Teplota a vlhkosť pri inkubácii kuracích vajec doma

Inkubácia vybraných kuracích vajec umožňuje získať zdravé potomstvo hydiny a významne znížiť náklady na získanie mladých zvierat. Je pravda, že tento proces je dosť problematický, vyžaduje veľa obetavosti a seriózny prístup. Ale so správnym prístupom a organizáciou procesu sa výsledok úplne odôvodňuje.

Funkcie šľachtenia

V ideálnom prípade by sa malo vyliahnutie potomstva vykonávať priamo chovom mláďat. Jeden vták však môže reprodukovať až 15 kurčiat. Toto množstvo nestačí ani pre súkromnú domácnosť, takže sa musíte uchýliť k používaniu inkubátorov. V štandardných spotrebičoch na použitie v domácnosti nie je teplota rovnomerne rozložená, preto sa odporúča vajcia miešať denne. Vlhkosť sa reguluje umiestnením do nádob s vodou.

V procese násadových kurčiat je potrebné nielen udržiavať vlhkosť na požadovanej úrovni, ale tiež kontrolovať teplotu, zabezpečovať prúdenie vzduchu a niekedy dokonca vajíčka chladiť.

Výber a príprava vajec na inkubáciu

Osobitná pozornosť sa venuje výberu a príprave vajec na inkubáciu. Úspech celého podnikania, ako aj zdravie a normálny vývoj budúceho plodu závisia od jeho kvality a vhodnosti.

Ovoscopy

Zariadenie, ako je ovoskop, poskytuje schopnosť:

 • včasné odhalenie defektov v škrupine (mikrotrhliny, depresie, nahromadenie);
 • posúdiť rozmery vzduchovej komory, ktorá by nemala presiahnuť 4 mm;
 • posúdiť polohu žĺtka a zistiť, či sa pohybuje s ostrými zákrutami;
 • zvážte takzvanú mramorovú škrupinu, ktorá naznačuje nedostatok vápnika;
 • Pozrite sa na tmavé škvrny, ktoré naznačujú prítomnosť plesní
 • zvážte cudzie predmety alebo krvné zrazeniny;
 • pozri počet žĺtkov a, ak je to potrebné, vyradte, pretože vajcia z dvoch žĺtkov nie sú vhodné na inkubáciu.

príprava vajec

Skladovanie vajec

Pred umiestnením do inkubátora je potrebné zahriať vybraný materiál v teplej miestnosti. Vajcia musia dosiahnuť teplotu + 25 ° C.

Dezinfekcia vajec

Niektorí poľnohospodári sa domnievajú, že vajcia by sa nemali umývať skôr, ako sa umiestnia do inkubátora. Skúsení ľudia však stále trvajú na tom, že čistenie od nečistôt a spracovanie od baktérií sú povinné postupy. Na tento účel použite slabý roztok manganistanu draselného alebo 1,5% peroxid vodíka. Obal sa utiera mäkkou handrou, ktorá bola predtým namočená do dezinfekčnej kvapaliny, ktorá by mala mať teplotu asi +30 ° C..

dezinfekcia vajec

Výber a príprava inkubátora

Inkubátory sa líšia nielen kapacitou, ale aj typom nastavenia vajec. Môže sa vyrábať vertikálne aj horizontálne. Ak kladiete vajcia horizontálne, otočte ich o 180 ° a pri ich vertikálnom naklonení do rôznych smerov o 45 °.

Odborníci odporúčajú jednotky s horizontálnym nastavením, pretože je to prirodzené pri chove kurčiat. Aby sa priblížilo k zdroju tepla, musí embryo stúpať čo najvyššie.

Ako vytvoriť záložku

Aby sa vajcia správne umiestnili, je potrebné stanoviť typ usadzovania v inkubátore, vopred si preštudovali potrebnú dokumentáciu a externe ju preskúmajú. Zvyčajne domáce zariadenia umožňujú horizontálne ukladanie a priemyselné zariadenia - vertikálne s automatickým preklápaním. V druhom prípade je potrebné vajcia položiť tupým koncom.

znášať vajcia

Odborníci odporúčajú vybrať vajcia rovnakej veľkosti na jednej karte, pretože každý ďalší gram hmotnosti predlžuje čas liahnutia o takmer hodinu. Ak to nie je možné, najprv sa do inkubátora umiestnia najväčšie semenníky po 3 hodinách - stredné a po 7 hodinách - ostatné malé.

Skúsení poľnohospodári odporúčajú ukladanie vajec okolo 18:00. V tomto prípade sa kurčatá začnú liahnúť ráno po 21 dňoch. Do večera budú takmer všetci vyliahnutí.

Ako v zariadení udržiavať potrebné podmienky?

Inkubátor musí udržiavať určitú mikroklímu. Kurčatá môžu uhynúť v dôsledku kolísania vlhkosti a teploty. Optimálna teplota na chov kuracích vajec je 37 - 40 ° C. Embryo sa môže vyvíjať pri teplote 27 až 43 ° C, avšak so znížením tohto ukazovateľa sa čas vyliahnutia oneskorí a zvyšuje sa riziko úmrtia embrya alebo odchýlok vo vývoji.

testikulárny inkubátor

V počiatočnom období sa vlhkosť vzduchu v inkubátore udržiavala na 50% a niekoľko dní pred vyliahnutím kurčiat sa zvýšila na 65 až 70%. Limitné hodnoty vlhkosti vzduchu sú 45 - 82%, ale odborníci neodporúčajú pristupovať k nim..

Vplyv podmienok na vývoj kurčiat

Hypotermia alebo prehrievanie semenníkov spôsobuje u kurčiat vývoj chorôb. Pokiaľ je v inkubátore ohrievací zdroj umiestnený na vrchu, potom sa teplota udržuje v hornej časti prístroja až na 40 ° C. V prípade, že sú zdroje umiestnené zo všetkých strán, ukazovatele teploty by nemali prekročiť +38,5 ° С. Tieto pravidlá vám umožňujú získať zdravé potomstvo bez odchýlok vo vývoji a za presne stanovených podmienok. Ak sa mláďa neobjaví do 24 až 25 dní, potom nemá zmysel čakať.

Inkubačné stupne a teplotné podmienky

Je pozoruhodné, že pre každé plemeno kurčiat sú stanovené nielen individuálne teplotné režimy, ale aj iné ukazovatele v rôznych štádiách inkubácie.

je tu teplomer

Plemená a kríže z vajec a mäsových vajec

Teplota a vlhkosť v inkubátore sú pravdepodobne najdôležitejšie parametre zodpovedné za úplný vývoj a zdravie budúcich kurčiat. Ak sú príliš vysoké, potom sa kurčatá vyliahnu nedostatočne vyvinuté a slabé, a ak sú príliš nízke, budú nezvratné a krehké.

Prvé obdobie

Prvá inkubačná doba trvá prvých 18 dní po nastavení. Teplota sa v tomto čase udržuje na 37,5 ° C a vlhkosť je 50%. Semenníky nevyžadujú ďalšie chladenie, ale musia sa otáčať každú hodinu. O týždeň neskôr sa kontrolujú pomocou ovoskopu. Tí, ktorým chýba viditeľná sieť krvných ciev, by sa mali odstrániť. Nasleduje tabuľka s hlavnými parametrami obsahu vajec týchto plemien v inkubátore.

periódanačasovanievlhkosťteplotaobrátiť
11-18 dní50%37,5 ° CPo 1-1,5 hodinách
219-21 dní70-75%37 ° CNevyžaduje sa

svetlo sa otepľuje

Druhé obdobie

Záverečná fáza, ktorá predchádza narodeniu kurčiat. Trvá to 19 až 21 dní od vytvorenia záložiek. Teplotný režim v inkubátore sa udržuje na +37 ° C a vlhkosť stúpa na 75%. Už nie je potrebné otáčať semenníky. Mali by sme sa pokúsiť otvoriť inkubátor čo najmenej.

brojlery

Brojlery majú špecifický liahnicový plán pre 4 kurčatá. Je ťažké riadiť sa všetkými odporúčaniami doma, ale s určitým úsilím je možné získať zdravého plemenného plodu. Od druhého týždňa, ráno a večer, je potrebné povinne chladiť vajíčka po dobu 5 minút.

Prvé obdobie

V prípade kotlov toto obdobie trvá iba prvé 2 dni. Teplota sa udržuje na 38 ° C a vlhkosť je 50%. Vajcia by sa mali striedať každých 1-1,5 hodiny. Ak inkubátor nie je vybavený automatickým rotačným systémom, postup sa musí vykonať manuálne 4 - 6 krát denne. Aby nedošlo k chybe, s akou stranou sa vajcia otočili, musia sa označiť nakreslením nejakej značky na škrupinu. Schéma takéhoto postupu je veľmi jednoduchá a nie je príliš náročná, vyžaduje si však starostlivosť a trpezlivosť.

prevrátený v kontajneri

Druhé obdobie

Inkubácia druhého obdobia u brojlerov trvá 3 až 12 dní. Ukazovatele teploty sa znížia na 37,7 ° C a frekvencia otáčok a úroveň vlhkosti zostanú na rovnakej úrovni.

Tretie obdobie

Toto obdobie trvá od 13 do 18 dní. Teplota sa mierne zníži na teplotu 37,5 ° C a vlhkosť a frekvencia otáčania sa nemenia. Od 14. dňa začnú vajíčka postupne chladiť (5 minút ráno a večer). Počas tohto obdobia embryá vyžadujú veľa vzduchu, takže inkubátor musí byť pravidelne vetraný. Až do úplného začiatku sa doba chladenia mierne zvyšuje (o niekoľko minút).

Štvrté obdobie

Táto etapa predchádza narodeniu kurčiat. Trvá od 19 do 21 dní. Teplota by sa mala znížiť na 37 ° C a vlhkosť by sa mala zvýšiť na 70%. Vajcia už nevyžadujú sústruženie. V dňoch 20 až 21 sa teplotné ukazovatele znížia ešte viac (na 36,8 ° C) a vlhkosť sa zníži na 80%.

vznik kurčiat

Kontrola kurčiat

Po vyliahnutí kurčiat v inkubátore sa tieto musia skontrolovať. Plemená vajec sa skúmajú do 6 hodín po narodení a plemená mäsa - 10 hodín. Zdravé a normálne vyvinuté kurčatá by mali mať tieto vlastnosti:

 • uzavretá pupočníková šnúra bez krvácania;
 • hustá jasne žltá páperie;
 • oči žiaria;
 • krídla sú symetricky pripevnené k telu.

Po niekoľkých dňoch (mláďatá sa vyliahnu) sa kurčatá stanú mobilnými, vydajú pokojný vŕzg a reagujú na rôzne zvuky.

mláďa

Starostlivosť o kurčatá po inkubácii

Po vyliahnutí sa kurčatá ponechajú v inkubátore, až kým sa chmýří úplne nevysuší, a potom sa prenesú do špeciálne pripraveného odchovu. Ak nie je a hospodárske zvieratá sú malé, urobí to obyčajná lepenková škatuľa. Na zohrievanie sa odporúča zavesiť červené svetlo a nainštalovať pitnú misku s čistou vodou. Kurčatá sa udržiavajú čisté a suché. V spodnej časti je prikrytá handra, ktorú je možné ľahko vymeniť a prať.

Prvé kŕmenie sa uskutočňuje v ten istý deň, keď sa jednodňová hydina vyliahne. Krmia sa výnimočne mäkkými potravinami, ako je napríklad vajce natvrdo uvarené. Následne prechádzajú na hrubšie krmivo (proso, špeciálne zmesi, kŕmne zmesi). Kurčatá musia mať stály prístup k čerstvej a čistej vode. Na tento účel sú vybavené špeciálnymi nápojmi.

kurča v ruke

Akonáhle sa kurčatá stanú silnejšími, premiestnia sa do kurčaťa. Miestnosť je pripravená vopred sterilizáciou a dezinfekciou. Prítomnosť vírusov a infekcií by sa mala úplne vylúčiť, ako aj ochrana plodu pred potkanmi a mačkami. Plocha kurčaťa sa vyberie tak, aby na jeden meter štvorcový nebolo umiestnených viac ako 12 kurčiat. Je lepšie pokryť podlahu senom.

Týždeň po vyliahnutí sa kurčatá postupne učia chodiť na čerstvý vzduch. Prvý deň ich chodia dlhšie ako 1-1,5 hodiny a potom sa čas postupne zvyšuje. Čoskoro budú môcť stráviť všetky denné hodiny vonku v uzavretom priestore. Tento postup je prospešný pre kurčatá, pretože slnečné lúče prispievajú k produkcii vitamínu D, čo je vynikajúcou prevenciou krivíc.

veľa vtákov

Chyby začínajúcich chovateľov hydiny

Pri pokusoch o vyliahnutie kurčiat v inkubátore začínajúci chovatelia hydiny často robia chyby, ktoré zvyšujú množstvo odpadu z inkubácie. Najbežnejšie sú:

 1. Na umiestnenie sa používajú príliš malé alebo príliš veľké vajcia.
 2. Uložte záložný materiál alebo materiál, ktorý bol uložený v nevhodných podmienkach (v chladničke alebo v miestnostiach s teplotou vzduchu nad +20 ° C).
 3. Používa sa na vsádzanie vajec s obalmi kontaminovanými trusom.
 4. Použitie vajec so zjavnými chybami a chybami.
 5. Nesprávne nastavenie inkubátora, nedodržanie inkubačných režimov.

Pred začatím chovu kurčiat a odosielaním vajec na záložku je potrebné študovať odbornú literatúru, získať dostatočnú úroveň teoretického vzdelania a znalostí. Trvalé sledovanie vlhkosti, teploty v inkubátore a vytváranie včasného odmietnutia si vyžaduje trpezlivosť a vytrvalosť.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica