Technológia pestovania a starostlivosti o kukuricu na otvorenom poli, agrotechnické podmienky

V dôsledku intenzívneho rozvoja chovu hydiny a ošípaných sa kukurica u nás pestuje vo veľkých množstvách. Zároveň sa okrem krmovín nachádza veľké množstvo odrôd obilnín, ktoré sa pestujú na ľudskú spotrebu. Vyznačujú sa jemnejšími zrnami a chuťou.

Tieto odrody sa pestujú na osobných pozemkoch aj v letných chatkách. Dnes sa pestuje iba jeden druh obilnín - sladká kukurica. Bolo vyvinutých veľké množstvo odrôd a hybridov tohto druhu, ktoré sú vhodné pre pestovanie vo veľkom meradle, ako aj pre malé súkromné ​​farmy.

Pre poľnohospodárov a záhradníkov, ktorí sa rozhodnú zasadiť na svojej farme plodinu, bude užitočné študovať, ako rastie kukurica a aké ťažkosti sa môžu pri jej pestovaní stretnúť.

pestovanie a starostlivosť

Príprava pôdy

Kukuričná agrotechnika zahŕňa pestovanie pôdy, aplikáciu organických a minerálnych hnojív, výber a prípravu osív, siatie, starostlivosť o rastliny a zber.

Pred výsadbou kukurice je nevyhnutné zvoliť správne miesto. Kultúra dobre rastie na čiernej pôde, ílovitej a piesočnatohlinitej pôde s dobrým prevzdušňovaním a priepustnosťou pre vodu.

Kukurica je ľahká a teplo milujúca rastlina, preto je pre ňu vhodná dobre osvetlená oblasť chránená pred vetrom. Pri výbere lokality je dôležité vziať do úvahy, že nerastie dobre vo príliš vlhkých nížinách a bažinatých oblastiach. Je lepšie zvoliť si rovnú alebo vyvýšenú plochu.

agrotechnické podmienky

Kukurica absorbuje veľké množstvo živín z pôdy, aby sa zachovala jej úrodnosť, je dôležité pozorovať striedanie plodín a pestovanie plodín na rovnakom mieste počas 2 rokov v rade.

Pestovanie kukurice vonku začína výberom a prípravou pôdy.

Príprava miesta pred výsadbou kukurice sa začína zberom predchodcov. Pred zimou sa pôda hnojí, na ktorú sa na každých 10 m² aplikuje 20 - 30 kg humusu, 0,3 kg superfosfátu, 0,08 - 0,1 kg draselných solí. Hnojivá sa používajú na orbu, ktorej hĺbka by mala byť najmenej 25 cm, výhodne 30 až 35 cm.

príprava pôdy

Na jar, keď začne horná vrstva ornej pôdy vyschnúť, sa plocha uvoľní do hĺbky výsadbových semien (5-8 cm). Môžete použiť brány alebo hrable. Táto technika zlepší prevzdušňovanie pôdy, udrží v nej vlhkosť a urýchli klíčenie semien.

Uvoľnenie sa vykonáva diagonálne smerom k ornej pôde. Ak je miesto hojne zarastené burinou, bude po orbe potrebné 2 obrábanie: prvá - predbežná, do hĺbky 8 - 10 cm, druhá - výsev, do hĺbky výsevu.

Keď sa pôda zahreje na +10 ° C v hĺbke 10 - 12 cm, týždeň pred výsevom, do pôdy sa zavádzajú minerálne prípravky: 0,15 - 0,2 kg dusíkatého hnojiva na 10 m².Uvoľní sa do hĺbky 8 - 10 cm a vyrovná sa.

Technológia pestovania a starostlivosti o kukuricu na otvorenom poli, agrotechnické podmienky

Pestovanie zo semien

Kultivácia kultúry je možná dvoma spôsobmi: výsevom priamo na otvorenom priestranstve alebo pomocou sadeníc, po ktorom nasleduje výsadba na osobnom pozemku. Každá z metód má svoje výhody a nevýhody.

Pestovanie kukurice bez semienka neumožňuje skorý zber, ale starostlivosť o výsadbu je oveľa jednoduchšia. Rastliny sú v tomto prípade odolnejšie voči nepriaznivým podmienkam prostredia.

týždeň pred výsevom

Príprava zŕn na siatie

Pri výbere semena by ste mali zvážiť účel pestovania plodiny. Všetky hybridy a odrody sa delia na pestovanie na zrno a spotrebu. To určuje výťažok, chuť a vlastnosti pestovanej kukurice.

Na siatie sa používajú semená tried I a II, ktorých klíčivosť nie je menšia ako 92%.

Predsieňová úprava obilia zahŕňa triedenie, triedenie, chemické ošetrenie semien. Zrná sú kalibrované pre rovnomernejší vznik. Vytrieďovanie sa uskutočňuje na vyradenie semien s chybami. Obväz chráni osivo pred škodcami a chorobami. Všetky tieto postupy sa vykonávajú v osobitných podnikoch.

zrná na siatie

Na zlepšenie klíčenia 7 dní pred výsevom sa zrná podrobia tepelnému spracovaniu vzduchom pri + 25 ... + 35 ° C a dobrej ventilácii. Semená sa premývajú 2 až 3 dni pred výsevom. Pritom vznikajú nepoužiteľné semená, ktoré sa odstránia. Kvalitné zrno sa zabalí do gázy, naleje sa vodou pri izbovej teplote a udržuje sa až do klíčivosti.

Ešte jeden spôsob príprava semien kukurice na siatie: sú držané na slnku po dobu 5 dní a pred výsadbou sú namočené v teplej vode (+45 ° C) počas 1-1,5 hodiny. Potom sa zrná sušia prirodzene.

Pred výsadbou môžu byť semená ošetrené merkuranom alebo granosanom proti škodcom a rôznym chorobám.

nepoužiteľné semená

Výber odrôd ovplyvňuje čas výsevu. Kukurica na spotrebu na klasovom mraze, mrazení a konzervovaní sa vysieva koncom apríla - polovicou mája, keď sa pôda zahreje na +12 ° C a hrozba námrazy zmizne.

S výhradou poľnohospodárskych techník a vhodných environmentálnych podmienok by sa sadenice mali objaviť 12. deň. Na tieto účely sa používajú skoré odrody. Kukurica na zrno znamená neskoro. Je odolnejší voči nepriaznivým poveternostným podmienkam.

vonkajšie prostredie

Výsev a sadenie

Technológia pestovania kukurice na zrno zahŕňa 2 metódy siatia: bodkovanú a štvorhrannú.

Hlavná metóda pestovania kukurice na poliach je bodkovaná. V tomto prípade sa plodina vysieva v radoch s rozstupom riadkov najmenej 70 cm a vzdialenosťou medzi rastlinami 20 - 25 cm.

Na poliach sa kukurica zasieva sejačkou SPCh-6M s pneumatickou sejačkou alebo s kombinovanými sejačkami SUPN-8, ktoré môžu aplikovať minerálne hnojivá súčasne so semenami.

pestované na poliach

Ďalšou metódou výsevu je štvorcové hniezdo, v ktorom je rozstup riadkov 70x70 alebo 70x90 cm. V suchých oblastiach a na chudobných pôdach sa kukurica vysieva s rozstupom riadkov 70x140 cm.

Po výskyte sadeníc je možné vytiahnuť slabé výhonky. Na sadenie kukurice týmto spôsobom sa používajú sejačky SKNK-8 a SKNK-6 s mechanickými sejačkami s voštinovým diskom. Častejšie sa táto možnosť používa pri výsadbe sadeníc.

suché oblasti

Na záhrade sa kukurica zasieva v radoch s rozstupom riadkov 60 cm a vzdialenosťou medzi rastlinami - 40 cm.

Bez ohľadu na zvolenú metódu siatia potrebujete vedieť, ako správne vykonávať prácu. Dodržiavanie medzier medzi riadkami uľahčuje starostlivosť o rastliny a umožňuje im normálne jesť. Hĺbka výsevu je 6 - 8 cm. Pôda by mala byť dobre navlhčená a zrno úplne zakryť.

pracovať

Pestovanie sadeníc

Kultivácia kukurice je tiež možná pomocou sadeníc.Zároveň je odchod značne komplikovaný, ale je možné získať úrodu čo najskôr.

Metóda sadenia nie je vhodná na použitie vo veľkých množstvách z dôvodu vysokých nákladov na pracovnú silu. V podmienkach letnej chaty alebo osobného pozemku vám umožňuje dosiahnuť najlepšie výsledky: dobré výnosy a kvalitné ovocie.

Semená sadeníc sa vysievajú v rovnakom čase ako na otvorenom priestranstve po rovnakej príprave. Ako substrát sa používajú humusové alebo rašelinové šálky s priemerom 12 cm Táto metóda vám umožní okamžite pestovať sadenice izolované od seba bez potápania, čím sa zníži riziko poškodenia koreňového systému. Kukurica koniec koncov tento postup netoleruje.

pestovanie kukurice

Na výsadbu môžete použiť kazety rozdelené na časti alebo kontajnery. V tomto prípade sa výhonky uchovávajú v nádobe, kým ich koreňový systém úplne nevyplní. Nádoby sa plnia zmesou sodového substrátu a humusu alebo kompostu v pomere 1: 1. Na zvýšenie obsahu vlhkosti sa do pôdy zavádza hydrogél.

Hĺbka výsevu - 3-4 cm, 2 ks. v 1 diere. Po výsadbe sa substrát zvlhčí teplým roztokom Fundazolu (4 g produktu na 10 l vody).

rozdelené do sekcií

Počas kultivácie aplikujú hnojivá Polyfid, Terraflex, Master, Kemiru-hydro alebo iné hnojivá, sadenice v skleníku vyžadujú ďalšie osvetlenie žiarivkami alebo fytolampami. Týždeň pred výsadbou sa sadenice stvrdnú na čerstvom vzduchu.

Po vyklíčení sadeníc sa klíčky vysadia na otvorenom teréne po 30 dňoch. Je polovica júna. Do tejto doby by sadenice mali mať najmenej 3 listy. V tomto prípade je zvolená metóda pristátia so štvorcovým vnorením. Hĺbka diery by mala byť o niečo väčšia ako kôra zeme s koreňmi rastlín. Po výsadbe sa klíčky zalievajú a mulčujú.

klíčia sa vysadené klíčky

Ošetrovacie funkcie

Starostlivosť o kukuričné ​​plodiny sa obmedzuje na pravidelné zavlažovanie, kŕmenie a ochranu pred škodcami a chorobami.

V závislosti od účelu, na ktorý sa pestuje kukurica, sa pestovacie vlastnosti líšia.

Najlepšími predchodcami sú zimné a jarné zrná, strukoviny, zelenina (skorá kapusta, paradajky, melóny, koreňové plodiny).

úrody kukurice

zalievanie

Zavlažovací režim závisí od agroklimatických podmienok a stupňa rozvoja rastlín. Počas vegetačného obdobia kukurica využíva vlhkosť nerovnomerne. Kritické štádiá vývoja, keď kukurica vyžaduje 2 až 4 litre vody denne:

 1. Fázy 9 - 11. Toto je obdobie aktívneho rastu zelenej hmoty a tvorby koreňového systému. Kým sa neobjaví 9 listov, kukurica nie je napojená.
 2. Kukurica kvet - začína 10 dní pred vznikom a končí 20 dní po otvorení lamiel. Pri nedostatočnej vlhkosti počas tohto obdobia sa výťažok môže znížiť o 50%.
 3. Fáza tvorby zrna.
 4. Obdobie zrelosti mlieka zŕn.

agroklimatické podmienky

Ak je plodina pestovaná bodkovaným spôsobom, zavlažovanie kvapkami je optimálne, čo umožňuje udržiavať optimálnu vlhkosť pôdy pre kukuricu - 70-80%.

Moderné hybridy sú odolnejšie voči suchu a po stresových obdobiach sa rýchlejšie zotavujú. Ak sa plodina pestuje vo vysoko úrodných pôdach, jej potreba vody je nižšia, takže je možné znížiť množstvo zavlažovania.

kvapkové zavlažovanie

Ako nakŕmiť?

Vrchný dresing sa aplikuje v danom období - období zrenia kukurice. Prvýkrát - v štádiu tvorby 3 - 4 listov sa aplikuje organické hnojivo: roztok mulleínu alebo kuracieho trusu.

Druhé kŕmenie sa uskutočňuje vo fáze zametania. V tomto štádiu pestovania kukurice sa koreňová aplikácia minerálnych hnojív vykonáva na sto metrov štvorcových: dusičnan amónny - 2 kg, superfosfát - 3 až 5 kg, draselná soľ - 1 až 2 kg.

dané obdobie

Draslík a fosfor sú v tejto fáze mimoriadne dôležité. Nedostatok týchto prvkov možno identifikovať podľa farby stigmy kukurice a listov. Rozjasnia sa, získajú žltý odtieň.Pre kultúru sú dôležité prvky ako horčík, síra, zinok a vápnik. Meď a zinok sa v prípade potreby zavádzajú vo fáze 5 až 8 listov zmiešaných s močovinou v množstve 10 kg na 200 litrov.

Minerálne prípravky sa pridávajú do pôdy a rozprašovaním. Najmä zavlažovanie rastlín roztokom močoviny je účinné 2 až 3 týždne pred objavením sa peliet.

minerálne prípravky

Choroby a škodcovia

Plesňové choroby sú pre kukuricu najnebezpečnejšie, pestovanie plodín vyžaduje prevenciu rôznych infekcií obilia.

Fusarium je jednou z najbežnejších mykóz spôsobených rôznymi druhmi húb rodu Fusarium. Nebezpečenstvo tohto patogénu spočíva v tom, že toxíny, ktoré sú nebezpečné pre ľudí a zvieratá, sa v dôsledku svojej životne dôležitej činnosti hromadia v tkanivách rastlín.

Huba ovplyvňuje uši, stonky, mladé výhonky a znižuje výnos až o 60%. Fusárium na klase sa objavuje v štádiu dozrievania zrna mliečneho vosku a je sprevádzané výskytom ružového kvetu. Následne zrná stmavnú a zhroutia sa.

plesňové choroby

Dokonca aj zdravé jadrá z infikovaného ucha sú nosičmi plesňových spór. Keď sú postihnuté mladé stonky, kukurica nemá dostatok vitality na vývoj a výhonky odumierajú alebo sa nevzdávajú. U zrelých rastlín sa môže vyvinúť hniloba stoniek, ktorá je sprevádzaná zmäkčovaním a následným zničením stoniek. V tomto prípade je kukurica v nebezpečenstve smrti.

K šíreniu choroby prispieva vysoká kyslosť pôdy, vysoká vlhkosť vzduchu a nízka teplota vzduchu, nadmerná hustota plodín a slabé prevzdušňovanie pôdy.

Rez je ďalšia mykóza obilnín. Pôvodca je aktivovaný od druhej polovice leta. Súčasne sa na spodnej strane listu tvoria svetlo žlté škvrny, ktoré nakoniec zhnednú a zakryjú sa pľuzgierikmi plesňových spór.

zdravé zrná

Pri vysokom stupni infekcie tiež stonka trpí. V tomto prípade môžu rastliny vyschnúť alebo stratiť asi 20% produktivity.

Bubble smut je bežné plesňové ochorenie kukurice, ktoré je sprevádzané výskytom novotvarov - žlčníka na listoch a ušiach a niekedy stoniek a lamiel. K výskytu choroby prispieva predĺžené obdobie sucha.

Po dozrievaní gledy zmiznú, infikujú pôdu, čo prispieva k šíreniu choroby, pestovanie plodín v tejto oblasti v budúcnosti má zmysel len pri výbere odolných hybridov.

stonka tiež trpí

Na prevenciu chorôb sa zrno pred výsevom ošetruje fungicídmi.

Príčinnou príčinou choroby severná helminthosporóza alebo nekróza je symbióza chlamydospor a mykotických húb. V dôsledku infekcie sa na listoch objavia šedé škvrny s čiernym okrajom a kvetom pripomínajúcim sadze. Po čase zasiahnuté listy odumrú. Vývoj choroby sa zhoduje so začiatkom kvitnutia. Vysoká vlhkosť prispieva k infekcii.

ošetrené fungicídmi

Najčastejšie kukuričných škodcov:

 1. Dráty sú larvy klikáčikov. Škodcovia sa často vyskytujú na zavlažovaných poliach a v obdobiach vysokej vlhkosti. Korene jesť. Je schopný zničiť až 90% plodín.
 2. Larvy odmerky. Existuje mnoho druhov škodcov. Housenky jedia listy klíčného listu a mladé výhonky.

Na ochranu plodín sa používajú rôzne insekticídy. Prevencia je vysokokvalitná poľnohospodárska technológia: dodržiavanie striedania plodín, hlboké oranie pred zimovaním, jarné pestovanie.

kopček larvy

recenzia
 1. Anna
  10.10.2018 08:33

  Okrem správnych agrotechnických opatrení musíte zvoliť aj správne hnojivá.Bioaktivátor pre rast rastlín používam už druhý rok. BioGrow, úroda je oveľa lepšia.

  Odpovedať
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica