Najlepšie odrody malín pre pestovanie v Moskovskom regióne, pestovanie poľnohospodárskej technológie a starostlivosti

Ako vybrať správnu malinovú odrodu pre svoj vlastný záhradný pozemok, aké sú najlepšie odrody pre oblasť Moskvy? Na tieto otázky sa často kladú začínajúci amatérski záhradníci. Chovatelia vyvinuli zaujímavé odrody tejto sladkej bobule. Pred prijatím konečného rozhodnutia o výbere odrody je vhodné oboznámiť sa s celou odrodou.

Ako zvoliť správne odrody malinových kríkov pre oblasť Moskvy

Maliny sú plodiny s nízkym nárokom na údržbu, ktoré môžu rásť na akejkoľvek pôde. Dobrá úroda týchto sladkých bobúľ sa však dá dosiahnuť, ak sa materiál na sadenie vyberie správne.

Odrody odolné v zime sú vhodné na pestovanie v moskovskom regióne. V tejto oblasti je možné vysádzať skoré, neskoré, stredne veľké odrody malín. Mierne kontinentálne podnebie oblasti Moskvy je vhodné na pestovanie veľkoplodých, bežných, žltých, červených, čiernych, štandardných a zvyškových plodín. Odrody špeciálne chované v tejto oblasti sa dobre prispôsobujú záhradným pozemkom a poskytujú dobrú úrodu.

Aká rozmanitosť malín sa pestuje lepšie na predmestiach?

Za najskromnejších, ale vytrvalých sa považuje Kuzminova správa. Je to časom overená plodina so sladkými bobuľami, ktorá neustále prináša ovocie v miernom kontinentálnom podnebí. Väčšina nových odrôd odporúčaných na pestovanie v moskovskom regióne sa získala krížením tejto kultúry s inými odrodami.

V oblasti Moskvy prináša odroda Patricia dobré ovocie, ako aj Hercules, Tarusa, Rubin. Kenby je dobre prispôsobený moskovským zimám. Aj keď zamrzne, táto odroda sa na jar rýchlo oživí a podarí sa jej dobrá úroda bobúľ.

veľa malín

Aké kritériá by odroda mala spĺňať

Pri výbere plodiny na výsadbu by sa človek mal zamerať na osobné preferencie a odrody špeciálne chované pre oblasť Moskvy. Bobule sa pestujú na zber raz za sezónu alebo celé leto.

Preto vyberajú odrodu vhodnú pre ich potreby. Červené maliny sa konzumujú čerstvé a vyrábajú sa v konzervách a džemoch. Rafinovaná sladká chuť v žltých malinách. Konzumuje sa tiež čerstvé.Čierne malinové bobule sú vhodnejšie na spracovanie.

Kritériá pre výber odrody:

 • vynikajúca adaptácia na chladné zimy;
 • odolnosť voči mnohým chorobám;
 • malé množstvo tŕňov v rastline;
 • hrubá stonka, ktorá sa neohýba pod hmotnosťou bobúľ a nevyžaduje podporu;
 • veľkosť bobúľ (malé - do 3 gramov, stredné - 5 gramov, veľké - 10 gramov);
 • vytváranie ovocných konárov v kríkoch;
 • vytvorenie najmenej 7 až 10 rodiacich stoniek;
 • výnos a chuť.

zrelé maliny

Chuť kultúry závisí od počasia a podmienok zadržania. V suchých letách sú bobule veľmi sladké. Chladné a daždivé počasie zvyšuje kyslosť ovocia. Bobule sú kyslé, ak sa do pôdy pridáva príliš veľa dusíka a kríky sú veľmi zahustené.

Najlepšie odrody, pokiaľ ide o dozrievanie

Výsadba rôznych odrôd v krajine bude možné získať úrodu na celé leto. Skoré maliny začínajú prinášať ovocie v júni, stredne dozrievajúce v júli, neskoré v auguste alebo začiatkom jesene.

Skoré plodiny

Začiatočné dozrievanie malín začína prinášať ovocie od začiatku júna. Táto kultúra toleruje drsné zimy. Je pravda, že pred prezimovaním je vhodné kríky krčiť k zemi a izolovať.

zrelé maliny

slnko

Kultúra nie je skorá. Rastlina má veľkú stonku do výšky 2 metrov. Má asi 15 plodníc. Počet tŕňov je zanedbateľný. Bobule sú okrúhle, tmavo fialové. Hmotnosť jedného je 4 až 5 gramov. Z jedného kríka je možné zhromaždiť asi 2 kilogramy úrody. Kultúra je zriedkavo ovplyvnená malinovým roztočom.

patricia

Selektívna odroda skorých dozrievaní malín. Bobule sú mierne podlhovasté, veľké, hmotnosť jedného je asi 9 gramov. Kríky - šíriace sa až do výšky 1,8 metra. Z jednej rastliny môžete získať 3 kilogramy úrody.

meteor

Kultúra vytvára vzpriamené kríky strednej výšky. Toto je odolná odroda. Zrelé bobule sú malé, červené, trojuholníkového tvaru s hmotnosťou 4,25 gramu. Výťažok na krík je 3,35 kilogramu. Zberaná plodina si dlho zachováva svoju chuť.

malinový meteor

Lazarevskaja odroda

Kultúra je odolná voči zimám a dozrieva skoro. Kríky - rovné, dlhé až 1,55 metra. Stopky majú tvrdé tŕne. Bobule sú stredne veľké (2,9 g), mierne pretiahnuté, červené. Z rastliny je možné odobrať 2,5 kilogramu úrody. Kultúra zle toleruje choroby, je napadnutá hmyzom.

Zrenie v strede

Plodiny dozrievajú koncom júna a začiatkom júla. Vyznačujú sa stručnými ovocnými výrazmi. Odrody sa vyznačujú dobrou zimnou odolnosťou, sladkou chuťou zrelých bobúľ.

balzam

Predpovedateľná odroda, ktorá vždy dobre nosí ovocie, toleruje silné mrazy. Kríky sú obyčajné, vzpriamené a silné stonky dosahujú dĺžku 180 centimetrov. Na výhonkoch je málo tŕní. Bobule sú rubínové, bez lesku, okrúhle, s tupým nosom. Hmotnosť jednej látky je 3,55 gramu. Z kríka je možné zozbierať 2,25 kilogramu plodiny.

balzam na maliny

žeriav

Kultúra vytvára vzpriamené kríky, vysoké 1,75 metra. Zrelé bobule majú červenkastú farbu, tupo-kužeľovitý tvar a sladkú chuť. Hmotnosť jedného je až 3 gramy. Z kríka je možné zozbierať 2,35 kilogramu plodiny.

Volnitsa

Rastlina tvorí stredne veľké kríky, ktoré nemusia byť spojené s podložkou. Zrelé bobule sú červené, sladké, chutné, mierne pretiahnuté. Hmotnosť jedného je až 4 gramy. Z rastliny sa dá zozbierať takmer 4 kilogramy úrody.

Neskoré dozrievanie

Neskoré dozrievanie malín poteší na konci leta obyvatelia letnej sezóny sladkými bobuľami. Niektoré odrody môžu prinášať ovocie ešte pred začiatkom mrazu.

balzam na maliny

Taganka

Remontantná plodina, ktorá dokáže niesť ovocie na starých a mladých výhonkoch. Bobule dozrievajú od konca júla do septembra. Kríky sú vysoké a dosahujú dĺžku 2 metre. Povrch stoniek je pokrytý malými ostrými tŕňmi. Na jednej vetve sa vytvára až 30 plodov. Zrelé bobule sú červené, kužeľovitého tvaru, s hmotnosťou do 9 gramov.Jedna rastlina môže dať až 5 kilogramov úrody.

Brigantine

Táto rastlina strednej výšky má slabo sa rozširujúce puzdro. Tŕne rastú po celej stonke. Bobule sú malé (do 3 gramov), okrúhle, karmínové. Úroda dozrieva na konci malinovej sezóny - v auguste. Z kríka je možné zozbierať 4,2 kilogramu plodiny.

Chestplate malina

Žlto-rodil

Žlté maliny sú sladšie ako červené. Bobule sa konzumujú čerstvé, z ktorých sa na zimu pripravujú džúsy a džemy. Odrody žltých malín často rezonujú. Bobule sú veľké a vážia od 4,55 do 10,55 gramov. Rastliny tolerujú zimy dobre, zriedka ochorejú.

Oranžový zázrak

Opravená kultúra. Prvýkrát dozrie v júli, druhý - na konci augusta. Plody sú podlhovasté, oranžové, s hmotnosťou 5,55 gramov. Z rastliny je možné získať 3,55 kilogramu plodiny.

Žltý obor

Polorekonštruovaná vysoko výnosná plodina. Stredne skorá odroda, na jeseň môže znova prinášať ovocie. Bobule sú sladké, jantárové, veľké (do 10 gramov). Z rastliny je možné zozbierať až 8 kilogramov sladkej plodiny.

Žltý obor

chokeberry

Čierne maliny sú zriedkavé bobule. Mnoho letných obyvateľov si to zamieňa s černými. Akékoľvek bobule spojené s malinami majú jednu charakteristickú vlastnosť - tvar náprstku, nasadený na nápravu a pri zbere ľahko odstrániteľný.

Najbežnejšou čiernoplodou odrodou je Cumberland. Jedná sa o zimu vytrvalú kultúru, ktorá nedáva koreňové prísavky. Bobule takejto maliny sú malé (do 2 gramov), ale veľmi sladké ako sladkosti. Z jedného kríka je možné zbierať iba 0,5 kilogramu sladkej úrody.

veľkoplodých

Veľkoplodé odrody malín pre oblasť Moskvy sú šľachtiteľmi umelo chované, preto sú menej odolné voči zimám a pred zimovaním vyžadujú prístrešie. Veľkú úrodu môžete získať, ak budete postupovať v poľnohospodárskej technológii, zasadíte ju do dobre osvetlenej oblasti, vodu a nakŕmite ju včas. Tieto odrody majú veľké bobule (s hmotnosťou od 6 do 13 gramov). Z jednej takejto rastliny môžete zhromaždiť asi štyri kilogramy sladkej plodiny.

Hercules malina

Herkules

Opravená kultúra. Kríky sú stredne dlhé (do 1,65 metra), šíria sa. Stonky sú silné, s tŕňmi. Bobule sú v tvare kužeľa, červené, s malinovou arómou. Hmotnosť jedného je asi 6 gramov. Z kríka je možné odobrať 4 kilogramy plodiny.

patricia

Včasná dospievajúca veľkoplodá kultúra s dobrou odolnosťou proti mrazu, odolnosťou voči chorobám nie je voškami ovplyvnená. Plodenie raz za sezónu, ale veľmi hojné. Rastlina má rozľahlé, rovné, vysoké kríky. Bobule sú mierne pretiahnuté, podobné jahodám. Hmotnosť jedného je 10 gramov.

Tarusa

Kmeňová kultúra pripomínajúca malinový strom. Stonky sú rovné, nízke (do 1,5 metra), bez tŕnia. Bobule sú kónické, červené, veľké, s hmotnosťou do 10 gramov. Z rastliny je možné zozbierať 4 kilogramy plodiny. Táto odroda si pred prezimovaním vyžaduje prístrešie.

Najlepšie odrody malín pre pestovanie v Moskovskom regióne, pestovanie poľnohospodárskej technológie a starostlivosti

Štandardné známky

Kultúra podobná stromu, ktorá nevyžaduje prerezávanie a viazanie na podporu. Z štandardného kríka je možné zozbierať veľkú úrodu veľkých sladkých bobúľ. Rastliny rastú nahor a nezaberajú príliš veľa miesta.

Tarusa

Veľkoplodá kultúra. Hmotnosť jedného bobule je 6-10 gramov. Krík dosahuje dĺžku 1,55 m, na ňom nie sú tŕne. Z jedného malinového stromu je možné zozbierať 4 kilogramy plodiny. Na zimu musia byť kríky izolované, inak zamrznú.

robustný

Rastlina s robustnou stopkou dosahujúcou 2 metre. Bobule sú veľké a vážia 9,55 gramov. Z kríky je možné zhromaždiť 5,55 kilogramov sladkej úrody. Stonka je nenáročná na pôdu, odolná voči chorobám, ale netoleruje príliš mrazivé zimy.

malina Krepysh

Najlepšie odrody rezonančných malín pre oblasť Moskvy

Novinkou 21. storočia je pozvoľná malina. Kultúra je schopná produkovať 2 plodiny za sezónu (na nové a minulé výhonky). Je pravda, že záhradníci radšej zbierajú bobule z ročných kríkov. Rastlina sa vyznačuje vynikajúcou úrodnosťou a odolnosťou proti chorobám.Úroda začína prinášať ovocie v prvom roku po výsadbe a úroda sa dosahuje od konca leta do začiatku jesene.

Táto odroda zriedkavo ochorie a je menej vystavená útokom hmyzu. Nemusí sa striekať chemikáliami.

Na jeseň sú stonky odrezané na úroveň zeme. Táto technika eliminuje potrebu pokryť rastlinu na zimu. Populárne odrody: Hercules, Bryansk Divo, Yaroslavna, Peresvet, Atlant, Polana.

Yaroslavna

Opis: Bush - zvislý, do 1,5 metra dlhý, s niekoľkými tŕňmi. Rastlina nevyžaduje podporu, prináša ovocie po dlhú dobu. Bobule sú kónické, žltkastooranžové, veľmi sladké.

malinová Yaroslavna

Herkules

Bobule sú rubínovej farby, veľké (do 10 gramov), mierne podlhovasté. Maliny dozrievajú v júni. Kríky sú strednej výšky (1,55 m), nie sú príliš rozšírené. Kultúra prináša ovocie po dlhú dobu.

Najsladšie odrody

Všetky sladké odrody patria do zvyškových plodín. Malina má jemnú dužinu, malinovú arómu a vôňu charakteristickú pre bobule. Najsladšia odroda je Karamel. Zrelé bobule karamelu obsahujú 1,5-krát viac cukru ako iné druhy malín.

Zyugan Krasny a Zyugan Gold sú zvyškové plodiny. Červené a žlté bobule týchto rastlín majú veľmi sladkú chuť a majú príjemnú malinovú arómu. Valentina je pozvoľný ker dlhý 1,55 metrov. Bobule sú sladké, broskyňového tvaru, okrúhleho tvaru, s hmotnosťou 9,5 gramu.

malinová Yaroslavna

Odolné voči chorobám

Malina, ktorá je rezistentná na rôzne choroby:

 • Polka - zvyšková kultúra, ktorá prináša ovocie pred mrazom;
 • Hercules je mrazuvzdorná rastlina s veľkými, sladkými bobuľami;
 • Pýchou Ruska je skorá odroda, ktorá poskytuje veľkú úrodu, dokonale toleruje ťažké zimy;
 • Tarusa je štandardná plodina s veľkými, červenými, voňavými bobuľami.

Malina je veľmi náchylná rastlina na mnohé choroby. Kultúra môže preukázať rezistenciu na jeden typ mikroorganizmu, ale ochorieť z iných mikróbov alebo vírusov. Sú odolné voči fialovým škvrnám: Novost Kuzmina, Meteor, Balsam. Antraknóza: skromný, Augustín. Ukazuje odolnosť proti múčnatke Novinky Kuzmina a Phoenix. Šedá hniloba: Cumberland, Karneval.

malinová Yaroslavna

Sľubné odrody

Podľa spätnej väzby od záhradníkov môžete hodnotiť najlepšie odrody. Sľubné odrody zahŕňajú nenáročné plodiny s dobrými výnosmi, odolnosťou voči chorobám a vynikajúcou chuťou.

Sľubné odrody:

 1. Veľkoplodá - krása Ruska.

Rastlina má veľké bobule. Kultúra sa však vyznačuje nízkou odolnosťou proti mrazu. V zime musia byť stonky ohnuté k zemi a zakryté. Od skorej jari sa odporúča rastlina neustále starať: do pôdy pridávajte organické látky a minerálne prísady, pravidelne ju polievajte a prijímajte preventívne opatrenia proti chorobám a škodcom.

 1. Známka - Tarusa.

Plodina je odolná voči mnohým chorobám a má dobré výnosy. Kríky rastlín sa podobajú malinovým stromom, nevyžadujú žiadnu podporu, neohýbajú sa pod hmotnosťou plodiny. Odroda dobre znáša silné mrazy. Krík potrebuje tvarovanie (pritlačenie vrcholov stoniek).

malinová Yaroslavna

 1. Klasické odrody - Patricia, žltý obr.

Dokonale tolerujú silné mrazy. Ovocie na stonkách minulého roka. Začnú dozrievať skoro. Pred zimou sú kríky zakryté.

 1. Opravené - Hercules, Polka.

Maliny môžu pestovať plodiny na mladých stonkách aj na vlaňajších. Je pravda, že skúsení záhradníci na svojich dách odrezali všetky výhonky na zimu. Letná úroda s takouto agrotechnológiou, hoci neskoro, je hojná.

Nenáročné druhy malín

Odroda Novost Kuzmina sa považuje za najviac nenápadnú bobuľu. Táto kultúra sa pestuje v Moskovskom regióne už niekoľko desaťročí. Rastlina môže rásť v akomkoľvek type pôdy.Kultúra dokonale toleruje mrazivé zimy v Moskve, letné sucho. Je to vytrvalá odroda vhodná pre neskúsených záhradníkov. Pri minimálnej starostlivosti z jednej rastliny je možné zhromaždiť až 2 kilogramy sladkých, nie príliš veľkých (do 5 gramov) červenkastých bobúľ.

malinová Yaroslavna

Ako pestovať a starať sa o maliny v Moskovskej oblasti

Maliny pestované v Moskovskom regióne prinášajú ovocie dokonale, ak sa výsadba a starostlivosť o plodiny vykonávajú v súlade s poľnohospodárskou technológiou. Rastlina uprednostňuje hlinitú a piesčitohlinitú pôdu s neutrálnou alebo nízkou kyslosťou. Na výsadbu je vhodné zvoliť otvorené, slnečné miesto, dobre chránené pred prievanom. Neodporúča sa pestovať maliny na zemi, kde sa pestovali paradajky, zemiaky a jahody.

Kultúra sa šíri prísavkami objavujúcimi sa na koreňoch, ako aj koreňovými alebo zelenými odrezkami, rozdelením kríkov. Maliny sa vysádzajú na jar, na jeseň av lete. Mesiac pred výsadbou sa uskutoční príprava pôdy.

Pôda je hnojená zhnitým humusom (0,5 vedra na kríky), minerálnymi prísadami (superfosfát a síran draselný - každá po 30 gramoch). Maliny môžu byť vysadené v samostatných jamách alebo v pásovej metóde - v zákopu. Na zníženie kyslosti je možné pridať trochu drevného popola. Po výsadbe je vhodné zaliať sadenice hojne a potom mulčovať.

V suchom lete je vhodné maliny zalievať dvakrát týždenne. Krídla sa počas tvorby vaječníkov a dozrievania bobúľ hnojia látkami fosforu a draslíka.Na jeseň, po zbere alebo skoro na jar, pred zlomením púčikov, sa malinové stonky mierne skrátia. Nezabudnite odstrániť nadbytočné výhonky, aby ker nevyzeral príliš husto. Na zimu sú výhonky zvyšných odrôd úplne odrezané. Klasické druhy malín sú pred zimou ohnuté a izolované.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica