Podrobné pokyny na prípravu kurčaťa pre 10 kurčiat vlastnými rukami

Pri chove malého dobytka v súkromnej domácnosti stačí postaviť kurča pre 10 kurčiat vlastnými rukami. Pri vykonávaní stavebných prác je potrebné zohľadniť množstvo prvkov, aby bola budova pohodlná a pohodlná pre vtáky.

Technické vlastnosti kurčaťa pre 10 kurčiat

Predtým, ako začnete budovať hydinárnu, musíte sa rozhodnúť o technických vlastnostiach. Za týmto účelom by ste mali posúdiť dostupnosť voľného priestoru na mieste a určiť účel chovu nosníc - získavanie čerstvých vajec na spotrebu alebo ďalší predaj vo veľkých množstvách.

Optimálna veľkosť a plocha

Osobitná pozornosť by sa mala venovať výpočtu rozmerov miestnosti. Ak sú kurčatá v tesnej blízkosti, bude to mať nepriaznivý vplyv na ukazovateľ výkonnosti. Spravidla stačí jeden voľný štvorec na tri vrstvy. Na 10 kurčiat postačuje miestnosť s pomerom strán 2 x 2 m. Ak chcete v budúcnosti zvýšiť počet hospodárskych zvierat, je potrebné kurčie mäso rozšíriť podľa počtu vtákov. Je potrebné rozhodnúť o konkrétnych rozmeroch priestorov v štádiu prípravy projektu, nezabúdajte na prítomnosť nádvoria pre pešiu turistiku. Minimálne rozmery vonkajšieho priestoru sú 2 x 6 m.

plány

Počiatočnou fázou výstavby je príprava výkresov. Schéma znázorňuje rozmery konštrukcie, umiestnenie na mieste a použité materiály. Na vytvorenie pohodlných podmienok pre vrstvy je tiež potrebné zabezpečiť vnútorné usporiadanie kurčaťa.

kurací kôš pre domácich majstrov

Aký je rozdiel medzi letnou a zimnou stavbou?

Letný dizajn sa ľahko implementuje a je relatívne nákladovo efektívny. Stavba bude vyžadovať minimálne množstvo stavebných materiálov a základné stavebné zručnosti.

Charakteristickou črtou letnej hydinárne je absencia nadácie, pretože takéto kuracie bedrá sú stavané na základe dodatočnej ochrany vrstiev pred hlodavcami a predátormi.

Zimná hydinárna musí byť vybavená nadáciou. Na udržanie domu v teple počas zimy sa odporúča pripojiť pred hlavný vchod do domu ďalšiu predsieň. Interiérové ​​usporiadanie zimného a letného kurčaťa by malo obsahovať štandardný zoznam vybavenia - osvetlenie, vetranie, kúrenie, pohodlné hniezda a podlahy.

Kde hľadať?

Na umiestnenie hydinárne je vhodná nízka výška chránená pred fúkaním.Je vhodné zvoliť južnú stranu lokality, aby kurčatá dostali prirodzenejšie svetlo. V nížinách nestavajte kurník, pretože dážď vymyje kuracie trusky, čo povedie k jeho rozšíreniu po celom území a prenosu infekcií. Vzdialenosť od areálu k hranici pozemku by mala byť od 4 m.

miesto pre kuracie mäso

Potrebné nástroje a materiály pre stavebníctvo

Pred začatím výstavby musíte pripraviť štandardnú súpravu nástrojov. Materiály na stavbu domu závisia od zamýšľaného použitia. Letná odroda môže byť postavená z preglejky a dosiek. Zimný kurník na kurenie sa môže vyrobiť z tých istých materiálov a navyše používať izolačnú vrstvu. Ako izolácia sú vhodné polystyrén a minerálna vlna.

Konštrukčné fázy

Konštrukcia sa odporúča vykonávať postupne, podľa ustanovení pokynov. Ak chcete vybudovať spoľahlivú a odolnú štruktúru, musíte dodržiavať štandardné pravidlá a predpisy.

nadácie

Základom budovy je základ. Pre hydinárňu pre 10 kurčiat si môžete vybrať akýkoľvek typ nadácie, ale najvhodnejší je stĺpcový stĺp a páska. Poradie práce sa určuje v závislosti od typu.

kurčatá na panstve

stĺpovitý

Príprava stĺpcového základu sa začína vyznačením územia. Ak chcete označiť umiestnenie rohov, musíte vtlačiť kolíky do zeme a ovinúť lano okolo obvodu. Potom musíte urobiť nasledovné:

  1. Vrchná pôda sa odstráni lopatou s hrúbkou 20 - 30 cm.
  2. Vykopajte otvory 0,5 m hlboko pre každý základový stĺp. Stĺpy musia byť umiestnené vo vzájomnej vzdialenosti 1-1,5 m.
  3. Postavte stĺpiky tak, aby stúpali 20-30 cm nad zemou.
  4. Na povrch stĺpikov položte strešný materiál, páskovanie a polená. Na ochranu podkladu pred rozpadom sa odporúča použiť dvojitú vrstvu strešnej krytiny.

páska

Konštrukcia pásového základu je tou najjednoduchšou možnosťou. Na to potrebujete:

  1. Vykopte otvor 30 cm hlboký, ktorého strany presiahnu rozmery domu o 20 - 30 cm.
  2. Zhutniť pôdu a vybaviť rozdrveným kamenným vankúšom hrúbky 10-15 cm.
  3. Položte debnenie na drvený kamenný vankúš a položte vrstvu hydroizolačného materiálu.

pásový základ

Výroba podláh

Dosku je vhodné vybaviť ako podlahu, na ktorej bude v budúcnosti umiestnená mäkká podlaha. Základom podlahy je sústružnícky blok, na ktorom sú dosky lemované. Pre kvalitnú izoláciu je možné obloženie urobiť z oboch strán.

Walling

Na stavbu stien môžete použiť drevené trámy alebo tehly. Najlepšie je uprednostniť trámy, pretože v tomto prípade nie je potrebná ďalšia izolácia kurníku. Konštrukcia steny vyžaduje:

  1. Nosný rám umiestnite pomocou drevených trámov. Prierez dreva by mal byť od 5 cm.
  2. Obal tvorí rám domu s rezivom. Počas opláštenia musí byť medzi vrstvami umiestnená izolácia.
  3. Vyplňte existujúce medzery vo vonkajšom a vnútornom obložení tepelne izolačným materiálom.

stavba kuracieho koňa

Na zabezpečenie ochrany proti hlodavcom nie je dovolené zanechávať medzery v stenách konštrukcie. Z dôvodu spoľahlivosti sa odporúča chrániť dom bridlicou a kopať ju do zeme tak, aby nad povrchom zostalo asi 30 cm.

Strop a strecha

Vrchnú časť domu je možné nastaviť niekoľkými spôsobmi. Výška kurníku počas výstavby stropu a strechy sa určuje v závislosti od toho, či musíte ísť dovnútra.

Žiadne prekrývanie

Ak nie je kuracie mäso bez prekrývania, steny sú ponechané vo výške 1,4 - 1,5 ma strecha je sedlová, čím sa zvýši hrebeň na 2 m. To vám umožní voľný pohyb v centrálnej časti a zároveň ušetríte peniaze na materiál strechy.

kuracie mäso v krajine

Na stĺpoch

Pri stavbe kurníku na stĺpoch sa strecha vyrába vo výške 1,8 - 2 m. Aby vtáky vstúpili, dodatočne vybavujú naklonenú cestu dosiek s tenkými bidlámi upevnenými každých 10 cm.

Obklad stien a izolácia

Izolácia a obkladanie stien sa vykonávajú na ochranu priestorov pred fúkaním, mrazom a inými vonkajšími vplyvmi. Na opláštenie budovy môžete použiť rôzne materiály, ktoré sa líšia technickými parametrami.

Minerálna vlna

Tepelná izolácia minerálnou vlnou sa vykonáva pri výstavbe hydinárne na rámovom základe. Rám je zvonku opláštený a pod základný materiál je položená izolačná vrstva. Medzi izoláciou a vonkajšou kožou je ponechaný vetrací priestor 2 - 3 cm, na izoláciu kuracej múky je lepšie použiť tvrdú alebo polotuhú vatu, rozrezať ju na kúsky vhodnej dĺžky a vložiť do dištančnej vložky medzi stĺpiky.

minerálna vlna

Polystyrén a expandovaný polystyrén

Ak je kuracie mäso postavené podľa princípu rámu, materiál sa položí medzi stĺpiky analogicky s minerálnou vlnou. Polystyrén alebo penový polystyrén je rezaný pílou a upevnený polyuretánovou penou. Aby sa izolácia udržala bezpečne na svojom mieste, sú lišty umiestnené po oboch stranách stojanov. Materiál je možné položiť tak z ulice, ako aj priamo z areálu.

Vnútorné usporiadanie kurčaťa

Vo vnútri domu je potrebné vytvárať pohodlné podmienky na chov kurčiat. Slama alebo seno sa kladie na podlahu ako mäkká podlaha. Musíte tiež zabezpečiť dostupnosť dostatočného počtu bidlá, kŕmnych vozov, nápojov, osvetľovacích a vykurovacích zariadení.

Chôdza na dvore

Vedľa budovy je potrebné zariadiť dvor na prechádzky. Možnosť pravidelného pobytu na čerstvom vzduchu má pozitívny vplyv na vývoj a produktivitu vtákov. Pokiaľ je to možné, mal by sa lúčny dvor nachádzať v trávnatej oblasti. Dvor je oplotený a sieť sa natiahne na vrchol, aby ho chránila pred dravými vtákmi a hlodavcami.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica