Zloženie kŕmnych zmesí na kŕmenie brojlerov a recept na jeho výrobu

Kombinované krmivá zabezpečujú zásobovanie stopovými prvkami potrebnými pre normálny vývoj zvierat. Tieto zmesi sa vyvíjajú s ohľadom na vek kurčiat, takže vtáky rýchlo získavajú požadovanú hmotnosť. Tieto okolnosti by sa mali zohľadniť pri vlastnej príprave kŕmnych zmesí pre brojlery. Preto sa začínajúcim poľnohospodárom odporúča nakupovať hotové výrobky.

Vlastnosti kŕmnych zmesí pre brojlery

Krmné zmesi (alebo špecializované kŕmne zmesi) majú vyvážené zloženie, ktoré poskytuje rýchly prírastok na hmotnosti kurčiat od prvého dňa života vtákov. Tento produkt:

 • pomáha pestovať brojler s hmotnosťou 2,5 kg v krátkom čase;
 • zabezpečuje zásobovanie dôležitými stopovými prvkami a proteínmi, vďaka ktorým sa vták normálne vyvíja;
 • je vybraný s ohľadom na vek vtáka (zložky sa používajú v rôznych pomeroch pre každé obdobie vývoja);
 • má dlhú trvanlivosť (6 mesiacov, ak je zachovaná integrita balenia);
 • umožňuje odmietnuť ďalšie spôsoby kŕmenia.

Kombinované krmivá sú nevyhnutné zmesi, bez ktorých nie je možné pestovať plemenný brojler za 1,5 - 2 mesiace. Zloženie tohto produktu sa líši v závislosti od značky výrobcu. Každé kŕmne zmesi však musia obsahovať nasekanú trávu, obilniny (pšenica), kukuricu, ako aj prísady, ktoré zabezpečujú prísun bielkovín, minerálov a vitamínov.

Výhody a nevýhody použitia

Výhody kombinovaného krmiva zahŕňajú:

 • vytvára podmienky pre rýchly (do dvoch mesiacov) súbor požadovanej hmotnosti;
 • zabezpečuje dodávku všetkých stopových prvkov potrebných na vývoj;
 • obsahuje prírodné prísady, ktoré nespôsobujú vedľajšie účinky.

Hlavnou nevýhodou kombinovaných krmív je skutočnosť, že do zmesí vnášajú umelé prísady rad výrobcov namiesto prírodných. Z tohto dôvodu vtáky nepriberajú a trpia vedľajšími chorobami. Pri kŕmení kŕmnymi zmesami musia kurčatá spotrebovať dostatok vody (pomer je 1: 2). Okrem toho je také kŕmenie relatívne drahé.

veľa kurčiat

Požiadavky na krmivo

Okrem týchto zložiek musí zloženie vysokokvalitného krmiva obsahovať obilné prísady. Táto zmes by nemala obsahovať antibiotiká, ktoré stimulujú rast kurčiat, ale negatívne ovplyvňujú hydinové mäso. Okrem toho vysokokvalitné kŕmne zmesi spĺňajú tieto vlastnosti:

 • po stlačení sa granuly nerozpadnú;
 • vo vrecku so zmesou nie je prach;
 • farba - tmavo zelená (sýto zelená označuje vysokú koncentráciu bylín v zložení);
 • v počiatočnej fáze sú krmivá s vysokým obsahom bielkovín vhodné pre mladé druhy, pre brojlery - s nízkymi.

Pre lepšiu asimiláciu mladých zvierat sa odporúča kombinovať kŕmenie jemným mletím.

kŕmne zmesi pre brojlery

Druhy a zloženie kŕmnych zmesí

V každej fáze vývoja hydiny sa mení zloženie krmiva. Tento parameter sa musí prísne kontrolovať, pretože odchýlky smerom hore alebo dole prispievajú k výskytu chorôb. Objem kŕmnych zmesí a počet krmív tiež závisia od veku kurčiat. Do siedmeho dňa by mal vták jesť najmenej osemkrát denne.

Až do druhého týždňa sa toto číslo zníži na šesť. Až do 21. dňa sa kurčatá kŕmia najviac štyrikrát. Krátko pred zabitím jesť kurčatá najviac dvakrát denne.

Prvý deň sa nepodáva viac ako 15 gramov kŕmnej zmesi. Potom sa tento počet každý deň zvyšuje približne o 5 gramov. V období od 10. do 17. dňa pridajte 2 gramy. Ďalej sa množstvo krmiva zvyšuje každý deň o 10 gramov. Do 30. dňa by kurčatá mali jesť až 120 gramov produktu pri každom krmive.

Krmivo sa vyrába vo forme kaše a suchej zmesi. Prvý sa vydáva hotový podľa vyššie opísanej schémy (alebo odporúčanej výrobcom). Mlieko alebo bujón sa pridáva do suchej zmesi v pomere 0,5 litra kvapaliny na kilogram krmiva.

kŕmne zmesi pre brojlery

Druh kŕmnej zmesi závisí od použitej metódy kŕmenia:

 1. Dvojstupňová. Táto možnosť umožňuje kŕmenie zmesami typu PK-5 a PK-6.
 2. Trojstupňová. Najobľúbenejší spôsob kŕmenia, ktorý zahŕňa použitie zmesí „Štart“, „Rast“ a „Dokončiť“.

Zmesi na dvojstupňové kŕmenie stoja asi o 500 rubľov viac ako výrobky na trojstupňové kŕmenie. Niektorí výrobcovia vyrábajú kŕmne zmesi pred uvedením na trh. Tieto zmesi sa dávkujú prvé dni po vyliahnutí kurčiat. Špecializované hodnotenia pomáhajú pri výbere optimálnej značky produktu. S odkazom na tieto zoznamy je však potrebné zohľadniť vyššie uvedené odporúčania a požiadavky na suché potraviny.

štart

Kvalita podávaného krmiva v prvých dňoch priamo ovplyvňuje vývoj kurčaťa. Zmesi, ktoré vták počas tohto obdobia konzumuje, určujú:

 • úspech tvorby kostnej hmoty u kurčiat;
 • znaky rozvoja imunity;
 • povaha vývoja zažívacieho traktu.

V tomto ohľade musí štartovacie balenie obsahovať kukuricu (36% zmesi), sójovú múčku (30%) a drvené zrná pšenice (21%). Súčasťou kvalitného výrobku je tiež repkový olej a koláč (5,5%), kukuričný lepok a melasa (2,5%).

kŕmne zmesi pre brojlery

Štartovacie balenie sa vydáva od okamihu narodenia do 15. dňa (do 31. dňa, ak sa používa dvojstupňové kŕmenie). Tento druh kŕmnej zmesi sa vyrába vo forme jemných granúl (jemné mletie). Okrem vyššie uvedených zložiek by zloženie krmiva malo obsahovať sódu so soľou, kriedou, bravčovým alebo kuracím tukom, fosfáty a bielkoviny. Pri správnom zložení poskytuje toto krmivo denný prírastok hmotnosti 30 gramov.

rast

V období od 14. do 21. dňa sa kurčatám podávajú zmesi, ktoré zahŕňajú pšeničné zrná, sójovú a slnečnicovú múčku, kvasinky a kostnú múčku získanú z rýb alebo zvierat. Tieto výrobky by tiež mali obsahovať aminokyseliny s minerálmi. Percento týchto komponentov sa líši v závislosti od značky výrobcu. Toto sa nepovažuje za odchýlku od normy a nemá vplyv na vývoj vtáka.

Táto kompozícia poskytuje rýchle zvýšenie hmotnosti: kurčatá získavajú až 50 gramov denne.Úspešný výsledok môžete dosiahnuť, ak dávate kŕmne zmesi určené pre stredné obdobie vývoja trikrát denne v množstve 85 až 115 gramov.

kŕmne zmesi pre brojlery

Skončiť

Pre mesačné kurčatá je vhodné kŕmne zmesi pozostávajúce z veľkých granúl. Základom zmesí určených na toto obdobie sú zrná drvenej pšenice (najmenej 45% z celku). Výrobky tohto typu ďalej obsahujú kukuricu (21%), sójovú múčku (16%), rybiu múčku (6%), slnečnicové zelene (5%), rastlinný olej (3%).

Zvyšných 1% pripadá na vápencovú múku, minerálne a obohatené komplexy, soľ. Počas tohto obdobia dostávajú brojlery pri takomto kŕmení viac ako 50 gramov denne pri dvoch jedlách denne. V priebehu 20 dní by sa hmotnosť kurčiat mala zvýšiť o 1 kilogram. Pri správne vybranej strave hmotnosť brojlerov po piatom týždni presahuje 2 kilogramy. Aby sa však toto číslo dosiahlo, musí sa každému kurčaťu dať 3,3 kilogramu suchej zmesi.

Aké kŕmne zmesi sú pre brojlery najlepšie a koľko to stojí?

Druh kŕmnej zmesi sa vyberá s prihliadnutím na povahu kŕmenia a účely, pre ktoré sa takáto zmes zavádza. Cena produktu závisí od značky a obdobia vývoja kurčiat. Východisková zmes, ktorá zaisťuje optimálny rast v prvých dňoch života, sa predáva za cenu 1,35 - 1,4 tisíc rubľov za 40 kilogramov. Kŕmne zmesi pre fázu aktívneho vývoja, ktorá sa začína vo štvrtom týždni, budú stáť 1,1 tisíc rubľov. Veľkým brojlerom sa podáva kŕmna zmes, ktorá sa odhaduje na 1 000 rubľov.

veľa krmiva

Purina, Schedra Niva, Rozovka a Provimi vynikajú medzi najlepšími značkami výrobcov suchých zmesí.

Ako pripraviť kŕmne zmesi sami

Na prípravu kŕmnej zmesi vlastnými rukami budete potrebovať tieto prísady (hmotnosť v gramoch):

 • kukurica (260);
 • pšenica (150);
 • slnečnicové zelené lístky (120);
 • múčka z jačmeňa a rybích kostí (100 kusov);
 • živočíšna kostná múčka (80);
 • predzmiešajte a kŕmte tuk (každý po 20);
 • nasekanú trávu a škrupiny (každá po 40);
 • slnečnicový olej a droždie (každý po 30);
 • kŕmna krieda (10).

Špecifikované komponenty sa musia zmiešať. Na tento účel sa odporúča použiť vŕtačku s vhodným vrtákom. Potom sa musí zmes nechať prejsť granulátorom alebo rozdrviť iným vhodným spôsobom. Na konci postupu by sa kompozícia mala infúziou podávať 10 minút.

Tento recept je vhodný na prípravu kŕmnych zmesí pre novo vyliahnuté kurčatá a brojlery.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica