Aké druhy odrôd cibule existujú, ich názvy a popisy

Kvalita a množstvo úrody závisí od správneho výberu odrody cibule. Pri výbere je potrebné brať do úvahy poveternostné podmienky v regióne a zamýšľaný účel zeleniny. Všetky druhy cibule sa líšia z hľadiska dozrievania, tvaru, farby a chuti repy, doby skladovania plodiny.

Z histórie luku

Pestovanie cibule sa uskutočnilo asi pred 4 000 rokmi v Ázii. V Rusku sa dozvedeli o tejto zeleninovej kultúre v polovici 12. storočia, pretože odvtedy sa takmer žiadne jedlo bez cibule nedokončilo. Zelenina má liečivé vlastnosti a je široko používaná v ľudovom liečiteľstve.

druhy odrôd

Všetky odrody, ako je cibuľa, sa líšia v čase rastu, vzhľadu, chuti a dobe zrenia. Existuje asi 900 druhov cibule, ale na zemi sa pestuje iba 220 druhov. Najbežnejšie druhy cibule: repa, batun, šalotka, pór, sliz, rozvetvené, viacvrstvové, pažítka, voňavé.

Odrody cibule

Odrody cibule podľa množstva éterických olejov a cukru:

história cibule

 • korenené odrody s obsahom cukru 11%;
 • polosladká cibuľa obsahuje 8% cukru;
 • sladké odrody majú v zložení asi 5% cukru.

Najsladšie odrody cibule obsahujú najmenšie množstvo cukru, ale obsahujú aj menej éterické oleje. Esenciálne oleje, ktoré dodávajú chuti horkosť a štipľavosť. Nižšie je uvedený zoznam druhov cibule, ktoré sú medzi záhradníkmi žiadané s názvami a popismi.

polosladké odrody

Cibuľa

Je lepšie zvoliť nenáročnú starostlivosť odroda cibule s dobrou produktivitou a dlhým skladovaním.

Medzi najlepšie odrody patria: Aleko, Zolotisty, Timiryazevsky. Odrody skorého dozrievania sú: Carmen, Bogatyrskaja sila, Red Semko. Vodnice nestrácajú dlho svoju hustotu a chuť v odrodách cibule: Sturon, Orion, Stuttgarter.

Cibuľa

Cibule milujú úrodnú, uvoľnenú pôdu s neutrálnou kyslosťou. Aktívne sa vyvíja s dobrým osvetlením a teplotou vzduchu nad +15 stupňov. Kultúra je zvlášť náročná na zavlažovanie počas formovania podzemnej časti. Ako hnojivá sú vhodné superfosfát, dusičnan amónny, draselná soľ.

Zeleninové plodiny môžete pestovať semenami. Semená sa vysádzajú v pripravenej pôde - nigele. Budúci rok bude sada pripravená. Semená cibule si môžete kúpiť v obchode alebo si ich môžete vyzdvihnúť sami. Čierne semená sa nachádzajú v strukoch na šípkách, ktoré sa po výsadbe uvoľnia cibuľovou hlavou.

okrúhla príchuť

Pred výsevom sa semená vytriedia, triedia, dezinfikujú a klíčia. Na pripravenej ploche sa ryhy vyrábajú vo vzdialenosti 20 cm.Semená sa prehĺbia o 2–3 cm.

Môžete zasadiť sevok. Na výsadbu vyberte hlávky, ktoré nie sú väčšie ako 2,5 cm. Spoločnosť Sevok je zahrievaná, dezinfikovaná a nasiaknutá rastovými stimulátormi. Akonáhle sa pôda zahreje na 10 stupňov, výsev sa prehĺbi o 5 cm.

semená rastlín

Šalek sa začne vysádzať pred zimou, keď teplota vzduchu v noci klesne na -3. Je lepšie zvoliť slnečné miesto bez stagnácie vlhkosti. Najlepšie odrody cibule pred zimou sú: Ellan, Bessonovsky, Arzamassky, Chalcedony.

Starostlivosť spočíva v pravidelnom zalievaní, uvoľňovaní pôdy po zalievaní a dažďoch, odstraňovaní buriny, hnojení a liečbe škodcov a chorôb. Prvé kŕmenie sa uskutočňuje dva týždne po výsadbe. Môžete pripraviť roztok z kuracieho hnoja. Po ďalších dvoch týždňoch sa uskutoční druhé kŕmenie. Tretie oplodnenie sa zhoduje s obdobím aktívneho formovania hlavy.

začať pestovať

pór

pór je dvojročná bylina. Má veľa spoločného s cibuľou. Vyznačuje sa tým, že chýba okrúhla žiarovka, na jedlo sa používajú dlhé, široké listy a stonky. Listy môžu byť dlhé až jeden meter.

Všetky druhy cibule sú klasifikované podľa doby zrenia. Prvé odrody cibule začínajú dozrievať po 140 dňoch, stredne dozrievajúce po 165 dňoch, zber pórov s neskorým dozrievaním je možné zozbierať za 180 alebo viac dní.

bylina

Pórové odrody, ktoré sa dajú pestovať zo semien: Kamus, Bastion, Tango, Ortuť, Sizokryl, Vesta, Goliath.

Najbežnejšia je metóda sadenia rastlín na pestovanie zeleniny. Výsev semien sa začína koncom februára alebo začiatkom marca. Transplantácia dospelých sadeníc sa uskutočňuje v polovici mája. Pór sa vyvíja najlepšie v hlinitej pôde. Na jeseň a na jar, počas vykopávania pozemku, sa odporúča pridať humus alebo kompost.

hlinitá pôda

Starostlivosť o pór vyžaduje opatrné a pozorné:

 • zalievanie by malo byť bohaté a pravidelné;
 • každý týždeň uvoľnite pôdu;
 • hilling sa uskutočňuje každé dva týždne;
 • s cieľom získať bohatú úrodu počas celého vegetačného obdobia sa odporúča urobiť najmenej dva dresingy;
 • nezabudnite zabiť burinu včas.

Zberaná plodina sa najlepšie skladuje so zelenými listami. To zabráni strate bielej stonky a jej živín.

hojný a pravidelný

šalotka

Rozdiel medzi šalotkou a cibuľou spočíva v tom, že sa v spodnej časti hniezda vytvára niekoľko podlhovastých cibuliek, malých rozmerov a väčšieho počtu tenkých peria. Dužina chutná sladko, bez horkosti.

Načasovaním dozrievania sú:

 • odrody skorého zrenia: Cascade, Izumrud, Family, Yashma, Belozerets;
 • druh sezóny: Ayrat, Blondin, Kubansky, Bistro, Andreyka;
 • s neskorými hranicami dozrievania cibúľ: Krepysh, sibírsky jantár, urálna fialová, Vonsky.

podlhovastý

Všetky šalotky majú dobrú odolnosť voči chorobám a odolnosť voči suchu. Na jar a na jeseň môžete zasadiť šalotky. Na výsadbu je lepšie zvoliť slnečné miesto s kyslou, úrodnou a voľnou pôdou. Môže sa pestovať zo semien a cibúľ.

Po výsadbe by mala byť rastlina napojená často a hojne. Odporúča sa aplikovať hnojivo trikrát za sezónu, posledná aplikácia by mala byť tri týždne pred zberom. Aby rastlinné plodiny prijímali dostatočné množstvo kyslíka a živín, je potrebné pôdu uvoľniť a burinu.

odrody šalotky

Je nevyhnutné vykonávať preventívne ošetrenie proti hmyzím škodcom (najčastejšie sa vyskytujú cibuľové muchy a nematódy, červy) a chorobám (múčnatka, fusárium, cervikálna hniloba).

preventívne ošetrenie

pažítka

pred pestovať šalotky, musíte sa oboznámiť s popisom odrody. Podlhovasto hnedo-biele alebo fialovočervené cibule sú tvorené malými až 20 kusmi. Chutia jemnejšie, aromatickejšie a sladšie ako cibule.

Vzdušná časť sa skladá z nepravých stoniek a početných trubkovitých, jasne zelených listov. Schnitt začína kvitnúť v druhom roku rastu, v máji. V auguste sa namiesto kvetov vytvára box so semenami. Mladé listy sa jedia, ktoré sa rezajú 2-3 krát za sezónu.

fialová červená

Miesto pristátia by sa malo zvoliť chránené pred priamym slnečným žiarením. Pôda by mala byť úrodná a vlhká. Starostlivosť je štandardná a zahŕňa odburinenie, uvoľnenie, oplodnenie.

Populárne odrody pažítky sú: Čechy, Crocus, Albion, Medonos, Sibír, Velta. Pestujú sa vonku aj v skleníku.

úrodná a vlhká

Sladká cibuľa

Korenie má dlhé, ploché, tmavo zelené listy. Cibuľka sa netvorí, namiesto toho sa vytvára dlhá noha s priemerom 2 cm, ktorá chutí šťavnatá s cesnakovou príchuťou. Rastlina je pomenovaná ako vôňa pre jemnú vôňu kvetenstvo.

Rastlina nevyžaduje špeciálne podmienky na pestovanie, ale dobre rastie na sypkých, úrodných pôdach s neutrálnou kyslosťou. Nemá špeciálne požiadavky na svetlo, dobre znáša chlad. Rast listov pokračuje až do snehu.

Na jar sa namiesto starých listov objavia nové listy. Zelení sa začínajú používať na výživu až v druhom roku rastu rastlín. Rezá sa trikrát za sezónu.

Voňavú zeleninu môžete množiť semenami alebo rozdelením kríka. Semená sa vysievajú koncom apríla alebo pred zimou, začiatkom októbra. Je lepšie rozdeliť kríky na jar. Populárne hybridné odrody voňavej cibule: Voňavé, Aprior, Benefis, Stargazer, Piquant, Dzhusay, Vostochny.

sladká cibuľa

Vrstvený luk

Aký druh zeleniny existuje? Medzi pestovateľmi zeleniny sú známe tieto odrody viacvrstvovej cibule: Gribovsky 38, Likova, Odesa zima, Memory.

Viacvrstvový luk má neobvyklý vzhľad. Namiesto kvetenstvo sa na tubulárnej šípke vytvárajú veľké vzdušné žiarovky, ktoré sa nazývajú žiarovky. Rastlina tvorí niekoľko šípok s cibuľkami na rôznych úrovniach. Listy sú šťavnaté a chutné, cibule majú mierne horkú chuť.

stupňovitý luk

Rastlina sa vyznačuje vysokou odolnosťou voči chorobám a škodcom, nenáročný a ľahko pestovateľný. Dobre toleruje sucho a mráz. Ako výsadbový materiál môžete použiť pozemné žiarovky aj podzemnú časť.

Pôda na mieste by mala byť ľahká, voľná, priedušná a úrodná. Ak chcete získať dobrú úrodu, musíte hnojiť pôdu. Starostlivosť spočíva v miernom zalievaní, uvoľňovaní pôdy, burinách z burín a včasnom oplodnení.

priedušný a úrodný

Cibuľa

Šalátová cibuľka je vytrvalá bylina. Žiarovka je malá a nie šťavnatá, s tenkými šupinami. V zime sú zle uskladnené. Ako potrava sa používajú iba rúrkovité listy a stonky. Rastlina sa vyznačuje vynikajúcou zeleňou s príjemnou jemnou dochuťou. Populárne odrody sú: apríl, obrie, ruská zima.

Batun je veľmi užitočné pre ľudské telo, výrobok má vysoký obsah vitamínov, stopových prvkov, éterických olejov.

cibuľa batun

Na vysadenie trampolíny je potrebné zvoliť mokré, ale nie bažinaté oblasti. Doteraz bola vykopaná zemina a predstavená organická hmota. Pri pestovaní jednoročných plodín sa siatie začína začiatkom jari. Na pestovanie ako trvalka sa výsev vykonáva v lete alebo na jeseň. Semená sa prehĺbia o 1–2 cm.

Po výskyte výhonkov sa vykoná riedenie, pričom sa ponechá vzdialenosť 2,5 cm. Pri opätovnom riedení sa vzdialenosť zvýši na 6 cm.

vznik sadeníc

Starnutie Buchu Bow

Cibuľa Puchu je divoká rastlina, ktorá rastie na štrkových svahoch v horách a nachádza sa v stepi. Je všadeprítomná v Mongolsku, Číne a Kórei. V Kórei sa cibuľa pestuje na ľudskú spotrebu. Šťavnatá pôdna časť je jedlá iba na jar, v lete stonky a listy rastlín zrnité a získajú horkú chuť.

Existujú 4 typy Puchu:

cibuľa puchu

 1. Európska odroda vytvára dlhé, úzke a rovné listy.
 2. Druhy Altajských ostrovov sa vyznačujú krátkymi rovnými listami.
 3. Druh Trans-Bajkal sa dá rozoznať pomocou silného kríka a krátkych, ohnutých listov.
 4. Druhy Ďalekého východu majú dlhé listy v tvare špirály.

Doba dozrievania začína na konci leta. Chuť listov do tejto doby získava štipľavú pachuť. Cibuľa sa nakrája na krúžky, suší sa a pridáva sa počas prípravy prvých chodov.

štrkové svahy

Strigunovsky

Strigunovský cibuľa patrí do severnej skupiny rastlín. Pre plný rozvoj potrebuje 15-17 hodín denného svetla. Cibuľka je zaoblená, mierne podlhovastá pri dna, váži 50 g, s ostrou chuťou. Váhy v čase zrenia získajú žltú farbu.

Tuhá voda dozrieva skoro. Výnos odrody je vysoký, dobre sa uchováva celú zimu, až do nasledujúceho zberu, nie sú stanovené žiadne zvláštne požiadavky na starostlivosť.

skupina rastlín

Tenaza

Semená cibule Tenaza majú priemernú dobu zrenia. Zrelé trvá 100 dní. Husté žiarovky vážia 90 g a majú poloostrú chuť. Ich tvar je okrúhly, váhy sú zlatožlté. Výťažok je trvalo vysoký, skladovanie plodiny je dlhodobé.

trvalo vysoká

Valentino

Hybridy strednej sezóny zahŕňajú cibuľu Valentino. Tuhá látka je okrúhla, hustá s hmotnosťou asi 110 g. Váhy sú hnedé, dužina je biela a šťavnatá s poloostrou chuťou.

Za dobrých podmienok je možné zozbierať bohatú plodinu, ktorú je možné skladovať až 5 mesiacov. Odroda je odolná voči nepriaznivým faktorom, vysoká odolnosť voči chorobám, najmä ružová hniloba koreňov.

nepriaznivé faktory

Bessonovsky

Oplatí sa prečítať si opis odrody Bessonovského cibule, ktorá má dobré vlastnosti. Cibuľky sú malé, vážia 50 g, okrúhleho tvaru, mierne sploštené. Buničina chutí pikantne, pikantne. Váhy sú zlatožltej.

Zberaná plodina sa môže skladovať až 9 mesiacov pri zachovaní chuti a prezentácie. Odroda patrí medzi skoré dozrievanie plodín, repa sa môže zbierať v posledných júlových dňoch. Rastlina sa vyznačuje priemernou odolnosťou voči chorobám.

malá veľkosť

Manas

Cibuľa Manas sa odporúča pestovať na repe zo semien. Hybrid patrí medzi plodiny neskoro dozrievajúce. Žiarovka je zaoblená, polo ostrá na poschodí, hmotnosť 90 g. Horné stupnice sú hnedé. Buničina je biela, šťavnatá.

Produktivita odrody je vysoká, vyznačuje sa odolnosťou voči suchu a zriedka trpí hubovými chorobami. Plodina je vhodná na dlhodobé skladovanie pri zachovaní chuti a prezentácie.

rastú na vodnici

Zelený banner

Cibule Green Banner s vysokým výnosom majú časné zrenie. Druh cibuľa. Rastlina tvorí vzpriamené listy až 50 cm dlhé, tmavo zelené farby s voskovým kvetom.

Udržiavajú svoju šťavnatosť po dlhú dobu a nie sú drsné. Zelené listy sú zmrazené, sušené a používané pri varení. Odroda je odolná voči chorobám, obzvlášť dobre odolná proti fusáriu a hnilobe ružových koreňov.

dozrievanie ovocia

zlatý

Hybridná cibuľa Golden Semko sa odporúča pestovať na repke zo semien. Hybrid má predčasné zrenie, ktoré zostáva 73 dní. Vytvorí sa hustá zaoblená banka s hmotnosťou 90 g. Suché šupiny sú jasne žlté. Chuť bielej buničiny je poloostrá.

Chuť a obchodné vlastnosti sa zachovávajú 6 mesiacov. Dobrý vývoj sa zaznamenal aj pri nepravidelnom zalievaní a vysokých teplotách vzduchu.

rastú na vodnici

Danilovsky

V popise odrody cibule Danilovsky sa uvádza vysoký výnos a dobrá odolnosť voči chorobám. Vzťahuje sa na cibuľovú zeleninu. Zrenie vodnice sa začína po 100 dňoch. Suché šupiny fialovej farby. Chuť svetloružovej buničiny je poloostrá. Tvar banky je plochý, s hmotnosťou 100 g.

odolnosť proti chorobám

Žltá vážka

Odroda cibule strednej sezóny patrí do skupiny Žltá vážka s vynikajúcimi vlastnosťami. Obdobie od klíčenia po hromadné uloženie vrcholov je 100 dní. Žiarovka je malá, okrúhla, mierne sploštená.Suché slamožlté šupiny. Dužina sladkej chuti, hmotnosť cibule 60 g.

žltá vážka

Sterling F1

Cibuľa Sterling F1 sa odporúča na pestovanie na vodnici ako jednoročná rastlina zo semien a ako dvojročná rastlina zo sady. Vzťahuje sa na kultúru cibule s neskorým dozrievaním. Suchá biela vonkajšia váha. Chuť buničiny je poloostrá. Hmotnosť zaoblenej banky je 120 g. Výťažok je vysoký.

jednoročná rastlina

Sibír F1

Cibuľa Sibír F1 sa odporúča pestovať na repke zo semien. Patrí do kultúry skorého zrenia. Biela dužina má poloostrú chuť. Žiarovka váži 100 g. Suché váhy sú sfarbené žlto-hnedé. Dobre toleruje mráz, odroda je odolná voči chorobám a útokom škodcov.

kultúra skorého zrenia

elán

Pestovanie cibule zo semien Elan nie je ťažké. Cibuľky s plochými plochami dozrievajú skoro, ich hmotnosť je 110 g. Trupy sú žlté, mäso je biele. Chuť je jemná, nasládlá.

Semená sú mrazuvzdorné, klíčia dokonca aj pri teplote +1 stupňov. Vysiate pred zimou mesiac pred začiatkom mrazu. Cibule sa začnú tvoriť v polovici mája. Šťavnaté cibule sa zbierajú v mulici, ktoré sa dlhodobo neuchovávajú.

žiadne ťažkosti

Senshui

Opis zimného hybridu cibule Senshui označuje skoré zrenie, odolnosť proti mrazu, vysoký výnos a odolnosť proti chorobám.

Rastlina dosahuje výšku 50 cm, listy sú široké, tmavo zelené. Hlava je okrúhla, mierne sploštená. Vonkajšia strana je zlatožltej farby, vnútorné váhy sú biele. Hmotnosť žiarovky 170 g.

zimný hybrid

Kaoba hybrid

Cibuľa cibuľa Kaoba má stredné zrenie. Od okamihu výsadby po dozrievanie uplynie 110 dní. Vzťahuje sa na cibuľovú zeleninu. Plody sú okrúhle s hladkým žlto-hnedým povrchom.

Odroda sa vyznačuje vysokým výnosom, dlhým skladovacím obdobím, vysokou odolnosťou voči chorobám a škodcom.

priemerné termíny

šalát

Cibule šalátu sa ľahko pestuje a vyžaduje si len malú údržbu a priestor. Rastliny zeleniny rastú rýchlo a zriedkavo sú vystavené chorobám. Všetky druhy šalátovej zeleniny sa daria v úrodných kompaktných pôdach. Úroda sa skladuje najviac 4 mesiace. Cibule obsahujú veľa prospešných prísad.

Odrody skupiny šalátov zahŕňajú: Exibishen, Yalta, Ermak. Dužina cibule je šťavnatá s príjemnou poloostrou, pikantnou dochuťou.

je šalát

Vyberte si podľa svojho vkusu

Každý druh a odroda cibule je vhodná na prípravu jednotlivých jedál (šaláty, konzervy, dusenie, pečenie). Pestovanie zahŕňa absolvovanie rovnakých fáz. Je nevyhnutné pripraviť sadivový materiál, zvoliť si miesto na sadenie, pravidelne sadiť sadenice, aplikovať hnojivá, uvoľňovať a burinu.

Pri výbere druhu zeleninovej plodiny by sa mala venovať pozornosť dobe zrenia, výnosu a je nevyhnutné študovať hlavné charakteristiky: farba, chuť a veľkosť hlavy, vhodnosť listov na výživu, požiadavky na starostlivosť.

tvoj vkus

Pestovatelia zeleniny vyberajú odrodu Strigunov už mnoho rokov. Cibuľa chutí pikantná a šťavnatá. Doba zrenia trvá 80 dní. Úroda sa môže skladovať po dlhú dobu bez straty chuti.

Cibuľa Golden Semko v krátkom čase vytvorí veľkú guľatú hlavu (hmotnosť 100 g). Chuť je poloostrá. Úroda sa dlhodobo dokonale skladuje. Nie je ovplyvnená chorobami a má vysoký výnos.

jednotlivé jedlá

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica