Charakteristiky a opis plemena kurčiat Foxy Chick, pravidlá chovu a chovu

Plemeno Foxy Chick je považované za veľmi populárne. Mnoho poľnohospodárov si to vyberie. Je to kvôli vysokej produktivite týchto kurčiat. Toto je univerzálne plemeno vajec a mäsa. Pri pestovaní nie je také ťažké dosiahnuť dobré výsledky. Kurčatá sa vyznačujú nenáročnou starostlivosťou a vyznačujú sa odolnosťou voči mnohým chorobám. Niektoré funkcie však stále stoja za zváženie.

História plemena

Maďarsko je považované za rodisko tohto úžasného kríža. Z tejto krajiny sa vtáky rozšírili po celej Európe. Dnes získali veľkú popularitu a dostali sa na vrchol najúspešnejších európskych hybridov.

Kurčatá tohto plemena sa z nejakého dôvodu nazývajú maďarským obrom. Majú charakteristickú farbu peria, a preto sa často nazývajú „červené brojlery“. Úradný názov plemena je preložený ako "líška kurčatá". Je to spôsobené jasne červeným odtieňom peria.

Opis a charakteristika kurčiat maďarský gigant

Pre kurčatá tohto plemena je charakteristické množstvo znakov. Robia to obľúbeným u mnohých chovateľov hydiny.

vzhľad

Vtáky tohto plemena majú tieto vlastnosti:

 1. Stavba kurčiat je krátka a silná. Vyznačujú sa širokou zaoblenou hrudnou kosťou.
 2. Vtáky majú krásne svieže perie a priliehavé krídla. Je to farebné plemeno, ktoré môže byť červené alebo svetlo hnedé. Vďaka tomu vyzerá ako ďalšie maďarské kurča - plemeno Tetra-HB.
 3. Brojlery majú svalnaté telo, silné nohy a silný krk. Nohy sú dosť krátke a majú žltý odtieň.
 4. Hlava je malá. Je ozdobený červeným hrebeňom v tvare listu.
 5. Náušnice sú červené a zaoblené.
 6. Vypuklé oči. Môžu byť hnedé alebo oranžové.

nosnice

temperament

Tieto vtáky sú temperované. Neustále bojujú. Táto funkcia je typická pre kohútov. Preto by v kurníku mal byť iba 1 samec. Ak skombinujete niekoľko plemien, bude mať Foxy Chick ďalšie kurčatá.

Výroba puberty a vajec

Vtáky patria medzi plemená vajec a mäsa. Vyznačujú sa vysokou rýchlosťou zrenia. Kura začína klásť vajíčka už po 4 mesiacoch. Súčasne to trvá menej ako 4-5 týždňov, kým sa vytvorí komplexný proces.Kurčatá priberajú na váhe po dobu 12 až 14 mesiacov. V niektorých prípadoch tento proces trvá až 1,5 roka.

Tieto vtáky sa vyznačujú vysokou produkciou vajec. Aj v nedokonalých podmienkach produkujú kurčatá 250 vajec ročne. Každá z nich váži 70 gramov. V najpohodlnejšom prostredí môžu kurčatá produkovať až 300 vajec.

kurčatá v kurníku

Inkubačný inštinkt

Toto je jedno z úžitkových plemien, ktoré má vynikajúci materský inštinkt. Zároveň môžu kurčatá vychovávať tak svoje kurčatá, ako aj svoje mláďatá. Narodená sliepka môže vyliahnúť 9 až 10 kurčiat.

Vták trpezlivo inkubuje svoje vajíčka. Ona neopúšťa svoje miesto kvôli smädu alebo hladu. Kura dokonca vajcia prevráti, aby sa zaistilo rovnomerné zahriatie. To vám umožní získať pomerne silného potomka. V niektorých situáciách je miera prežitia 100%.

Výrobné vlastnosti

Foxy Chick patrí do kategórie plemien mäsa a vajec. Tieto kurčatá sú chované na mäso a vajcia.

Ukazovatele produktivity

Kurčatá sú veľké. Pri správnej výžive a správnej starostlivosti dosahuje hmotnosť kurčaťa 3 až 4 kilogramy. Kohout môže vážiť 5 až 6,5 kilogramov. Okrem toho existujú jedinci, ktorých hmotnosť dosahuje 7 kilogramov.

kŕmenie kurčiat

Skorá zrelosť a chuť mäsa

Tieto vtáky rastú pomerne pomaly. Ich pestovanie je však celkom ziskové. Je to kvôli univerzálnosti plemena. Mäso z týchto kurčiat obsahuje malé množstvo tuku. Preto ho môžu konzumovať ľudia na diéte. Produkt sa tiež odporúča na obezitu a cukrovku.

Podmienky zadržania a starostlivosti

Zástupcovia plemena sa vyznačujú svojou nenáročnosťou na teplotné podmienky a inými faktormi. Na obsah sa však vzťahujú určité pravidlá.

Požiadavky na oblasť kurčiat a chodcov

Vtáky sa môžu držať v klietkach alebo sa môžu nachádzať vo voľnom výbehu. V prvom prípade môžete použiť izolovanú miestnosť s výškou najmenej 2 metre. Na 1 meter štvorcový môže byť až 3-4 kurčatá. Výška ostrieža by nemala byť väčšia ako 1 meter a šírka by mala byť najmenej 40 centimetrov.

vychádzkové kurčatá

Kľúčové požiadavky na kuracie mäso sú:

 1. V miestnosti by nemali byť žiadne prievan. Aj keď je Foxy Chick považovaný za mrazuvzdorné plemeno, odporúča sa izolovať kuraciu bedru. V zime by teplota nemala byť nižšia ako +10 stupňov. Odporúča sa nainštalovať 2 potrubia pre prívodné a odsávacie vetracie zariadenie. Poskytujú normálnu výmenu vzduchu.
 2. Sliepky musia mať pre ľahký prístup okná. Má priaznivý vplyv na produkciu vajec. V zime je potrebné umelé osvetlenie.
 3. V dome musí byť suchá podstielka. Nadmerná vlhkosť vyvoláva vývoj patogénnych baktérií, ktoré spôsobujú infekcie. Piesok a hobliny by sa mali naliať na podlahu kurčaťa. Hrúbka podstielky by mala byť 5 centimetrov.

Inštalácia nápojov a napájačov

V miestnosti musia byť umiestnené nádoby na pitie a uzavreté podávače. Pri chove kurčiat sa oplatí zabezpečiť správny prísun vody. Na tento účel sa odporúča kúpiť si hotových nápojov alebo si ich vyrobiť sami. Je dôležité, aby kurčatá neznečistili nádobu špinavými labkami.

Podávače sa odporúča umiestniť na podlahu alebo pripevniť na stenu. Druhá možnosť sa považuje za vhodnejšiu. Takéto štruktúry sú menej znečistené.

Sezónna molt

Pre kurčatá tohto plemena je charakteristická ročná molta. V tomto okamihu výroba vajec zreteľne klesá. Vkladanie vajec sa niekedy úplne zastaví. V tomto období musia poľnohospodári prepnúť vtáky do iného režimu. Vták by mal skrátiť dĺžku denného svetla a zvýšiť obsah kalórií v potrave.

Foxy kurča

Za zmienku stojí pridanie rôznych prísad do stravy. Na tento účel sa odporúča použiť kapustu, ďatelinu, lucernu. Je tiež povolené používať mäsovú a kostnú múčku. Množstvo zŕn sa znižuje až do objavenia sa nového peria.

Ako zaobchádzať s chladom a teplom

Vtáky tolerujú teplo oveľa horšie ako zima. Na zmiernenie ich stavu v lete je vhodné zabezpečiť úplnú cirkuláciu vzduchu v miestnosti. Vyžaduje sa pre normálny vývoj vtákov.

V zime sú vtáky schopné odolávať mrazom až do -2 stupňov. Poľnohospodári však stále radia izolovať kuracie mäso.

Plánovaná výmena hospodárskych zvierat

Je potrebné pravidelne vymieňať dobytok. Toto sa vykonáva v závislosti od účelu chovu kurčiat. Kurčatá sa chujú na mäso iba do 3 mesiacov. Kuracie mäso dosahuje najvyššiu produkciu vajec za 2 roky. Potom sú ukazovatele výrazne znížené. Preto by sa výmena hospodárskych zvierat mala plánovať vopred.

diéta

Na zabezpečenie vysokej produktivity vtákov sa oplatí zvoliť pre nich vyváženú stravu. Denné menu by malo obsahovať veľa užitočných prvkov, vitamíny a minerály. Krmivo by malo obsahovať bielkoviny. Toto je obzvlášť dôležité počas chladnejších mesiacov v roku, pretože pomáha udržiavať normálnu produkciu vajec.

vychádzkové kurčatá

Kurčatá začnú klásť vajcia od 4 mesiacov. V tomto okamihu by v potrave malo prevládať prírodné krmivo. Vtákom by sa mali podávať otruby, rybí odpad, mäsokostná múčka, koláč. Do ponuky sa zavádza aj varená zelenina, ale ich množstvo by nemalo prekročiť 10%.

Na kŕmenie je zakázané používať zelené alebo naklíčené zemiaky. Osobitná pozornosť by sa mala venovať pri použití varenej repy. Často spôsobuje tráviace problémy.

Na zvýšenie produkcie vajec sa do krmiva pridáva klíčiace zrno. Je tiež dôležité pamätať na používanie soli a štrku. Tieto zložky pomáhajú pri trávení krmiva.

Na doplnenie zásob bielkovín a zníženie nákladov na chov kureniec sa odporúča ich časté vypustenie do voľného chovu. Vtáky jedia trávu a hmyz, čo znižuje ich náklady na údržbu asi o 60 - 70%.

Je prísne zakázané kŕmiť kurčatá tohto plemena. Je dôležité, aby boli porcie dobre vyvážené a dávkované. Preto sa odporúča kŕmiť sliepky 4-krát denne.

Chovné kurčatá

Chovné kuracie kurčatá kurčiat majú určité vlastnosti. V rámci toho istého plemena nebude možné chovať kurčatá s požadovanými výkonnostnými parametrami. Na chov týchto kurčiat sa krížia s kohútikmi z ostrova Rhode Island alebo Orpington.

Kŕmenie kurčiat

inkubácie

Kurčatá Foxy Chick majú výrazný materský inštinkt. Berú zodpovedný prístup k procesu znášania vajec a dokonca ich včas obracajú. Kurčatá sa vyliahnu 20 až 21 dní po začiatku liahnutia. Odporúča sa vkladať vajcia do inkubátora, aby sa zvýšil počet hospodárskych zvierat. Malo by sa to uskutočniť v polovici apríla.

Kŕmenie kurčiat

Prvý deň po narodení kurčiat by sa mali kŕmiť kašou, ktorá sa pripravuje z parenej proso alebo ovsenej múky. Do zmesi sa odporúča pridať varené vajíčko. Piaty deň by sa do jedál mali pridať tvaroh a nasekané zelené jedlá. Po prvé, doplnky sa používajú raz denne a potom sa pridávajú do každého krmiva.

10. deň môžete po nasiaknutí použiť slnečnicový koláč. Na 1 kurča vezmite 5 gramov produktu. Na 14. deň sa do stravy zavádza uvarená zelenina. Na tento účel sú vhodné tekvice, mrkva, zemiaky.

Kurčatá nesmú podávať plnotučné mlieko. Vyvoláva poruchy trávenia a vedie k lepkavosti chmýří. Do krmiva pre kurčatá je zakázané pridávať celé zrná. Nie sú schopní stráviť také jedlo.

Kŕmenie kurčiat

V prvých dňoch by sa kurčatá mali kŕmiť v intervaloch 2 až 3 hodiny. Jedlo je možné nechať cez noc. Postupne by sa mal počet jedál znižovať. V takom prípade sa odporúča zväčšiť medzery medzi nimi.

Starostlivosť o mladý rast

Kuracie mláďatá by sa mali umiestniť do škatule alebo škatule, na ktorú by sa mala namontovať žiarovka. Počas prvých 5 dní by teplota mala byť najmenej 30 stupňov. Malo by sa znižovať postupne - každých 14 dní o 2 stupne.Preto sa oplatí dosiahnuť 20 - 22 stupňov.

Je dôležité, aby bola v krabici vždy suchá a čistá podstielka. Pomôže to predchádzať infekcii. Kurčatá musia mať vždy prístup k čistej pitnej vode. Jeho teplota by mala byť 22-25 stupňov.

Kurčatá rastú pomerne rýchlo. Už od tretieho týždňa života ich môžu vydať na prechádzku na niekoľko hodín.

Časté choroby

S prísnym dodržiavaním hygienických pravidiel a vyváženej stravy sa miera prežitia kurčiat blíži k 100%. Kurčatá Foxy Chick sa vyznačujú vysokou vytrvalosťou a takmer nikdy ochorejú. Pri porušovaní starostlivosti o kurčatá existuje riziko rôznych patologických stavov. Patria sem črevné infekcie, kliešte, parazity.

nosnice

Pomerne často sa kliešte dostávajú na kurčatá a pijú krv. Vtáky majú svrbenie, ich chuť do jedla zmizne. Insekticídy pomáhajú vyrovnať sa s týmto problémom. Popolové kúpele umožňujú odstránenie parazitov.

Kurčatá môžu okrem toho čeliť týmto chorobám:

 1. Kokcidióza. Kurčatá sú náchylné na túto patológiu. Majú poruchy chuti do jedla, hnačky, krívanie. Perie je často rozcuchané.
 2. Pasteurelózy. Toto ochorenie nie je možné vyliečiť. Nemocný vták musí byť zlikvidovaný. Na prevenciu patológie sa kurčatám podáva chloramfenikol.
 3. Marekova choroba. Túto poruchu nemožno vyliečiť. Preventívne očkovanie pomôže zabrániť jeho rozvoju. Medzi hlavné príznaky poruchy patrí krívanie, kŕče a široký struma. Existuje tiež riziko zmeny odtieňa očí.

Plemenné analógy

Najbližšie plemeno k Foxy Chick je Master Grey. Jediný rozdiel medzi týmito vtákmi je farba. Vták je nenáročný na starostlivosť a patrí k odrode vaječného mäsa. Názov je spájaný s elegantným šedým perím. Vtáčie perie je pokryté bielymi bodkami.

Kurčatá Foxy Chick sú bežné plemeno vajec a mäsa, ktoré je u farmárov veľmi obľúbené. Tieto vtáky sú vysoko produktívne a považujú sa za nenáročné na starostlivosť. Chovajú ich preto mnohí chovatelia hydiny.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica