Jednoduchý recept o tom, ako zvýšiť produkciu vajec doma

Pri chove kurčiat je dôležité vedieť, ako zvýšiť produkciu vajec, pretože tieto vtáky sa veľmi často chovajú práve kvôli získaniu domácich vajec. Poskytnutie správnych podmienok, náležitej starostlivosti a potrebnej výživy sliepok môže významne zvýšiť ich produktivitu, ako aj kvalitu a chuť získaných produktov.

Ako zvýšiť produkciu vajec u kurčiat doma?

Nosnice sú chované na veľkých hydinových farmách, v dedinách kurčiat na každom dvore niektorí letní obyvatelia berú vtáky na leto. Cieľom je jedno: domáce vajcia, ktoré obsahujú veľa živín a používajú sa ako jedlo v každej rodine. Ak sa produkcia vajec kurčiat chovaných v domácnosti zníži, prijmú sa opatrenia na zvýšenie produktivity kurčiat. Urobte to jednoduchými receptami.

Vplyv rôznych faktorov na produktivitu

Existuje veľa dôvodov, ktoré ovplyvňujú produkciu vajec. Medzi hlavné faktory, ktoré určujú výkon, patria:

 • Plemeno kurčiat. Plemená sa delia na vajcia, mäso, bojové a okrasné plemená. Vtáky sa vyberajú v závislosti od účelu, viac vajíčok dostávajú zástupcovia plemien špeciálne na tento účel chovaných.
 • Vek vtákov. Produkcia vajec klesá, keď sliepka dosiahne určitý vek. Priemerný vek je v závislosti od rôznych faktorov 2 roky.
 • Podmienky zadržania. Teplota vzduchu a čistota kuracieho mechúra, prítomnosť chôdze závisia od počtu vajíčok získaných zo sliepok.
 • Stres a šok. Vtáky sú citlivé na stres. Produkcia vajec sa zníži, ak sú sliepky vystrašené hosťami a zvieratami. Keď sa sliepky zotavia z pohybu, bude tiež menej vajec.
 • Choroby a škodcovia. Infekcie, hlísty a parazity spôsobujú zníženú produktivitu.
 • Výživa kura. Kvalita, množstvo a zloženie krmiva, spôsob a pravidelnosť kŕmenia sú základnými prvkami výroby vajec.
 • Nedostatok vody. Vrstvy musia mať vždy prístup k čistej pitnej vode, aby boli produktívne.
 • Sezóna. V zime produktivita klesá.
 • Molting kurčiat. Obnova peria má nepriaznivý vplyv na produkciu vajec.
 • Teplota vzduchu. Keď sa počasie ochladzuje, kurčatá kladú menej vajíčok.
 • Hustota zástavu. Ak sú sliepky kŕmené v sliepke, zníži sa tým produkcia vajec.

vznik vajec

Ako zistiť vhodnosť nosníc?

Na stanovenie vhodnosti nosnice je potrebné skontrolovať vzhľad.Vták schopný položiť veľké množstvo vajíčok má malú oválnu hlavu. Telo je husté a pevne pletené, so širokou hruďou. Oči sú čisté. Hladký žltkastý zobák je mierne zahnutý smerom nadol, náušnice sú jasne červené, perie na krku je silné. Zdravý sľubný vták je aktívny, neustále v pohybe, hľadá jedlo, má dobrú chuť do jedla a pravidelne kladie vajcia. Ak je jednotlivec akýmkoľvek spôsobom neštandardný, vyradí sa.

Spôsoby, ako zvýšiť produkciu vajec u kurčiat

Na kontrolu produkcie vajec kurčiat je potrebné starostlivo a pravidelne prehliadať hospodárske zvieratá. To vám umožní včas si všimnúť, či vtáky vykazujú príznaky choroby alebo zníženú chuť do jedla, a podľa toho reagovať. Ak chcete zvýšiť produkciu vajec, musíte vylepšiť kuracie mäso, zabezpečiť chôdzu a upraviť výživu.

kurčatá jesť

Výživa

Kŕmenie priamo ovplyvňuje produkciu vajec. Keď kurčatá začnú horšie znášať, musí sa zlepšiť kvalita krmiva. Je dôležité venovať pozornosť nielen objemu potravín, ale aj zloženiu, ako aj pravidelnosti a jednotnosti príjmu potravy.

diéta

Vtáky by mali byť kŕmené presne stanoveným rozvrhom, na ktorý si rýchlo zvyknú. Ak sa jedlo podáva sporadicky, kurčatá sa v dave očakávajú. Keď sa kŕmidlá naplnia súčasne, obyvatelia sliepky si to rýchlo pamätajú a zhromaždia sa v stanovenú hodinu:

 • Ranné jedlo. Prvýkrát sa podáva jedlo ihneď po prebudení. V zime, napriek neskorému nástupu prirodzených denných hodín, pomocou umelého osvetlenia sa denné svetlo zvyšuje a ranná časť sa podáva v rovnakom čase ako v lete. Produkcia vajec kurčiat sa teda nezníži.
 • Vecerne jedlo. Je vhodné dať zrno v noci a je lepšie zmeniť vzhľad každý deň. Napríklad dnes je ovos, zajtra je pšenica, zajtrajšok je jačmeň. Čas posledného kŕmenia sa počíta takým spôsobom, že kurčatá majú čas na klovanie dávky predtým, ako idú na hniezdo, to znamená asi hodinu pred spaním.

kuracie krmivo

V zime sa kurčatá kŕmia trikrát denne, zatiaľ čo ráno a popoludní si môžete dať mokré krmivo a rozdrvené mleté ​​zrno, varené zemiaky, otruby a večerné zrno. Ak majú nosnice v lete dostatok priestoru na chôdzu, v lete sa prepínajú do režimu dvojnásobného kŕmenia, pri udržiavaní vtákov v interiéri sa krmivo stále podáva trikrát v pravidelných intervaloch.

Strava

S cieľom získať veľa vajec z nosníc je potrebné zabezpečiť primeranú výživu, ktorá bude obsahovať látky potrebné pre organizmus. Krmivo sa delí na suché, mokré a zmiešané:

 • Suché jedlo je zmes zŕn. Môže obsahovať jačmeň, ovos, pšenicu, raž, titický (hybrid pšenice a raže).
 • Mokré jedlo sa dlhodobo neuchováva, je lepšie ho uvariť bezprostredne pred použitím a dať v takom množstve, aby kurčatá žuvali za hodinu, inak sa prebytok okyslí. Ako krmivo sa častejšie používa zápach otrúb, varených zemiakov, zeleniny a potravinového odpadu.
 • Zmiešané krmivo sa vyrába zmiešaním suchého a vlhkého krmiva.

dobrá výživa

Strava pre kurčatá by mala obsahovať okrem potravín aj čistú vodu v dostatočnom množstve. Nádoby na pitie je potrebné monitorovať a dopĺňať, keď sa znečistia alebo vyprázdnia. V záujme zlepšenia trávenia sa vtákom podávajú malé kamienky, štrk alebo piesok.

Strava obsahuje vitamíny a stopové prvky, pridáva do krmiva premixy - vitamínové a minerálne komplexy.

Použitie kŕmnych zmesí

Použitie hotového komerčného krmiva šetrí čas chovateľov hydiny a tiež zaručuje, že vták dostane látky potrebné pre organizmus. Zloženie krmiva pre dospelých nosníc najčastejšie zahŕňa pšenicu, jačmeň, kukuricu, sójovú a slnečnicovú múčku, mäso alebo rybiu múčku, drvenú škrupinu, fosfát a soľ. Sekané krmivo si môžete pripraviť vlastnými rukami nasekaním a zmiešaním všetkých ingrediencií.

použitie kŕmnych zmesí

Plemená s vysokou produktivitou

Ak chcete získať maximálny možný počet vajíčok, mali by ste o tom premýšľať aj vo fáze výberu vrstiev. Existujú plemená s vysokou produkciou vajec, ak sa plánuje chov kurčiat iba pre vajcia, musí sa im venovať osobitná pozornosť:

 • Livorno. Napriek tomu, že kurčatá Leghorn sú plaché, produkujú veľa vajíčok: zaznamenaný rekord bol 371 vajíčok ročne. Vtáky sa začnú ponáhľať od piatich mesiacov.
 • Hisex. Toto plemeno je hybridom Leghorna a má tiež vysokú produkciu vajíčok - až 300 ročne. Kurčatá majú dobrú imunitu a sú odolné voči chladnému počasiu.
 • Loman Brown. Výhodou plemena je pokojná povaha kurčiat a vysoký počet vajec, až 320 za rok. Okrem toho majú vtáky vysoké prispôsobivé vlastnosti. Nevýhodou je, že produktivita sa výrazne zníži, ak je kurča staré iba jeden a pol roka, a preto bude potrebné zloženie neustále aktualizovať.

Aké sú podmienky zadržania?

S cieľom zvýšiť produkciu vajec je dôležité vybaviť kurčatá správne podmienky ustajnenia. Usporiadanie kuracej múky a chôdze priamo ovplyvňuje produktivitu vrstiev.

podmienky zadržania

Mikroklíma kuracieho múčka

Veľkosť obydlia pre kurčatá sa poskytuje vo výške pol štvorcový meter na jednotlivca. V optimálnom prípade by kurča mala byť 22-25 stupňov, aby sa udržala takáto teplota, izolovala sa podlaha, steny a strop, inštalovali sa ohrievače. Na prívod čerstvého vzduchu musí byť zabezpečené vetranie namontované tak, aby nedošlo k prievanu. Okná poskytujú prirodzené svetlo, lampy - umelé.

Hygiena sa udržiava pravidelným čistením a umývaním krmív.

Chodiace sliepky

Rozsah pre vtáky by mal byť priestranný, obklopený vysokým plotom, vo vnútri sú nainštalované kŕmidlá, napájače a zasiata tráva. Je potrebné zabezpečiť baldachýn pred slnkom a zrážkami.

vrstvy kráčajú

osvetlenie

Denné hodiny pre dobrý výkon by mali byť medzi 14 a 16 hodinami. V prípade potreby, napríklad v zime, sa osvetlenie reguluje inštaláciou a zapnutím ďalších lámp v kurníku.

Nútená molt

Nútené topenie sa zvyčajne používa vo veľkých farmách alebo hydinových farmách. Používa sa pre kurčatá vo veku približne jeden a pol roka, aby nenahrádzal nosnicu, ktorá postupom času začala znášať menej vajec, mláďaťom, ale aby v nej vyvolala nový cyklus znášania.

To predlžuje životnosť jednotlivca, lieči vtáka a zvyšuje kvalitu vajíčok. Na rozdiel od dlhodobého prírodného topenia sa nútená tavenina vyskytuje v kratšom čase a je spôsobená u celého dobytka súčasne zootechnickými technikami.

Produkcia vajec z domácich kurčiat sa môže a mala by sa zvýšiť. Jednoduché techniky vám umožnia poskytnúť vrstvám správnu výživu a vhodné podmienky ustajnenia, ktoré pomôžu zvýšiť ich produktivitu.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica