Najlepšie odrody čiernych malín, výsadba, pestovanie a starostlivosť

Malinové ovocie obsahuje veľa prospešných látok, ktoré majú priaznivý vplyv na ľudské zdravie, a čierne maliny obsahujú ešte viac antioxidantov. Pestovanie čiernych malín sa medzi záhradkármi stalo veľmi populárnym, je nenáročné, pretože sa o neho takmer nemusí starať.

Čierna malina a jej vlastnosti

Čierne a červené maliny sa líšia zložením živín, veľkosťou bobúľ a chuťou. Zvláštnosťou čiernej maliny je jej sladká chuť s medom, kyslá dochuť a mierne kyslosť. To všetko je spôsobené množstvom vitamínov a minerálov, stráviteľných uhľohydrátov a kyselín.

Čierne maliny obsahujú viac sacharózy, fruktózy, ale menej vitamínu C a dvakrát viac kalórií na 100 g. Veľkosť ovocia je zvyčajne menšia ako veľkosť červených a žltých odrôd. Čierne maliny sa niekedy zamieňajú s černými. Hlavný rozdiel spočíva v tom, že bobule sa ľahko vyberajú z nádoby, výhonky sa posypú ovocím zhromaždeným vo veľkých štetcoch.

Neobvyklou vlastnosťou čiernych malínových výhonkov je to, že sa nemnožia výhonkami, ale vďaka vrcholom vetiev, ktoré sa opierajú o pôdu, začína korene a klíčky. Potom by mal byť nakrájaný na 3 až 5 pukov.

Opis a charakteristika kultúry

Čierna malina je vytrvalá rastlina rodu Rubus, z rodiny Pink. Krík dorastá do 2 m, výhonky sa nakláňajú do pôdy vo forme oblúka, v prvom roku života sa dĺžka zväčšuje, v druhom roku sa tvoria kvety a bobule. Výhonky sú pružné, mladé zelené s malými tŕňmi, vetvy druhého roku sú hnedohnedé s modrastým kvetom.

Listy sa striedajú s 5 lalokmi, oválneho tvaru, s malými zubnými kefkami pozdĺž okraja. List je viac dospievajúci zhora ako zdola, spodná časť sa vyznačuje bielou hromadou. Pripomínajú červené listy malín, ale menšie.

malinové ovocie

Kvety sa zhromažďujú vo veľkom počte. Skladajú sa z 5 bielych okvetných lístkov s oválnym koncom a 5 svetlozelených sepálov.

Pestovateľská sezóna rastlín sa začína o 1-2 týždne skôr ako u červených malín.

Kvitne koncom mája - polovice júna, trvá 1,5 - 3 týždne. Potom sa vytvárajú plody, ktoré menia svoju farbu, keď rastú a dozrievajú, počnúc zelenou, zeleno-bielou, ružovo-červenou, jasne červenou, purpurovo-čiernou.Bobule sú dospievajúce, môžu byť ako ostružiny s ľahkým modravým kvetom.

Čerstvé bobule sa môžu skladovať dlhšie ako červené bobule, pretože majú hustejšiu štruktúru a počas prepravy sa nedotknú.

Čierne maliny si osvojili schopnosť rozmnožovania sa z černíc, konáre druhého roku života, ak nie sú zviazané, prichádzajú do styku s pôdou, na konci nevytvárajú bobule (prenikavá koruna), ale zahusťovanie, z ktorého vyrastajú biele korene. Preto sa môžu rezať a pestovať ako sadenice.

vetva s malinami

Choroby a škodcovia čiernych malín

Kríky čiernych malín sa vyznačujú dobrou imunitou proti väčšine chorôb rodu Rubus, sú odolné voči suchu a škodcom. Aj keď rastie vedľa iných odrôd malín a sú choré, kríky čiernych bobúľ sa nemusia nakaziť. Preventívne opatrenia s insekticídmi a fungicídmi sa však musia vykonávať vždy na jar a na jeseň.

Hlavnými škodcami čiernych malín:

 1. roztoče;
 2. vošky;
 3. mól obličiek alebo protooxidov;
 4. Weevil;
 5. žlčová hora;
 6. kmeňová muška;
 7. sklenený motýľ;
 8. škodlivé stonožky;
 9. háďatká;
 10. malinový chrobák alebo kliešť.

malinové kríky

Choroby špecifické pre čierne maliny:

 1. múčnatka;
 2. šedá hniloba;
 3. anthracnose;
 4. mozaika;
 5. Hrdza;
 6. rakovina koreňov, kmeňových kmeňov;
 7. biele, prstencové, fialové škvrny;
 8. curliness.

Aby sa rastliny neinfikovali chorobami a nepriťahovali škodcov, ošetrujú sa spolu s ďalšími plodinami na mieste a liečia sa potenciálne patogény: spadnuté listy, choré rastliny, buriny. Prípravky: "HOM", "Actellic", zmes Bordeaux, "Karbofos", "Fitoverm", "Fitosporin".

Ako zasadiť čierne malinové kríky na mieste

Sadenice čiernych malín je možné zakúpiť v osvedčených škôlkach alebo v špecializovaných predajniach, a ak už na mieste existuje niekoľko vlastných kríkov, potom ich množte.

Optimálne načasovanie

Výsadba čiernych malín sa uskutočňuje na jar, v lete, na jeseň, je však potrebné zohľadniť klimatické pásmo. Najpriaznivejším obdobím na rýchle prispôsobenie sadeníc, v ktorom sa vegetačné obdobie začína skoro, je jar, v marci na juhu krajiny, v apríli až máji, stredný pás, Ural, Sibír. V lete môžete tiež zasadiť, ak náhle prenikajúca koruna vyrastie a bola náhodne odrezaná, ale takáto rastlina bude trvať dlhšie a ťažšie sa prispôsobiť.

maliny v lese

Optimálny čas na výsadbu na jeseň v južných regiónoch je do konca októbra, v strednej zóne do konca septembra. V chladnejších oblastiach s výraznou zmenou podnebia je lepšie opustiť výsadbu na jeseň, ale ak ste kúpili sadenice, mali by sa po výsadbe starostlivo mulčovať.

Je dôležité si uvedomiť, že čierne maliny sú menej odolné proti náhlym zmenám teploty a silným mrazom.

Príprava výsadbového otvoru a sadeníc

Pre lepší rast a prispôsobenie sa novým podmienkam by sa semenáčik mal vysádzať na mieste, kde nočné lúče ešte predtým nerástli, ideálne by mala byť krajina odpočívať rok. Môžete ho zasadiť vedľa iných odrôd malín, ale treba pamätať na to, že obvyklý spôsob rýchlo upchá výsadbu čiernych malín za 2 až 3 roky.

Na jeseň sa vykopáva pozemok na pestovanie, pri ktorom sa používajú organické hnojivá, zelený hnoj, zhnitý hnoj a trus.

šľachtenie malín

Na jar vykopávajú otvor 40 - 50 cm hlboký, až do 50 cm v priemere.Ak je miesto často zaplavené alebo je pôda ťažká, mokrá, na dne sa položí vrstva drenáže a piesku. Zvyšok pôdy je zmiešaný s organickými hnojivami, popolom, rašelinou, shnilými pilinami. Tretia časť zmesi sa umiestni na vrch piesku. Sadenice sa vysádzajú z koreňového goliera 4 až 6 cm v strede jamy a posypú sa pôdnou zmesou, zľahka zatlačia a zalievajú zhora.

Ak je pôda ťažká, je lepšie ju poliť: časť v diere, časť po výsadbe.

Miesto by malo byť slnečné z východnej alebo južnej strany infield, bez prievanu.Sadenice sa umiestnia do vedra teplej vody deň pred výsadbou, môžu sa pridať stimulanty rastu alebo tvorby koreňov. Pred výsadbou 30 - 40 minút na dezinfekciu v roztoku mangánu, ak sa sadba nenasiakla stimulanciami.

Technológia a schémy sedenia

Technológia a schéma výsadby čiernych malín sa používajú rovnako ako v prípade iných druhov a odrôd rodu Rubus.

malina v ruke

Správny spôsob zaručí záhradníkovi vysoký výnos.

systémpopis
Jeden riadokVhodný na výsadbu po obvode územia alebo pre farmy. Vykopajte dlhú priekopu až do hĺbky 40 cm a zasadte čierne malinové kríky vo vzdialenosti 80 - 100 cm
Dvojitý riadokPodobne ako v prípade jedného radu, iba vzdialenosť medzi prvou a druhou priekopou je asi 50 - 70 cm, rozstup riadkov je 1,5 - 2 m
priekopaRovnaké ako v jednom rade, ale hĺbka výsadbovej priekopy je väčšia ako 60 cm, pretože na ďalšiu výživu kríkov sa na dne kladú vrstvy organických látok.
jamkuČasto sa používa v jednotlivých záhradách, keď je malý počet sadeníc
hniezdeniaZahŕňa výsadbu kríkov v malom kruhu, ako hniezdo. Priemer kruhu 100 - 120 cm, vzdialenosť medzi puzdrami 50 - 80 cm
oponaVhodný pre regióny s nepriaznivými klimatickými podmienkami. Rastliny sa vysádzajú blízko seba a vytvárajú prírodné húštiny, ktoré s väčšou pravdepodobnosťou prežijú chladnú zimu.

Pre výsadbu v obyčajnej záhrade o ploche 6 hektárov je optimálne použiť vzor jamy. Napríklad: sadenice rastlín pozdĺž plotu vo vzdialenosti 50 - 80 cm medzi kríkmi, nezberajú výhonky, ale ponechávajú sa ohnuté k zemi. Iba nasmerovaním všetkých výhonkov jedným smerom: doľava alebo doprava. Po roku sa výhonky začnú pučať, sú odrezané a zasadené medzi staré kríky a ich konáre smerujú opačným smerom. Kríky sa tak budú postupne pohybovať po záhrade.

pestovanie malín

Nuance kultúrnej starostlivosti

Čierne maliny sú nenáročné na starostlivosť, dokážu dlhodobo bez zalievania a prinášajú solídnu úrodu, sú vhodné pre rastúcich letných obyvateľov, ktorí cez víkendy navštevujú svoje miesto. Dodržiavanie poľnohospodárskych postupov starostlivosti predĺži životnosť kríkov a získa bohatú úrodu.

Bushova zavlažovacia frekvencia

Prvé zavlažovanie sa vykonáva na jar. Keby to bolo s miernym zrážaním, potom, čo sa pôda zahreje na +15 a neočakávajú sa mrazy, každý krík je zvlhčený 10-12 litrami teplej vody, môžete pridať hnojivá, infúziu burín, hnoj alebo dusík, fosfor, draslík. Frekvencia napájania je 1-2 krát týždenne. Počas obdobia kvitnutia sa ich počet zvýši na 3 až 4, najmä v prípade horúceho počasia bez zrážok.

ostružina

Znížte frekvenciu zavlažovania počas dozrievania bobúľ. Po zbere je frekvencia 1 - 2 krát každé 2 týždne. Pred schovaním na zimu, 2-3 týždne pred očakávaným mrazom, je zavlažovanie ukončené. Zalievanie kríkov príliš často môže poškodiť úrodu a spôsobiť ochorenie.

Uvoľnenie pôdy

Uvoľnenie pôdy sa vykonáva raz za 1-2 týždne, zvyčajne sa to stane pri burine burín, v suchom počasí alebo 1-2 dni po daždi, zalievaní, čo vám umožní, aby bola pôda priedušná.

Princíp orezávania a tvarovania

Prvé prerezávanie nastáva, keď mladé výhonky dorastajú viac ako 2 m, skrátia sa na 1,6 - 1,8 m, čo dáva podnet na rast postranných výhonkov, na konci sa orezávajú a ponecháva 20 - 30 cm. Staré výhonky, z ktorých sa rodí ovocie, sa odstránia na jeseň koncom septembra - začiatkom novembra.

malinové kríky

Ako a čo nakŕmiť čierne maliny

Počas vegetačného obdobia si čierne maliny vyžadujú väčšie množstvo dusíka, fosforu, vápnika, takže ich môžete kŕmiť komplexnými nakúpenými hnojivami, močovinou alebo pridaním hnilého hnoja, popola, rašeliny a ornice z lesa do pôdy.

V lete, popri zavlažovaní na hojné plodenie v štádiu kvitnutia, sa zavádza nitrophoska a kuracie trus.Na jeseň sa pôda prelieva hnojivami fosforu a draslíka, pričom sa pridáva chlór, páperie a sideráty.

Preventívne ošetrenie

Aby sa vylúčila infekcia rastlín chorobami alebo škodcami, pôda okolo kríkov sa rozleje slabým roztokom mangánu, vápna, síranu meďnatého, TMTD, vriacej vody, „Fitosporínu“, nastriekaného zmesou Bordeaux.

Rozmnožovanie čiernych malín

Rozmnožovanie čiernych malín sa vykonáva niekoľkými spôsobmi: odrezkami, konármi, rozdeľovaním kríkov, potomkami - tieto metódy si zachovávajú vlastnosti materskej kríky, ale metóda semien nemusí tieto kvality vyjadriť. Rezanie vám umožní rýchlo pestovať maliny v krajine.

malinové vrstvenie

vrstvy

Najjednoduchším spôsobom je rozmnožovanie čiernych malín vrstvením. Dvojročné výhonky po plodení sa ohnú k zemi s klesajúcou korunou a posypú úrodnou pôdou 2-3 cm. Výhonky začnú klíčiť za 2 až 4 týždne, v októbri sú odrezané od hlavného kríka alebo skoro na jar.

Koreňové potomstvo

Čierne maliny sa množia zle s koreňovými prísavkami, pretože ľahšie ležia než v červených odrodách. Je lepšie vziať potomka, ktorý sa nachádza vo vzdialenosti najmenej 20 - 30 cm, odrezať ostrým prerezávačom z rodičovského puzdra a zasadiť na nové miesto.

Zelené a drevené odrezky

Zelené odrezky sa pripravujú z mladých výhonkov koncom jari, začiatkom leta, koruna sa vyberie, odreže sa 15 až 20 cm dlhá, ošetrí sa stimulátorom tvorby koreňov a vysadí sa do samostatných nádob s výživným substrátom alebo do skleníka. Na jar sú zakorenené rastliny vysadené na otvorenom priestranstve.

malinový výhonok

Lignifikované výhonky sú rezané podľa rovnakého princípu, ale na jeseň. Zabalené do polyetylénu a uskladnené na chladnom mieste až do jari. V období od marca do apríla sa vyberajú životaschopné rastliny a vysádzajú sa na otvorenom teréne pod sklenenú nádobu alebo samostatné nádoby, ktoré sa musia udržiavať vysokou vlhkosťou polyetylénom. Na jeseň alebo budúci rok, na jar, sú vysadené na otvorenom priestranstve.

Seeds

Metóda semien je najdlhšia. Na jeseň sa sušené bobule zbierajú na kríkoch a ukladajú sa do chladničky na stratifikáciu semien na 1 mesiac. Potom sa zasejú do nádob s pôdnou zmesou a pokryjú sa sklom, čím sa vytvorí vysoká vlhkosť a teplo. Keď sa na sadenice objavia 2 - 3 listy, postupne otvorte veko a prispôsobte ich. Ako sadenice rastú, sú presádzané do samostatných odmerných nádob. Hotové rastliny sa môžu presádzať na otvorenom priestranstve po roku, na jar.

malinové semená

Populárne odrody čiernych malín

Chovatelia vyvinuli mnoho odrôd, ktoré môžu rásť v rôznych klimatických zónach a prinášať veľkú úrodu. Jednou z najlepších odrôd opísaných záhradníkmi je malina Cumberland, ktorá prichádza so žltými a čiernymi plodmi:

 1. Cumberland je najobľúbenejšou a nenáročnou strednodobou odrodou. Bobule sa zbierajú v 10-12 kusoch. v kefke. Polyokostyanka do 2 g, malá, z výťažku kríka do 10 kg. Odolné voči suchu, mráz až do -30. Listy sú väčšie ako listy iných podobných odrôd s lesklým povrchom.
 2. Nový Logan je skorá odroda s vysokými výnosmi až do 10 kg za sezónu bobúľ. Vyžaduje prístrešie v zimných teplotách nad -24. Stredne bobuľové plody do 3 g.
 3. Bristol je jednou z odrôd odolných voči suchu, mrazu až do -30 a chorobám. Zhromaždite až 5 kg z kríkov na plodiny. Plody sú čierne s modrastým kvetom, stredne dozreté.
 4. Uhlie - odolné voči chorobám, škodcom a dlhodobému počasiu bez dažďa. Toleruje mrazy až do -30. Produktivita do 8 kg, stredné bobule, 2-3 g.
 5. Boysenberry - stredne veľké pretiahnuté bobule, malinovo-čierna sladká chuť bez kyslosti. Vysoko výnosná odroda so stredným dozrievaním. Odoláva mrazom až do -25.
 6. Litach je mladá poľská odroda, v polovici sezóny, vysoko výnosná, vyžaduje si však prístrešie, pretože povolená teplota je -23.
 7. Black Jewelo - konáre prvého roku krovia sú zelené s bielym mliečnym kvetom. Skorá zrelá odroda, koncom júna - začiatkom júla, plody s vysokým výnosom až do 2,5 g. Kríky sa veľmi rozširujú, 8-10 výhonkov za sezónu.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica