukóza, sacharóza a škrob sú „rýchle“ uhľohydráty, sú okamžite absorbované do krvného obehu a plnia pankreas. Preto sa pri exacerbácii pankreatitídy odporúča vylúčiť kukuricu zo stravy.

Zrná obsahujú okrem jednoduchých cukrov zložité uhľohydráty - amylózu a amylopektín. Pomaly sa vstrebávajú do tela, dobre nasýtia a na dlhý čas odstraňujú hlad.

množstvo uhľohydrátov

Kukurica neobsahuje lepok

Glutén je bielkovina v obilninách, ktorá je častou príčinou alergií a nadváhou. Kukurica je užitočnejšia pre alergikov, pretože neobsahuje lepok.

Pediatri odporúčajú začať s doplnkovými potravinami pre deti od 6 mesiacov s bezlepkovou a hypoalergénnou kukuricou kašou. Ľudia s intoleranciou cereálnych proteínov sú nútení sedieť na špeciálnej diéte. Kukurica je dôležitou súčasťou ich stravy.

Kukuričné ​​vločky však nie sú najlepším krmivom pre bezlepkovú diétu.Obsahujú veľa cukru a obsah kalórií v chrumkavej pochúťke je 356 kcal na 100 g. Z tohto dôvodu sa neodporúča jesť kukuričné ​​vločky často kvôli riziku obezity.

príčina alergií

Podporuje dlhovekosť a zlepšenie celkového zdravia

Ľudia, ktorí vedia, že kukurica je prospešná pre ľudské telo, pravidelne zahrnujú kukuricu do svojej stravy. Tieto zrná sú jediný organický produkt na svete.

Vitamíny, makro a mikroelementy, ktoré sú súčasťou kukurice, zlepšujú metabolizmus a predlžujú mladosť tela. Jesť obilné zrná prispieva k udržiavaniu kardiovaskulárneho, nervového, reprodukčného, ​​endokrinného a tráviaceho systému v normálnom stave. Zrno posilňuje kosti, udržuje ostrosť zraku, robí pokožku pružnou a krásnou.

Ľudské telo

Kedy by ste sa mali vyhnúť konzumácii kukurice?

Pri posudzovaní, či kukurica môže poškodiť zdravie ľudí, by sa mali zohľadniť všetky aspekty. Zloženie cereálie, forma produktu a jeho pôvod sú dôležité.

Geneticky modifikovaná kukurica (GMO)

Výhody a poškodenia kukurice pre ľudské telo závisia od pôvodu tohto produktu. Potraviny dnes obsahujú kukuricu, z čoho 80% je GMO. Genotyp týchto obilnín sa umelo zmenil, aby sa zvýšila odolnosť voči škodcom a nepriaznivým podmienkam prostredia.

ľudské zdravie

Cereálie získané v dôsledku úpravy získali dobré obchodné vlastnosti, ale pre spotrebiteľa sa stali škodlivými. Genotypizované kukuričné ​​jedlá môžu poškodiť vaše zdravie:

 • inhibujú „užitočnú“ črevnú mikroflóru;
 • vyvolať rezistenciu tela na antibiotiká;
 • spôsobiť hormonálnu dysfunkciu;
 • znížiť kvalitu reprodukčného systému;
 • urýchliť proces starnutia tela;
 • môže spôsobiť rakovinu.

Preto sa oplatí starostlivo preštudovať štítky na výrobkoch.

obchodné vlastnosti

Kukuričný syrup s vysokým obsahom fruktózy

Tento produkt bol vyvinutý v 70. rokoch minulého storočia a stal sa široko používaný ako lacné sladidlo na potraviny. Kukuričný sirup obsahuje až 65% fruktózy, ktorá má patogénny účinok na organizmus. Vedci z American Research University preukázali, že tento obilninový produkt je škodlivejší ako rafinovaný cukor. Aj polievková lyžica sladkej kukuričnej šťavy denne môže byť zdraviu škodlivá.

Štúdia sa uskutočňovala na laboratórnych myšiach, ktoré dostávali kukuričný sirup ako potravinový doplnok. V dôsledku tejto diéty sa reprodukčná kapacita myší znížila o 26% v porovnaní s kontrolnou skupinou zvierat, ktoré dostávali rafinovaný cukor.

posledné storočie

Bolo dokázané, že nadmerná konzumácia fruktózy v potravinách môže vyvolať množstvo chronických chorôb: inzulínovú rezistenciu, cukrovku, kardiovaskulárne ochorenia a dokonca aj rakovinu.

Odborníci v oblasti zdravia odporúčajú, aby sa predišlo nadmernému používaniu pripravených cukroviniek, z ktorých mnohé majú vysoký obsah sladidiel a môžu byť škodlivé.

Fruktóza sa nachádza aj v nespracovaných zdrojoch, ako sú napríklad med, melasa, javorový sirup, zelenina a ovocie. V týchto výrobkoch je sladká látka v vyváženej forme a nemá patogénny účinok na organizmus.

nadužívanie

Ak sa kukurica nachádza v iných formách spracovaných potravín

Geneticky spracované obilniny sa používajú na získavanie zložiek na výrobu potravín: maltodextrín, sorbitol, glutamát sodný, škrob, kyselina citrónová. Transgénna kukurica sa často používa na prípravu textúrovacích prísad, sladidiel a farbív, ktoré môžu spôsobiť mnoho chorôb.

Najväčšia pravdepodobnosť nájdenia derivátov GMO obilnín v produktoch vyrobených v Amerike, pretože 88% zŕn v tejto krajine je transgénnych.

spracované potraviny

Ak máte citlivý tráviaci systém

Dôležitosť a výhody kukurice sú spôsobené jej liečivými vlastnosťami. Táto obilnina by sa však nemala jesť v prípade chronických gastrointestinálnych ochorení.

Zrná tejto cereálie môžu spôsobiť nepohodlie a bolesť spôsobením zvýšenej tvorby plynu. Dojčiace matky by si mali byť vedomé, že konzumácia kukurice môže u dojčiat spôsobiť koliku.

V prípade gastroduodenitídy, erózií a vredov žalúdka a dvanástnika, pankreatitídy by sa použitie kukurice malo liečiť opatrne. Hrubá vláknina mechanicky dráždi gastrointestinálnu sliznicu, a preto produkt nemôže byť zaradený do stravy v prípade exacerbácie uvedených chorôb.

zažívacie ústrojenstvo

Vysoký obsah cukru negatívne ovplyvňuje pankreas. Preto by ste pri akútnej pankreatitíde nemali jesť kukuricu. Vo fáze remisie by ste mali uprednostniť kukuričnú kašu.

Dôvodom, prečo človek môže mať choroby a problémy, je zloženie kukurice. Cereálny proteínový glutén spôsobuje alergické reakcie u malého počtu ľudí. V prípade neznášanlivosti lepku by sa použitie uší malo zlikvidovať.

Kukurica je prírodný produkt neprekonateľný v chuti a výhodách. Obsahuje veľa užitočných látok a môže zabrániť rozvoju mnohých chorôb. Pri výbere výrobkov z kukurice by ste však mali byť opatrní a nejesť, ak existujú kontraindikácie.

vyskytujú sa choroby

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica