Najlepšie zloženie a podiely zmiešaného krmiva pre kurčatá, varenie doma

Správne zložená strava je kľúčom k aktívnemu rastu a vývoju vrstiev. Krmivo pre kurčatá vyrobené z továrne alebo samo-miešané krmivo je najlepšou výživovou možnosťou. Pri ich zostavovaní sa zohľadňuje niekoľko faktorov: vek vtáka, sezóna, dostupnosť komponentov na nákup. Je dôležité zvoliť receptúru, ktorá je vhodná na kŕmenie určitej skupiny vtákov.

Kŕmne zmesi v potrave vrstiev

Je celkom možné nahradiť konvenčné zmesi zŕn krmivami pre kurčatá v celom rozsahu a urobiť z nich jedinú možnosť výživy.

Zloženie kuracieho krmiva

Pre nosnice vyrábajú výrobcovia niekoľko druhov krmív. Pri výbere treba zohľadniť vek vtáka:

 • vyvážené krmivo PK-2 vyrobené z kukurice, pšenice, sóje a slnečnice, rybej múčky, vitamínu a minerálnych doplnkov sa vyrába pre mladé zvieratá;
 • na kŕmenie dospelých vrstiev sa používa zmes PC-1 pozostávajúca z pšenice, mäsa a kostí, slnečnicového oleja, kŕmnych kvasníc, vitamínov a minerálov.

Zoznam zložiek a percentuálny podiel sa určuje podľa GOST. Je potrebné vziať do úvahy iba to, že nadbytok / nedostatok bielkovín vyvoláva zhoršenie produkcie vajec u kurčiat.

Kŕmne dávky

Strava je zostavená na základe určitých štandardov. Približné zloženie krmiva pre nosnice:

 • zrno obilnín / strukovín - 45/5 g;
 • mäsové jedlo - 20 g;
 • jedlo, droždie - každé 7 g;
 • krmivo pre zvieratá - 5 g;
 • zelené jedlo (koreňové plodiny) - 55 g;
 • minerálne doplnky - 7 g;
 • soľ - 0,5 g

kŕmne zmesi pre kurčatá

Poradenstvo! Pri zostavovaní zmesi zohľadnite sezónu. Letná strava je pestrá a zimná strava sa pripravuje viac.

Ako správne dať?

Krmenie vtákov je rozdelené do niekoľkých etáp. Odporúčaný rozvrh: 8:00 ráno, 13:00 na obed a večeru o 18:00. Ak je v lete vták prepustený na bezplatné obedové pasenie, potom sa jedlo podáva dvakrát denne (hlavná časť sa naleje ráno). V zime sa dodržiava trojnásobný rozvrh kŕmenia.

Miera spotreby kŕmnych zmesí

Výžive hydiny by sa malo prísne dávkovať, pretože nadmerné kŕmenie a nedostatočné kŕmenie sú rovnako škodlivé pre zdravie. Sadzby sa počítajú s prihliadnutím na vek kurčiat.

Vek vtákov (v týždňoch)Rýchlosť posuvu za deň, gHmotnosť zmiešaného krmiva za dané obdobie, g
od 1 do 315-28400
od 4 do 835-501300
od 9 do 1655-702200
od 17 do 2072-903500
od 21 do 2795-1055700
od 28 do 45115-12015000
od 46 do 6512017000

kŕmne zmesi pre kurčatá

Ako si vybrať kuracie krmivo?

Vyvážené krmivo obsahuje všetky živiny potrebné pre nosnice.Pri výbere zmesi berte do úvahy vek vrstiev, sezónnosť. Medzi rôznymi výrobcami kŕmnych zmesí je možné rozlíšiť niekoľko z najpopulárnejších. Horné riadky ratingu sú: „Cherkizovo skupina“, „Prioskolye“, „Miratorg“, „Cargill“, „Rusagro“. Medzi dovážaných dodávateľov kŕmnych zmesí patria medzi troch najlepších lídrov britský koncern AB Agri, skupina spoločností Addcon a francúzska spoločnosť Adisseo SAS.

Krmivo pre domácich majstrov

Ak máte čas, môžete si jedlo pripraviť vlastnými rukami, aby ste ušetrili čas hľadaním spoľahlivého výrobcu a peniaze na doručenie. Miešanie ingrediencií je doma jednoduché. Je dôležité zvoliť správne zloženie a dodržiavať proporcie. A potom je ľahké pripraviť kompletný zdroj.

kŕmne zmesi pre kurčatá

percento

Zdrojom uhľohydrátov a základnou zložkou je zrno, ktorého podiel môže byť až 80%. Proteínovú časť budú poskytovať strukoviny, z ktorých časť bude tvoriť až 45%. Na torte predstavuje jedlo (zdroje aminokyselín) až 25%. Pomery zložiek sú v závislosti od veku kurčiat sezónnosťou.

Aké komponenty použiť

Keďže zloženie krmiva ovplyvňuje produkciu vajec hydiny, musí sa pripraviť vyvážená strava. Strava je plná uhľohydrátov, bielkovinových zložiek, tukov, vitamínov a minerálnych doplnkov.

Koncentrované (cereálie)

Tieto zložky obsahujú asi 70% ľahko stráviteľných uhľohydrátov. Odporúča sa používať 2-3 druhy obilnín (kukurica, ovos, pšenica, raž, pohánka, jačmeň). Ak chcete nájsť optimálnu množinu, musíte sledovať, ktoré obilniny kurčatá jedia aktívnejšie. Predtým, ako sa zrno pridá do zmesi, je rozdrvené alebo rozomleté.

kŕmne zmesi pre kurčatá

objemný

Zložky obsahujú veľa vlákniny, vitamínov, ktoré znižujú riziko obezity. Jedlo je obohatené o šťavnaté čerstvé bylinky, korene, ovocie, zelenina, bobule, siláž. Ak chcete získať vajce so žĺtkom bohatej oranžovej farby, do stravy vrstiev sa pridá mrkva a tekvica. V zime sa používajú komponenty drsnej štruktúry (seno, prach).

Živočíšny pôvod

Sú to potraviny s vysokým obsahom bielkovín. Výrobcovia kombinujú odpad z rastlinných spracovateľov mäsa a zvyšky rýb v krmive. Doma môžete používať mliečne výrobky, ktoré budú tiež zdrojom vápnika.

droždie

Do zmesi rôznych druhov (zrno, šťavnaté, vitamín) sa pridávajú kvasnice, aby sa zvýšila nutričná hodnota. Kvasinky obsahujú železo, fosfor, bielkoviny, bielkoviny, komplex vitamínov. Prísada (100 g kvasiniek na 10 kg krmiva) sa vnesie do teplej zmesi a uchováva sa 6 až 9 hodín (kvasnice trvajú).

kŕmne zmesi pre kurčatá

Dôležité! Krmivo by sa malo použiť do niekoľkých hodín, pretože zmes sa potom zakyslá a stane sa nepoužiteľnou.

Proces varenia

Pri vytváraní krmiva musia byť komponenty dôkladne premiešané. Najjednoduchší spôsob je pracovať so zložkami rovnakej frakcie. Ak sa používajú zložky rôznych frakcií, odporúča sa do krmiva pridať trochu vody / srvátky.

Základné recepty

Pri zostavovaní akýchkoľvek zmesí sa odporúča použiť všetky zložky v príslušnom množstve. Populárne recepty:

Zloženie 1, v gramoch Zloženie 2, v gramoch
Corn, 500

Pšenica, 100 - 130

Barley, 80

Hrách, 30

Slnečnicová múčka, 85

Kostná múčka, ryby, každá 68 kusov

Kvasinky, 60

Bylinná múka, 60

Soľ, 2

Pšenica, 400 - 500

Barley, 100-200

Pšeničné otruby, 50

Rastlinný olej,

Mäsová múka, 35 - 70

Chalk, 26-30

Soľ, 3

kŕmne zmesi pre kurčatá

Kuracie možnosti

Na kŕmenie mladých kurčiat sa pripravujú zmesi jemne mletých obilnín. Približné zloženie zmesi pre kurčatá plemien vajec, berúc do úvahy týždenný vek:

Zložka, gramy Vek
           1-8            9-21              21-47 od 48
kukurica30  303440
Pšenica38483020
Slnečnicová múčka1721311
droždie3333
Bylinná múka3644
kúsok kriedy2133
soľ0,411

kurčatá jesť

Diéta chyby

Kvalita kŕmnych zmesí ovplyvňuje zdravie vtákov, ich schopnosť znášať vajcia a kvalitu vajec. Preto je potrebné pri príprave stravy a príprave zmesi vylúčiť bežné chyby:

 • hotové krmivo nikdy nie je doplnené vitamínovými doplnkami (už sú v zmesi);
 • ak vták v teplom období zahryzne trávu na pastvine, do krmiva sa nepridajú ďalšie porcie zelene;
 • Neodporúča sa drviť obilniny na múku, pretože pri pridávaní kvapaliny sa v krmive tvoria veľké hrudky.

Odporúča sa získať granulátor, aby sa suchá zmes nezávisle transformovala na granule požadovanej veľkosti (kurčatá sa kŕmia malými granulami a dospelý vták s väčšími granulami). Správne vybrané zložky a pomery zlepšia nutričnú hodnotu a stráviteľnosť krmiva. Vďaka tomu bude vták aktívne rásť. Kvalitné krmivo zvýši produktivitu kurčiat.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica