Pokyny na používanie infračervených lámp na ohrievanie kurčiat

V chladnom období by kurčatá nemali zostať bez dostatočného zahrievania. V niektorých prípadoch je možné robiť jednoduchú izoláciu domu, ale niekedy sú potrebné zdroje tepla. Jedným z nich môže byť infračervená lampa používaná na ohrievanie kurčaťa. V porovnaní s inými zariadeniami má mnoho výhod. Hlavnou vecou je vybrať správnu lampu, berúc do úvahy jej typ, a potom dodržiavať bezpečnostné opatrenia.

Prečo je dôležité udržiavať teplo v teple

Teplotné podmienky výrazne ovplyvňujú zdravie kurčiat a ich produkciu vajec. V ideálnom prípade by teplota nemala klesnúť pod + 5 stupňov a stúpať nad +18. Na sledovanie výkyvov teploty sa v kurníku pridáva teplomer, aby ho vtáky nemohli dosiahnuť.

Starostlivé dodržiavanie teplotného štandardu je potrebné z týchto dôvodov:

 1. Hypotermia môže spôsobiť nachladnutie.
 2. Imunita sa zhoršuje.
 3. Rast sa spomaľuje.
 4. Produkcia vajec klesá.
 5. Vlhkosť a mráz môžu viesť k artritíde.
 6. Prehrievanie narušuje prírodné biorytmy, produktivita trpí.

Bez riadneho zahrievania môžu embryá vo vajíčkach zomrieť v zime. Negatívny vplyv na ne majú aj poklesy teploty. Teplo samotnej sliepky, ktorá ich inkubuje, nehrá osobitnú úlohu.

osvetlenie v kurníku

Funkcie a základné princípy IR žiarovky

Ak chcete toto zariadenie správne používať a dosiahnuť požadovaný výsledok, musíte vedieť, ako fungujú infračervené žiarovky. Nie sú príliš odlišné od bežných žiaroviek s volfrámovým vláknom.

Existujú však funkcie, vďaka ktorým sú žiarovky vhodné na vykurovanie:

 1. Banky navyše obsahujú plynnú zmes (napríklad dusík).
 2. Vo vnútri je povrch lámp zrkadlený a zohráva úlohu reflektora.
 3. Špeciálny povlak umožňuje zamerať teplo na požadovanú oblasť.
 4. Výsledkom je úspora energie (až 45%).

Vďaka efektívnemu vykurovaniu a hospodárnosti sú infračervené žiarovky užitočné vo veľkých aj súkromných domácnostiach. Naopak, červené svetlá sa používajú predovšetkým na osvetlenie, zatiaľ čo ultrafialové svetlá sa používajú na dezinfekciu. Tieto dva typy žiaroviek nie sú vhodné na vykurovanie.

veľká lampa

Na kúrenie

Infračervené žiarovky nezahrievajú vzduch samotný, ale priamo objekty, na ktoré sú nasmerované. Preto sa zohrievajú lepšie, čo je obzvlášť dôležité v zime. Táto vlastnosť tiež umožňuje umiestniť ohrievače priamo pod strop.

Pri vykurovaní inými zariadeniami je vystavený vzduch, ktorý potom stúpa, a aby sa teplota udržala, musí sa zariadenie umiestniť čo najnižšie. V kuracích hrádzach je to ťažké a okrem toho môžu vtáky trpieť, ak sa dostanú k horúcim živnostiam.

Na osvetlenie

Infračervené žiarovky nie sú vhodné na osvetlenie, pretože ich žiarenie je dosť slabé a klesá ešte viac, keď je zariadenie umiestnené pod stropom. Kurčatá sú denné vtáky. S nedostatkom svetla znižujú aktivitu, málo jedia a rýchlosť rastu sa znižuje. V dôsledku toho trpí aj produkcia vajec.

infračervené žiarovky

Typy infračervených žiaroviek

Existuje niekoľko druhov tohto vybavenia. Vyberajú sa v závislosti od veľkosti kurčaťa a od toho, aké druhy vtákov sa tam budú chovať.

Nainštalovaná natrvalo

Stacionárne ohrievače sú inštalované na dlhú dobu. Predtým si musíte zvoliť trvalé miesto. Najčastejšie sa jedná o strop, pretože toto usporiadanie umožňuje rovnomerné vykurovanie veľkej plochy. Tieto žiarovky sú vhodné do miestností, kde sa chovajú kurčatá rovnakého veku.

Môžete si vybrať zariadenie, ktoré zabezpečí reguláciu intenzity a automaticky podporí rôzne tepelné podmienky. Niektoré z najlepších možností sú keramické spotrebiče. Ich materiál hromadí teplo a emituje ho po dlhej dobe po vypnutí. Šetrí to energiu a vtáky ani v prípade, že dôjde k výpadku energie, nezmrznú.

horiace žiarovky

Mobilné

Takéto vykurovacie systémy môžu byť umiestnené kdekoľvek, v prípade potreby premiestnené z miesta na miesto. Zvyčajne sa používajú na malých farmách, keď sú kurčatá a dospelé vtáky chované v rovnakej miestnosti.

Mobilné ohrievače majú množstvo výhod a nevýhod:

 1. Autonómny dizajn má všetky potrebné prvky.
 2. Nie je potrebné montovať, ľahko sa prenáša z miesta na miesto.
 3. Vysoké náklady na zariadenie.
 4. Nedá sa pripevniť k stropu.

film

Tieto ohrievače, ako už názov napovedá, vyzerajú ako film. Ak je to potrebné, predáva sa v kotúčoch, môžete ho nakrájať na kúsky požadovanej veľkosti. Skladá sa z dvoch vrstiev fólie, ktoré sú na vonkajšej strane potiahnuté fóliou, a medzi nimi vyhrievacie prvky. Súprava sa zvyčajne dodáva s termostatom, takže môžete zvoliť požadovaný režim teploty. V dôsledku toho sa spotrebič zapne a vypne, keď je príliš chladno alebo horúci.

filmový materiál

Fóliové ohrievače sa zvyčajne inštalujú na podlahu alebo strop. Prvá možnosť je vhodná do obytných priestorov, pretože teplé podlahy vytvárajú pocit komfortu. Vtáky však často poškodzujú štruktúru, takže v kurníku je nainštalované na strope.

panel

Zvyčajne vyzerajú ako ploché obdĺžnikové panely s materiálom odrážajúcim teplo na zadnej strane. Predná stena je tepelným vodičom. Vo vnútri sú rôzne vykurovacie telesá.

Takéto vykurovacie štruktúry sú rôznych typov - keramika, kov, sklo. Tie sú najúspornejšie, ale zároveň drahé. Najlepšie sa hodí pre keramiku pre kurčatá. Rovnako ako ostatné ohrievače, sú namontované hlavne na strope.

Výhody a nevýhody

Infračervené žiarovky majú mnoho výhod, vďaka ktorým sa používajú vo veľkých aj malých farmách:

 • jednoduchá inštalácia na správnom mieste;
 • jednoduché použitie;
 • účinné na vykurovanie, pretože teplo je smerované na konkrétny objekt;
 • pozitívne ovplyvňujú zdravie zvierat;
 • dá sa použiť aj v miestnostiach s vysokou vlhkosťou;
 • šetrnosť k životnému prostrediu - nespaľujú vzduch, netvoria škodlivé pary.

vtáky posadené

Medzi nevýhody tohto zariadenia patrí:

 • rýchlo zlyhajú;
 • vysoká cena;
 • pracovná plocha sa veľmi zahreje, je potrebný termostat.

Ziskovosť

Infračervené žiarovky sú veľmi efektívne z hľadiska nákladov, môžu sa použiť na ohrievanie kurčaťa aj v zime. V tomto prípade sa teplo prenáša priamo na kurčatá samy, nie je rozptýlené vo vzduchu. Zlepšuje sa zdravie vtákov, dokonca aj mladých, a zvyšuje sa produkcia vajec. V prípade potreby je možné umiestniť žiarovky tak, aby zahrievali konkrétnu oblasť (napríklad kuracie pero) alebo celú miestnosť. Elektrina sa tiež šetrí.

Ako zvoliť správnu infračervenú žiarovku

Pri výbere vykurovacích zariadení sa berú do úvahy nasledujúce faktory:

 • plocha miestnosti (na 12 metrov štvorcových potrebujete zariadenie s kapacitou 250 wattov);
 • výška stropu (čím vyššia, tým viac energie je potrebné);
 • tvar (pre bodové osvetlenie postačuje klasická lampa, pre väčší priestorový panel alebo film sa hodia lepšie);
 • prítomnosť termostatu;
 • doba práce musí byť najmenej 4 tisíc hodín.

vykurovacie kurčatá

Preto pri nákupe pozorne prečítajte pokyny. Potrebná je aj primeraná ventilácia, aby miestnosť nebola upchatá. Napríklad inštalujú ventilátor, vytvárajú otvory v streche.

Bezpečnostné opatrenia

Okrem kontroly samotného zariadenia je dôležité zabezpečiť, aby zapojenie zvládlo záťaž. V opačnom prípade hrozí nebezpečenstvo skratu. Samotné žiarovky sú pokryté drôteným pletivom. V opačnom prípade môžu byť vtáky zranené alebo poškodené.

Aby ste predišli prehriatiu, nainštalujte všetky zariadenia do jedného metra od predmetov v kurníku (vrátane bidlá).

Všeobecne sú IR žiarovky účinným vykurovacím médiom. V porovnaní s inými zariadeniami umožňujú prenos tepla na objekty, ktoré to potrebujú. To šetrí elektrinu.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica