Je možné kŕmiť kurčatá jačmeňom, ako správne podávať a klíčiť

Významným faktorom pre zdravie a produktivitu hydiny je kvalitná, rozmanitá a vyvážená strava. Poľnohospodári sa snažia sformulovať kŕmnu dávku s prihliadnutím na potreby vtákov, ale mnohí začínajúci chovatelia hydiny pochybujú o tom, či jačmeň možno dať kurčatám a kurčatám. Produkt je prínosom pre hydinové telo, ale mal by sa podávať kurčatám s mierou.

Môžu sa kurčatá dostať do jačmeňa?

Obilie je hlavným zdrojom potravy pre hydinu. Kurčatá jesť najviac ochotne. Z hmotnosti zŕn vhodných na kŕmenie vtákov predstavuje značné percento jačmeň. Má pozitívny vplyv na fyzickú kondíciu a produktivitu kurčiat..

Nestojí však za to, aby sa obilná časť stravy zakladala iba na jačmeni. Okrem zŕn jačmeňa musia kurčatá dostať pšenicu, ovsené zrná. Aj v dávke hydiny by sa mala nachádzať tekutá kaša, kostná múčka, čerstvá zelená hmota, drvená škrupina a ďalšie zdroje živín a minerálov.

Mono strava založená iba na jačmeni vedie k zhoršeniu zdravotného stavu vtákov, zastaveniu znášania vajec.

Kurčatám by sa mal podávať iba kvalitný a čerstvý produkt. Kvalita jačmeňa je určená typickým obilným zápachom a rovnomerným svetložltým zrnením šupky zrna.

Množstvo obilia v potrave kurčiat by malo byť asi 70%. Ak sa vtákom podáva denná zmes zŕn v takom objeme, dostupnosť tela vtáka s bielkovinami potrebnými na vývoj svalových tkanív a tvorbu vajíčok bude 50%. Zvyšok bielkovín pochádza z iných zdrojov potravy. Kurčatá môžu dostať zrno, ktorého obsah vlhkosti nepresahuje 16%.

kŕmiť kurčatá

Kurčatá zo všetkých druhov obilnín jedia jačmeň najmenej ľahko, pretože má špecifickú chuť. Poľnohospodári sa preto snažia na kurčatá zvyknúť na produkt už od prvých dní života. A ako dospelý vták žerie bez problémov obilninu.

Prínos a ujma

Napriek tomu, že sa kurčatá zdráhajú jesť jačmeň, pre vtáčie telo je jedným z najvýhodnejších druhov obilia. Výrobok má vysokú výživovú hodnotu na 100 g:

 • 10 g proteínu;
 • 2,5 g tuku;
 • 56,5 g uhľohydrátov;
 • Vlákno 14,5 g
 • 14 g vody.

Jačmeň je bohatým zdrojom rastlinných vlákien, ktoré nie sú pre kurčatá príliš priaznivé. V tele vtáka sa rastlinné vlákna ťažko trávia, žalúdok trávi veľa času trávením, vďaka čomu je produkt menej výživný. Percentuálny podiel jačmeňa na celkovom množstve potravy konzumovanej vtákmi by preto nemal byť vysoký.

vtáky sa živia

Kalorický obsah obilnín je pomerne vysoký, dosahuje 280 kcal na 100 gramov.Výrobok obsahuje minerály, vitamíny a bioaktívne zlúčeniny, ktoré sú dôležité pre úplný vývoj tela kuracieho mäsa:

 • aminokyseliny - arginín, lyzín, izoleucín a ďalšie;
 • minerálne prvky - vápnik, fosfor, horčík, mangán, selén, zinok, meď;
 • Vitamíny B, cholín, biotín, tokoferol.

Napriek nepochybným výhodám obilných plodín pre kurčatá by sa však tieto vrstvy mali opatrne opatriť vrstvami, pričom by sa malo pozorovať zmiernenie dennej dávky. Problém je v tom, že u ovipárskych plemien prevládajúci jačmeň v potrave môže znížiť počet vyprodukovaných vajec. Vrstvy niekedy prestanú produkovať vajcia úplne.

Z tohto dôvodu by sa v strave malo jačmenné zrno nachádzať v obmedzenom množstve a malo by sa podávať ako súčasť viaczrnných zmesí. Pre vtáky je zvlášť výhodné miešať zrná jačmeňa s ovsom a pšenicou.

malé zrná

Ako klíčiť jačmeň pre kurčatá?

Kurčatá môžu dávať nielen obilie, ale aj klíčiaci jačmeň. V druhom prípade sa zrno stáva viac nasýtené vitamínmi a živinami. A kurčatá jesť sadenice jačmeňa s veľkou túžbou.

Aby klíčili zrno, konajú podľa nasledujúceho algoritmu:

 1. Vezmite široké jedlá s nízkymi stranami. Zrno je rozptýlené po jednej vrstve. Naplňte vodou tak, aby bola vrstva zŕn úplne ponorená.
 2. Jedlá sa nechajú cez noc v teplej miestnosti, aby sa jačmeň zväčšil.
 3. Ráno sa voda, ktorú neabsorbujú zrná, vypustí. Jačmeň sa premyje na site čistou vodou. Nalejte do misky znova, naplňte ju vodou v rovnakom objeme.
 4. Nasledujúce ráno sa postup opakuje, ale odoberie sa malá časť vody - zrnitá hmota by mala zostať čiastočne ponorená.
 5. Jedlá sú ponechané v teplej miestnosti, pokryté navlhčenou gázou. Gáza je pravidelne posypaná vodou, aby bola vlhká.

Akonáhle sa klíčky vyliahnu, môžu byť kurčatám okamžite ponúknuté. Najužitočnejšia tráva je vysoká až 3 cm.

naklíčený jačmeň

Môžete nechať sadenice pestovať viac zelenej hmoty. Asi po týždni tráva porastie o 10 cm. Zelenina sa krája, jemne naseká a kŕmi kurčatami.

Koľko a koľko môžete dať?

Kurčatá sa môžu kŕmiť obilninami od prvých týždňov života. Mladé zvieratá, ktoré nedosiahli vek 4 týždňov, sa po odstránení tvrdej škrupiny dostanú do drvenej formy. Ak dáte kurčatám neošúpaný jačmeň, plevy sa môžu hromadiť v dokonca slabom žalúdku, čo spôsobuje smrť mladých jedincov. V prípade kurčiat mladších ako 4 týždne je zrno veľmi jemne rozdrvené a kurčatá, ktoré majú iba niekoľko dní, môžu dostať výrobok iba vo forme múky.

Zrno sa podáva aj dospelým v rozdrvenej a rafinovanej forme, ale nie je rozdrvené tak dôkladne ako u kurčiat. Celá lúpaná jačmeň môže kurčatá poškodiť. Je to ťažká a odstredivá kultúra. Môže poškriabať sliznice ústnej dutiny a jazyka, uviaznuť v hltane a poškodiť pažerák. Môžete pochopiť, že kurča sa dusilo chrapľavým zvukom, ktorý vydáva.

kuracie vzhľad

Množstvo jačmeňa v zmesi obilnín pripravené denne pre hospodárske zvieratá by nemalo prekročiť 30% hmotnosti. Štiepané sadenice jačmeňa dávajú kurčatá v množstve 250 g na 10 jedincov.

V ktorých prípadoch je lepšie nedávať jačmeň?

Neodporúča sa kŕmiť obilie odchovom kurčiat alebo počas chladnejších mesiacov.

Po zvyšok času bude obilná plodina prospešná pre telo vtáka iba vtedy, ak bude kŕmená mierne a vyvážene.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica