Ako správne pestovať maliny zo semien pre sadenice doma

Ak sa na mieste objaví malinový krík, ktorý prináša ovocie s veľkými bobuľami, chutné, sladké, potom chcete rozšíriť pestovanie plodín o takúto odrodu. Nie vždy je možné získať potomstvo z požadovaného kríka. Preto musíte vedieť, ako pestovať maliny zo semien pre sadenice doma. Výsadba bobuľovej kultúry semenami je náročný, ale zaujímavý proces.

Pestovanie malín zo semien: výhody a nevýhody

Pre skúsených záhradníkov je pestovanie malín doma jednoduché. Vyberajú sa vegetatívnejšie spôsoby množenia. Metódu semien však nemožno tiež diskontovať. Má veľa výhod:

 1. S odrezkami, výhonkami netreba nič robiť. V niektorých odrodách je ťažké nájsť silného potomka, ktorý by sa stal základom pre pestovanie malín.
 2. Je zaujímavé robiť šľachtiteľskú prácu. V skutočnosti sa častejšie zo semien získava ďalšia rastlina, ktorá nie je podobná matke.
 3. Ak zbierate semená z bobúľ sami, náklady na materiál a čas budú nižšie.

Nevýhodou tejto metódy je, že výsledok je úplne v rozpore s cieľom rastu. A sadenice malín získané zo semien si vyžadujú agrotechnické zručnosti a starostlivú starostlivosť. Potreba vytvoriť podmienky na klíčenie semien je hrozná.

Najlepšie odrody na klíčenie

Pred začatím práce si musíte byť istí, či je možné pestovať maliny z bobúľ. Táto možnosť chovu nie je vhodná pre každú odrodu. Medzi najlepšie odrody možno odporučiť:

 • Stredný pruh, hybridy južných oblastí Polka, Hercules, Krasa Rossii;
 • Sibír a Ural - strom Bryansk, Red Ruby;
 • Centrálne oblasti - žltý obor, oranžový zázrak.

Tieto hybridy sa môžu pestovať zo semien, pretože sa semená ľahko oddeľujú od buničiny. Všetky odrody zakorenili dobre v podnebí, v ktorom sú rozdelené na zóny. A maliny sa cítia dobre, keď sa pestujú doma zo semien.

Klíčky malín

Ako sa zberajú malinové semená

Ak chcete vybrať plodiny na výsadbu z plodov vašej záhrady, musíte k procesu pristupovať kompetentne. Požiadavky na materiál sú také, aby boli zozbierané z úplne zrelého ovocia. Nemôžete snímať zhnité poškodené kópie.

Bobule sa rozotierajú cez sito alebo sa vytlačia cez tenkú kôru. Semená zostávajú v koláči, ktoré sú oddelené od časti buničiny. Za týmto účelom vložte hmotu do šálky a naplňte ju vodou. O deň neskôr, keď sú zrná opuchnuté, sa voda vypustí. Semená, ktoré spadli na dno nádoby, musíte zbierať.

Ďalším spôsobom, ako extrahovať malinové semená, je sušenie koláča. Kusy sa položia na tkaninu v tenkej vrstve. Zasuňte podnos do svetlej miestnosti s dobrou cirkuláciou vzduchu. Po vysušení sa semená ľahko oddelia od sušenej buničiny. Pred výsadbou je potrebné odmietnuť materiál nízkej kvality.

Semená malín

Výsev osiva

Dátumy výsevu sú dôležité pre pestovanie malín semenami. Koniec koncov sa neodporúča dlhodobo skladovať osivo. Klíčenie semien bude úspešné počas celého roka. Je potrebné určiť, kedy vykonať potrebný postup, na jar alebo na jeseň.

Jarná výsev

Malinové semená sa zvyčajne zbierajú v lete, keď je bobule zrelé. Musíme ich zachovať až do jari. A pripravenosť semien bude vysoká, keď sa pre ne vytvorí optimálna teplota vzduchu a vlhkosť.

Zrná môžete umiestniť do vlhkého machu, bavlnenej vlny a uistite sa, že semená nevyschnú. Plesni sa treba vyhnúť. Preto je potrebné vložiť nádobu s výsadbovým materiálom do chladničky alebo pivnice, kde bude teplota do 2 stupňov Celzia. Príliš vysoká vlhkosť spôsobí hnilobu malín.

Pestovanie malín

Vo februári alebo marci sa začína klíčenie semien a ich výsev na sadenice.

Jesenné siatie

Skúsení záhradníci sa domnievajú, že jeseň je vhodnejšia na siatie plodín bobule. Semená môžete okamžite umiestniť na zem a potom klíčky nemusia byť prenesené do inej oblasti. Prispôsobenie sadeníc rastlín je rýchlejšie a úspešnejšie.

Jediná vec je, že pri výsadbe musíte použiť veľké množstvo semien. Niektoré z nich sa nevyskytujú alebo sú konzumované škodcami. Siatie je potrebné organizovať včas, aby klíčky nezamrzli.

Čo je potrebné pre výsadbu

Výsadba malínových semien vyžaduje prípravu na postup. Najskôr sa vyberú kontajnery. Sadenice sa vyvíjajú dobre v jednotlivých šákoch alebo nádobách s výklenkami. Pretože koreňový systém záhradnej rastliny leží na povrchu, bude plytká nádoba, ale so širokým priemerom. Odporúča sa tiež zasiať do rašelinových tabliet.

Červená malina

Sadenice bobule by sa mali vyvíjať v príjemnom prostredí. Preto sa pripravuje výživná zmes pôdy, mierne osvetlená parapet. Sadenice sa budú najlepšie vyvíjať na západných a východných parapetoch.

Ak sú zasadené okamžite na záhrade na jeseň, potom je potrebné pripraviť posteľ, chrániť ju pred priamym slnečným žiarením. Usporiadajú ju tam, kde je úrodná pôda, a podzemná voda je v hĺbke 1,5 metra od povrchu.

Príprava na pristátie

Na pestovanie malín pomocou semien potrebujete:

 1. Naplňte rašelinovú šálku alebo kvetináč živnou zmesou zo záhradnej pôdy, rašeliny a odoberte v rovnakom množstve. Piesok sa berie menej ako dvakrát.
 2. Pôda sa preleje 2 týždne pred výsadbou vriacou vodou alebo roztokom manganistanu draselného.
 3. Semená sa naklíčia zabalením do vrstiev vlhkého toaletného papiera a umiestnením na teplé miesto.
 4. Pri výsadbe sa do záhrady ihneď vykopajú pozemky, na ktoré sa nanášajú organické a minerálne hnojivá.
 5. Semená by nemali byť vysoko zvlhčené, inak nebudú klíčiť dobre.

Aby klíčilo malinové semeno, musí mať dostatok vlhkosti a výživy.

Poháre s rašelinou

Výsev a sadenie

Pestovanie malín zo semien je úspešné, ak sa miesto pre kultúru vyberie správne. Počas dňa by mala byť mierne osvetlená s určitým odtieňom.

Hotové sadenice musia mať silný koreňový systém nie kratší ako 10 centimetrov. Ak je jeho dĺžka viac ako 20 centimetrov, pred výsadbou sa odreže.

Pestovanie takýchto sadeníc si vyžaduje dodržiavanie určitých pravidiel:

 1. Semená je potrebné zasiať priamo do zeme a umiestniť do otvorov vo vzdialenosti 0,5 metra.
 2. Vzhľadom na nízku klíčivosť je lepšie umiestniť do hniezda 2-3 semená.
 3. Vykládky sú pokryté fóliou.
 4. V zime vrhajú sneh na miesto.Výsadbový materiál tak dobre prežije nízke teploty.

Prvé výhonky sa objavujú koncom jari.

Výsev semien

Klíčenie klíčkov

Prvé výhonky v záhrade alebo v nádobe vyžadujú starostlivú údržbu. Obsahuje:

 • pravidelné zavlažovanie;
 • hnojenie;
 • uvoľnenie pôdy;
 • pleťou.

Keď je pôda na vrchu suchá, je potrebné zaliať sadenice. Na záhrade je možné mulčovať mladé výsadby. Na kompost sa používa hnoj, humus a kompost. Ak časť rastlín na jeseň zomrie, potom sa nahradia mladými výhonkami. Hrniec s malinovými klíčkami počas jarnej sejby sa môže uchovávať v skleníku presadením sadeníc na trvalé miesto na jeseň.

Tipy na starostlivosť a pestovanie

Keď pochybnosti o tom, či je možné pestovať maliny zo semien, zmiznú výsadbové postupy, zostáva o sadenice postarané.

Oprava malín

Je dôležité správne tvoriť kríky záhradnej rastliny. V 3. až 4. roku života malinová plantáž zanecháva až 10 až 12 ročných výhonkov a zvyšok vysekáva. Zriedenie výsadby v júni pred kvitnutím. Je dôležité udržiavať silné výhonky koreňov a snažiť sa udržiavať vzdialenosť medzi kríkmi 15 - 20 centimetrov.

Opravená malina prinesie ovocie dvakrát. Vyplatí sa zvýšiť výnos tým, že na jar odreže ročné výhonky.

Malinové výhonky sa najlepšie viažu na kolíky alebo drôty natiahnuté pozdĺž radov.

Bobule na kríkoch budú väčšie, ak sa plantáž zavlažuje včas a kŕmia sa minerálnymi a organickými hnojivami. Na jar sa každý rok pridáva dusičnan amónny. 10 dní pred dozrievaním sa maliny zalievajú kašou zriedenou vodou.

Po výsadbe semenami sa začne pestovať malina v 3. až 3. roku.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica