Je možné kurčatám dať surové zemiaky a ako správne vtáky kŕmiť

Ak chcú diverzifikovať stravu vtákov, mnohí sa pýtajú, či je možné kurčatá a kurčatá dať surové zemiaky. Napokon, väčšina zeleniny sa konzumuje čerstvé po vrstvách. Môžete kŕmiť vtáky zemiakmi, ktoré z toho priberajú rýchlejšie. Hľuzy sa musia najskôr uvariť. Je zakázané dávať kurčatá surové zemiaky. Takéto jedlo bude tráviť dlho a môže viesť k tráveniu.

Môžem kurčatá kŕmiť zemiakmi?

Za hlavné krmivo pre vtáky sa považuje drvené obilie a kŕmne zmesi. Je pravda, že takéto výrobky neobsahujú všetky výživné látky potrebné pre sliepky. Chovatelia hydiny odporúčajú používať ako doplnkové krmivo zeleninu. Zemiaky sú bohaté na minerály a uhľohydráty. Môže sa podávať kurčatám vo veku od 15 do 20 dní.

Surové hľuzy

Vtákov sa neodporúča podávať surové zemiaky. Jedná sa o veľmi ťažké a drsné jedlo, ktoré sa pomaly trávi, zle vstrebáva. Po konzumácii surových zemiakov sa u vrstiev môžu vyskytnúť zvracanie alebo hnačka.

Čerstvé zemiaky sa zle trávia v zažívacom trakte a môžu viesť k atóme strumy a žalúdka.

Varené zemiaky

Odmietnuté malé hľuzy sa môžu použiť na kŕmenie vtákov. Predtým, ako sa zemiaky vložia do vrstiev, musia sa umyť a prevariť. Varené zemiaky sa ľahko strávia žalúdkom hydiny. Je pravda, že by sa mal do kureniec dostávať postupne.

Kurčatá vo veku 15 až 20 dní života sa podávajú najskôr 5 až 10 gramov varených zemiakov. Vo veku jedného mesiaca sa dávka zvyšuje. Norma pre dospelú nosnicu je 40 - 50 gramov denne. Neodporúča sa podávať viac tohto krmiva.

varené zemiaky

Pri kŕmení sa dôraz kladie na objem, ale na rozmanitosť. Čím viac zeleniny a zŕn sliepka denne spotrebuje, tým lepšie. Varené zemiaky sa zvyčajne miesia, zmiešajú sa s krmivom, drvené zrná alebo kosť, pridávajú sa rybie múčky. Je pravda, že kurčatá sú ochotnejšie jesť celé varené hľuzy.

Zemiakové šupky

Odpad zo zemiakov by sa mal opatrne podávať kurčatám. Zelené čistenie by sa malo okamžite zlikvidovať. Koniec koncov, hromadí veľké množstvo hovädzieho mäsa. Tento jed môže spôsobiť otravu. Samotné kroviny sú drsné jedlo. Vtáky takéto jedlo obvykle odmietajú. Peelingy bez zelených škvŕn sa môžu variť, nakrájať a kŕmiť sliepkami.

zemiakové šupky

Aký to môže mať vplyv?

Varené zemiaky obohacujú brojlerovú stravu o vitamíny, minerály, aminokyseliny, uhľohydráty. Keď sú vo vnútri zemiaky, fungujú ako zásady: kyslé prostredie, v ktorom sa vyvíja väčšina patogénnych baktérií a húb, je neutralizované.Zemiaky zlepšujú fungovanie tráviaceho systému, normalizujú metabolizmus a zvyšujú imunitu.

Varené hľuzy by sa mali nosniciam podávať každý deň. Vtáky kŕmené takýmto krmivom priberajú na váhe rýchlejšie, menej choré a lepšie sa ponáhľajú.

Zemiaky sa v zime považujú za podstatnú súčasť výživy kurčiat.

nakŕmte kurča

Výhody a nevýhody zahrnutia zemiakov do stravy

Táto zelenina sa považuje za nízkokalorické jedlo. 100 gramov zemiakov obsahuje iba 77 kalórií. Predovšetkým v uhľohydrátoch zemiakov (takmer 85 percent). Proteín je iba 10,5 percenta. Táto zelenina nie je bohatá na vitamíny. Koreňové plodiny obsahujú trochu vitamínu C a B. Zemiaky sú však bohaté na makro a mikroelementy.

Odporúča sa do vtáčej stravy zaviesť zeleninu kvôli krivici, chorobám kĺbov, klovaniu, nedostatku vápnika. Predovšetkým draslík v zemiakoch. Tento makronutrient normalizuje metabolizmus, zlepšuje fungovanie nervového, svalového a cievneho systému. Vápnik, fosfor, kremík prítomný v kompozícii sa používajú na tvorbu kostného a svalového tkaniva.

Zemiaky sa považujú za zásadité potraviny. Znižuje kyslosť, normalizuje trávenie. Ak kŕmite kurčatá varenými zemiakmi, priberajú na váhe rýchlejšie a zväčšujú sa. Výroba slepačích vajec sa zvyšuje.

vtáky jedia

Aké zemiaky nie je možné kŕmiť kurčatami

Na kŕmenie sliepok sa používajú kŕmne odrody zemiakov. Majú vyšší obsah bielkovín, minerálov a uhľohydrátov užitočných pre vtáky. Je pravda, že ak nie je k dispozícii žiadne jedlo, kurčatám môžu byť poskytnuté potravinové zemiaky, to je to, čo ľudia jedia.

Hydina je kŕmená hľúzami, ktoré nie sú vhodné na účely osív. Kurčatá sa kŕmia zvyčajne malými alebo poškodenými koreňovými plodinami. Zemiaky sa musia umyť, zhnité hľuzy sa zlikvidujú, potom sa dajú prevariť v dostatočnom množstve vody, inak získate pastu.

zemiakové šupky

Sliepky by sa v žiadnom prípade nemali podávať s koreňovou zeleninou so zelenou pokožkou. Tieto zemiaky sú škodlivé pre vtáky, surové aj varené. Zelené zemiaky obsahujú rastlinný jed - solanín. Táto látka sa vyskytuje vo vysokej koncentrácii v zemiakoch. Tepelné spracovanie nemá žiadny vplyv na solanín. Ak kuracie mäso konzumuje zelené zemiaky, môže sa vyskytnúť hnačka, zvracanie a kŕče. Je lepšie odmietnuť používanie krmiva nízkej kvality, aby nedošlo k otrave hydiny.

Kurčatá nekŕmite naklíčenými zemiakmi. V klíčkoch zo zemiakov sa tvoria glykoalkaloidy, ktoré ovplyvňujú pečeň a nervový systém vrstiev a niekedy vedú k ich smrti. Klíčiace zemiaky sa môžu použiť na kŕmenie vtákov po odstránení všetkých klíčkov.

Nosnice nedostávajú zemiakové vrcholy, nezrelé a mladé zelené hľuzy. Zrelé zemiaky sa môžu kŕmiť kurčatami, ale iba varené. Zemiaky, ktoré sa skladujú po dlhú dobu v pivnici, majú minimálnu hladinu solanínu. Táto zelenina sa najlepšie hodí na kŕmenie vtákov.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica