Starostlivosť a starostlivosť o nosnice doma pre začiatočníkov

Pravidlá udržiavania nosníc doma pre začiatočníkov sú predmetom záujmu mnohých neskúsených poľnohospodárov. Ak chcete vychovať zdravé vtáky, oplatí sa vybrať si správne plemeno, vybaviť kuraciu bedrá a pešiu zónu. Je nevyhnutné poskytnúť vtákom náležitú starostlivosť. Zahŕňa vyváženú stravu, dodržiavanie pitia a prevenciu chorôb.

Rastúce vlastnosti

Existuje niekoľko druhov plemien kurčiat, z ktorých každá má určité vlastnosti pre pestovanie.

Plemená mäsa

Tieto plemená sú u mnohých poľnohospodárov veľmi obľúbené, pretože umožňujú získať veľa chutného mäsa. Tieto kurčatá sa považujú za veľmi nenáročné, vyžadujú si však dodržiavanie určitých pravidiel. Odporúča sa udržiavať vtáky čisté, a preto je vhodné systematicky meniť podstielku.

Mäsové plemená nevyžadujú príliš jasné osvetlenie. Preto sa v hydinárni oplatí vyrobiť 1 malé okno. Aby mohli vtáky dobre priberať, odporúča sa, aby poskytovali optimálny teplotný režim pri +25 stupňov.

Tieto kurčatá potrebujú veľa bielkovín. Preto by strava mala obsahovať ryby alebo mäsovú múčku. Taktiež by sa vtákom mal dať tvaroh.

brojlery

Klietky sa používajú na chov brojlerov. Bude fungovať aj miestnosť s hlbokou podstielkou. Na meter štvorcový by malo byť najviac 18 kurčiat. Brojlery potrebujú primeranú ventiláciu, stále osvetlenie a vysoké teploty.

kurací brojler

V počiatočnej fáze chovu môže teplota v dome dosiahnuť +35 stupňov. Indikátor sa postupne znižuje na +18 - 20 stupňov. Vyplatí sa vykurovať miestnosť pomocou infračervených ohrievačov.

sliepky

Takéto kurčatá vyžadujú primerané osvetlenie a dobrú ventiláciu. Izba by sa mala udržiavať pri konštantnej teplote + 23 - 25 stupňov. Parametre produkcie vajec sú ovplyvnené fyzickou aktivitou kurčiat. Preto sa v lete odporúča vypustiť ich do pešej zóny.

Takéto vtáky môžu lietať, a preto by voliéra mala byť chránená sieťou s malými bunkami. Malo by zakrývať výbeh a priestor nad ním. Pomôže to zabrániť tomu, aby voľne žijúce vtáky vstupovali do priestorov, ktoré sú zdrojom infekcie.

Výber plemena

Nie všetky plemená sú vhodné na použitie v domácnosti.Preto sa začiatočníkom odporúča, aby si vybrali kurčatá v závislosti od vlastností obsahu. Sú jednoduché alebo čistokrvné. Prvá kategória sa vyznačuje menším počtom požiadaviek na krmivo a údržbu.

nosnice

Kurčatá sú mäso alebo vajce. Od sezóny brojlerov na mäso bude možné pestovať jedinca na zabitie. Jeho hmotnosť je 3 - 4 kilogramy. Plemená vajec fungujú dobre. S príchodom kôry sa však smú prítlačiť.

Chovatelia začínajúcich hydín by mali venovať pozornosť týmto plemenám:

 • Leghorns;
 • Červeno-biely chvost;
 • Rusi sú bieli.

Ako si vybrať mladé zvieratá?

Odporúča sa získať mladé kurčatá na hydinových farmách. Tam sa striktne dodržiavajú pravidlá údržby, existuje jasná kontrola výživy a vykonáva sa prevencia chorôb. Pri výbere mladých zvierat by ste mali venovať pozornosť nasledujúcim funkciám:

 • dostatočná aktivita;
 • zdravý vzhľad;
 • mäkké brucho;
 • čisté kloaky;
 • hladký zobák a krk;
 • normálna veľkosť hlavy;
 • zarastená pupočná šnúra;
 • priľnutie krídel k telu.

kurčatá vo dvore

O 1 mesiac bude možné zistiť pohlavie vtákov. Malo by sa pamätať na to, že 10 až 13 žien by malo mať aspoň 1 kohút. Ak plánujete kúpiť 20 žien, budete potrebovať 2 mužov. Tento počet sliepok bude produkovať približne 60 vajec týždenne.

Typy obsahu

Existuje niekoľko druhov chovu vtákov. Každá z nich má určité vlastnosti.

Mobilný (bez chôdze)

Tento druh chovu kurčiat sa zvyčajne používa pre plemená mäsa. Výrazne zjednodušuje starostlivosť o vtákov. Domáce kurčatá potrebujú voľný priestor. To platí najmä pre sliepky. Výroba vajec závisí od ich mobility.

Vtáky, ktoré musia rýchlo priberať na váhe, sa chovajú v klietkach. Táto metóda má nesporné výhody:

 • netreba sa obávať o bezpečnosť jednotlivcov;
 • bunky sa ľahko umývajú a čistia;
 • je možné automatické dávkovanie vody a krmiva;
 • je ľahké chovať hospodárske zvieratá;
 • riziko infekcie kurčiat je minimalizované.

kurčatá v kurníku

Znížená lokomotorická aktivita u hovädzieho dobytka v kombinácii so správne formulovanou stravou zaručuje rýchly prírastok na hmotnosti. Tento obsah sa používa pri pestovaní brojlerov.

vychádzkové

Táto metóda neznamená, že vtáky sú neustále na otvorenom priestranstve. V takejto situácii sa vyrobí uzavretá kuracie mušle a klietka pod holým nebom. V zime musí byť miestnosť vykurovaná. Voliér je doplnený vysokým plotom, aby sa vtáky nerozptýlili. Pomer plochy kuracích kiahní k peru je 1: 4.

Metóda chôdze sa vyznačuje týmito vlastnosťami:

 • zvyšuje sa kvalita vajec a zvyšuje sa ich počet;
 • vták je voľný;
 • znížené náklady na krmivo a elektrinu;
 • kurčatá menej ochorie a dlhodobo si zachovajú reprodukčné schopnosti.

Na podlahách zo sieťoviny

Táto možnosť vám umožní umiestniť viac jednotlivcov ako v bežnej klietke. Stojí za to držať až 10 - 12 kurčiat na 1 meter štvorcový. Toto je zabezpečené samočistením domu.

kurací mlyn

Odporúča sa používať namiesto podlahy kovovú sieť. Drevená mriežka je tiež perfektná. To umožňuje, aby výkaly prepadli cez bunky a na odnímateľný podnos alebo betónovú podlahu.

Podávače sú inštalované zvonka. Vďaka tomu kurčatá nemačkajú ani nenosia jedlo. To umožňuje ušetriť 15% krmiva.

Na hlbokej posteli

Chov kurčiat touto metódou je iracionálny, ale u mnohých chovateľov hydiny zostáva populárny. Na implementáciu tejto metódy sa odporúča vytvárať bunky. Podstielka sa naleje na dno kuracej múčky. Zahŕňa hrubú vrstvu slamy alebo hoblín z dreva. Biochemické procesy pomáhajú zahriať podstielku na +35 stupňov. To šetrí náklady na elektrinu.

Pred použitím hlbokej podstielky sa musí dôkladne zhutniť špina.Potom sa pokryje vrstvou vápna. 1 kilogram látky sa používa na 1 meter štvorcový podlahy. Podstielka by mala byť hrubá najmenej 15 centimetrov.

nosnice

Medzi nevýhody tejto techniky patrí kontaminácia vajec, neefektívne využívanie priestorov a riziko choroby. Na 1 štvorcový meter kuracieho moru sa môže umiestniť maximálne 5 vtákov.

Všeobecné pravidlá obsahu

Aby sa chovali kurčatá, odporúča sa, aby poskytovali optimálne podmienky. Pomôže to posilniť imunitu vtákov a zabrániť nebezpečným chorobám.

Priestor pre chov kurčiat

V prvom rade by ste mali správne vybaviť kuracie mušle. Malo by obsahovať potrebné vybavenie. Je dôležité izolovať dom a zabezpečiť dostatočné vetranie.

Domové materiály a konštrukcie

Stavba malého kurčaťa je najľahšia stavba z drevených panelov. Medzi nimi stojí za to umiestniť ohrievač. Jeho úlohu hrá pena alebo sklenená vlna. Ak sa plánuje veľké množstvo hospodárskych zvierat, hydinárna je vyrobená z tehál alebo penových blokov.

kuracie vajcia

Osvetlenie v kurníku

Na zvýšenie parametrov produkcie vajec so znížením dĺžky denných hodín je potrebné ďalšie osvetlenie. V tomto prípade sa oplatí predĺžiť deň po dokončení procesov topenia.

Mikroklíma a vetranie

Optimálna teplota pre kurčatá je + 23-25 ​​stupňov. Kurčatá lietajú dobre v takých podmienkach. V zime by teplota nemala klesnúť pod +15 stupňov. Vetranie je tiež dôležité. Najlepšie je vyrobiť kapucňu so zástrčkami.

Chôdza pre vtáky

Pre vysokú produktivitu kurčiat musia dostávať dostatočné množstvo vitamínu D. Vtáky dostávajú túto látku iba počas prechádzok. Pešia zóna by mala byť oplotená. Úkryty by sa mali vyrábať na území. Odporúča sa tiež zariadiť napájačky a napájačky.

Kŕmidlá, napájačky a popolníky

Pri zariaďovaní kuracej múčky sa oplatí vložiť 2 napájačky a misky na pitie. Jedna súprava je umiestnená vo vnútri kurníku a druhá je vo voliére. Pijateľ by mal mať 5 až 6 litrov tekutiny. Odporúča sa kúpiť kŕmidlá v obchode alebo sa sami vyrobiť.

kurčatá v kurníku

Dôležitý je tiež popolový kúpeľ. Na tento účel sa odporúča zobrať drevenú škatuľu, v rovnakých častiach ju naplniť drevným popolom a pieskom. Takáto štruktúra pomáha vyrovnať sa s chybami, kliešťami a inými škodcami.

Stelivo pre kurčatá

Podlaha v kurníku by mala byť pokrytá pilinami, senom alebo slamou. Kurčatá sa tak stanú suchou podstielkou. Odporúča sa pravidelne meniť túto vrstvu. V zime by sa mala jeho hrúbka zväčšiť na 50 centimetrov.

Starostlivosť o vtáky

Pravidlá starostlivosti o vtáky sa líšia v závislosti od ročného obdobia a ďalších funkcií.

Leto

V lete je starostlivosť o kurčatá ľahká. Vtáky by mali byť prevažne vo voľnom výbehu. Mali by poskytovať prístup k čerstvej tráve a hmyzu. Vďaka tomu budú mať vtáky dostatok vitamínov a minerálov.

Pri nezvyčajnom horúčave existuje riziko zníženej produkcie vajec. Ak teplota presiahne + 30 - 35 stupňov, oplatí sa zatieniť kuracie mäso a pešiu zónu.

V zime

V chladnom období klesá produktivita vtákov. Je to kvôli nízkym teplotám a zníženiu denných hodín. Oblasť pre chôdzu by mala byť zbavená snehu. Chôdza je povolená, ak je teplota najmenej -10 stupňov. V týchto podmienkach chôdza netrvá dlhšie ako 15 minút.

Vo vnútri kuracej múky by teplota mala byť najmenej +15 stupňov. Na tento účel sa používajú infračervené žiarovky. Do stravy by sa mali pridávať sušené byliny alebo koreňová zelenina.

Kuracie diéty

Odporúča sa kŕmiť vtáky dvakrát denne. Na tento účel použite hotové krmivo alebo si ich pripravte sami. Nepoužívajte príliš veľa vlhkej kaše. Do kompozície sa oplatí pridať zelené a vitamíny. Mladé vtáky sa kŕmia trikrát denne. Ich nadmerné podávanie je zakázané.

Ako správne chovať sliepky

Chov kurčiat je ziskový.Kurčatá sa chovajú na predaj alebo na výkrm. Väčšina hybridných plemien stratila svoje zručnosti v liahnutí vajec. Preto sa na tento účel používa inkubátor. Jedná sa o uzavreté skladovacie zariadenie na vajcia s vyhrievacím systémom.

Chovné kurčatá

Vajcia by sa mali vopred starostlivo skontrolovať. Pomocou ovoskopu je možné ich osvietiť, identifikovať defekty a vyhodnotiť vývoj embrya, čo zefektívni chov kurčiat.

Niektoré vtáky sa líšia potomkami. Kuracie mláďa si vyžaduje malé hniezdo. Mala by byť vybavená hrubou podstielkou a stredovým výklenkom.

Choroby kurčiat a ich liečba

Kurčatá často čelia rôznym chorobám. Aby ste sa vyhli problémom, mali by ste dodržiavať hygienické predpisy a včas očkovať.

neinfekčné

Takéto choroby sú spôsobené rôznymi poruchami vo fungovaní tela. Patológie sa považujú za neinfekčné, ale pre kurčatá veľmi nebezpečné. Neinfekčné choroby zahŕňajú gastroenteritídu, strumu, atómiu, nedostatok vitamínov, kloacitídy.

Choroby sú zvyčajne spôsobené nepravidelnosťami v strave alebo zlou hygienou. Na ich zvládnutie je vhodné upraviť životný štýl vtákov.

chov kurčiat

infekčné

Vývoj týchto chorôb je spôsobený prienikom cudzích predmetov do tela. Vyznačujú sa inkubačným obdobím. Infekcia vstupuje do tela cez tráviaci systém, kožu alebo dýchací systém.

Kurčatá majú najčastejšie kolibacilózu, salmonelózu, pseudomor hydiny, tuberkulózu, pasteurelózu. Obyčajne sa ošetrenie uskutočňuje antibakteriálnymi liečivami.

cudzopasný

Sú spôsobené infekciou vnútornými alebo vonkajšími parazitmi. Existuje veľa abnormalít, ktoré sa líšia v priebehu a stupni nákazy. Na liečenie týchto chorôb sa používajú antiparazitiká.

Kurčatá môžu chovať aj neskúsení chovatelia hydiny. S cieľom chovať zdravé vtáky a chrániť ich pred nebezpečnými chorobami sa odporúča niekoľko dôležitých podmienok. Za týmto účelom je vhodné správne vybaviť kuracie mäso, zabezpečiť plnú stravu a zapojiť sa do prevencie chorôb.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica