Ako si vybrať odrodu a pestovať kukuricu v letnej chate na otvorenom poli?

Pestovanie kukurice v krajine je bežným zamestnaním moderného záhradníka. Neexistuje žiadna osoba ľahostajná k chuti cukrového zrna. Prečo nevariť ucho vytrhnuté z vlastnej záhrady?

V prípade obilia sa plodina pestuje v oblastiach s dlhými teplými letami. Siláž sa vysadila všade. Chovatelia však vyvinuli odrody a hybridy na kultiváciu v problémových oblastiach. Produkujú kvalitné zrelé zrno.

Kukurica miluje veľa slnečného svitu, tepla a štruktúrovanej pôdy. Nie je ťažké splniť tieto podmienky. A potom na konci leta bude na stole vynikajúce aromatické jedlo.

Rysy kultúry

Pestovanie kukurice sa začalo v južných oblastiach. Je tu dostatok svetla, teplo. Pôdy sú neutrálne a úrodné. Kultúra poskytla trvalo vysoké výnosy s minimálnymi nákladmi na pracovnú silu.

Zrno sa používalo na výrobu polievok a obilnín. Chlieb a ploché koláče sa pečú z múky. Prebytočná plodina sa kŕmila dobytkom a hydinou. Boli použité aj stonky: zakrývali výsadbu zimných plodín, zachytávali sneh. V stepných oblastiach boli sušené a ohrievané kachľami.

pestovať kukuricu

A teraz je ťažké predstaviť si zeleninovú záhradu na juhu Ruska, kde by táto kultúra nebola vysadená. Teraz však môžu obyvatelia problémovej oblasti ozdobiť miesto zelenými lamelami.

Agronómovia rozlišujú záhradnú a poľnú kukuricu. Druhá obsahuje menej cukru, má viac uší naplnených zrnom. Jeho výnos je vyšší. Prvý je sladší, mäkší. Obyvatelia regiónov s nedostatkom tepla a svetla by mali pestovať záhradu. Pestovatelia semien to označujú osobitným spôsobom: k názvu pridávajú slovo „cukor“.

výroba polievok

Čo je na to potrebné

Predtým, ako sa v krajine pestujete kukuricu, mali by ste zhodnotiť vlastnosti letnej chaty. Je potrebné analyzovať:

 1. Kyslosť pôdy. Rastlina uprednostňuje neutrálne rastliny. U kyslých by sa malo vykonávať vápnenie. Alkalická - okyslená rašelinou.
 2. Pozemná stavba. Zrno vyžaduje voľný prienik vody a vzduchu do koreňového systému. Brúsenie na ťažkých íloch a íloch (rozmiestnite vedro piesku na meter štvorcový, vykopajte ho).
 3. Pôda pod výsadbou musí obsahovať vodu. Svetlo piesočnatú hlinku treba ílovať (pridajte vedro ílu na meter štvorcový, vykopajte).
 4. Plodnosť zeme. Najskôr pridajte dusík do vyčerpaných pôd a potom (po 5–7 dňoch) - komplex fosforu a draslíka.
 5. Vyberte odrodu alebo hybrid s ohľadom na trvanie vegetačného obdobia a klimatické vlastnosti regiónu.

kyslosť pôdy

Kukurica je vysadená na najslnečnejšom mieste. Mal by byť uzavretý pred studeným severným a severovýchodným vetrom. Južná stena letnej chaty je ideálna. Odporúča sa pripraviť také miesto vopred.

Ako si vybrať: odroda alebo hybrid?

Pred výsadbou kukurice v záhrade sa odporúča vybrať odrodu alebo hybrid. Hybridy dávajú väčší výnos, menej náročné na klimatické podmienky. Ich cena je však o 30% vyššia. Toto je viditeľné pri nákupe semien na siatie na veľkých plochách.

rastlinná kukurica

Odrody boli testované generáciami záhradníkov. Realisticky vykonávajte svoje vlastné šľachtiteľské práce: vyberte vhodné druhy rastlín. Je možné mať vlastný fond. Postupom času si môžete vytvoriť zbierku semien svojich obľúbených odrôd.

Populárne hybridy sladkej kukurice:

 1. Madonna. Obdobie dozrievania je predčasné. Ucho dorastá do 200 g. Rastlina rastie do výšky 2 m. Kukurica na uchu je žltá.
 2. Trophy. Stredne skoré dozrievanie. Rastie až do 2 m. Hmotnosť klasu je až 280 g. Zrno je oranžové.
 3. Legends. Skorý zrelý hybrid. Hmotnosť klasu je 250 g. Natahuje sa až do 1,7 m. Zrno na klase je oranžovo-žlté.
 4. Boston. Priemerná doba zrenia. Ucho poteší s hmotnosťou do 200 g. Zrno je svetlo žlté.

generácie záhradníkov

Atraktívnym rysom pomenovaných hybridov je trvalo vysoký výnos v otvorenom poli.

Ako pestovať kukuricu?

pred ako pestovať kukuricu, mal by sa vykonať komplex agronomických opatrení. Konečný výnos plodiny závisí od toho.

vysoký výnos

Príprava pôdy

Mladé rastliny netolerujú prítomnosť buriny. Rast kukurice môže zastaviť dokonca aj malý agresor. Chutné aromatické uši nebude možné získať v krátkom období tepla.

Na jeseň by sa malo pripraviť miesto v letnej chate. Hrebene musia byť vykopané na lopatku. Starostlivo odstráňte korene trvalých rastlín. Zlomte hrudy zeme. V prípade potreby naneste komplex minerálnych hnojív.

Na jar (po roztopení snehu) dvakrát vykonajte diskovanie pomocou plochej frézy. Pracovná hĺbka je 10 - 15 cm. Fokinova plochá fréza alebo obyčajná kotúčová fréza to urobí. Táto operácia sa zbaví trvalých burín.

mladé rastliny

Ako zasiať?

Je dôležité nevynechať obdobie dozrievania pôdy. Mal by byť teplý, dostatočne vlhký, dobre štruktúrovaný a oplodnený. Nesplnenie aspoň jednej podmienky znižuje požadovaný výnos.

Výsev kukurice by sa malo robiť po zahriatí pôdy na 10 až 15 stupňov Celzia v hĺbke 8 až 10 cm. Táto teplota je dostatočná na klíčenie semien. V takom prípade by sa nemali vylúčiť vratné jarné prechladnutia.

dostatočne hydratovaný

Obsah vlhkosti v pôde by mal byť dostatočný: keď pôda vyschne, navlhčite hrebeň pred výsevom do hĺbky výsadby semien (6–8 cm).

Existujú dva spôsoby pestovania kukurice: paralelné rady alebo diery. Prvá možnosť si vyžaduje menej práce. Záhradníctvo sa vykonáva v malom prostredí. Výsadba kukurice v dierach je bežnejšia.

Výsadbový vzor: 70 × 70 cm Na obmedzených plochách je povolené zmenšiť vzdialenosť na 40 × 40 cm, je potrebné umiestniť kukuricu najmenej do dvoch radov: výsadba jednou čiarou povedie k nedostatočnému opeleniu a vzniku prázdnych uší.

vhlkosť pôdy

Umiestnite do blízkosti 2-3 semená. Po klíčení by sa mala nechať najsilnejšia rastlina. Zvyšok je potrebné odstrániť. Týmto opatrením sa zabráni dutinám v záhrade.

Môžete položiť suché alebo klíčiace semená. V prvom prípade bude doba od siatia po klíčenie dlhšia. Klíčky poteší greeny rýchlejšie. Ale najmenší chladný úder zničí jemné rastliny.

Súčasne s výsadbou môžete aplikovať minerálne hnojivá. Vo vzdialenosti 10 cm rovnobežne s radom urobte ryhu do hĺbky 5–6 cm a do nej položte komplex podľa rýchlosti uvedenej na obale. Prikryte zemou.

klíčiace semená

Pestovanie prostredníctvom sadeníc

V malých zeleninových záhradách sa môže kukurica pestovať prostredníctvom sadeníc. Toto skráti vegetačné obdobie vonku. Táto metóda je obľúbená pri pestovaní plodín v problémových oblastiach.

Výsadba sadeníc kukurice má niekoľko jemností:

pristávací vzor

 • rastliny musia byť vopred kalené;
 • sadenice sú citlivé na pôdnu vlhkosť;
 • počas prvých 3 až 5 dní po výsadbe by záhrada mala byť zakrytá slnečným žiarením bielym lutrasilom;
 • rastlina netoleruje poškodenie koreňového systému.

Je dôležité zabrániť vytiahnutiu sadeníc: nadmerný rast nedostatkom svetla oslabuje kukuricu.

pre-nálada

Pravidlá starostlivosti

Žiadna kultúra nerastie bez starostlivosti. Záhradník by mal vedieť:

 • spotreba dusíka a draslíka v kukurici trvá až do naplnenia uší;
 • prispôsobuje fosfor pred zberom;
 • pôda by mala byť mierne vlhká, prepad je vylúčený;
 • maximálna potreba vody v rastline sa pozoruje počas tvorby klasov;
 • Uvoľnenie sa vyžaduje každých 5-7 dní.

nalievanie klasov

O opeľovanie by sa malo starať: rastliny blízko rastlín, ktoré priťahujú včely.

Niektorí záhradníci používajú metódu natiahnutia. Väčšina kukurice sa umiestni na lôžko v bloku. A po 3-4 dňoch sa zaseje niekoľko semien. Výstrely sa objavujú s odstupom niekoľko dní.

Ďalšia vegetácia kukurice sa v rovnakých dňoch líši. Samčie a samičie kvety dozrievajú súčasne. Natiahnutá výsadba znižuje riziká opelenia.

kukuričná vegetácia

Dobrí a zlí susedia

Táto plodina poskytuje pri opätovnej výsadbe kukurice dobré výnosy. Výhody tohto umiestnenia: hrebeň zostáva bez buriny (dospelá rastlina ich utláča), nie je potrebné hľadať teplú a osvetlenú plochu, nie je potrebné nové plánovanie výsadby.

Na zvýšenie výnosu sa však odporúča zohľadniť predchodcov. Na kukuricu sú dobré strukoviny, melóny a tykve. Rastlina sa cíti zle po ovse, raže, pšenice. Záhradníci ich zasadia ako sideráty. Obilniny sa však správajú ako agresívne buriny: pôda po nich je silne burina.

výsadba kukurice

Tvrdo pracujúci záhradníci našli zaujímavé riešenie, ako ušetriť prímestský priestor. Pestujú kukuricu v rovnakej oblasti ako uhorky, fazuľa, fazuľa a tekvica. Tvrdé stonky kukurice sú oporou pre vinič a chránia ich pred studeným vetrom.

Umiestnené v uličkách kukurice, tekvice alebo cukety so širokými listovými platničkami chránia zem pred vyschnutím. Všimli sme si: výťažok kukurice pestovanej týmto spôsobom je vyšší ako výnos obvyklej rastliny.

pracovití záhradníci

recenzia
 1. Fields
  6.06.2018 07:21

  Už niekoľko rokov zasadím kukuricu na rovnakom mieste, žatvu stačí jesť. Vyráža dobre, jediný problém je, že sa nemôžem naučiť, ako si vyberať semená. Deti žiadajú o cukor, ale z nejakého dôvodu ma pod zámienkou cukru predávajú ten obvyklý. Je možné rozlíšiť zrno osiva podľa jeho vzhľadu, čo treba hľadať?

  Odpovedať
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica