Je možné držať domáce kurčatá a morky pohromade

Výsadba niekoľkých druhov hydiny na záhrade je pre farmárov v pokušení zhromaždiť ich v jednej miestnosti. To významne šetrí peniaze, pretože je postavený jeden spoločný dom a starostlivosť o hospodárske zvieratá je jednoduchšia. Ďalšie informácie o tom, či je možné kurčatá a morky držať pohromade, a aké podmienky bude musieť pernatá chovateľská stanica vytvoriť pre pohodlnú existenciu.

Je možné kurčatá a morky držať pohromade

Oba druhy vtákov patria do tej istej rodiny, bažant. Kurčatá a morky sú suchozemské vtáky, ktoré majú spoločné návyky, podobné vzorce kŕmenia a požiadavky na teplo a svetlo. Môžu dobre vychádzať na nádvorí v tej istej miestnosti.

Výhody a nevýhody

Medzi hlavné výhody spoločného chovu suchozemských vtákov patria:

  • úspory pri stavbe jednej spoločenskej miestnosti, namiesto dvoch samostatných miestností;
  • šetrenie miesta na mieste, pretože pre vtáka sa buduje aj jedna spoločná voliéra;
  • starať sa o zvieratá je ľahšie a rýchlejšie.

Skúsení chovatelia hydiny označujú za hlavné nevýhody spoločného osídlenia kurčiat a moriek náchylnosť moriek na choroby, ktoré sú spoločné pre všetky kurčatá.

Chov moriek vyžaduje na prevenciu starostlivé dodržiavanie hygienických noriem a pravidelný príjem liekov.

veľká morka

Spoločné chov moriek a moriek, najmä kríženie moderného mäsa, nie je povolený. Kurčatá môžu prenášať choroby bez toho, aby sami ochoreli.

Chýbajúca spoločná miestnosť pre hydinu zahŕňa rozdiel vo veľkosti vtákov. A hoci sú morky zriedka chované a kurčatá neurazia, veľké jedince potrebujú viac jedla. Ak potreba krmiva pre celé hospodárske zvieratá nie je správne vypočítaná, môžu morky „jesť“ kurčatá, pričom z nich berú jedlo podľa práva „najsilnejších“.

Spoločné chovanie kurčiat a moriek

Ak sa chovateľ hydiny rozhodne usadiť v tej istej miestnosti, je potrebné zamyslieť sa nad tým, ako to urobiť s najmenším poškodením vtáka a maximálnym prínosom pre seba.

veľa vtákov

Výber plemena

Kuracom by ste nemali pridávať plemená moriek na veľké mäso. Tento vták je mimoriadne rozmarný a vyžaduje si osobitný prístup k chovu. Morky vajec a plemien mäso a mäso (stredne ťažké) sa dobre znášajú s kurčatami: Tikhoretsk, Moskovský Biely, Severokaukazský.

Je lepšie osadiť kurčatá veľkými morkami - mäso a mäso a mäso (Kuchinsky, Amroks, Orpingtons, Orlovsky calico, Australorp).

Orpingtonské kurča

Potrebné podmienky

Kurčatá aj morky potrebujú teplo a sucho. Pohodlná teplota pre vtáka je od +15 do +27 stupňov. Zamedzuje sa prievanu a vlhkosti.Ako podstielka v hydinárni sa používajú veľké hobliny, rezanie slamy, seno, lístie.

Plocha kurčaťa sa vypočíta na základe počtu hydiny, ktorá sa tam chová. Jedno kurča pre dospelých by malo mať plochu najmenej 50 metrov štvorcových. cm, v prípade moriaka najmenej 80 štvorcových metrov. Odporúča sa, aby vonkajší priestor bol priestranný (najmenej 2 štvorcové metre pre jednu veľkú osobu), aby mohol vták bežať.

Sedadlá a hniezda sa stavajú s ohľadom na rozmery moriek. Hrúbka ostrieža by mala byť najmenej 5 cm a veľkosť hniezda 50 až 60 cm.

Krmivá sa vyberajú takou veľkosťou, že je pre morku vhodné jesť jedlo, ale sú umiestnené vo výške, ktorá je pre kurčatá pohodlná.

kurací mlyn

Výkonové funkcie

Strava pre kurčatá a morky pozostáva z obilia, zeleniny, bylín a živočíšnych doplnkov. Vták musí dostať minerálne krmivo a vitamíny.

Ak porovnáme ukazovatele hotového kompletného krmiva pre dospelé morky a nosnice, metabolická energia v krmive pre morky bude viac ako 260 kcal, surová bielkovina 18%.

Kŕmne kŕmne zmesi majú podobné zloženie, z ktorého je možné vyvodiť záver, že dospelý vták môže byť kŕmený rovnakým zložením ako zmes obilia. V období mladého rastu však morčatá potrebujú viac výživné a obohatené krmivo ako kurčatá.

kuracie krmivo

Kura

Kurčatá sa môžu kŕmiť hotovým krmivom alebo sami pripravujú zmes zŕn. Základ zmesi obsahuje kukuricu, pšenicu a jačmeň v rovnakých pomeroch. Aby sa lepšie vstrebalo, celé zrno je drvené alebo sploštené. Denná spotreba zrna pre dospelého je 130 - 150 g.

Pridať do obilnej kaše:

  • slnečnicový koláč, fuzu, jedlo;
  • Mliečne výrobky (reverzná, srvátka, jogurt);
  • mäsokostná múčka a rybia múčka, varené mäso alebo ryby;
  • čerstvá zelenina (mrkva, tekvica, repa, kapusta);
  • kosenie trávy alebo sena, trávové múčky;
  • premix alebo BMVD;

Celkové množstvo prísad by nemalo prekročiť 25 - 30% objemu celej rmutu. Mokré jedlo sa podáva vtákom 2 až 3-krát denne, takže jedlo sa konzumuje do jednej hodiny. Krieda, vápenec, drvené vaječné škrupiny, uhlie, červená hlina sa umiestňujú do samostatného podávača.

zmiešané krmivo

Turdyukov

Pre dospelých morky je vhodné vyššie uvedené menu.

Denná miera zrna dospelého vtáka závisí od hmotnosti jednotlivca a je 200 - 400 g.

Morky sa pasú dobre a konzumujú veľa zelene (do 50% celkového príjmu potravy). Denne by sa v potrave mala nachádzať čerstvá tráva strukovín, vrcholy záhradných rastlín (mrkva, repa), zelenina. Turecka pre dospelých jesť zelené až 600 g za deň. V zime je čerstvá tráva nahradená trávnou múkou, seno.

Samostatne by sa malo hovoriť o kŕmení moriek od prvých dní života. Dojčatá do jedného mesiaca potrebujú veľmi výživné jedlo s energetickým obsahom 1200 kJ a bielkovinovým indikátorom 28%, surová vláknina by mala byť asi 5%.

vták v krmítku

Je ťažké pripraviť takéto jedlo doma. Aby ste to dosiahli, budete musieť zmiešať kukuričný, pšeničný a slnečnicový koláč v rovnakých pomeroch, pridať sušené mlieko, kŕmiť droždie a trávovú múku, kriedu a komplex BMVD. Je oveľa pohodlnejšie kŕmiť morčacie vtáky pomocou hotového kompletného krmiva „Štart“.

Od 30 do 40 dní sa mladé zvieratá môžu postupne premiestňovať do zmesi zŕn (kukurica a pšenica) s pridaním zeleniny, bylín a živočíšnych produktov.

kurčatá pri tráve

Problémy so zdieľaním vtákov

Spoločné chovanie moriek a kurčiat môže viesť k obezite u moriek a kurčiat, pretože krmivo sa bude podávať s očakávaním väčších jedincov. Kura s nadváhou prestane ležať a môže zomrieť na zlyhanie srdca. Aby sa zabránilo takémuto vývoju udalostí, je potrebné presne vypočítať dennú dávku kŕmneho obilia pre všetku hydinu a prísne dodržiavať dávkovanie.Jedlo sa podáva 2-3 krát denne, v malých dávkach.

Nebude fungovať pri rozlišovaní medzi hniezdnymi kurčatami a morkami v jednej miestnosti. Hoci moriaky majú na podlahe boxy a kurčatá môžu hniezda zavesiť vyššie, nie je možné donútiť kurčatá, aby v určitých hniezdach položili svoje vajcia. Vrstvy nevyhnutne hádzajú vajcia do morských hniezd a tí s hmotnosťou jednoducho môžu drviť kuraciu spojku. Východiskom môže byť častý zber vajec alebo zariadenie špeciálnych hniezd, kde sa vajíčka po položení vrhnú do útulku.

vnútorné umiestnenie

Spoločné chovanie kurčiat a moriek ohrozuje výskyt chorôb, ktoré sú spoločné pre tieto druhy. Enterohepatitída, histomonóza a kokcidióza sú obzvlášť nebezpečné. Chovateľ hydiny bude musieť vtáky pravidelne kŕmiť liekmi na prevenciu a udržiavať hydinárnu dokonale čistú.

Mladé kurčatá a morky sa však nesmú držať spolu, kým nedosiahnu 3 mesiace.

konflikty medzi jednotlivcami

Funkcie obsahu v zime

Dospelé morky sú dosť nenáročné bytosti a spolu s kurčatami dobrovoľne chodia von počas pekných zimných dní. Aby mohol vták kompenzovať nedostatok pohybu v nepriaznivom počasí, hlávky kapusty, metly trávy a mladé výhonky stromov sú zavesené v prístrešku tak, aby vták vyskočil a pokúsil sa vtiahnuť pochúťku.

Dom by mal byť v zime teplý, ľahký a suchý. Je potrebné dodržať mieru výsadby vtákov, aby sa predišlo preľudneniu.

S preplneným obsahom dochádza častejšie k bojom a klovaniu, imunita hospodárskych zvierat sa znižuje.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica