Užitočné vlastnosti, popis a vlastnosti pestovania fialovej mrkvy

Fialová mrkva nie je rozkoš a nie hra chovateľov. Odpradávna sa na liečebné účely používa zelenina fialovej farby. Fialové odrody sa chovajú spolu s bežnými odrodami.

Fialová mrkva sa vyznačuje vysokým obsahom vitamínov, makro a mikroelementov. Obsahuje vitamíny skupiny B, C, E, K, PP, A, beta-karotén. Prítomný je aj sodík, draslík, fosfor, horčík, železo, jód, vápnik a ďalšie užitočné prvky.

Napriek priaznivým vlastnostiam koreňových plodín sa neodporúča konzumovať čerstvé pre pacientov trpiacich gastritídou, pankreatitídou, kolitídou a enterokolitídou.

Liečivé vlastnosti

Fialová mrkva má vysoký obsah antokyanov, ktoré majú silné antioxidačné účinky. Pri pravidelnom používaní koreňových plodín má pozitívny vplyv na ľudské telo niekoľkými spôsobmi.

 1. Protirakovinové účinky. Antokyany, nachádzajúce sa vo fialovej mrkve, sú inhibítormi buniek rakoviny hrubého čreva. Protinádorovým účinkom je tiež vysoký obsah karotenoidov v ovocí.
 2. Protizápalový účinok. Antokyany pomáhajú bojovať proti zápalom, najmä reumatoidnej artritíde.
 3. Posilnenie krvných ciev. Použitie mrkvy má pozitívny vplyv na stav krvných ciev. Zelenina pomáha spevniť steny, zabrániť žilovej nedostatočnosti, kŕčovým žilám.
 4. Vylepšené videnie. Fialová zelenina má pozitívny vplyv na videnie. Pravidelná konzumácia koreňovej zeleniny zlepšuje kvalitu videnia v noci, stimuluje krvný obeh v oku a znižuje riziko oslepnutia u pacientov s cukrovkou. Prítomnosť luteínu tiež zlepšuje videnie.
 5. Aplikácia v kozmetike. Mrkva obsahuje vápnik v ľahko stráviteľnej forme. Má pozitívny vplyv na stav vlasov, nechtových dosiek, zubov, pokožky. Koreňová zelenina je užitočná nielen pri jedle, ale aj pri kozmetických procedúrach. Lotiony, masky, pleťové vody sa vyrábajú s obsahom.
 6. Zvýšená účinnosť. Mrkva sa klasifikuje ako afrodiziakum. Jeho použitie zvyšuje mužskú potenciu, zvyšuje túžbu, umožňuje vyliečiť sexuálnu dysfunkciu.

Okrem týchto oblastí pomáha použitie fialovej mrkvy znižovať krvný tlak, normalizovať hladinu cholesterolu a posilňovať obličky. V niektorých prípadoch sa zelenina používa na liečbu pretrvávajúceho kašľa.

Fialová mrkva v zeleninovej záhrade

Odrody odrôd

Fialová mrkva sa vyznačuje vysokou výživnou hodnotou a nepopierateľnými liečivými vlastnosťami.Napriek svojim výhodám sa tento typ koreňovej plodiny medzi záhradníkmi ešte nerozšíril. Z tohto dôvodu je ťažké nájsť rôzne odrody na trhu.

Odborníci identifikujú množstvo druhov, ktoré sa pestujú v rôznych regiónoch krajiny a ktoré preukázali dobré vlastnosti, pokiaľ ide o výnos a rast.

 1. Fialový zákal f1. Hybrid má tmavo fialovú farbu. Vnútorná časť koreňa je oranžová. Odroda patrí do kategórie skorého dozrievania. K technickému dozrievaniu dochádza 70 dní po výsadbe do zeme. Fialový zákal je odolný voči mnohým typom chorôb. Koreňové plodiny dorastajú do 30 centimetrov.
 2. Fialový drak. Odroda sa považuje za rafinovanú. Má príjemnú sladkú chuť s korenistými tónmi. Vonkajšia časť koreňovej plodiny má purpurovo-červený odtieň, vnútorná časť je oranžovo-žltá. Dĺžka mrkvy dosahuje 25 centimetrov.
 3. Dúhový mix. Tento druh patrí do kategórie farebnej mrkvy. Jeho plody sa môžu pohybovať od oranžovej po tmavofialovú. Koreňové plodiny majú valcový tvar. Dĺžka dosahuje 18 centimetrov.
 4. Drak. Odroda má sladkú chuť. Jeho hodnota spočíva vo vysokom obsahu vitamínov skupiny A a beta-karoténu. Plody sú na vonkajšej strane jasne fialové, v jadre oranžové.
 5. Kozmické Purpule. Hybrid má vysokú rýchlosť zrenia. Zvonku dostal názov pre svetloružovú farbu. Jadro koreňov je obvykle oranžové. Chuť mrkvy je bohatá a sladká. Plody dosahujú dĺžku 20 centimetrov.

Na trhu možno nájsť aj niekoľko menej známych hybridov. Odborníci odporúčajú nákup semien od veľkých výrobcov alebo v špecializovaných záhradných centrách. Týmto spôsobom je možné zaručiť kvalitu osiva.

vzhľad fialovej mrkvy

Funkcie poľnohospodárskej technológie

Fialová mrkva nie je ťažké pestovať a starať sa o ňu. Charakteristiky poľnohospodárskej technológie pre odrody fialovej sú podobné starostlivosti o bežné druhy koreňových plodín.

 1. Predchodcovia. Optimálnymi prekurzormi mrkvy sú zemiaky, cibuľa a uhorky.
 2. Príprava pôdy. Pôda pre mrkvu by mala byť dobre obhospodarovaná, mala by obsahovať vysoké množstvo hnojív.
 3. Výsev a starostlivosť o sadenice. Semená sú vopred namočené. To uľahčuje ich klíčenie. Semená sú rozmiestnené po hrebeňoch v radoch v intervale 1 až 2 centimetre. Riadkovanie sa vykonáva každých 10-15 centimetrov. Pri zahustených výsadbách sa prvé riedenie uskutoční po objavení sa 1-2 pravých listov. Veľké sadenice sa ponechajú vo vzdialenosti najmenej 2 centimetre od seba.
 4. Zalievanie. Zalievanie sa vykonáva večer. Voda by mala byť úplne absorbovaná do zeme, bez vytvárania kaluží a stagnácie.
 5. Vrchný dresing. Mrkva si vyžaduje minimálne 2 dresingy za sezónu. Prvýkrát sa používa dusičnan amónny. Vrchný obväz sa vykonáva vo fáze 3-4 listov. Druhýkrát sa po konečnom riedení privádzajú superfosfátové hnojivá.

Fialová mrkva má nižšie výnosy. Okrem toho sa vyznačuje dobrou klíčivosťou semien a vysokou odolnosťou voči chorobám a škodcom. Veľkosť zrelých koreňov je menšia. Ich dĺžka zriedka dosahuje 30 centimetrov. Priemerne 20-25.

recenzia
 1. nina
  11.11.2017 14:07

  Tieto mrkvy sú veľmi užitočné, trochu ich pestujem, budúci rok chcem pestovať oveľa viac. Produkt som použil pred pristátím BioGrowMyslím si, že preto mrkva rástla celkom dobre.

  Odpovedať
 2. alina
  9.09.2018 15:14

  Tento rok som prvýkrát zasadil fialovú mrkvu. Takže to bolo isté, že žatva bola úspešná, začala ju kŕmiť BioGrow - bioaktivátor rastu rastlín. Úroda sa ukázala byť veľká

  Odpovedať
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica