TOP 50 najlepších odrôd kukurice s popismi a vlastnosťami

Pri výbere odrody kukurice sa vlastnosti starostlivo preštudujú. Pri výbere sa berie do úvahy zamýšľaný účel plodiny a podmienky pestovania. Z mnohých druhov sa kukurica vyberá so špecifickou chuťou a dobou zrenia. Boli pridelené stupne krmovín na popcorn a na iné účely.

Najlepšie odrody kukurice

Rozlišujú sa rôzne druhy kukurice a nie je možné vybrať tú najlepšiu. Existuje veľká klasifikácia obilnín. Je potrebné vybrať vhodnú odrodu podľa geografických charakteristík a poveternostných podmienok.

Pri výbere odrody zohráva dôležitú úlohu účel zberanej plodiny. Napríklad na výrobu popcornu je vhodná iba prasknutá zelenina. Niektoré typy sú vhodné na konzervovanie, varenie alebo mrazenie.

Pre domácu kultiváciu v Rusku sa za najlepšie odrody kukurice považujú:

 • Sladká odroda Lakomka 121 sa vyznačuje skorým zrením plodiny. Od chvíle klíčenia do zrelosti uplynie 65 dní. Výťažok je vysoký, zrná sú žlté, dĺžka rastliny je 18 cm.
 • Dobrynya sa vyznačuje veľkými ušami sladkej chuti. Výška rastliny 160 cm, žlté zrná. Zber začína po 70 dňoch.

vzhľad kukurice Dobrynya

 • Duch patrí medzi skoré sladké kultúry. Zber sa začína dva mesiace po výsadbe. Rastlina je nenáročný, dosahuje výšku dva metre, zrná sú veľké, bohaté žlté.
 • Odroda Skorá zlatá sa vzťahuje na rastliny v období skorého zrenia (uplynie 90 dní). Rastlina vykazuje odolnosť voči hubovým chorobám, vytvára vysoký výnos. Uši sú malé so žltými, mäkkými zrnami.
 • Ľadový nektár je odroda neskoro dozrievajúca. Líši sa vysokou sladkosťou a bohatým výnosom. Uši sú veľké, zrná sú žlté, mäkké a šťavnaté.

Medzi ďalšie plodné odrody a hybridy obilnín patria: Sundance, Pioneer, Syngenta, Jubili.

Kukurica: odrody a hybridy

Boli identifikované nielen odrody, ale aj kukuričné ​​hybridy. Vyznačujú sa vysokou odolnosťou voči chorobám, bohatou produktivitou, odolávajú zmenám počasia a zozbieraná úroda sa dlhodobo skladuje a nezhoršuje sa.

Existuje 6 hlavných skupín odrôd zeleniny, ktoré sa líšia farbou a tvarom zŕn, ako aj štruktúrou klasov a listov. V každej skupine existujú druhy vysoko výnosnej kukurice. Druhy kukurice:

 • Cukrová kukurica sa používa na varenie. Zrná sú výživné a sladké, vonkajší obal je pokrčený.
 • Ozubená zelenina sa najčastejšie používa na priemyselné účely. Charakteristickým znakom je obsah škrobu 75%, vysoká sklovitosť a minimálna prašnosť.

kukurica na otvorenom poli

 • Pazúriková alebo indická odroda nemá vysoký výnos, ale má mnoho ďalších výhod: dobre toleruje mráz, je odolná voči mnohým chorobám a silný kmeň zabraňuje usadeniu. Ideálne pre krmivo pre zvieratá kvôli vysokému obsahu škrobu v zrnách.
 • V Rusku sa zriedkavo pestuje mäsitá alebo škrobová odroda zŕn. Neuchováva sa dobre a toleruje zlé počasie. Škrupina zŕn je prakticky neprítomná, takže zber je ťažký, väčšina uší je poškodená.

 • Voskovitá kultúra je zriedkavá. Zrná majú charakteristickú voskovú farbu, koža je tenká a hladká a obsahuje 95% škrobu. Používa sa v krmive pre zvieratá.
 • Roztrhnutý typ kukurice sa používa na prípravu cukroviniek. Obsah škrobu v zrnách nie je vyšší ako 60%.

Najproduktívnejšie odrody zeleniny sa nachádzajú medzi ostatnými skupinami. Kukurica má tiež polozubú, vzácnu a škrobovú cukornatú formu.

už varená kukurica

Skorá kukurica

Medzi prvé odrody kukurice patria rastliny, ktoré sú schopné tvoriť plodinu v krátkom časovom období, 11 - 12 týždňov po výsadbe. Vhodné pre regióny, kde je leto krátke. Je lepšie zasadiť na otvorenom priestranstve sadbami. odrody:

 • Skorý sladký hybrid Trophy F1 so 75-dňovou vegetačnou sezónou. Stonka rastliny nepresahuje dva metre, ucho je malé (nie viac ako 22 cm). Rastlina je odolná voči chorobám, dobre znáša sucho.
 • Jubilee F1 sa vyznačuje skorým zrením (81 dní), bohatou chuťou, vysokým výnosom a odolnosťou voči chorobám. Dĺžka klasu je 23 cm, zrná sú žlté, sladké.

 • Skorý zrelý hybrid Landmark F1 sa môže skladovať po dlhej dobe po zbere, vykazuje odolnosť proti mnohým chorobám, dĺžka klasu je 21 cm, zrná sú žlté, šťavnaté.
 • Kukurica hybridu Ladoga 250 MV má stredne skoré limity zrenia. Obdobie pestovania trvá 105 dní. Zrná sú zubaté, žlté. Rastlina je vysoká 250 cm. Hybrid je vysoko odolný voči suchu, nepodarí sa mu, zriedka ochorie.
 • Ladoga 191 patrí medzi skoré zrelé kukuričné ​​hybridy, ktoré môžete začať zbierať za 95 dní. Zrná sú odontoidno-kremičité, žlté. Stonka rastliny siaha až do 250 cm. Hybrid dobre znáša chlad a je vysoko odolný voči chorobám.

Rané odrody rastlín umožňujú skorý zber a všetky majú dobré vlastnosti.

kukuričné ​​jadrá

Odrody sladkej kukurice v polovici sezóny

Dlhšie obdobia zrenia sa vyznačujú zeleninou s priemernou dobou zrenia. Tieto odrody kukurice dobre tolerujú krátkodobé sucho, plodina je dobre skladovaná a zachováva si svoju chuť pri každom kulinárskom ošetrení. odrody:

 • Vynikajúca kvalita a skvelá hybridná sladká chuť Sweetstar F s výškou rastlín asi dva metre. Uši sú dlhé 22 cm, zrná sú žltožlté. Vykazuje dobrú odolnosť proti chorobám.
 • Hybrid kukurice Maxalia sa vyznačuje priemernou veľkosťou rastliny, predĺženým uchom, zubami a žltými zrnami. Hybrid je odolný voči mnohým chorobám, poskytuje vysoký výťažok.
 • Pestovateľská sezóna odrody Brusnitsa trvá 80 dní. Dĺžka klasu je 22 cm, váži 200 g. Zrná sú šťavnaté, žltej farby. Vysoká odolnosť voči chorobám.

 • Obľúbený hybrid je náročný na hnojenie a zavlažovanie, je odolný proti mnohým chorobám a má vysoký výnos. Výška rastliny 170 cm, dĺžka ucha 19 cm, hmotnosť 200 g. Caryopsis jasne žltej farby.
 • Na odrody kukurica na zrno Perly so sladkou šťavnatou chuťou, ktoré sa nemenia počas varu, mrazu a konzervovania. Stonka je vysoká 20 cm, ucho je 21 cm dlhé.Vysoká odolnosť voči chorobám a dobrá kvalita chovu.

Medzi ďalšie populárne odrody a hybridy obilnín s priemernou dobou dozrievania patria: Lahôdky, Rusalka, Spirit F1.

kukuričná hojdačka

Najproduktívnejšie neskoré odrody

Zelenina s neskorým dozrievaním plodiny je vysoko odolná voči rôznym nepriaznivým faktorom. Medzi najproduktívnejšie odrody kukurice s neskorým dozrievaním patria:

 • Obdobie pestovania hybridu Polaris je 105 dní. Kultúra je náročná na hnojenie, zavlažovanie, netoleruje chlad, ale je odolná voči chorobám a ubytovaniu. Výška stonky je 200 cm, dĺžka ucha je 24 cm, hmotnosť je 330 g. Zrno obsahuje veľa cukru, je žlté a na vrchu je pokryté tenkou škrupinou.
 • Hybrid Bashkirovets začína dozrievať po 140 dňoch. Sadenice netolerujú dobre. Rastlina dosahuje 280 cm, dĺžka klasu je 23 cm, hmotnosť je 350 g. Cryopsis je veľký, hladký, svetlo žltý. Kultúra je zriedkavo ovplyvnená rôznymi chorobami.
 • Ruské prasknutie 3 dozrieva 95 dní. Rast rastlín 180 cm, dĺžka ucha 20 cm, hmotnosť 250 g. Výťažok je priemerný, vykazuje odolnosť voči chorobám. Používa sa na výrobu popcornu a obilnín.

Všetky odrody obilia majú vysoký obsah cukru, mäkké a šťavnaté caryopsis.

Popcorn kukurica

Určité odrody kultúry sú vybrané pre popcorn. Úhyny tejto skupiny zeleniny majú tenké steny, vo vnútri je kvapka vody so škrobom, ktorý sa po zahriatí premení na paru. V dôsledku toho zrno praskne pod tlakom.

Na varenie sa používajú tieto odrody kukurice: Lopai-lopai, Ping-pong, Volcano, Zeya red, Gostinets, Vnuchkina joy.

Charakteristika odrôd kukurice popcorn:

 • Oerlikonové klasy začínajú dozrieť po 105 dňoch. Výška rastliny 220 cm, váha klasu 120 g, veľké žlté zrná. Odroda sa vyznačuje vysokou odolnosťou proti chladu a odolnosťou voči chorobám.

krásna kukuričná hojdačka

 • Odroda Vulkan je odolná voči mnohým chorobám, suchu, chladu. Výška rastliny 200 cm, dĺžka ucha 21 cm. Zrná sú malé, žlté.
 • Krásna odroda Zeya red sa vyznačuje vínovo-červenými zrnami a skorým dozrievaním (80 dní). Rastlina dorastá do 180 cm, dĺžka klasov je 20 cm.
 • Raná odroda zeleniny pre popcorn Vnuchkina Joy sa vyznačuje skorým dozrievaním, v priemere stačí 72 dní. Rastlina dosahuje výšku 160 cm, klasy sú malé, ich dĺžka je 11 cm, hmotnosť je 230 g. Zrná sú malé, oranžové. Odroda je odolná voči chorobám, poskytuje trvalo vysoký výnos aj za nepriaznivých podmienok.

Trhlina je potrebná na zalievanie, hnojenie a obsah vzduchu v pôde. Preto by sa malo pravidelne vykonávať otras, uvoľnenie, burina.

Kukurica Krasnodar

Najlepšie odrody obilnej zeleniny na otvorenom priestranstve sa široko používajú vo výrobe a úspešne sa pestujú v oblastiach s horúcim podnebím. Všetky sa vyznačujú vysokou stabilnou produktivitou, tolerujú nedostatočnú vlhkosť pôdy a dobre sucho:

 • Medzi stredne skoré typy rastlín patria semená kukurice odrody Krasnodarskiy 291. Obdobie vegetácie trvá 108 dní. Výťažok hybridu je vysoký. Zrná sú zubaté, žlté. Výška rastliny 190 cm, valcové ucho váži 300 g. Hybrid je odolný proti chorobám a suchu.

odrody kukurice kukurica Krasnodar 194 MB

 • Priemer kukurice Krasnodar 194 MB. Pestujú sa na zrno a siláž. Medzi hlavné charakteristiky odrody kukurice Krasnodarskiy 194 patrí: klas je valcový, zrná sú odontoidno-kremičité, rastlina rastie až do 250 cm. V popise hybridu je vysoká odolnosť voči podchladeniu, chladu a chorobám.
 • Krasnodar 377 AMV patrí medzi rastliny stredného obdobia s vegetačným obdobím 113 dní. Výška rastliny 250 cm Zrno je žlté, zubovitého tvaru. Ucho váži približne 370 g.Hybrid dobre znáša sucho, odolný voči chorobám.

Medzi ďalšie odrody kukurice Krasnodar patria: hybridná kukurica Krasnodar, cukor Krasnodar 250, Krasnodar 436 MV, Krasnodar 303 TV.

Krmné odrody kukurice

Kŕmna kukurica sa pestuje na kŕmenie domácich bylinožravcov. Rastlina by sa mala vyznačovať mohutnou zeleňou a nemôžete čakať, až budú uši úplne zrelé. Nasledujúce semená sa považujú za najlepšie odrody krmovín:

 • Rastlinný hybrid Pearl má vysoký výnos, stredne skoré dozrievanie (82 dní), odolný voči mnohým chorobám.
 • Semená kukurice hybridnej Adevey sa pestujú na zrno a siláž, vhodné na skoré siatie. Výška rastliny 270 cm, podlhovasté klasy, zrná kremičito-zubatých. Hybrid je odolný voči ubytovaniu, suchu a chorobe.
 • Odroda saratovského cukru strednej veľkosti, výška stonky 150 cm, sa vyznačuje skorým zrením. Odroda sa oceňuje svojou odolnosťou voči suchu, chladnému počasiu a chorobám.
 • Najlepšie kŕmna kukurica je Aurica. Výška rastliny 170 cm Vzťahuje sa na odrody, ktoré sa dozrievajú rýchlo. Slabo postihnuté hubovými chorobami.

vzhľad kŕmnej kukurice

Aké ďalšie odrody kukurice existujú na výrobu krmiva pre zvieratá? Populárne sú tieto odrody krmiva:

 • Vysoko úrodný, rýchlo dozrievajúci hybridný fleece Golden Fleece je odolný proti závažným chorobám a je odolný voči usadeniu. Kultúra je náročná na teplo, zalievanie a hnojenie.
 • Rastliny mladého hybridu Kuban dorastajú do 170 cm, vyznačujú sa vysokým výnosom silážnej hmoty.
 • Skorý zrelý hybrid Viola sa vyznačuje vysokým výnosom siláže. Hybrid je odolný voči ubytovaniu a chorobe. Výška stonky 2 metre.

Existuje celá rada elitných kukuričných hybridov DKS od výrobcu Monsanto. Všetky hybridy sú vhodné na pestovanie siláže podľa tradičných postupov obrábania pôdy.

Odrody bielej kukurice

Biela odroda zeleniny patrí medzi hybridy. Sladká vianočka je biela a malej veľkosti. Samotná rastlina dorastá do dvoch metrov, listy sú dlhé, špicaté. druhy:

 • Thompson Prolific je plodina s vysokou výnosnosťou zo Severnej Ameriky. Rastlina dorastá do 3 metrov. Dĺžka uší je 42 cm, veľké zrná sú biele. Najčastejšie sa pestuje na výrobu múky.
 • Hybridná lavína snehu sa vzťahuje na stredne veľké, vysoko výnosné plodiny. Biele zrná sú sladké a šťavnaté. Hybrid dobre znáša sucho a chlad.

vzhľad bielej kukurice

 • Odroda zeleniny v polovici sezóny Biely oblak, určený na výrobu popcornu. Rastlina je stredne veľká, dĺžka ucha je 22 cm a odroda je odolná voči južnej helmintosporióze.
 • Ranná hybridná snehová kráľovná je určená na varenie a pečenie. Rastlina vykazuje vysokú odolnosť voči chorobám, výška stonky dosahuje 180 cm, dĺžka uší je 18 cm, zrná sú biele s vysokým obsahom cukru.

Ďalšie odrody odrôd s bielou farbou zŕn zahŕňajú: Biela cukrová kráľovná, Eskimo, ľadový nektár, snehobiela.

Japonská kukurica

Okrem iných odrôd obilia je japonská kukurica samostatná, čo je skôr ozdobná odroda. Poddruhy sa líšia nielen svojou zvláštnou farbou a tvarom klasov, ale aj krásnymi listami.

Uši sú vhodné na konzumáciu v mliečnej fáze zrelosti, ale majú nerovnomerný tvar a zrná sú malé. Semená japonskej kukurice sú najčastejšie tmavočervené, klasy sú malé, pretiahnuté.

Zázrak zázraku kukurice Pearl sa vyznačuje krásnym dekoratívnym listom s farebnými pruhmi. Rastlina dosahuje výšku 160 cm a je možné jesť a zdobiť zrelé uši. Kultúra pestovaná na otvorenom poli je náročná na teplo, zloženie pôdy. Netoleruje prievan a silný vietor.

viacfarebná kukurica

Odroda Bonduelle

V skutočnosti tento druh kukurice neexistuje.Bonduelle je názov ochrannej známky v konzervovaných potravinách, ktorá spája sladké druhy zeleniny: Trophy F1, Spirit F1, Dobrynya F1, Bonus.

Sladká, hrubo zrnitá odroda kukurice Bonduelle je určená na pestovanie v strednom Rusku. Väčšina hybridov plodiny sa vyznačuje vysokými výnosmi a vynikajúcou chuťou. Uši so sladkými zrnami sa môžu jesť čerstvé alebo varené.

Na pestovanie kukurice s dobrými výnosmi je potrebné ustanoviť dostatočný režim zavlažovania a hnojenia. Môžete si vybrať rôzne odrody Bonduelle s rôznymi dobami zrenia a chuťou.

Semená kukurice Bonduelle

Kukurica na varenie

Na varenie musíte zvoliť nie krmovinové odrody kukurice, ale druh cukru v štádiu zrelosti mlieka. Zrná by mali byť mliečne žlté alebo zlaté. Na varenie je najlepšie zvoliť cukrové odrody kukurice: Spirit, Voronezh 80, Pioneer, Ľadový nektár, Jubili, Rané zlato, Lakomka.

Zeleninu môžete variť v panvici, pomalom hrnci, rúre, mikrovlnnej rúre. Ucho nemusí byť pred varom olúpané, iba odstráňte vrchné listy. Cukry rovnakej veľkosti sa na chvíľu vložia do studenej vody a až potom začnú variť. Potom sa prenesú do novej studenej vody a zapália. Soľ a cukor sa pridávajú 15 minút pred varením.

Plná tepelná úprava mladej kukurice trvá 20 minút. Vyzretá zelenina sa varí o niečo viac, asi 40 minút. Pripravenosť môže byť posudzovaná podľa mäkkosti zŕn, ak sa ľahko prepichnú vidličkou, potom môžete vypustiť vodu. Potom sa panva so zeleninou po dobu ďalších 30 minút zabalí do tepla.

Ozubené a polozubé

V odrodách zubnej kukurice (Sterling, Syngenta, Dneprovsky 172 MV, Krasnodar 436 MV, Kadr 443 SV) majú zrná podlhovastý tvar s charakteristickou prehĺbeninou na vrchu, ktorá sa vytvára počas štádia zrenia. Obrysy pripomínajú zub. Do tejto skupiny rastlín patria odrody a hybridy so žltými a bielymi zrnami. Najčastejšie odrody s neskorým dozrievaním.

Polozubená plodina sa získa krížením kamienkovej a zubnej kukurice. Táto skupina sa vyznačuje odrodami s vysokými výnosmi. Rastlina sa môže použiť na výrobu krmiva pre zvieratá a môžu sa jesť uši.

vzhľad kukurice

kremičitý

Tvar kamienkových zŕn kukurice je guľatý, vrch je vypuklý, povrch je hladký a lesklý. Farba môže byť fialová, čokoládová, pestrá alebo žltá. Charakteristickým rysom je obsah veľkého množstva škrobu.

Najobľúbenejšie typy kukurice s tvrdými pazúrmi sú: Voronezh 80, Voronezh 76, Severodakotskaya, Cherokee Blue, Okrasné Kongo. Všetky odrody sa vyznačujú vysokými výnosmi, odolnosťou voči chorobám a zmenami teploty vzduchu.

odroda kukurice Voronezh 80

Hybridný jav

Hybrid SI kukurice má stredne skoré dozrievanie. Pestované na výrobu krmív pre zvieratá, ako aj na obilniny. Zrná majú oranžový zubovitý tvar, obsah škrobu je 72%. Rastlina vykazuje vysokú odolnosť proti chorobám.

Medzi ďalšie vlastnosti hybridného fenoménu patria: veľké uši s veľkým počtom radov, zrná rýchlo uvoľňujú vlhkosť počas zrenia, koreňový systém sa rýchlo vyvíja. Rastlina je vysoko odolná voči suchu, mrazu a ubytovaniu.

Pioneer a jeho hybridy

Známym producentom kukuričných semien je spoločnosť Pioneer. Odrody pestovaných rastlín sa pestujú vo všetkých klimatických podmienkach, vykazujú odolnosť voči bežným chorobám obilnín a umožňujú vám pestovať bohatú úrodu. Zrná na klase sú pretiahnuté, veľké a zubaté. Kryt má strednú tvrdosť.

Medzi najobľúbenejšie hybridy kukurice Pioneer patria: PR38D93 Anasta, 3893 Clarica, Pioneer 37D25 a 39F58. Vlastnosti odrôd:

 • Kremičitá odroda Pr39B29 FAO 170 s veľmi skorým dozrievaním. Pestované na siláž a zrno. Buničina zŕn má vysoký obsah škrobu, ktorý počas zrenia rýchlo uvoľňuje vlhkosť.
 • Elite FAO 210 sa vyznačuje rýchlym rastom, odolnosťou voči nepriaznivým faktorom a chorobám a dobre sa prispôsobí akémukoľvek zloženiu pôdy. Zrno je kremičitého typu, vyznačujúce sa vysokou návratnosťou vlhkosti počas zrenia.

priekopnícky vzhľad kukurice

 • Costella FAO 220 je krátka rastlina. Zrná sú kremičitého typu s vysokým obsahom škrobu. Hybrid je odolný voči závažným chorobám, prispôsobuje sa akémukoľvek zloženiu pôdy.
 • V strednej sezóne hybridný Claric FAO 310 má vysoký výnos. Typ zŕn je zubovitý, počas zrelosti dobre vydáva vlhkosť. Hybrid má dobrú znášanlivosť voči suchu a chorobu.
 • Stredne oneskorená hybridná PR 38D93 Anasta s vysokým potenciálom výťažku. Zrná sa vyznačujú vysokou návratnosťou vlhkosti a sú zubovitého typu. Ukazuje odolnosť voči mnohým chorobám.

Vzhľadom na vysoký obsah výživných zložiek v kukurici Pioneer sa používa na výrobu krmív pre bylinožravce a používa sa aj v potravinárskom priemysle na výrobu múky, obilnín a konzervovaných výrobkov.

priekopník kukurice na otvorenom poli

priesvitný

Všetky odrody lúpanej kukurice nemajú výživovú hodnotu, preto je táto odroda veľmi vzácna. Pestujte kukuricu iba na siláž, kvôli zelenej hmote. Rozšírená rozmanitosť kultúry v Afrike, kde sa živia bylinožravcami.

Rastlina je pôvodom z Južnej Ameriky. Zrná vo farbe a tvare sa nelíšia od ostatných druhov kukurice.

Charakteristickým znakom je prítomnosť šupín, ktoré pokrývajú celé ucho a každé jednotlivé zrno.

voskový

Voskovité odrody kukurice majú matný, hladký povrch zŕn. Vonkajší obal je nepriehľadný a hustý. Buničina je mäsitá, lepkavá, pretože škrob buničiny je takmer 100% amylopektínu.

Vosková kukurica

Opis odrôd:

 • V polovici sezóny jahodová kultúra sa vzťahuje na okrasné rastliny, ale môžu sa jesť aj uši. Chuť je príjemná a mierne sladká. Listy sú v tvare stuhy s bielymi pruhmi. Cukry sú červenohnedé, dlhé 7 cm. Stonka rastliny je 150 cm.
 • Odroda stredná sezóna dosahuje výšku 220 cm, uši sú pyramidálne, dlhé 14 cm, zrná sú podlhovasté, sivé, fialové a perleťové.
 • Oaxacanská červená kukurica je plodina s predčasným dozrievaním (90 dní). Výška rastliny 2 metre. Ucho je zaoblené, 20 cm dlhé, stredne veľké zrno má červenú farbu, šťavnaté a sladké na podnebí.

Voskový kukuričný škrob

Jadrá vosku z voskovej kukurice majú rôzne tvary a farby. Hlavným účelom zrelej plodiny je jej ďalšie spracovanie na škrob.

recenzia
 1. Echidna
  1.01.2019 15:12

  trápne sa opýtať, ako dlho sa z kukurice stala zelenina?

  Odpovedať
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica