Kedy zasadiť mrkvu v zime na skladovanie

Niektorí záhradníci majú radi výsadbu skorej zeleniny. Ich hlavnou výhodou je to, že prvé ovocie sa objaví v okamihu, keď ich skutočne chcete. To je jeden z hlavných dôvodov, prečo sa mrkva pestuje pred zimou. Výsev mrkvy v zime urýchľuje dozrievanie ovocia o niekoľko týždňov, a preto dozrieva skôr ako iné odrody. Takáto výsadba niekoľkokrát zjednodušuje jarnú prácu, pretože už nebudete musieť tráviť čas prípravou záhrady.

Ľudia, ktorí nikdy nezasadili zeleninu, by mali začať s mrkvou. Predtým však musíte zistiť, kedy zasiať mrkvu pred zimou a ako to urobiť.

Kedy zasadiť

Nie všetci záhradníci vedia, kedy pred zimou pestovať mrkvu. Táto práca sa musí vykonávať za určitých podmienok. Načasovanie výsevu mrkvy závisí od charakteristík počasia a podnebia. Toto by sa malo vykonať po studenom zaskočení. V tomto prípade by priemerná teplota mala byť asi 1 až 2 stupne Celzia.

Mnohí začiatočníci urobia rovnakú chybu a zasadia svoju zeleninu skôr, ako sa začne chladné počasie. To vedie k tomu, že prvé sadenice začnú pučať na jeseň. Naklíčené mladé sadenice rýchlo zomrú, keď sa teplota vzduchu blíži nule.

Mrkva na zimné skladovanie sa vysadzuje v lete. Takto môžete zbierať koreňové plodiny pred začiatkom silného chladného počasia. Pred letným výsevom mrkvy na zimné skladovanie je však tiež potrebné študovať zvláštnosti podnebia, v ktorom sa bude zelenina pestovať.

mrkva v záhrade

Výsadba mrkvy v zime

Výsadba mrkvy na zimu sa vykonáva v niekoľkých etapách.

Výber sedadla

Najprv musíte určiť najlepšie miesta, kde by ste mali pestovať mrkvu... Mladé kríky potrebujú dobré osvetlenie, preto by sa mali pestovať v oblastiach, ktoré sú počas celého dňa dobre osvetlené. Ak je príliš málo svetla, krík sa začne rozťahovať smerom nahor, a preto sa ovocie zhorší.

Pri výbere lokality je potrebné venovať pozornosť vlastnostiam pôdy.

Na mrkvu sú vhodné hlinité a piesčité hlinité pôdy, ktoré majú hlbokú ornú vrstvu. Pri výsadbe rastlín na kompaktných pôdach sa objavujú vážne problémy s koreňovými plodinami. Rastú horšie a nadobúdajú nepravidelný tvar.

Výber vhodného miesta môže byť tiež ovplyvnený tým, čo sa na ňom predtým pestovalo. Výsadba mrkvy na jeseň by sa mala vykonávať na miestach, kde sa pestovala tekvica, zemiaky, uhorky a kapusta. Po pestovaní hrachu a petržlenu ju nemôžete zasadiť. Niektorí argumentujú, že nemôžete pestovať mrkvu ani po mrkve.Po niekoľkých rokoch ju musíte znova vysadiť na rovnakom mieste.

Odroda výber

Odporúča sa vopred rozhodnúť, ktorá mrkva je lepšie pestovať pred zimou. Rané a stredne skoré paradajky sú na to perfektné, medzi ktoré patria Eupator, Nantes, Dobrun a Vitamínové paradajky. V takom prípade by ste nemali kupovať semená pripevnené k páske. Pre tento typ výsadby je lepšie používať bežný výsadbový materiál.

Príprava osiva

Pred pestovaním mrkvy by ste semená mali vopred pripraviť. Iba dobré semená môžu dať veľké množstvo úrody.

Najskôr sa vykoná kalibrácia, pomocou ktorej sa vyberú najlepšie semená. Tento postup je pomerne jednoduchý. Za týmto účelom sa do malej nádoby naleje soľný roztok pripravený z litra vody a sto gramov soli. Do neho sa naleje všetko semeno, ktoré sa použije na výsadbu. Semená, ktoré sa nedajú vysadiť, by sa mali v priebehu niekoľkých minút vznášať na povrch. Musia sa okamžite odobrať a zlikvidovať. Všetky ostatné semená sa sušia a pripravujú na výsadbu.

Semeno sa niekedy ošetruje, aby sa zlepšilo klíčenie mladých sadeníc. Na tento účel používajte špeciálne zmesi vyrobené z kyseliny boritej a vitriolu. Niektorí záhradníci používajú aj iné metódy spracovania. Semená sa môžu napríklad namočiť jednoducho do vody. Na tento účel sa vrstva malého zvlhčeného tkaniva umiestni na malú nádobu, na ktorú by sa mali umiestniť semená. Nechajú sa tam celú noc.

sadenice mrkvy

Namiesto vody môžete použiť roztok manganistanu draselného. Za týmto účelom sa semená umiestnia na 30 minút do kvapaliny, po ktorej sa musia opláchnuť vodou. Potom sa na deň umiestnia do popolového roztoku.

Na dezinfekciu semien sa používa metóda tepelného spracovania. Musí sa používať veľmi opatrne, pretože môže poškodiť semená. Semená mrkvy pôsobia veľmi zle pri vysokých teplotách, preto by sa počas spracovania nemali prehrievať. Namáčajú sa 40 minút vo vode zohriatej na 40 stupňov. To stačí na zničenie patogénov.

Príprava pôdy

Postele je potrebné pripraviť vopred. Najprv sa pôda vykopie a uvoľní. Potom sa vytvoria malé drážky, ktorých hĺbka by nemala presiahnuť tri centimetre. Predtým sa však odporúča začať s hnojením. Výber vhodných hnojív závisí od typu pôdy:

 1. Rašelinová zemina. Na hnojenie takejto pôdy sa používa pol kilogramu riečneho piesku, päť kilogramov hnoja a vedro zeme. Toto všetko sa dôkladne premieša a potom sa do pôdy pridá niekoľko gramov superfosfátu, dusičnanu sodného a močoviny. Potom je posteľ vykopaná a napojená vodou.
 2. Hlinitá pôda. V tomto prípade bude potrebné do pôdy pridať niekoľko kilogramov rašeliny a vedro piesku. Niektorí záhradníci pridávajú trochu humusu. Môžete tiež použiť minerálne hnojivá. Do pôdy sa pridá polievková lyžica nitrofosy a superfosfátu.
 3. Hlinitá pôda. Tento druh pôdy je pomerne ľahký, pretože pozostáva z piesku a ílu. Hnojí sa rovnakým spôsobom ako ílová pôda. V tomto prípade však môžete odmietnuť pridať riečny piesok.
 4. Piesčitá zem. Ako hnojivo sa aplikuje zmes pripravená z dvoch vedier sódovej pôdy, lyžice Agricola-4 a vedra humusu.

vylodenie

Semená mrkvy sa vysádzajú desať centimetrov po zamrznutí pôdy. Niektorí ľudia ich radšej vysádzajú po prvom snehu. V takom prípade musíte najskôr vyčistiť oblasť snehu. Potom sa do každej jamky pridá niekoľko semien. Neodporúča sa umiestňovať ich príliš blízko pri sebe.Optimálna vzdialenosť by mala byť asi 5-7 centimetrov. Semená zasielame iba do suchej pôdy a posypeme suchou pôdou. Potom sú postele posypané vrstvou organických látok, zhutnené a opäť pokryté snehom.

Starostlivosť

Ak bola zelenina vysadená skôr, ako prvý sneh spadol, musí sa pokryť borovicovými konármi. Na jar je kryt odstránený tak, aby sa sneh mohol topiť rýchlejšie. Potom sa pri každom záhradnom lôžku inštalujú špeciálne kovové oblúky. Nad nimi je natiahnutý plastový obal alebo akýkoľvek iný polyetylénový kryt. Toto sa vykonáva na urýchlenie klíčenia mrkvových kríkov.

Pristátie v regiónoch

V rôznych regiónoch krajiny sa proces pestovania mrkvy môže mierne líšiť.

Moskovské predmestia

Rastliny zimných rastlín odrody mrkvy v moskovskom regióne sa odporúča do konca jesene. Počas tohto obdobia pôda trochu zamrzne a jej teplota bude 3 až 5 stupňov. Niekedy môžu byť mierne mrazy. S tým však nie je nič zlé, pretože za týchto podmienok bude osiata mrkva mať dostatok času na to, aby pred prepuknutím silných mrazov napučala.

V oblasti Moskvy sa odporúča pestovať mrkvy Callisto, Neporovnateľné a Losinoostrovské. Semená sa vysádzajú do hĺbky 5 až 8 centimetrov.

mrkva

Ural

Na správne zasiatie mrkvy do Uralu sa odporúča oboznámiť sa s funkciami tohto procesu. Z tohto dôvodu sa odporúča kúpiť tieto odrody: Neporovnateľné, Altaj a zima v Moskve. Proces pristátia je veľmi podobný pristátiu v moskovskom regióne. V Urali sú však zasadené rastliny pokryté smrekovými konármi alebo mulčom.

Sibír

Nie každý vie, či je možné pestovať mrkvu na Sibíri. Na pestovanie vysadenej mrkvy v tejto oblasti sa musia použiť špeciálne odrody. Jesenná kráľovná, Diana, Nastena a Shantane sú na to perfektné. Osivo sa odporúča pestovať začiatkom alebo v polovici októbra.

Niektorí záhradníci ich vysádzajú v prvej polovici novembra. Tieto dátumy výsadby sú najoptimálnejšie.

Na výsadbu sa vyberie oblasť s pôdou, ktorá neobsahuje príliš veľa hliny. Miesto, kde porastú mrkvové kríky, by nemalo byť fúkané vetrom. Odporúča sa pestovať mrkvu v nízkych nadmorských výškach, pretože na nich topí rýchlejšie.

Semená sa vysievajú do hĺbky asi dva centimetre. Interval medzi jednotlivými otvormi je 20 centimetrov. Po vysadení všetkých semien sa postele pokryjú fóliou a pestujú sa pod ňou až do konca zimy.

záver

Výsev mrkvy pred zimou je pomerne jednoduchý, takže sa s ňou môžu vyrovnať aj záhradkári bez skúseností. Na to stačí rozhodnúť o načasovaní výsadby a zoznámiť sa s tým, ako prebieha výsadba a starostlivosť o zariadenie.

recenzia
 1. Katia
  8.08.2018 11:25

  Čakám, až mráz prejde a až potom zasadím mrkvu. Určite používam bioaktivátor "BioGrow”, Chráni a posilňuje sadenice dobre. Ak splníte termíny, bude úroda vynikajúca.

  Odpovedať
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica