Je možné vajíčka umyť pred vložením do inkubátora, ako ich spracovať doma

Prvýkrát, keď sa chovajú kurčatá alebo káčatka, vyvstáva veľa otázok, pretože tento proces, hoci je zaujímavý, je dosť komplikovaný. Jedna z týchto otázok - je možné vajíčka umyť tesne pred ich vložením do inkubátora? Toto samozrejme nie je najdôležitejšia otázka. Aby však bolo šľachtenie hydiny úspešné, je potrebné poznať tieto jemnosti.

Ako vyberiem vhodné vajcia?

Pred položením vajec do inkubátora je potrebné vopred vybrať tie, z ktorých sa kurčatá vyliahnu. Najdôležitejšou známkou je čerstvosť. Čím sú čerstvejšie, tým väčšia je pravdepodobnosť, že sa všetci vyliahnu zdravých a silných kurčiat.

Druhým znakom je veľkosť. Táto črta je dedičná, preto kurčatá chované z veľkých vajec dobre ležia.

Znaky vhodných inkubačných vajíčok:

 • Škrupina by mala byť hladká bez trhlín a rôznych nánosov. Čerstvé sú zvyčajne nudné, zatiaľ čo staré sú na dotyk hladké.
 • Tvar by mal byť oválny. Slabé kurčatá sa liahnu od okrúhlych alebo silne pretiahnutých.

Čerstvosť môžete určiť hodením vajíčka do pohára vody. Ak spadol nabok, je čerstvý. A vznáša sa bližšie k povrchu, potom k starému.

Musia sa vajcia pred umiestnením do inkubátora umyť?

Aj keď otázka, či je potrebné škrupiny pred vložením do inkubátora umyť, nie je najdôležitejšia, stále sa odporúča študovať ju. Tu boli názory chovateľov hydiny rozdelené. Niektorí tvrdia, že je nevyhnutné umývať škrupinu pred znáškou, pretože na nej zostávajú rôzne patogénne mikroorganizmy, ktoré spôsobujú ochorenie kurčiat. Aj keď je vták na prvý pohľad zdravý, môže byť nositeľom choroby. Platí to najmä pre kačice a husi.

varenie vajec v inkubátore

Iní naopak tvrdia, že v prírodných podmienkach sa škrupina nespracováva a kurčatá sa liahnu zdravo. Slabí v každom prípade zomierajú.

Vedecký výskum naznačuje, že ostreľovanie pred nasadením zlepšuje liahnuteľnosť a liaheň kurčiat je zdravšia. Poľnohospodári zase tvrdia, že nie je veľký rozdiel.

Metódy čistenia

Príprava vajec začína opatrným spracovaním škrupiny. To sa dá urobiť niekoľkými spôsobmi.

Vajec umývanie

Najjednoduchší spôsob je umytie škrupiny vodou a malým množstvom mydla na pranie. Vajcia sa prenesú do veľkej nádoby, naplnia sa teplou vodou a pridá sa malé mydlo, potom sa povrch utrie špongiou.Po premytí sa vysušia a až potom sa umiestnia do inkubátora.

príprava na spracovanie

Úprava parou formaldehydu

Na škrupine sa môžu pôsobiť pary formaldehydu. Táto metóda vyžaduje vzduchotesný kontajner. Pre postup, ktorý budete potrebovať:

 • 25 ml formaldehydu;
 • 15 ml filtrovanej vody;
 • 15 g manganistanu draselného.

Formaldehyd sa zmieša s vodou. Draslík sa pridáva, keď je zásobník už nainštalovaný v komore. Teplota v komore by mala byť približne + 30 - 36 stupňov.

Hladina vlhkosti sa udržuje na 75%. Nechajte ich v komore 40 minút. Na konci postupu je komora dôkladne vetraná.

V dôsledku reakcie sa uvoľňujú pary, ktoré majú dezinfekčný účinok. Potom sa komora ihneď uzavrie. Pre človeka je nebezpečné dýchať tieto pary, môžu spôsobiť vážne otravy.

vykonávanie postupov

Formalínový roztok

Formalín sa používa na spracovanie násadových vajec. Na postup použite 0,5% roztok formalínu. Látka sa zriedi v rovnakom pomere vodou. Potom sa kvapalina zahreje na 31 stupňov. Vajcia sú umiestnené v sieti. Udržujte tam, kým sa špina úplne neodstráni.

Kremeňom

Najjednoduchšou a najbezpečnejšou metódou čistenia je kremeň. Táto metóda vám umožňuje dobre vyčistiť škrupinu od nečistôt.

Postup pri kremeňoch:

 • Vložte pripravené vajcia na uloženie do inkubátora do misky.
 • Kremenné žiarenie sa umiestni vo vzdialenosti 80 cm.
 • Zapnite zdroj kremeňa a nechajte ho pri zásobníku 10 minút.

vaječný kremeň

Tento čas bude stačiť na vyčistenie obalu kontaminácie.

Peroxid vodíka

Ďalším spôsobom, ako očistiť vajíčka od kontaminácie, je ich opláchnutie peroxidom vodíka. Za týmto účelom sa na vatový tampón naleje malé množstvo vodíka a povrch sa utrie. Najlepšie je odobrať nový disk tak často, ako je to možné, aby sa vajíčka dôkladne vyčistili. Po zákroku ich vysušte a potom ich odošlite do inkubátora.

Ako znečistenie ovplyvňuje vajcia?

Vajcia, najmä nekupované, majú často rôzne kontaminanty. Hoci neprinášajú významné škody, pretože ich v prírodných podmienkach ich nikto nevyčistí a kurčatá sa stále bez problémov vyliahnu. Niektorí chovatelia hydiny sa však domnievajú, že znečistenie prispieva k výskytu chorôb kurčiat, kvôli ktorým uhynú po niekoľkých týždňoch po vyliahnutí.

môžem umývať vajíčka

Ako dezinfikovať inkubátor pred znášaním vajec

Ale nielen vajcia sa musia pripraviť pred znáškou. Samotný inkubátor doma musí byť tiež vyčistený tak, aby bol sterilný. Pomôže to predchádzať chorobám novo vyliahnutých kurčiat.

Chloramínový roztok

Na dezinfekciu sa používa roztok chlóramínu. Táto metóda všetkých metód spracovania inkubátora sa považuje za najbežnejšiu. Používa sa priemyselne aj v domácnosti. Látka sa predáva v bežných lekárňach. Cena za to je celkom rozumná.

Na spracovanie škrupiny sa 10 tabliet rozpustí v 1 litri filtrovanej vody. Potom sa výsledný roztok naleje do sprejovej fľaše a inkubátor sa z nej nastrieka. Je obzvlášť dôležité striekať na ťažko prístupné miesta.

Roztok sa nechá stáť 3-4 hodiny. Potom sa opláchnu tečúcou vodou. Roztok sa musí opäť dôkladne vymyť z ťažko dostupných miest.

manipulácia a umývanie vajec

Para formaldehydu

Rovnako ako v škrupinách, inkubátor môže byť ošetrený formaldehydovou parou. Princíp varenia je rovnaký ako pri dezinfekcii vajíčok. V 40 ml 40% formaldehydu sa pridá 35 g manganistanu draselného. Výsledný roztok sa naleje do vysoko hrdlovej nádoby a umiestni sa do inkubátora.

Pre úspešnú dezinfekciu musíte nastaviť teplotu na +39 stupňov. Zatvorte všetky vetracie otvory tak, aby sa nedostali do pary.

Nádobu ponechajte 45 minút.Po uplynutí času sa nádoba vyberie a inkubátor sám sa vetrá 24 hodín. Aby sa zápach formaldehydu rýchlejšie stratil, je možné povrchy utrieť amoniakom.

Formalínová para

35 ml 40% roztoku formalínu sa zriedi 35 g manganistanu draselného a 40 ml vody. Do inkubátora sa umiestni kamenina alebo smaltovaná doska. Výsledný roztok nalejte do spodnej nádoby. Rovnako ako u formaldehydu, všetky vetracie otvory sú uzavreté. Na rovnomerné rozdeľovanie pár je možné zapnúť ventilátor. V tomto prípade sa teplota zvýši na +38 stupňov. Roztok nechajte asi 45 minút.

manipulácia s vajíčkami

Metóda ozonácie

Ďalším spôsobom, ako pripraviť vajcia pre inkubátor, je metóda ozonácie. Do komory sa pridá ozón v množstve 350 až 450 mg na 1 m3. Teplota je nastavená na +26 stupňov. Vlhkosť pre úspešnú ozonizáciu inkubátora musí byť 80%. Celý proces trvá asi jednu hodinu.

UV ošetrenie

Jeden z najjednoduchších spôsobov čistenia inkubátora pred kladením vajíčok. Za týmto účelom vložte do inkubátora ultrafialovú lampu a zapnite ju na 40 minút, potom do nej môžete začať vkladať vajíčka.

Hotové komerčné lieky

Na spracovanie škrupiny môžete použiť hotové prípravky. Napríklad Javel Solid je efektívny. Tento prípravok dobre čistí vajíčka od nečistôt. Na tento účel je tiež vhodný bežný jód. Niekoľko kvapiek jódu sa zriedi vodou a dôkladne sa premieša. Potom sa vajcia umiestnia na 1 hodinu do vody. Potom sa vysušia a umiestnia do inkubátora.

bromosept

Účinné produkty pre dezinfekciu inkubátorov:

 • Bromosept;
 • "Virocid";
 • "Glutex";
 • Delegol;
 • FIAMM-Super;
 • Ecoweed.

Zakúpené dezinfekčné prostriedky sa používajú v súlade s pokynmi. Počas používania sa neodporúča, aby sa látka dostala do kontaktu so snímačom, vyhrievacím prvkom alebo motorom. Z tohto dôvodu sa inkubátor rozpadne.

Ďalším účinným liekom na dezinfekciu je chlóramín B. Chlóramín B sa zahrieva na 30 stupňov. Potom sa vajíčka na niekoľko minút striedajú. Po zákroku sa každé vajíčko dôkladne umyje pod tečúcou vodou, aby sa zvyšná látka vymyla.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica