Opis odrody malín Hercules, výsadba, pestovanie a starostlivosť

Maliny sú pokladom prospešných vitamínov a minerálov, takže nie je divu, že sa rýchlo stali populárnymi odrody, ktoré prinášajú viac plodín za sezónu. Jednou z takýchto odrôd je malina Hercules, ktorej opis môže zaujať každého. Výhodou hybridu nie je len plodenie dvakrát za sezónu, ale aj výnos.

Opis a charakteristika malinového Hercules

Malinovú odrodu Hercules vytvoril chovateľ z Ruska I.V. Kazakov. Kríky dávajú úrodu až dvakrát počas vegetačného obdobia - v júli a auguste. Prvýkrát bobule dozrievajú na starých výhonkoch. Druhýkrát - pre mladých. Kríky patria k mierne sa rozširujúcemu typu, dosahujú výšku 2 m bez prerezávania. Výhonky sú dosť silné, aj keď na kríkoch je veľa úrody, nenakláňajú sa dole, takže nie je potrebné podväzok na podporu kríkov.

Mladé výhonky smaragdového odtieňa, tie minuloročné, získali hnedo-fialovú farbu a sú pokryté voskovým kvetom. Všetky stonky sú úplne pokryté tŕňmi.

Medzi výhody patrí veľké množstvo bobúľ. Plody v štádiu plnej zrelosti dosahujú hmotnosť 7 - 12 g. Maximálna hmotnosť môže dosiahnuť 16 g. Tvar plodu je kužeľovitý, farba maliny je ružová s červeným odtieňom. Celulóza je hustá sladkokyslá chuť s výraznou malinovou arómou. Na degustačnej stupnici získala odroda 4 body z 5.

Z jednej dospelej kríky Hercules sa zozbiera až 2 kg úrody. Odroda sa vďaka vysokému a stabilnému výnosu pestuje nielen v letných chatkách, ale aj v priemyselnom meradle. Odroda patrí medzi hybridy odolné voči suchu a mrazu. V zime s malým snehom je však vhodné kríky chrániť pred mrazom.

malinové bylinky

Hlavné výhody a nevýhody odrody

Hlavné výhody odrody Hercules pre záhradníkov:

  • chuť bobúľ;
  • čím sa získa;
  • plodenie sa vyskytuje dvakrát ročne;
  • veľké bobule;
  • kríky sú schopné prežiť mrazivé zimy a suché letá;
  • nenáročná starostlivosť.

Medzi nedostatky patrí slabá formácia výhonkov, v lete sú len tri náhradné výhonky. Kríky sú tiež úplne pokryté tŕňmi, čo sťažuje zber plodov. Ruky sa môžu ľahko zraniť, ak sa zozbierajú bez rukavíc.

malinové bylinky

Odtiene pestovania bobúľ

Pestovanie zvyškových odrôd technológiou sa prakticky nelíši od pestovania bežných malínových hybridov. Toto je rozhodujúci moment, od ktorého závisí nielen budúci výnos, ale aj zdravie a imunita proti chorobám a škodcom.

Aké miesto je vhodné na výsadbu?

Než začnete s výsadbou malínových sadeníc, mali by ste sa rozhodnúť pre dané miesto. Maliny sú plodiny milujúce svetlo, a keď sú vysadené v tieni, budú plodiť zle. Malinová škvrna by mala byť osvetlená zo všetkých smerov viac ako polovicu dňa. Miesto musí byť tiež chránené pred chladom zo všetkých smerov. Najlepšie je pestovať sadenice na južnej alebo východnej strane.

malinové bylinky

Je nežiaduce umiestňovať sadenice vedľa šírenia stromov. Nebudú blokovať len slnko z malín, ale tiež absorbujú väčšinu živín z pôdy. Z tohto dôvodu sa maliny zhoršia.

Pôda na výsadbu sa vyberá úrodná, dobre odvodnená. Najvýhodnejšia je piesčitá hlinitá alebo hlinitá pôda.

Príprava pôdy

Na jeseň začnú pripravovať pôdu na výsadbu sadeníc. Počas tohto obdobia sa vykope pôda, odstránia sa všetky buriny a zavedie sa zhnitý hnoj. Počas zimy bude pôda úrodná. Na jar je zem opäť vykopaná, napojená slabým roztokom manganistanu draselného, ​​aby ju dezinfikovala. Potom začnú zasadiť.

malinové kríky

Malo by byť vykopané do hĺbky najmenej 15 cm.V hornej vrstve pôdy škodlivé hmyzové zimy a na jar sa živia šťavou mladých listov rastlín, ktoré rastú v blízkosti zimoviska.

Výber sadeníc

Pri výsadbe sa osobitná pozornosť venuje výberu výsadbového materiálu. Najprv sa pri kúpe sadenice preskúma koreňový systém. Korene by mali byť pevné, zdravé a suché. Mali by byť tiež zbavené plesní a hmyzu.

Výhonky by mali byť elastické, bez poškodenia, stopy hmyzu. Stonky sú červeno-hnedej farby, s malou vrstvou voskového kvetu. Ak sú na sadbe mŕtve vetvy, nie je vhodné na výsadbu.

sadba malín

Začíname pristávať

Reprodukcia odrody Hercules sa v zásade uskutočňuje sadenicami alebo odrezkami. Najjednoduchší spôsob je kúpiť si originálne kópie a zasadiť ich.

Výsadbový proces:

  • V pôde urobte priehlbiny asi 60 cm.
  • Upevnite v strede masívny drevený plot.
  • Vzdialenosť medzi otvormi je do 70 cm.
  • Semenáčik vložte do diery, zahrabajte ju zeminou a utlačte ju blízko koreňového goliera.

pestovanie malín

K plotu plotov pripevnite novú stromček. Na konci výsadby nalejte teplú vodu na maliny.

Pri výsadbe malín Hercules

Maliny Hercules sa vysádzajú na jar alebo na jeseň. Jar sa považuje za priaznivé obdobie pre túto druhú polovicu apríla - začiatok mája. Na jeseň sa výsadba uskutočňuje koncom septembra - začiatkom októbra. Výsadbový čas kríka nemá vplyv na výnos.

Pravidlá starostlivosti o maliny

Rovnako ako všetky poľnohospodárske plodiny, aj maliny si vyžadujú stálu starostlivosť. Niektorí záhradníci tieto postupy zanedbávajú. Toto následne ovplyvňuje výnos.

zalievanie malín

Polievanie a kŕmenie

Opravené maliny Herculesova dcéra nemôže rodiť ovocie bez kŕmenia. Prvýkrát je rastlina kŕmená začiatkom mája dusíkatými hnojivami. Druhýkrát sa živiny zavádzajú počas kvitnutia a plodenia. Používajte komplexné hnojenie fosforu a potaše, drevný popol alebo riedené vtáčí trus. Po zbere sa do pôdy zavedie zhnitý hnoj.

Krík je hojne napojený v prvej polovici vegetačného obdobia. Potom postačí 5-6 zvlhčovačov za mesiac.

Plevelenie, uvoľňovanie a mulčovanie

Niekoľkokrát mesačne je potrebné uvoľniť pôdu v malinovom strome. Pôda sa burina v hĺbke 7-9 cm Neodporúča sa ju uvoľňovať hlbšie, aby nedošlo k poškodeniu koreňového systému kríkov. Počas odstraňovania buriny sa všetky buriny z miesta odstránia.

malinové bylinky

Aby krík nezomrel zimnými mrazmi, pôda okolo kríkov je mulčovaná. Vrstva kompostu by nemala byť menšia ako 10 cm, rašelina, piliny, slama a agrofibre sú vhodné ako mulčovací materiál.Okrem ochrany kríkov pred mrazom tiež zachytávajú vlhkosť v pôde a bránia rastu buriny.

prerezávanie

V prípade malín sú na jeseň vyrezané všetky suché a poškodené konáre. Je tiež vhodné prerezávať dvojročné výhonky, ktoré priniesli tento rok. Nedoporučuje sa dotýkať sa mladých a zdravých vetiev.

prezimovanie

Na jeseň, po zbere, sa rezajú dvojročné výhonky, ktoré už priniesli ovocie. Odstránia sa aj slabé a suché vetvy. Potom je malinový strom pokrytý smrekovými konármi. Ak sú zimy v pestovateľskej oblasti teplé, nezaobídu sa.

Zimujúce maliny

Choroby a škodlivý hmyz

Vošky sa často nachádzajú na malinách. Môžete sa ho zbaviť striekaním mydlovou vodou. Na kríži sa nachádza aj malinový chrobák. Môžete sa ho zbaviť ošetrením rastlín karbofosom. A tak, aby sa na jar neobjavil hmyz, pôda sa na jeseň vykopáva a zalie sa manganistanom draselným.

Biele a hnedé škvrny sa ničia postrekovaním prípravkami obsahujúcimi meď. Ošetrenie rastlín Bordeauxovou tekutinou pomáha proti hrdzi. Ak sa na kríkoch objaví škvrnitá mozaika, nie je možné ju vyliečiť. Budeme musieť vykopať a zničiť kríky. To isté sa musí urobiť v prípade, že kríky sú choré s kučeravými listami.

malinové bylinky

Zber a použitie plodiny

Malinová odroda Hercules prináša ovocie dvakrát do roka. Najlepšie je zbierať bobule s rukavicami, najmä ak je malina veľká. Všetky stonky rastliny sú pokryté tŕňmi a pri zbere bobúľ je ľahké poškodiť pokožku. Zber sa odporúča skoro ráno, keď slnko práve stúpa alebo večer, keď už kleslo. Ak vytrhnete ovocie v chlade, budú uložené dlhšie. Bobule zozbierané za tepla sa rýchlo zhoršujú.

Na zber malín sa odporúča priniesť veľké koše alebo vedrá. Ak bobule ležia na sebe v silnej vrstve, rýchlo začínajú kvasiť a plesnia. Bobule sa budú uchovávať najdlhšie v chladničke pri teplote +4 - +6 stupňov.

Používanie malín pri varení je rozsiahle. Bobule sa používajú na varenie konzerv, džemov a kompót. Chutné koláče a koláče sa vyrábajú aj z malín. Bobule sú na zimu mrazené čerstvé. Ďalším spôsobom, ako zbierať ovocie, je ich sušenie. Na prípravu čaju sa používajú sušené bobule.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica