S tým, čo môžete pestovať cukrovú repu v tej istej záhrade, kompatibilitu s cibuľou a inou zeleninou

Takmer každé letné obyvateľstvo, ktoré má zeleninovú záhradu, sa zaoberá pestovaním zeleniny. Zelenina, ako je repa a cibuľa, je obzvlášť obľúbená. Mnoho ľudí sa ich snaží umiestniť vedľa seba, aby sa na mieste šetrilo miesto. Predtým, ako to urobíte, je však lepšie zabezpečiť, aby takéto susedstvo bolo možné, pretože nie všetka zelenina môže rásť spolu.

Spoločná výsadba

Majitelia malých letných chát musia často pestovať zeleninu v hustých radoch, aby pestovali viac rôznych rastlín. Niektorým sa to však nepáči a robia zmiešané postele v skleníku alebo na otvorenom poli. Tento spôsob pestovania rastlinných plodín umožňuje pestovať niekoľko odrôd rastlín naraz na malej ploche. Pred začatím takejto výsadby je potrebné podrobnejšie sa oboznámiť s kompatibilitou niektorých plodín a vypracovať efektívny systém ich spoločnej pestovania.

výsadba

Výsadbová a pestovateľská schéma sa pripravuje vopred, na jeseň. O pár mesiacov bude stačiť podrobne premyslieť vhodný sortiment zeleniny, polohu radov na mieste a vlastnosti starostlivosti o sadenice. Podrobne rozvíjajú aj rozmiestnenie zeleniny, pričom zohľadňujú osobitosti ich vzájomného vplyvu.

Vzájomný vplyv rastlín na seba počas pestovania sa zvyčajne nazýva alelopatia. Za zabezpečenie optimálnych podmienok, ktoré sú ideálne pre všetky pestované plodiny, je zodpovedná ona.

Neskúsení pestovatelia často pestujú nekompatibilnú zeleninu vedľa seba, a preto sa navzájom negatívne ovplyvňujú. Dôvodom je skutočnosť, že všetky sadenice vylučujú fytoncídy a iné látky, ktoré môžu negatívne alebo pozitívne ovplyvniť susedné sadenice. Táto vlastnosť by sa mala zvážiť pred výsadbou dvoch rôznych zeleninových plodín na záhrade.

pristávací vzor

S čím môžete pestovať repu v tej istej záhrade?

Je známe, že cukrovú repu nie je možné pestovať v žiadnom závode. Preto je pred výsadbou lepšie určiť, s ktorými plodinami zelenina rastie najlepšie.

na tej istej posteli

zemiaky

Za najbežnejšiu rastlinu pestovanú takmer všetkými milovníkmi zeleniny sa považujú zemiaky. Preto niektoré rastlinné repy vedľa nej. Okrem repy je možné do zemiakov vysádzať aj kapustu, papriku, cibuľu, mrkvu a uhorky. Všetky tieto plodiny rastú dobre a pri pestovaní zemiakov veľa.

Neodporúča sa však pestovať tieto plodiny vedľa seba na rovnakom pozemku na záhrade každý rok, pretože by sa tým znížil výnos. Zemiaky potrebujú rozmanitosť, aby sa ich ovocná úžitková kvalita príliš nezhoršila.Na zvýšenie výnosov odporúčajú skúsení záhradníci výsadbu v oblasti, kde sa pestovali paradajky v minulej sezóne. Kvôli lepšiemu výnosu by sa koreňová plodina nemala vysádzať blízko zeleru alebo zeleného hrachu.

bežná rastlina

Paradajka

Druhou najobľúbenejšou zeleninou sú paradajky, a preto niekedy sa snaží zasadiť repu blízko neho. Táto zelenina rastie dobre vedľa seba, pretože je kompatibilná. Paradajky sa tiež pestujú spolu s mrkvou, uhorkami, paprikou, kapustou a repou. Neodporúča sa pestovať ich v oblastiach, kde sa cuketa predtým pestovala, s hrachom alebo zemiakmi. Táto zelenina nie je kompatibilná s paradajkami, a preto negatívne ovplyvňuje ich výnos. Zelenina sa v týchto oblastiach pestuje až po 3 až 4 rokoch.

Pri pestovaní rastlín v skleníku a pri výbere vhodného suseda sa berie do úvahy tendencia kultúry k plesni. Z tohto dôvodu sa vedľa paradajok nevysádzajú vysoké odrody repy, čo narúša normálny vývoj rajčiakov. Mnoho ľudí uprednostňuje nízko rastúce rastliny a zeleninové odrody.

sa považuje za zeleninu

uhorky

Je ťažké predstaviť si letnú chatu, na ktorej by sa uhorky pestovali. Táto zelenina sa často používa v šalátoch a iných zeleninových jedlách. Niektorí pestovatelia kombinujú uhorky s repou a inou zeleninou. Sú vysadené kôprom, cibuľou, hráškom, cesnakom a fazuľou. Všetky tieto rastliny majú pozitívny vplyv na vývoj a produktivitu uhoriek.

Skúsení záhradníci odporúčajú výsadbu nechtíka medzi radmi uhoriek a repy, pretože má ochranné vlastnosti, ktoré chránia sadenice pred nebezpečným hmyzom.

Paradajky s reďkovkami majú negatívny vplyv na kríky uhoriek, a preto sa vysádzajú od seba.

oblasť vidieckej chaty

mrkva

Niektorí sa zaujímajú o to, či je možné pestovať mrkvu vedľa repy. Ich pestovanie spolu nestojí za to, pretože táto zelenina je nekompatibilná a musí sa pestovať osobitne. Mrkva sa pestuje iba v blízkosti strukovín, bylín, zemiakov, paradajok a uhoriek. Záhradníci s mnohoročnými skúsenosťami tvrdia, že výsadba mrkvy v blízkosti petržlenu, petržlenu alebo zeleru nestojí za to, pretože to zhoršuje úrodu a rastlina trpí nedostatkom živín.

Kvôli dodatočnej ochrane rastlín a zlepšeniu ich výnosov sa šalvia vysadí medzi riadky. Chráni kríky pred hmyzom a nasýti pôdu užitočnými stopovými prvkami.

nekompatibilné a mali by

Fazuľa s hrachom

Univerzálnymi susedmi väčšiny rastlinných plodín sú hrach a fazuľa. Pestujú dobre nielen repu, ale aj iné odrody rastlín. Pestovatelia zeleniny radia pestovanie hrachu spolu s tekvicovými rastlinami, kapustou a koreňovou zeleninou. Spolu s nimi strukoviny vytvoria v pôde priaznivé podmienky na pestovanie zeleniny.

Existujú však určité kontraindikácie, podľa ktorých nie je možné pestovať hrach na území, kde slnečnica rástla. Táto rastlina sa považuje za hlavný nosič plesňových infekcií, ktoré zostávajú v pôde po jej kultivácii. Pri výbere susedov je vylúčené aj pestovanie fazule a hrachu, pretože to spôsobí vzájomné prepletenie stoniek rastlín.

koreňová zelenina

Cibuľa alebo cesnak

Často s pestovanie repy vysadí sa cesnak alebo cibuľa. Repa zasadená v okolí bude dobre rásť a v lete prinesie značné množstvo úrody. Cibuľa alebo cesnakové listy v prvých dňoch vegetačného obdobia ochránia mladé výhonky repy pred horúcim slnkom. Vďaka tomu bude zelenina schopná posilňovať a posilňovať svoje stonky.

Pri výbere vhodnej cibule pre repu dávajte pozor na jej rozmanitosť. Odporúča sa pestovať cibuľu Arzamas, pretože dobre rastie za akýchkoľvek klimatických podmienok. Dobrá je aj odroda plesu Krasny, ktorá sa pestuje na otvorenom poli.

dávaj pozor

Baklažán

Niekedy majú ľudia záujem pestovať baklažán spolu s repou. Táto zelenina je dokonale kompatibilná a môže sa pestovať spoločne. Baklažány tiež dobre rastú s uhorkami, cibuľou, bylinkami a skorými odrodami kapusty. Neodporúča sa pestovať ich vedľa paradajok, zemiakov a Physalis, pretože táto zelenina znižuje výnos.

Pri pestovaní baklažánu sa musia dodržiavať aj pravidlá striedania plodín. Zeleninu nemôžete pestovať na tom istom pozemku každý rok, pretože sa tým zhorší kvalita plodiny. Modré odrody odporúčajú výsadbu v oblastiach, kde boli predtým vysadené tymián, bazalka, hrach a estragón. Všetky tieto druhy zeleniny zvýšia výťažok baklažánu.

dobrý výnos

Funkcie pestovania repy

Keď sa rozhodnete pre vhodných susedov pre repné kríky, mali by ste sa oboznámiť s charakteristikami ich pestovania. Pri pestovaní berte do úvahy:

  • Osvetlenie. Vysoko kvalitné korene sa objavia iba pri dobrom osvetlení.
  • Kyslosť pôdy. Mikroelementy z kyslých pôd sú zle absorbované kríkovými repami. Preto sa vysádzajú v oblasti s kyslosťou okolo 6–7 pH.
  • Nepresnosť. Repa, ako paradajky, potrebuje dobre uvoľnenú pôdu, z ktorej sa budú absorbovať živiny. Ak pôda nie je dosť voľná, rastliny začnú žltnúť a postupne hniť.

vhodných susedov

záver

Mnoho pestovateľov zeleniny má záujem o kompatibilitu cibule, repy a inej zeleniny. Aby ste pochopili tento problém, budete sa musieť podrobnejšie oboznámiť s kompatibilitou najbežnejších rastlinných rastlín.

uvoľnená pôda

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica