Psy plemena koňa a spôsob ich chovu, história a farebné odrody

Roanový kôň koňa sa nazýva neobvyklým prejavom prírody. Tento farebný znak sa v zásade prejavuje u koní tmavých farieb. Farba vlasov sa dodáva vo forme viacerých snehovobielych škvŕn pozdĺž kríže, s výnimkou hlavy a končatín. Hlavnou farbou zostáva zvyčajne hriva a nohy. Tento typ distribúcie pigmentov má genetický základ.

História a pôvod

V prírode sa vyvinuli divé žrebce, objavili sa jedinci čiernej farby, ktoré sa považujú za vzácne exempláre. Túto funkciu sledujú špecialisti na chov. Názov obleku pochádza z turkického jazyka, v preklade slovo „chal“ znamená sivé. Darovanie takého koňa miestnemu sa považovalo za prejav hlbokej úcty.

Táto farba sa označuje ako jedinečný prírodný fenomén, kôň s touto farbou je veľmi zriedkavým typom predstaviteľa živočíšneho sveta. Je pozoruhodné, že ak je koža poškodená, na tomto mieste rastie vlna hlavnej farby.

Farebný gén

Žriebä tejto farby sa objaví u rodičov, ak má žrebec aktívny Rn gén, ktorý je dominantný. Kôň zároveň musí mať v rodine divých predchodcov. Dvaja jednotlivci podobnej farby sa nekrižujú, pretože to vedie k smrti kmeňa. S pasívnym génom sa dedí ďalšia generácia.

Gén nemá žiadne spojenie s konkrétnym plemenom, na čiernych a tmavých konoch vyzerá veľkolepo. Tento jedinečný jav sa javí ako zonálny a nezonálny. Ak sa na tele zvieraťa na malých plochách nachádzajú biele chĺpky, nazýva sa tento znak zonálna farba. Ak malé ľahké chĺpky rovnomerne pokrývajú celé telo koňa, toto usporiadanie sa označuje ako druh bez zón.

jazdec na koňoch

Ušľachtilý riečny kôň sa vyznačuje týmito vlastnosťami:

  1. Oči a kopytá zostávajú v prítomnosti génu Rn čierne. Výnimkou je vlastnosť konkrétneho obleku.
  2. Jednotlivci nie sú siví. V priebehu času môže byť základná farba ešte tmavšia. Biele škvrny môžu trochu stratiť svoju saturáciu, ale vôbec nezmiznú.
  3. V závislosti od ročného obdobia niektoré plemená koní menia odtieň hromady. Hriva zostáva po celý rok nezmenená.
  4. Chvost si tiež zachováva svoju farbu počas celého života kopytníkov. Rysom plemena Savraso-roan je prítomnosť bielych prameňov vlasov v chvoste.
  5. V mieste poškodenia dochádza k regenerácii tkanív. Po uzdravení rastie základná farba.

Gén nie je viazaný na pohlavie, preto sa vyskytuje u žien a mužov.Zviera zdedí genotyp, môže sa objaviť v novej generácii v 50% prípadov.

Odrody roanovej farby

Klasifikácia oblekov je rozdelenie na pozadie a súčasti farby, ktoré sa ďalej delia na zonálne a nononové typy. Existuje päť oblekov, ostatní sa považujú za učňov.

jazdec na koňoch

Existuje ich asi 50 druhov.

  1. Búrlivý záliv. Základná farba je hnedá, menej často červeno-hnedá. Hlava a nohy zostávajú vo farbe pozadia, srsť sa javí ako svetlohnedá. Považuje sa za najbežnejšiu farbu koní.
  2. Crow-roan - znamená kontrast bielej na čiernej, naopak, dodáva telu dymovú farbu. Z diaľky sa zdá, že kôň má namodralý odtieň.
  3. Červenohnedý - jednotlivci majú krásnu farbu, z diaľky sa zdá, že majú ružovú farbu. Kone červeno-červeného odtieňa vyzerajú obzvlášť nádherne.
  4. Slavík sa zriedkavo objavuje, vyznačuje sa tým, že solený kôň so sivými vlasmi na jar získava zafarbenú farbu.
  5. Savraso-roan - rysom tejto farby je podobnosť s divokými lesnými farbami koní. V chvoste sú pozorované ľahké dlhé pramene vlasov.

Bucky kone sú zriedkavé. Krásny oblek sa vyznačuje zlatým odtieňom tela. Nohy, hriva a chvost zostávajú hlboké, uhoľno-čierne.

Tvrdosť a správanie

Zootechničania poznamenávajú, že úmyselnosť je spojená s čiernymi koňmi. Táto farba patrí k zriedkavým druhom. Farba koňa sa počas jeho života nemení.

jazdec na koňoch

Medzi zootechnikmi sa diskutuje o vplyve genotypu na charakter a správanie zvieraťa. Podľa pozorovania chovateľov koní sa zistilo, že čierne kone sa vyznačujú zložitou dispozíciou, bobkové majú vytrvalosť a šedé kone sú citlivými tvormi. Správanie zvieraťa ovplyvňuje aj plemeno, s ktorým bol kríženec potkaný.

Plemená koňa

Roan nie je charakteristický pre všetkých plnokrvných koní. V Oryolových klusákoch chýba. Charakteristické špinenie sa vyskytuje u žriebät, ktorých predkovia boli obyčajnej farby.

Biele škvrny sú charakteristické pre ťažké konské plemeno Bashkir. Prítomnosť belavých škvŕn a škvŕn sa považuje za dobré znamenie a podporuje sa pre toto plemeno.

Plemenné hrebene nie sú povolené. Táto farba u mužov sa považuje za utratenie. Kobyly môžu mať potomka.

jazdec na koňoch

Chov, údržba a starostlivosť

Starostlivosť o jazdiacich koňa sa nelíši od starostlivosti o iné druhy. Jednotlivci sa chovajú v stádach alebo v stajni, záleží to na klimatických podmienkach regiónu. V oblasti s teplým podnebím môžu kone pasú celoročne prístrešok a stály prístup k vode. Ak je na pastvinách dostatok trávy, nie je potrebné ďalšie kŕmenie. Pri pasení koní na vzácnych poliach sa do stravy zavádza seno a ovos. Pokiaľ je to možné, pasienky sa vysievajú osobitnou trávou, používa sa napríklad luční Timothy.

V stajni sa zvieratá kŕmia 3-4 krát denne. Poskytnite pitnú vodu v rovnakom množstve. V horúcich dňoch sa zvyšuje množstvo tekutiny v potrave koní. Kone chované na fyzickú prácu alebo súťaž sú kŕmené častejšie ako ostatné.

Hlavnou súčasťou stravovania by malo byť jačmeň, ovos, kukurica, raž a pšenica. Zvieratá nedostávajú vodu po chôdzi po poliach so strukovinami a ďatelinou. Kvapalina v tele môže spôsobiť nadúvanie. Roan jednotlivci sú hrdí na poľnohospodárov, najmä ak je farba pozadia zvieraťa čierna. Na chov tohto žrebca chovatelia starostlivo vyberajú pár rodičov.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica