Názvy plemien ťažkých koní, ich opis a vlastnosti, ak sa používajú

Ťažké kone sa nevyznačujú osobitnou milosťou a rýchlosťou, nepreukazujú rýchlostné záznamy. Ľudia chovali tieto plemená na prepravu ťažkých nákladov, aby uľahčili prácu. Kone so silnou postavou majú pokojnú dispozíciu, tvrdohlavosť a pracovitosť. Ťahače sú plemená koní vytvorené pre každodennú prácu v teréne, v stavebníctve. Vytiahli inteligentné kočiare panovníkov a vozy roľníkov.

Vlastnosti ťažkých plemien

Výkon, pôsobivá veľkosť a sila sú hlavnými charakteristikami ťažkých ťahaných koní. Jazdecké kone sa vyznačujú vynikajúcou krásou, harmóniou, rýchlym behom a schopnosťou prekonať prekážky. Takéto kone nie sú vhodné na každodennú ťažkú ​​prácu. Nervové kone s pokojným temperamentom nie sú schopné ťahať naložené vozíky, vykonávať bežnú prácu.

V dňoch rytierov sa vyžadovali kone, ktoré mohli niesť jazdcov v ťažkom brnení, so silou a vytrvalosťou. Človek začal kultivovať veľké kone so silnými chrbtami a končatinami. V európskych krajinách a potom v Rusku sa objavili ťažké nákladné vozidlá - kone, ktoré sa nelíšili v rýchlostných charakteristikách, ale svojou povahou boli vhodné na každodennú prácu.

Najdôležitejšie vlastnosti ťažkých plemien:

 1. Mäkkosť ťahu. Pôsobivá veľkosť a hmotnosť neumožňujú zvieratám vykonávať náhle pohyby, zdvíhajú nohy vysoko, takže ich chôdza je pokojná. Ťažké nákladné vozidlá ťahajú vozíky rovnomerne, jazdci sa cítia pohodlne, počas jazdy sa neunavujú.
 2. Pôsobivá veľkosť, silné telo. Ťahané vozíky sú silné, silné zvieratá s vynikajúcim zdravotným stavom, schopné prekonať ťažkosti pracovného života.
 3. Pokojný a mierový charakter. Flegmatický od prírody, ťažké nákladné autá chodia priateľsky využívané spolu, vychádzajú s členmi rodiny a inými zvieratami.
 4. Multifunkčné použitie. Kone sa používajú pri preprave tovaru, pri práci v teréne. Ak je to potrebné, ťažké nákladné autá môžu byť osedlané a použité ako jazdecký kôň. V mnohých regiónoch sa tradične používajú úžitkové vlastnosti zvierat. Kumis a konské mäso sú užitočné a majú príjemnú chuť. Na základe konského mäsa sa vyrábajú gurmánske výrobky a párky. Zloženie a hodnota kobylieho mlieka je blízka zloženiu a hodnote ženského mlieka.

ponoru kone

Na mnohých žrebčíňach v Rusku sa pestovali ťažké nákladné vozidlá, tržby boli 300 - 400 tisíc ročne. Bolo vyvezených takmer 100 tisíc hláv.

Charakteristiky a všeobecný exteriér

Počas aktívneho používania ťažkých nákladných automobilov v hospodárstve sa chovalo takmer 4 desiatky plemien, ktoré sa odlišovali vonkajšími údajmi, zootechnickými charakteristikami. V mnohých krajinách Európy a Ameriky boli chovné farmy na chov ťažkých nákladných automobilov. S výrazným rozdielom plemien majú kone v exteriéri niekoľko spoločných znakov:

 1. Hlava je mohutná, široká.
 2. Krk je krátky, neaktívny a svalnatý. Vďaka krátkemu krku je kôň stabilný, udržiava rovnováhu so značným úsilím.
 3. Krátky šíl, čo často sťažuje ovládanie pri jazde.
 4. Krídla ťažkých ťahačov sú širšie vyvinuté, aby sa zaistila stabilita zadných nôh. Vyžaduje sa to na prepravu ťažkých nákladov.
 5. Hrudník je krátko vykostený a má značnú šírku, čo uľahčuje prácu predných končatín.
 6. Chrbát je široký, stredne dlhý a svalnatý. Chrbát reguluje rozloženie záťaže po tele, určuje indikátory sily zvieraťa.

Nosiče ponoru sa od jazdeckých koní ľahko odlišujú svojou veľkou postavou, zosilnenými končatinami a silnou hruďou. V závislosti od preferencií chovateľov majú niektoré plemená viac vyvinuté rýchlosti, iné pôsobia na impozantné veľkosti a iné sú známe svojou plodnosťou.

ponoru kone

Ťažké kone neboli chované na rýchlu jazdu, ich chôdza je krokom, hoci niektoré plemená sa pohybujú ľahko a rýchlo. Výška ťažkých nákladných vozidiel je 160 až 200 centimetrov, hmotnosť je 800 až 1 000 kilogramov.

Zaznamenajte výkon zvierat

Zástupcovia ťažkých plemien koní sa preslávili mnohými rekordmi, ktoré zaznamenali obdivovaní majitelia a verejnosť. Niekoľko pôsobivých rekordných čísel:

 1. Najvyšší nárast bol zaznamenaný v Sampsonovom valachu plemena Shire - 219 centimetrov. Hmotnosť Sampsona je 1524 kilogramov. Kôň sa narodil v roku 1848, keď ešte nebola uložená kniha záznamov. Tieto čísla sa považujú za rekordné, zatiaľ neboli prekročené.
 2. V Guinessovej knihe rekordov bol zaznamenaný ďalší zástupca plemena Shire - valachovitý Goliáš s výškou 193 centimetrov.
 3. Percheron Maroko (hmotnosť 1285 kilogramov) a Brabancon Brooklyn Supreme - 195 centimetrov mali pôsobivú výšku 215 centimetrov.
 4. Ťažké váhy sa preslávili nielen svojou veľkosťou, ale aj svojou silou ťahu. Fotografia z roku 1893 prežila, v ktorej pár koní vytiahol vozík s lesom s hmotnosťou 42 ton. Posilnené sane jazdili na saniach snehom vo vzdialenosti 500 metrov.
 5. Ťažná kapacita ťažkých nákladných automobilov sa merala na výstavách koní. Gelding Vulcan vo Wembley vytvoril ťah 29 ton, ktorý bol zaznamenaný dynamometrom. Dvojica použitých postrojov vykázala výsledok 51 ton.

ponoru kone

Zníženie záujmu o ťažké nákladné vozidlá sa zaznamenalo v dôsledku vývoja technológie. Záznamy sa zaznamenali v 19. a začiatkom 20. storočia, keď držba mocných koní priniesla výhody a uľahčila prácu. Poľnohospodári boli hrdí na svojich plnokrvných silných koní, chovatelia koní hľadali slávu, aby predávali mladé zvieratá z fariem za vyššiu cenu.

Referencie: Kobyly mnohých ťažkých plemien počas laktácie dávajú 5 až 6 tisíc litrov cenných kumisov, ktoré majú cenné vlastnosti.

Kde sa kone používajú?

Kone vytvorené pre ťažkú ​​jazdu ocenili farmári. Ťahané vozíky sa používali na ťahanie, kde sa vyžadovala veľká sila a vytrvalosť. Vďaka vyváženému charakteru výkonných koní boli nepostrádateľné pri každodenných každodenných prácach v stavebníctve a poľnohospodárstve.

Odborný názor
Zarechny Maxim Valerievich
Agronóm s 12 ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na chaty.
V Anglicku ťažké nákladné vozidlá ťahali člny cez kanály a prepravovali obrovské sudy na pivo a vodu. Na celom svete boli výkonní kone využívaní pri ornej práci, kde ťahali pluhy a brány.

Koncom 19. storočia bolo v európskych krajinách vydané osobitné povolenie na zabíjanie koní a používanie konského mäsa na výživu. Toto bolo predtým zakázané a trestané zákonom.Zákaz bol zrušený z dôvodu poklesu úlohy koní vo všetkých odvetviach hospodárstva a prechodu na mechanizovanú prácu.

Ťažké nákladné vozidlá sa teraz používajú v cestovnom ruchu, športe, na prechádzky a zábavu. Pokojná, zhovievavá povaha silných koní umožňuje aj začiatočníkom a deťom pocit istoty so zvieraťom, nebojí sa padať a trpieť horúcou povahou. Ťažké nákladné vozidlá sú nevyhnutné pri jazde na koni, jazdcoch prepravujúcich kone a náklade pozdĺž chodníkov a terénnych riečnych riek.

krásny kôň

Pokojná dispozícia vám umožňuje používať ťažké nákladné vozidlá na prehliadkach, slávnostných udalostiach v cirkuse. Jazdená polícia vyberá pokojné zvieratá, aby hliadkovala po uliciach a rýchlo sa pohybovala mestami naloženými autami. Výber ťažkých nákladných vozidiel smeruje k vytváraniu plemien, ktoré sú viac riskantné, menej výkonné, ale zachovávajú mierové dispozície spojené s veľkými zvieratami a schopnosť stýkať sa s ľuďmi.

Plemená ťažkých nákladných vozidiel a ich opis

Vedúcimi predstaviteľmi plemien ťažkého ťahu sú Brabancons, Percherons a Shire. Sila a vynikajúci vonkajší povrch týchto koní si získali uznanie chovateľov koní v rôznych krajinách. Zástupcovia týchto druhov slúžili ako materiál na chov veľkých koní v Rusku.

Suffolk

Obľúbenými anglickými farmármi sú ťažké nákladné vozidlá Suffolk. Neznáme a rýchlo dozrievajúce kone sú zaznamenané v plemennej knihe Anglicka v roku 1760.

Výška - 165 centimetrov, silné, mohutné telo s výraznými svalmi. Predné nohy sú rozmiestnené viac od seba ako zadné nohy. Obleky sú červené a gaštanové, nohy sú hladké, bez chlpov. Suffolks sú inteligentné zvieratá, boli použité v rôznych typoch prác, ktoré vyžadujú vynaliezavosť.

Suffolk kôň

írsky

Írsky národný ťahač je rozšírený po celej Veľkej Británii. Neokázalosť koní umožnila ich vlastniť aj chudobným. Kone írskeho plemena sú inteligentní, pohotoví a robia akúkoľvek prácu. Výška - 150 - 160 centimetrov. Silné, harmonické telo. Obleky sú čierne, hnedé, sivé. Používa sa ako konské a postroje kone.

Poznámka: írske ťažké nákladné vozidlá sú známe svojou obratnosťou, ľahkým chodom, čo umožňuje ich použitie vo výstavách, športe a turistike.

Boulogne plemeno

Predkovia Bois de Boulogne sú známi už od staroveku. Plemeno bolo zaregistrované v 17. storočí, pomenované podľa hlavného chovného regiónu - Boulogne (Francúzsko). Výška - 160 - 175 centimetrov, masívne telo, hmotnosť - 600 - 1 000 kilogramov. Kone v Boulogne sú kŕmené podľa noriem obilia, takže telo je silné, suché, svaly sú husté. Po roku a pol dospelosti - kone predčasne dozrievajú. Postava je flexibilná, nekonfliktná.

Boulogne plemeno

sovietsky

Plemeno bolo chované v 20. rokoch 20. storočia, oficiálne uznané v roku 1952. Prevládajúcimi farbami sú červená a hnedá farba, povolené sú kombinácie s burácaním. Výška - 155 - 160 centimetrov, hmotnosť - do tony. Telo je harmonicky tvarované s miernym oblúkom chrbta. Kríže sú rozdvojené, mierne zvlnené.

Ťažké nákladné vozidlá Sovietskeho zväzu sú nenáročné na jedlo, klisny sú známe svojou vysokou produkciou mlieka (až 6 000 litrov za obdobie laktácie). Kone sa používali na farmách na zlepšenie chovu iných ako plemien a prvá generácia sa stala vynikajúcim koňom. Stallion Force na súťaži niesla náklad vážiaci 23 ton na niekoľko desiatok metrov.

Ruský ťažký nákladný automobil

Krátke a svalnaté ruské ťažké vozidlá sú nenáročné, dobre znášajú chlad a dokážu na ceste ťahať náklady nad svoju hmotnosť. Plemeno bolo chované od Ardenov v Percheronoch komplexným krížením. Kone nepestujú viac ako jeden a pol metra, ale sú známe svojou silou, sú žiadané v Rusku a susedných krajinách. Ruský ťažký nákladný automobil je aktívny, energický a dobromyseľný. Pokračuje práca na zdokonaľovaní plemena.

Ruský ťažký nákladný automobil

Vladimirskaya

Ťažké nákladné vozidlá Vladimíra sú väčšie ako iné druhy Ruska. Výška - 165 - 175 centimetrov, hmotnosť - 800 - 1200 kilogramov. Farby sú bay, karak, brown, red. Biele škvrny na tvári a nohách sú vítané. Obrovskí tvrdí robotníci majú nenáročný obsah, používajú sa v armáde. Obyvatelia Vladimíra poslúchajú otroctvo, používajú sa pod sedlom, dokonca aj dieťa môže ovládať mohutného koňa.

austrálsky

Plemeno austrálskych ťažkých nákladných automobilov sa vytvorilo na konci 20. storočia a chová sa takmer 100 rokov. Pracovné kone v Austrálii boli potomkami koní, ktoré boli privezené v rôznych rokoch. Hmotnosť austrálskych ťažkých nákladných vozidiel je podľa normy 600 až 900 kilogramov, obleky sú jednofarebné. Kone zdedili vlastnosti rôznych plemien. Kone sú pracovité, pokojné, sú dobré. Koná sa orba na hodnotenie kvality austrálskych ťažkých nákladných vozidiel.

Bityug

V minulosti rozšírené plemeno ruských ťažkých ťahačov. Kone boli chované v 18. storočí v provincii Voronezh z miestnych a európskych plemien. Rast Bityugov dosiahol 178 centimetrov. Do konca 19. storočia sa kone stávali čoraz menej, plemeno zmizlo a vysídlilo ho dovážané kone.

kôň Bityug

Referencie: ľudia nazývajú bityugy akýchkoľvek obrovských koní s pozoruhodnou silou.

grófstva

Záznamy týkajúce sa veľkosti, hmotnosti a ťažnej sily vedú ťažké nákladné vozidlá Shire. Obrovské kone boli v Británii po stáročia láskyplne chované a plemenná kniha bola zostavená v roku 1878. Štandardne sú povolené čierne a sivé farby. Výška - 163 - 178 centimetrov, hmotnosť žrebcov - 850 - 1100 kilogramov. Ťažké nákladné vozidlá sa používajú v terénnych prácach, pri ťahaní lodí cez kanály, na prepravu tovaru.

Počas rokov hromadného chovu dosiahol počet hniezdiacich miliónov kusov. S rozvojom technológie zmizla potreba obrovských koní, zvieratá sa začali ničiť. Koncom 20. storočia sa kvôli verejnému záujmu začali práce na obnove hospodárskych zvierat s mierne zmenenými vlastnosťami plemena.

Percheron

Rozdiel medzi Percheronom a inými ťažkými plemenami je kombináciou sily a schopnosti chodiť v postroji pri miernom kluse. Vlasťou koní je región Perche vo Francúzsku, kde sa miestne veľké kone krížili s arabskými jazdiacimi druhmi, aby sa toto plemeno zlepšilo.

kôň Percheron

Výsledkom sú silné kone s proporčným telom, mäkkou jazdou, schopné rýchlo bežať a prenášať bremená. Percheroni sa používali v poštovej službe a na omnibusy. Rast Percherónov je 155 - 185 centimetrov (v rôznych krajinách sa líši), oblek je sivý, sivý v jablkách, čierny.

Belgický (Brabancon)

V 19. storočí chovali belgickí chovatelia koní Brabancon, ťažké plemeno, prechádzajúce cez Ardeny a miestne flámske kone. Výsledkom je kôň s krátkymi, štíhlymi, svalnatými nohami a silným telom. Prevládajúca farba je červená a hnedá. Výška - 168 - 173 centimetrov. Dôsledný výber a tvrdá výchova pomohli vytvoriť plemeno ťažkých nákladných automobilov, schopných pracovať v zrelom starobe, nenáročných na kŕmenie a životné podmienky. V Belgicku sa mäso Brabancon považuje za pochúťku. Plemeno sa naďalej vyvíja, hospodárske zvieratá neklesajú. Kone sa používajú pri výstavách, poľnohospodárstve, turistike a chôdzi.

Referencie: Brabankony sa široko používajú na zlepšenie kvality plemena a počtu jednoduchých koní. Prvé žriebätá vyrastajú vo vynikajúci pracovný kôň.

Južná nemecká ťažká služba

Ťažký kôň chovaný v Nemecku sa vyznačuje krátkou postavou (až 156 centimetrov) a silným telom. Vznešená poloha hlavy, krátky krk s ľahkou hrivou dodávajú koňom zvláštne čaro.

Južná nemecká ťažká služba

Južné nemecké kone sa líšia od ostatných ťažkých koní pomocou ľahkého mobilného tela a rýchleho tempa. Nosič ťažkého ťahu kráča rýchlo pod sedlom, dobre sa posúva jazdcom, má ľahký mäkký klus.

Cleydesdal

Prvé Clydesdaly boli nízke, v procese výberu ťažké nákladné vozidlá takmer dohnali výšku hôr (podľa normy je výška Clydesdals 163 - 183 centimetrov). Škótske kone sa predčasne dozrievajú, čo plemenu dodáva hodnotu.

Kone majú flegmatický charakter, čo ich robí nevhodnými pre šport.Vďaka bielym pančuchám na nohách sú Clydesdale vítanými účastníkmi sprievodov a prehliadok. Prevažujú obleky na záliv a karak. Cleydesdale sa používa na zlepšenie hornín.

Cigánski drotári

Cigánsky ťahanec (drotár) je chovaný v Írsku. Ďalším menom je Irish Cob. Kočovný ľud prišiel do Británie v 15. storočí a priniesol skewbald kone. Škvrnité kone nemali pre Britov žiadnu hodnotu, cigáni dostali utratené exempláre rôznych anglických plemien.

Cigánski drotári

Malý chovateľ (1,36 - 1,6 m) cigán s drsnou hlavou a hustým telom postupne začal vzbudzovať záujem chovateľov koní. Nosič ponoru chodí v tíme, je vytrvalý, kobyly živia žriebätá iných plemien. Drotári boli na konci 20. storočia zaregistrovaní ako samostatné plemeno.

Hlavným prínosom ťažkých nákladných vozidiel je bezstarostný charakter, prívetivosť, pokojná sila a nenáročnosť. Vzhľadom na stratu ekonomického významu sa počet výkonných koní vo väčšine krajín znížil. Ľudia už pri väčšine pracovných miest nepotrebujú pomoc s koňmi. Zvieratá milujúce mier sa teraz používajú v netradičných oblastiach pre ťažké nákladné vozidlá - šport, turistika, prehliadky, sa používajú na rehabilitáciu detí, prechádzky a zábavu. Milovníci koní dúfajú, že nádherné zvieratá, ktoré prestali robiť tvrdú prácu, budú aj naďalej najlepšími ľudskými priateľmi a spoločníkmi.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica