Lepšie kŕmiť kurčatá doma tak, aby veľa nosili

Začínajúci poľnohospodári sa často pýtajú, aký je najlepší spôsob kŕmenia kurčiat. Aby mohli vtáky normálne rásť a rozvíjať sa, potrebujú osobitné menu. Malo by obsahovať optimálne množstvo bielkovín, tukov a uhľohydrátov. Je nevyhnutný dostatočný prísun vitamínov a minerálov. Vďaka vyváženej strave je možné dosiahnuť vysokú produktivitu a zabrániť vývoju rôznych patológií.

Základné pravidlá kŕmenia kurčiat

Nosnice sa považujú za veľmi vyberavé vtáky. Môžu sa živiť burinou, obilninami, potravinovým odpadom. S takouto stravou však nebudete schopní dosiahnuť dobrú produktivitu. Ak kurčatá nedostanú dostatok živín, začnú ochorieť.

Aby sa vtáky cítili dobre, mali by sa kŕmiť obilím alebo kŕmnymi zmesami. Obilniny by mali tvoriť 60% celkového objemu potravín. Menu by malo obsahovať rastlinné a živočíšne produkty, ktoré poskytujú dostatočné množstvo bielkovín, tukov a uhľohydrátov. V prípade potreby sa oplatí uviesť vitamínové a minerálne výrobky.

Pri výbere obilnín by ste mali uprednostniť tieto produkty:

 1. Pšenica - obsahuje vitamíny B a E. Výrobok obsahuje rastlinné bielkoviny.
 2. Pšeničné otruby - ich výživová hodnota je vyššia ako u celých zŕn.
 3. Kukurica - obsahuje veľa uhľohydrátov. Odporúča sa dať tento výrobok kurčatám v nakrájanej podobe.
 4. Ovos - tento výrobok sa odporúča drviť a dusiť. Ak kŕmite svojich vtákov nešúpanými ovsmi, existuje riziko podráždenia pažeráka a čriev.
 5. Ovsené otruby - môžu byť skvelou alternatívou k zrnom.
 6. Jačmeň - Výhody hovädzieho mäsa. Je tiež prípustné dať ho kurčatám v smere mäsa a vajec.
 7. Raž a proso.
 8. Pohánka - tvorí najviac 10% stravy.

kŕmenie kurčiat

Dokonca aj zmesi zŕn, ktoré majú optimálne zloženie, obsahujú málo vápnika, bielkovinové látky, fosfor a ďalšie dôležité prvky, preto sa tieto zložky určite pridávajú do stravy.

Ako užitočné doplnky používajte:

 • strukoviny;
 • slnečnicové semienka;
 • ľanový ľan;
 • koláče a jedlo, ktoré obsahujú veľa bielkovinových prísad a vlákniny.

Vtáky by určite mali dostať minerály. Patria medzi ne jemný štrk a popol. Užitočné látky tiež obsahujú škrupiny a soľ.

Druhy krmív

K dispozícii je množstvo rôznych druhov kuracieho krmiva, ktoré chovateľom umožňuje zvoliť najlepšiu možnosť:

 1. Suché - najčastejšie sa používajú na veľkých farmách a hydinových farmách.V tomto prípade je proces pestovania vtákov čo najautomatickejší.
 2. Mokrý - majitelia malých kuracích košov pripravujú vtáky špeciálne mash-upy. Podporujú zdravie a produktivitu.
 3. Kombinované - je najlepšou voľbou. Okrem obilnín a rmutu dostávajú vtáky suché, celé a drvené zrná.

kŕmenie kurčiat

Režim kŕmenia a normy

Doma je dovolené variť jedlo pre vtákov sami. Ak si sami pripravujete jedlo, musíte zvážiť niekoľko funkcií.

Pravidlá varenia

Na zachovanie maximálneho množstva vitamínov a minerálov v krmive sa odporúča dodržiavať pravidlá varenia. V takom prípade by ste sa mali zamerať na:

 1. Zemiaky varte a vypusťte. Pomôže to zbaviť sa škodlivých látok. Zeleninu dôkladne prelejeme a zmiešame s kostnou múčkou.
 2. Koreňová zelenina sa môže používať v čerstvom stave. Kurčatá by mali dostať reďkovku, repu. Využívajú tiež mrkvu. Zelenina by sa mala strúhať a dať do kaše.
 3. Varte zvyšky mäsa a rýb. Mali by sa dať drveným vtákom. Je prípustné pripraviť zmes vopred. Preto by sa malo jedlo zmiešať so srvátkou a malo by sa uchovávať 2 týždne. Teplota by mala byť +20 stupňov.
 4. Odporúča sa drviť obilniny. V zime sa oplatí kurčatá naklíčiť obilniny. Obsahujú veľa cenných látok a vitamínov.
 5. Odporúča sa strukoviny dobre pomelieť a potom ich napariť. Pomôže to udržať čo najviac bielkovín pre vtáky.
 6. Ovocie, zelenina a zvyšky rastlinných potravín je potrebné dôkladne nasekať. U tuhých potravín sa odporúča naparovanie. Stačí naliať na žihľavu vriacou vodou.

kŕmenie kurčiat

Množstvo krmiva za deň

Spotreba určitých zložiek sa líši v závislosti od plemena. Toto je ovplyvnené produktivitou kurčiat. Zároveň existujú približné denné objemy:

 • 70 - 100 gramov mrkvy, zemiakov a iných zeleninových plodín;
 • 30 - 40 gramov zelene;
 • 40 až 60 gramov pšenice;
 • 20 až 40 gramov kukurice;
 • 1 gram kvasiniek;
 • 15 - 20 gramov iných obilnín;
 • 10 gramov rýb, mäsa a kostí;
 • 1 gram soli;
 • 15-20 gramov jedla;
 • 10 - 15 gramov kriedy a škrupín.

Miera kŕmenia vtákov závisí od štádia vývoja a potrieb stáda - môžu sa mierne meniť.

veľa kurčiat

Ako vypočítať porcie na základe hmotnosti kurčaťa

Pomery zložiek krmiva sú určené hmotnosťou vtáka. Vtáky potrebujú 125 gramov krmiva. Toto množstvo je dostačujúce pre vtáka s hmotnosťou 1,5 kilogramu, ktorý ukladá maximálne 100 vajec ročne.

Pri zvyšovaní hmotnosti vtáka sa odporúča zvýšiť dávku o 15 gramov na 250 gramov hmotnosti. Odporúča sa zaokrúhliť parametre.

Množstvo jedla závisí od výkonu vrstvy. Ak presiahne 100 vajec za rok, pre každých ďalších 30 vajec sa dávka krmiva zvyšuje o 100 gramov.

Čo nakŕmiť sliepky

Kompletná strava musí obsahovať hodnotné látky. Vtáky potrebujú optimálne množstvo bielkovín, tukov a uhľohydrátov.

veľa kurčiat

Minerálne krmivo

Kura potrebuje denne veľa minerálov. Vrstvy potrebujú vápnik, sodík, železo. Potrebujú chlór, fosfor. Všetky tieto prvky podporujú pevnosť obalu.

Minerálne krmivá zahŕňajú kriedu, soľ, škrupiny. Odporúča sa tiež podávať vápenec kurčiat a kŕmne fosfáty. Všetky tieto výrobky musia byť dôkladne obrúsené. Minerálne zložky by sa mali kombinovať s obilím alebo ukladať do vlhkej zmesi.

proteín

Bielkoviny sa považujú za základ tela. Mnohé bielkoviny vstupujú do tela, ak kurčatá jedia rastlinné a živočíšne potraviny. Zdrojmi bielkovín sú droždie, koláč, jedlo. Táto zložka je tiež prítomná v strukovinách, žihľavovej múke. Živočíšne bielkoviny môžete získať z tvarohu, mlieka. Zdrojom tejto látky sú ryby, mäso a kostná múčka. Odborníci neodporúčajú používať veľa rybej múčky. Má nepriaznivý vplyv na chuť vajec.

kŕmenie kurčiat

vitamín

Denné menu kurčiat by malo obsahovať vitamíny.Posilňujú imunitný systém a chránia vtáky pred chorobami. V lete sú čerstvé bylinky považované za zdroj vitamínov. V zime dostávajú kurčatá cenné látky zo suchého sena. Kurčatá by mali dostať aj vrchná časť, trávovú múku, nasekanú mrkvu.

Bohaté na uhľohydráty

Táto skupina krmív zahŕňa zrná a zeleninu. Medzi užitočné obilné plodiny patrí kukurica, ovos, jačmeň. Kurčatá tiež potrebujú pšenicu a proso. Poľnohospodári odporúčajú klíčenie niektorých obilnín. Pomáha zvyšovať množstvo vitamínu E.

zelenina

Vtáky potrebujú zemiaky zo zeleniny. Potrebujú tiež koreňové plodiny. Melóny sú pre vtáky skutočnou pochúťkou. Na doplnenie ponuky uhľohydrátov by ste mali použiť otruby. Dávajú sa do hotového krmiva.

kŕmenie kurčiat

Ako kŕmiť kurčatá pre lepšiu produkciu vajec?

Aby vtáky mohli dobre lietať a produkovať veľké vajcia, odporúča sa zvoliť správnu stravu. Toto by sa malo urobiť so zreteľom na sezónny faktor. V zime sa odporúča zbierať žihľavy. Je tiež užitočné pripraviť borovicovú múku. Obstarávanie rôznych koreňových plodín nemá žiadny malý význam. V ponuke pre vtáky by malo byť veľa kapusty.

Ak je teplota až -20 stupňov, odporúča sa vtáky kŕmiť 2-krát. Pri nízkych sadzbách sa počet jedál zvyšuje na 3.

Ráno používajú mäkké jedlo. Malo by byť teplo. Kaša je perfektná. Je tiež možné dať rmut. Musíte doň pridať tvaroh. Ráno by sa tiež kurčatám mala dať krieda, múka z trávy, vitamínové a minerálne komplexy. Ráno by mal vták dostať varenú zeleninu. Kurčatá sú tiež ponúkané ako nasekanú kapustu. Cereálie sa vtákom podáva večer - pred spaním. Zrná sa môžu dobre skladovať cez noc. Na zvýšenie produktivity sa odporúča kŕmiť kurčatá červami. Dážďovky sú tiež dobré.

veľa krmiva

Ponuka zimného vtáka je uvedená v tabuľke:

výrobokMnožstvo, gram
pšeničné otruby10
varené zemiaky100
tvaroh500
zrná100
sérum100
varená koreňová zelenina50
sušená žihľava10
mokrá kaša50
kúsok kriedy3
kostná múka2
slnečnicová dužina7
soľ0,5

Každý deň by sa vtákom mali podávať zemiaky. Táto zelenina obsahuje veľa škrobu, ktorý vtákom dodáva energiu a pomáha im udržiavať optimálnu telesnú teplotu.

kŕmenie kurčiat

V lete vták nemusí na vykurovanie tráviť veľa energie. Preto je obsah kalórií v strave výrazne znížený. V lete zahŕňa strava nasledovné:

 • zeleninová kaša;
 • droždie;
 • kostná múka;
 • obilniny;
 • múčna zmes;
 • rybí tuk.

V lete je vták schopný získať niektoré živiny sám. Je to kvôli tomu, že môže byť na ulici.

Čo by sa nemalo kŕmiť vtákmi?

Kurčatá majú zakázané podávať niekoľko potravín, pretože môžu spôsobiť ochorenie. Tieto potraviny zahŕňajú:

 • kuracie mäso;
 • naklíčené zemiaky;
 • zemiakový vývar;
 • pomarančová šupka;
 • plesnivý chlieb;
 • pálené vápno;
 • zelené zemiaky;
 • rozmaznané jedlo.

kuracie kŕmenie

Ak dôjde k porušeniu týchto odporúčaní, je pravdepodobnosť výskytu rôznych patológií u vtákov vysoká.

Možné príčiny nízkej produktivity

Prísne dodržiavanie odporúčaní týkajúcich sa výživy vtákov nevylučuje problémy, najmä pokles produktivity. Tento jav môže mať niekoľko dôvodov:

 1. Pĺznutie. Fyziologické obdobie straty peria je sprevádzané vysokou spotrebou živín. Sú povinní obnoviť perie vtákov. Preto majú vtáky príliš nízku silu na znášanie. Počas tohto obdobia sa zvyšuje potreba hodnotných látok u vtákov. Preto odborníci odporúčajú zvýšiť množstvo krmiva pre zvieratá v ponuke pre vtáky. Mali by dostať veľa bielkovinových potravín.
 2. Nesprávne osvetlenie. Kratšie dni sú častou príčinou problémov.
 3. Častá zmena umiestnenia hniezda.
 4. Prudké kolísanie teploty.
 5. Nevyvážená strava.
 6. Prekrmovaniu.
 7. Nedostatočná alebo nedostatočná častá výmena vody.
 8. Choroby.
 9. Stresové faktory.

Výživa kuracieho mäsa má veľký význam. Aby sa vtáky vyvíjali normálne a boli vysoko produktívne, musí byť ich strava čo najvyváženejšia.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica