Prečo topenie nosníc začína, čo a kedy dať doma

Mnoho chovateľov hydiny chová kurčatá, aby si ich vajcia mohli užívať po celý rok. Niektorí ľudia zažívajú topenie nosníc. Môže k tomu dôjsť v dôsledku prírodných procesov v tele alebo v dôsledku chorôb.

Druhy a periódy topenia

Existujú tri obdobia topenia, ktorých vlastnosti je potrebné vopred oboznámiť.

Juvenilná (primárna)

Molt sa nazýva mladistvý, v ktorom sa perie postupne nahrádza. Počas počiatočného odchovu by sa na tele nosnice nemali objavovať úplne holé oblasti. Nové perie by malo byť zakryté starými, ktoré postupom času odpadne. Začiatok mláďat je naznačený načervenalým odtieňom na spodnej časti peria.

Najviditeľnejšie je červená škvrna na perí, ktoré sú na hlave. Na chrbte a ďalších častiach tela sú takmer neviditeľné zmeny farby.

Periodický (sezónny)

Nie je žiadnym tajomstvom, že sa dospelé kurčatá pravidelne vylievajú. Tento proces prebieha každoročne. Zmena peria začína na jeseň v polovici októbra a trvá do decembra. U niektorých kurčiat však trvá topenie 1-2 mesiace dlhšie.

Ak má vták oslabené telo a má závažnú podváhu, výmena peria začína skôr - začiatkom júla. To všetko trvá štyri a pol mesiaca. V tomto prípade sa najskôr nahradí opierka krku a až potom sa všetky ďalšie časti tela začnú prelievať.

kurča pre dospelých

Kvôli chorobe

Ak sa kurčatá neponáhľajú a ich perie začne miznúť, znamená to, že v dôsledku vývoja chorôb v tele sa začalo topiť. Srsť z peria začína slabnúť z týchto dôvodov:

  • útok kliešťami;
  • vzhľad blchy.

Ak sa nič neurobí, choroby sa začnú vyvíjať a časom sa kurčatá úplne zastavia a môžu dokonca zomrieť. Z tohto dôvodu sa odporúča vyhľadať pomoc veterinárneho lekára pri vyšetrení vtákov a zistení presnej príčiny úniku.

Keď sliepky začnú tajiť

Predtým, ako začnete chovať kurčatá, musíte zistiť, kedy sa začnú topiť. Po prvý raz začnú mláďatá mláďatá hádzať v druhom roku života. Najčastejšie sa to vyskytuje na jeseň, ale niekedy sa perie vyskytuje aj v zime. Opätovné vyprázdňovanie peria sa začína 60 - 70 týždňov po počiatočnom vypustení.

zosieťovanie vo vrstvách

Ak perie spadne príliš často, viac ako 2-3 krát za sezónu, potom má vták zdravotné problémy. Môžu sa objaviť v dôsledku nesprávnej výživy, nedostatku vitamínov alebo vývoja kožných ochorení, v dôsledku ktorých sa perie oslabuje.

Krmivo pre vtáky pre topenie

Teleso vtákov počas topenia je veľmi oslabené a spotrebováva veľa energie. Preto sa odporúča sformulovať správnu stravu, aby sa zabezpečil nepretržitý prísun vitamínov a ďalších prospešných zložiek.

Odborníci odporúčajú saturovať telo kurčiat mangánom a jódom. Tieto stopové prvky sa nachádzajú v repe, bobule a tráve. Kurčatá sa musia tiež kŕmiť hmyzom a dážďovkami denne. Je kontraindikované podávať surové zemiaky, pretože zhoršuje trávenie. Namiesto toho je lepšie použiť varenú zeleninu.

kŕmenie vtákov

Starostlivosť o vtáky

O vtáka s topením sa musí náležite postarať. Chovatelia hydiny, ktorí chovali kurčatá už mnoho rokov, odporúčajú kurčatá v procese chovu držať dlhšie. Ak ich necháte vyraziť na ulicu, musíte výbeh vybaviť ďalšou ochranou pred dažďom.

Keď kurčatá začnú hádzať perie, je potrebné kuracie mušky čistiť častejšie. Ak sa tak nestane, u peria sa začnú vyvíjať parazity a baktérie, ktoré môžu v budúcnosti infikovať kurčatá. Tiež počas premiestňovania nie je možné fyzicky kontaktovať sliepky a zmeniť zloženie stáda.

starať sa o vtáka

Metódy zrýchlenia procesu

Existuje niekoľko metód na urýchlenie odhodenia vtákov.

Krmivo po roztavení

Po roztavení odborníci odporúčajú dať sliepkam špeciálne krmivo, ktoré obsahuje veľa vitamínov D, A a B. Takéto krmivo sa vyrába z kŕmnej repy, čerstvej trávy a z vareného ovocia. Po dokončení tavenia sa do stravy pridá drevný popol, mušle, tvaroh a krieda.

Proteínové doplnky

Na urýchlenie odlupovania starej perie a rastu nového peria je potrebné kŕmiť kurčatá bielkovinovými doplnkami. Použitie príliš veľkého množstva bielkovín však nestojí za to, pretože to negatívne ovplyvňuje produkciu vajec kurčiat. Do stravy sa pridávajú sójové, lucerny a zvyšné ryby, ktoré pomáhajú vtákom získať viac bielkovín.

proteínové doplnky

Umelé topenie: prečo a ako sa to volá

Poľnohospodári s hydinou musia niekedy spôsobovať plesnivosť doma.

Chemická metóda

Pri použití chemickej metódy sa kurčatám podávajú špeciálne prípravky, ktoré zastavia kladenie vajec. Zastavujú tiež ovuláciu a spomaľujú tvorbu hormónov. To všetko vedie k zmene peria.

Hormonálna cesta

V tomto prípade sa vtákom podávajú špeciálne hormonálne prípravky, ktoré zahŕňajú „tyroxín“ a „progesterón“. Pri pravidelnom podávaní hormóny spomaľujú sekréciu a sliepky prestanú znášať vajíčka. Tavenie vyvolané hormónmi je hladké a bezproblémové.

liek tyroxín

Zootechnický (klasický) spôsob

Klasická metóda vylučuje použitie liekov. Molting je vyvolaný umelým stresom, ktorý je vyvolaný stimulmi ako je jasné osvetlenie alebo hlasný hlasný zvuk.

záver

Ľudia, ktorí chcú v budúcnosti chovať kurčatá, by sa mali podrobnejšie oboznámiť s kastrovaním. Ak to chcete urobiť, musíte sa vysporiadať s hlavnými obdobiami peria a s osobitosťami starostlivosti o vtáka počas zmeny peria.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica