Ako uchovávať násadové vajcia pred umiestnením do inkubátora, požiadavky na izbu a načasovanie

Pre začiatočníkov je užitočné oznámenie o pravidlách skladovania násadových vajec pred ich umiestnením do inkubátora. Krátka tabuľa s podvádzaním zohľadňuje všetky vlastnosti výberu vajec a ich skladovania. Domáce zvieratá sú lacnejšie. Náklady na inkubátor sa rýchlo vyplácajú. Aby sa dosiahla 100% liaheň, musia sa vajcia pred inkubáciou riadne zozbierať a skladovať.

Ako vybrať vajcia na inkubáciu?

Absolútne zdravé sliepky sú premiestnené do samostatného výbehu. Ich vajcia sa uložia do inkubátora. Sexuálne zrelé sliepky vo veku 7-9 mesiacov až 2 rokov sú vhodné na chov. Plemená sú mäso a plemená mäsa od 8 alebo 9 mesiacov, vajce - od 7, pretože v bývalej puberte sa vyskytuje neskôr.

Vybratým ženám sa poskytuje správne krmivo, ktoré pozostávajú iba z prírodných produktov:

 • hlavné kŕmne zrno;
 • prísady - nasekané seno, kapusta, mrkva.

Ak nie je k dispozícii žiadna zelenina, do kuracej kaše sa pridá „Tetravit“. Obsahuje všetky vitamíny potrebné pre život nosnice:

 • A;
 • F;
 • E;
 • D3

Doplnky ovplyvňujúce produkciu vajec (intenzita) sú vylúčené zo stravy žien - producentiek. Vajcia sa najskôr triedia vizuálne.

vajcia na inkubáciu

Ich hmotnosť by nemala prekročiť 65 g. Malé vzorky nie sú vhodné. Kritériá výberu pre množiteľský materiál:

 • čistý, hladký obal bez trhlín, vzorov, ochabnutia;
 • priemerná veľkosť a hmotnosť (55 - 65 g);
 • správny tvar, prítomnosť tupého a ostrého hrotu, plynulý prechod medzi nimi.

Hlavnou podmienkou je, že sú potrebné oplodnené vzorky s jedným žĺtkom. Na tento účel by mal byť v každej sliepke 1 samec pre každých 8 žien. Kvalita vybraného materiálu sa stanoví pomocou ovoskopu. Za dobré exempláre sa považujú tie, ktoré majú:

 • žĺtok v strede;
 • veľkosť vzduchovej komory je 2 mm, je umiestnená na tupom konci priamo v strede.

Dĺžka hodín denného svetla sa nezvyšuje, aby sa nestimulovali vrstvy. Vajcia z intenzívnych nosníc nie sú vhodné na chov. Z veľkosti osiva väčšej ako priemer, nízka liaheň. Kurčatá, ktoré z nich vychádzajú, sú choré.

nečistoty očistite

Kedy si z hniezda vziať vajíčka?

Suroviny pre inkubátor sa začínajú zbierať v marci. Robia to niekoľkokrát za deň, pozorujúc určitý interval:

 • po 2-3 hodinách v teplej miestnosti (v lete);
 • po 1 hodine v chladnej miestnosti (chladné obdobie).

S týmto prístupom je počet vážnych defektov škrupiny, prasklín, škrabancov minimálny. Kurčatá obvykle ležia ráno a ráno.

Ak sa hniezda prehliadajú zriedka, sliepka sa zhoní a sadne si do hniezda, aby inkubovala kurčatá.

vajcia v hniezde

Technológia skladovania vajec pred inkubáciou

Na uskladnenie zoberte kartónové alebo plastové bunky. Zozbieraný materiál semien sa do nich umiestni do jednej vrstvy. Položte ostrý koniec nadol. Konce držte za dva prsty. Obal sa často neumýva alebo utiera. Je zakrytý tenkým filmom nad kožou (kutikula), ktorý chráni oplodnené embryo pred infekciou.

Znečistené exempláre sa vyradia, na tupom konci kvalitných sa vyrazí dátum zberu. Urob to jednoduchou ceruzkou. Pri výbere spôsobu skladovania uprednostňujú skúsení chovatelia hydiny plastové bunky. Kartón absorbuje vlhkosť, ktorá na ňom spôsobuje tvorbu plesní.

Huba, ktorá sa dostane na škrupinu, môže poškodiť embryá.

je tu teplomer

Požiadavky na úložný priestor

Materiál vybraný pre inkubátor sa uchováva špeciálnym spôsobom. Izba udržuje určitú teplotu a vlhkosť. V optimálnych podmienkach je starnutie semien spomalené. Na vytvorenie požadovanej mikroklímy je sklad vybavený spoľahlivým ventilačným systémom.

vlhkosť

V miestnosti sa udržiava vysoká vlhkosť vzduchu, na jej kontrolu sa kupuje psychrometer. Rozsah 75 - 80% sa považuje za normu. Čím je vzduch suchší, tým rýchlejšie starne vajíčko, má rýchly úbytok hmotnosti.

Percento vlhkostiChudnutie (%) počas 10 dní skladovania
800,7
602,4

naskladané v krabiciach

teplota

Nainštalujte do miestnosti 2 teplomery, zoberte vonkajšie. Veľká chyba v údajoch naznačuje poruchu jednej z nich. Optimálna teplota na skladovanie kuracích vajec pred ich umiestnením do inkubátora je 8 až 16 ° C. Embryá umierajú, ak klesnú pod 5 ° C.

Odporúčania týkajúce sa teploty skladovania týkajúce sa skladovateľnosti sú uvedené v tabuľke.

Skladovateľnosť v dňochOdporúčaná teplota vzduchu
2-314 až 16 ° C
4-62 dni - 11-13,5 ° C
zostávajúce dni - 14-15 ° C

doska s výrobkami

Obdobia skladovania

Čím dlhšie je vajcia skladované, tým je menej pravdepodobné, že sa mladí vyliahnu. Percentuálna závislosť je uvedená v tabuľke.

Termín v dňochPočet mladých zvierat (%)
590
1080
1570
2024
2515

zaručená

V optimálnych podmienkach sa vajcia môžu skladovať 6 dní bez toho, aby sa znížila kvalita budúcich potomkov. V oplodnených vzorkách žĺtok a bielkovina vyschnú denne. Kvapalina ich opúšťa. Pokles objemu živného média nepriaznivo ovplyvňuje vývoj embrya.

Čím skôr vajíčko vstúpi do inkubátora, tým vyššie je percento liahne.

latexové rukavice

Maximálna doba skladovania

Aby sa získala veľká dávka kurčiat, zber požadovaného počtu vajec sa oneskorí. Chovatelia hydiny používajú určité metódy, ktoré im umožňujú zachovať život embryí, spomaliť proces starnutia:

 • periodické zahrievanie semenného materiálu;
 • obracanie vajec o 45 ° každé 3 hodiny pri horizontálnom skladovaní, od ostrého konca po tupý koniec - pre vertikálne skladovanie.

Striedanie semien zvyšuje mieru vyliahnutia kurčiat, čo umožňuje pridanie 2 až 3 dní do doby použiteľnosti. Po prevrátení žĺtok nevyschne, proteínové vlákna, ktoré ho držia v strede, sa nevypnú. Maximálna doba zberu násadových vajec by nemala prekročiť 12 dní.

správne osvetlenie

Dôsledky nesprávnych podmienok

Prvou chybou, ktorú začínajúci chovatelia hydiny robia, je výber nekvalitného sadivového materiálu. Do inkubátora sa umiestnia vajcia akejkoľvek veľkosti. Asi 38% potomkov chovaných z malých jedincov (s hmotnosťou menšou ako 52 g) zomiera. Kurčatá sa nevyliahnu z veľkých vajíčok ani sa neobjavia, ale majú závažné patológie.

Druhou chybou je absencia ovoskopu. Obmedzením kontroly na vizuálnu kontrolu chovateľ riskuje, že chýbajú vážne chyby:

 • malé praskliny a výrastky na škrupine;
 • odchýlka vo veľkosti vzduchovej komory;
 • premiestnenie žĺtka, jeho sušenie do škrupiny;
 • nevšimnite si krvné zrazeniny, prítomnosť druhého žĺtka.

Kvalita inkubácie je ovplyvnená správnym výberom výrobcov, ich vekom a počtom. Hnojenie vajíčok závisí od nich. Dôležitým bodom sú podmienky skladovania a jeho trvanie. Pri nevhodných teplotných a vlhkostných podmienkach a dlhodobom skladovaní vajec je percento vyliahnutia nízke, kurčatá sa javia ako oslabené s vývojovými defektami.

zápach

Kvalita osiva je výrazne ovplyvnená náhlymi výkyvmi teploty miestnosti. Z tohto dôvodu sa na škrupine vytvára kondenzácia. Častice vlhkosti sú priaznivým prostredím pre vývoj patogénnych mikroorganizmov. Môžu infikovať embryo.

Miera starnutia vajec sa zvyšuje pri slabom vetraní, keď sa teplota a vlhkosť v miestnosti regulujú otváraním okien alebo dverí. Silný pohyb vzduchu (prievan) urýchľuje odparovanie vlhkosti z vaječného bielka a žĺtka.

manifestácia krvi

Chov kurčiat nie je jednoduchý. Nákup inkubátora je iba časťou zložitého procesu. Výber chovných sliepok a kohútov, zber násadových vajec a vytvorenie podmienok na ich skladovanie si vyžaduje veľa času. Kŕdeľ zdravých kurčiat kompenzuje vynaložený čas a úsilie.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica