Charakteristiky a opis plemena kurčiat Cochinchin, pravidlá údržby

Okrasné plemená hydiny sa chovajú hlavne pre svoj vynikajúci vzhľad. Také sú Cochinchins - plemeno veľkých krásnych kurčiat, vyznačujúcich sa luxusným, svetlým perím. Cochinchins sú obľúbenými majiteľmi osobných fariem pre ich učenlivý charakter a krásu. Okrem toho majú tieto vtáky dobrú produktivitu na úrovni súkromných fariem: dodávajú veľmi jemné a chutné mäso a mladé kurčatá znášajú vajcia.

Pôvod kurčiat Cochinchin

Vlasť kurčiat Cochinchin je oblasť s rovnakým názvom na juhovýchode Indočíny. Moderné Cochinchins boli získané krížením zástupcov miestneho plemena s európskymi mäsovými kurčatami.

Vďaka svojim dobrým dekoratívnym vlastnostiam si vtáky rýchlo získali popularitu v európskych krajinách a opakovane získali na medzinárodných výstavách. Cochinchiny boli dovezené do Ruska koncom 19. storočia.

Ozdobné a produktívne vlastnosti vtákov zaujímajú mnohých chovateľov, ktorí s nimi ochotne začali pracovať, rozvíjajúc smer mäsa a vajec. Objavili sa nové plemená mäsa chované na základe Cochinchins (Brama). V budúcnosti plemeno stratilo svoj priemyselný význam - teraz sa chová iba kvôli vynikajúcim dekoratívnym vlastnostiam.

Opis a charakteristika plemena

Cochinchins sú omnoho väčšie ako kurčatá iných plemien. Jedná sa o vtáky s ušľachtilým postojom, ktoré tvoria široké telo a vysoké krídla. Elegantná malá hlava je zdobená rovným hrebeňom s dobre definovanými zubami. Celé telo je obalené bohatými, svetlými perami vrátane metatarzu a prstov na nohách. Krk je vybavený luxusnou hrivou.

Zvláštnosťou plemena je krátky, našuchorený chvost, vďaka ktorému vyzerá celá postava mohutne a v dreve. Kohout môže vážiť až 5,5 kilogramu a kurča môže vážiť 4,5 kilogramu. Pri posudzovaní stupňa zhody jednotlivca s normou plemena je jedným z najdôležitejších kritérií sférický tvar tela.

Vzhľad a odrody

Norma umožňuje existenciu niekoľkých druhov plemien rôznych plemien, ktoré sa líšia farbou. Každý z týchto typov má špeciálne vlastnosti, ktoré určujú čistotu plemena. Spoločnou črtou je svieža a elegantná perie.Medzi Cochinchinsmi sú hodnoty zastúpené predovšetkým dekoratívnymi vlastnosťami, a preto má farba osobitný význam.

vychádzkové kurčatá

Modrá

Perie modrých Cochinchinsov sú sivé s modrým odtieňom. Perie a chvost by mali byť rovnomerne sfarbené. Prítomnosť ľahkého chmýru a malých tmavých inklúzií v hlavnom pozadí je povolená. Biele znaky na chvoste a krídlach sú chybou plemena.

Strieborno-ohraničený

Veľmi zaujímavé je sfarbenie strieborných vtákov - biele a strieborné perie s čiernymi okrajmi.

kolouch

Farba vtákov plemena Cochinchin s nahnedlým perím, ktoré má horčicový odtieň, so žiarivo žltým zobákom a žlto-červenými metatarsálmi sa nazýva plavá. Chvost môže byť mierne tmavší a zobák musí byť zafarbený, aby sa zhodoval. Tmavé škvrny v žltej farbe sa považujú za manželstvo, takéto vtáky nie sú povolené na chov.

čierna

Toto je najbežnejšia farba, ktorú tvoria čierne perie so zeleným a modrým odtieňom. Zobák musí byť žltý. Farba metatarzu je žltá so zelenou. Perie, ktoré nahadzuje hnedo, naznačuje nečistotu plemena, takýto jedinec sa vyradí.

čierna sliepka

biely

Vtáky bielej farby majú snehovobiele alebo biele perie so strieborným leskom. Farba zobáka je nevyhnutne žltá. Prítomnosť peria inej farby je dôvodom, že vták nebude mať povolené na rozmnožovanie.

jarabica

Tieto sliepky majú veľmi krásne pestré perie. V kohútoch sú hruď a brucho tmavo červené alebo hnedé, na chvoste, krídlach a krku sú žlté. Hlava je hnedočervená, pruhovaná. Samice majú hnedé perie so zlatým odtieňom po celom tele. Ďalšou ozdobou je zlatý okraj okolo peria.

trpaslík

Trpasličí Cochinchins sú menšie. Maximálna hmotnosť kohútika je 1,2 kilogramu a kurča je 800 gramov. Preto vtáky nesú malé semenníky, ich produkcia vajec je tiež o niečo nižšia. Majú veľmi mäkké perie, väčšinou zafarbené zlaté.

trpasličí kurčatá

Rozdiely medzi kohútom a kuracím mäsom

V dospievaní vyzerajú sliepky a kohútiky Cochinchin takmer rovnako. Prvé príznaky naznačujúce, že patria k jednému alebo druhému pohlaviu, sa objavia, keď vtáky dosiahnu jeden a pol mesiaca. Kohút v tomto veku už vyzerá mohutnejšie ako kura. Má tmavšie perie a hrebeň je veľký a jasný. Krk a hruď sú zdobené dlhými copami.

Kuracie mäso má tieto charakteristické znaky:

 • vyzerá v drepe, má veľmi krátky chvost;
 • v oblasti dolnej časti chrbta, nôh a chodidiel má hrubšie perie;
 • jej telo je mierne naklonené dopredu;
 • Hlava a hrebenatka vyzerajú maličko a elegantne.

Povaha a temperament vtákov

Cochinchiny majú vyvážený charakter, v každej situácii sú pokojné a flegmatické. Zriedka bežia, radšej chodia alebo spia. Sú pevne spojené s majiteľom, takže zmena v kurníku a v bežnom prostredí ich spôsobuje. Obzvlášť tieto vlastnosti sú obsiahnuté v trpaslicovej odrode plemena. Kvôli týmto vlastnostiam ich mnoho farmárov chová jednoducho ako domáce zvieratá.

sivé kurča

Vtáky dobre vychádzajú so zástupcami iných plemien. Samce nie sú agresívne a niekoľko samcov môže žiť súčasne v jednom kurníku.

Samice majú dobre vyvinutý šrafovací inštinkt. Po vytvorení spojky sa usilovne vyliahli vajíčka a potom sa stali starostlivými matkami pre vyliahnuté potomstvo.

Produktivita plemena

Vtáky plemena Cochinquin majú priemernú produkciu vajec, ktorá sa pohybuje od 100 do 130 vajec ročne. Vtáky dozrievajú dosť neskoro - puberta sa objavuje po 8-10 mesiacoch. V prvom roku zvyčajne nevyrábajú viac ako 80 vajec.

Hlavným smerom plemena Cochinhin je mäso. Hydinové mäso je chutné, jemné a má mierny obsah tuku.

Výhody a nevýhody Cochinquin

Plemeno má významné výhody prekonávajúce nevýhody. To vám umožňuje používať vtáky nielen na dekoratívne účely, ale aj na praktické účely.

kurčatá v kurníku

Pozitívne vlastnosti Cochinchins sú nasledujúce:

 • dajte veľké množstvo jemného mäsa;
 • nenáročnosť, udržiavanie hospodárskych zvierat v nepriaznivých podmienkach;
 • produkcia vajec v zime neklesá;
 • silný inštinkt pre násadové vajcia a chov potomkov;
 • nie sú potrebné veľké pešie zóny;
 • keď sa nachádzajú v tej istej miestnosti, dobre sa vydajte;
 • majú veľkolepý vzhľad.

Z nedostatkov plemena sú významné:

 • dlhé obdobie puberty u vtákov;
 • doma je ťažké zachovať chovateľské vlastnosti kurčiat;
 • vysoké náklady na vajcia a mladé zvieratá.

Starostlivosť a údržba

Plemeno je nenáročné, udržiavanie a starostlivosť nie sú náročné. Pri ich organizovaní sa musíte zoznámiť s charakteristikami charakteru vtákov a ich hlavnými plemennými vlastnosťami.

biele kurčatá

Husté perie je spoľahlivou ochranou pred chladom, takže sa vtáky cítia dobre aj v drsných zime stredného Ruska. Mladí Cochinchins sa však pomaly bránia a dovtedy musia byť chránení pred chladom.

Usporiadanie hydinárne a chôdze

Ideálnym koňským koňom je priestranný, čistý, suchý a teplý priestor s háčikmi umiestnenými tak ďaleko, ako môžu vtáky dosiahnuť. Tyče by mali byť tenké a silné, aby vtáky mohli pohodlne spať, zatiaľ čo na ne sedí. Na podlahe sa budú cítiť nepríjemne.

Podlahy v koši by mali byť vyrobené z dreva alebo betónu, s podstielkou zo slamy alebo pilín. Hydinárňu nemusíte izolovať, ale musíte zabezpečiť, aby miestnosť mala normálnu úroveň vlhkosti (inak bude perie trpieť).

Vtáky nie sú vyberavé na prechádzky. V zime to nepotrebujú, ale v lete sa môže zmenšiť. Musí byť usporiadané na kopci, kde nie je možné stagnáciu dažďovej vody. Miesto je pokryté pieskom alebo senom, na čistenie peria a ochranu pred parazitmi sa umiestni nádoba s popolovou zmesou (popol s pieskom v rovnakých pomeroch). Vysoké oplotenie sa nevyžaduje, pretože vtáky sa nepokúšajú lietať kvôli svojej veľkej telesnej hmotnosti a slabým krídlam.

biely kohút

Odporúča sa držať kohúty a kurčatá v oddelených miestnostiach, aby bol proces párenia pod kontrolou. Ak tak neurobíte, môžu sa poškodiť krídla a hrebene vtákov.

Kŕmidlá a napájače

Strava kohúta by sa mala líšiť od stravy kuracieho mäsa, a to sa musí brať do úvahy pri usporiadaní krmív. Ak sú vtáky držané pohromade, kŕmidlá sú pre nich usporiadané v rôznych výškach. Pokiaľ ide o kurča, je upevnené vo výške 2 centimetre nad hrudníkom. To umožní vtákovi menej pretrhnúť krmivo a vyprázdniť ho na podstielku. Tento podávač je zhora uzatvorený sieťou, takže kohút nemá možnosť klovať na jedlo, ktoré nie je pre neho určené.

V prípade kohúta je podávač umiestnený vyššie - na úrovni hlavy. Kurčatá teda nebudú schopné získať jedlo niekoho iného. Odporúča sa nainštalovať viac krmív, aby sa vtáky kŕmili súčasne. Plastové napájače sa používajú pre tekuté krmivá a drevené podávače pre suché krmivá.

Miska na vodu sa inštaluje na úrovni vtáčej hrudi. Voda sa pridáva trikrát denne v lete a dvakrát denne na jeseň av zime. Je potrebné zabezpečiť, aby bola voda stále čerstvá, pretože množstvo tekutiny, ktorú vtáky pijú, je dvakrát väčšie ako množstvo jedla.

nosnice

Plánovaná výmena stáda

Pravidelne sa odporúča nahradiť populáciu vtákov, pretože sa neodporúča držať nosnice dlhšie ako 4 roky. Starnúce vtáky začnú horšie lietať. Navyše sa stávajú náchylnými na infekcie, keď sa obrana tela znižuje.

Sezónne plesne a prerušenie výroby vajec

Na jeseň začnú kurčatá sezónu zmeny peria.Po ceste sa pokožka čistí. Toto obdobie trvá asi mesiac. Telo vtákov zažíva istý druh stresu, preto sú do jeho stravy zahrnuté vitamínové a minerálne komplexy. V tomto okamihu kurčatá prestanú znášať. Toto je fyziologická norma a po ukončení obdobia topenia sa úplne obnoví produkcia vajec.

Funkcie šľachtenia a výživy

Strava cochinokínov by mala byť čo najvyváženejšia, pretože by sa mala zohľadniť tendencia k obezite. V ideálnom prípade sa menu zostaví osobitne pre každú skupinu vtákov, pričom sa zohľadní vek a produkcia vajec. Odporúča sa zvoliť si konzistentné časy kŕmenia a držať sa ich.

Dospelé vtáky

Najlepšia voľba pre nich je vysoko kvalitné kŕmne zmesi. Vyvážená strava zahŕňa mäsokostnú múčku, zrná rôznych plodín, drvenú kriedu, zeleninu. Pri zostavovaní stravy je potrebné mať na pamäti, že pre normálnu produkciu vajec potrebujú kurčatá na rozdiel od kohúta veľké množstvo minerálov obsahujúcich vápnik.

kuracie plemeno

Dospelé vtáky sa kŕmia trikrát denne. Potrebujú tiež čerstvú trávu alebo seno na čistenie žalúdka.

kurčatá

V prvých dňoch života (do 7 dní) sa kurčatám podáva každé 2 hodiny tekuté jedlo - kaša na báze vývaru alebo mlieka. Tento typ kŕmenia stimuluje skorý vývoj mladých. Až do veku 16 týždňov si kurčatá vyžadujú, aby sa proteín správne vyvíjal.

V druhom týždni života pridajte suché zrná (mletá kukurica, krupica, ovos), varené vajcia, tvaroh a zelenina. Minerály obsahujúce vápnik sa zavádzajú do krmiva: krieda, drvená škrupina. Počet kŕmení sa postupne znižuje na dve kŕmenia denne po 30. dni.

Chov vtákov

Chov vtákov nie je náročný. Vďaka silnému inkubačnému inštinktu sa sliepky starajú o potomkov. Ak existuje 1 kohút pre 4 kurčatá, potom bude vývoj stáda konštantný a systematický.

Na obdobie párenia sa stádo nevyhnutne delí na rodiny. Táto akcia pomáha zvýšiť počet oplodnených vajíčok, pretože všetky sliepky v stáde ležia. V tejto chvíli potrebujú vtáky zvýšenú výživu.

Časté choroby

Parazity a infekčné choroby sú pre vtáky veľkým problémom.

Cochin Kurčatá

Obzvlášť nebezpečné:

 • blchy;
 • kliešte;
 • žuvanie vši.

Na včasné odhalenie infekcie by sa mali vykonávať preventívne vyšetrenia. Popolové kúpele majú veľký význam pri prevencii parazitických infekcií. Vtáky sa pomocou ich ochrany chránia.

Okrem toho môžu byť vtáky náchylné na závažné infekčné choroby. Velmi bezne:

 • salmonelóza;
 • tuberkulóza;
 • pasteurelózy.

salmonelóza

Salmonelóza je nebezpečná bakteriálna infekcia, na ktorú sú malé kurčatá náchylné. K infekcii dochádza prostredníctvom krmiva alebo kontaminovanej vody. Choroba sa vyskytuje s poškodením pľúc.

kŕmenie kurčiat

Hlavné príznaky sú: ospalosť, letargia, slzenie očí, ťažkosti s dýchaním. Môže sa vyskytnúť hnačka, závažné intoxikácie. Úmrtnosť je 15 - 30% hospodárskych zvierat. Odobraté kurčatá zostávajú určitý čas nositeľmi a sú nebezpečné pre okolité vtáky.

tuberkulóza

Pomerne zriedkavá patológia u kurčiat. Prenášané na človeka. Zdrojom infekcie je zvyčajne infikovaný hnoj. Závažnosť kurzu závisí od počiatočného stavu imunity. Na postihnutom orgáne sa vyvíja granulóm (tuberkulóza), ktorý vedie k jeho zväčšeniu a pretrhnutiu.

Medzi príznaky patrí rozrušenie čriev, vývoj anémie, zníženie produkcie vajec a zhoršenie vzhľadu. Liečba je komplexná, preto sa terapia používa iba v súvislosti so vzácnymi druhmi vtákov. Karanténa je zavedená a sú predpísané silné antibiotiká.

pasteurelózy

Pasteurelóza predstavuje nebezpečenstvo pre dve až tri mesiace staré kurčatá. V akútnom priebehu dochádza k masívnej strate hospodárskych zvierat. Kurčatá sa stávajú apatickými.

kurčiat

Hlavné príznaky: odmietnutie jesť, smäd, tekuté penové výkaly s krvou, penivý výtok z nosa. Ochorenie postihuje vtáky hlavne v období jesene a zimy.

Vyhliadky na rozmnožovanie v Rusku

V súčasnosti sa Cochinquiny používajú iba v domácnostiach. Krásne majestátne vtáky zdobia hydinový dvor alebo letnú chatu. Nedostatočná produkcia vajec a predĺžený prírastok hmotnosti robia ich šľachtenie nepraktickým.

Kurčatá si môžete kúpiť na súkromných farmách na chov hydiny. Cena inkubačného vajíčka je až 200 rubľov, kurča Kochinchin je až 300 rubľov a cena dospelého vtáka dosahuje 2 000 rubľov, v závislosti od regiónu.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica