Čo robiť, ak mrkva nevystúpila, ako rýchlo urýchliť klíčenie

Mrkva je jednou z najbežnejších zeleniny pestovaných v zeleninových záhradách. Niektorí pestovatelia zeleniny sa pýtajú, prečo mrkva po výsadbe nepučí. Ak čelíte skutočnosti, že sa semenáčiky neobjavili, budete musieť semená znova vysadiť. Predtým je však lepšie sa oboznámiť s tým, ako pestovať mrkvu tak, aby rýchlo vyrastala.

Keď sa objavia prvé výhonky

Pred výsadbou semien sa musíte oboznámiť s tým, kedy sa po výsadbe objaví mrkva. Koniec koncov, nie každý vie, koľko mrkvovej klíčky. Existujú rôzne dôvody, pre ktoré sa môže doba klíčenia meniť. Doba klíčenia závisí od pôdy, v ktorej sa rastlina pestuje. Keže klíčia oveľa rýchlejšie, keď sa pestujú v piesočnatej ílovitej pôde. Rýchlosť klíčenia mrkvy tiež závisí od toho, či boli semená pripravené na výsadbu. Niektorí pestovatelia zeleniny predspracovávajú semená mrkvy na urýchlenie klíčenia.

Napriek všetkým týmto dôvodom je však možné určiť, koľko dní po vysadení mrkvy sa objaví. Pri výsadbe ošetrených a olúpaných semien sa prvé výhonky mrkvy objavia v priebehu jedného týždňa. V chladných miestnostiach sa ich klíčenie oneskoruje o tri týždne.

Môžete tiež určiť, koľko dní sa objaví mrkva po výsadbe pomocou počasia. Pri zamračenom počasí sa prvé výhonky objavia až 20 až 25 dní po výsadbe. Ak však viete, ako rýchlo klíčiť semená mrkvy, môže byť táto doba niekoľkokrát skrátená.

Dôvody zlého klíčenia

Ak mrkva neskončila, mali by ste sa oboznámiť s hlavnými dôvodmi, prečo k tomu môže dôjsť.

Nízka kvalita semien

Pred výsevom mrkvy musíte vybrať semená. Sú chvíle, keď ľudia získajú nekvalitné alebo chybné semená, ktoré nezačnú rásť. Aby sa tomuto problému predišlo, je potrebné výsevný materiál pred výsevom kalibrovať. Za týmto účelom sa všetky semená umiestnia na 5 až 10 minút do soľného roztoku. Počas tejto doby sa budú na povrch vznášať nekvalitné semená.

mrkvové semená

Nevhodná pôda

Mrkva v granulách niekedy rastie zle kvôli zle spárenej pôde. Sadenice sa neobjavujú v oblastiach s veľkým množstvom čerstvého hnoja. Je lepšie zasadiť rastlinu za 2-3 roky po použití takéhoto hnojiva.

Hlboké nasadenie

Ak mrkva nevzrastie načas, stojí za to skontrolovať hĺbku výsadby. Rastlina nebude dobre rásť, ak bude vysadená príliš hlboko. Odporúča sa zasadiť semená do hĺbky maximálne 10 cm a zároveň nie sú pokryté silnou vrstvou pôdy.Ak sa zelenina neobjaví v dôsledku hĺbky výsevu, budete musieť semená vykopať a zasadiť ich znovu v malej hĺbke.

Nezasadzujte ich však na samom povrchu pôdy, pretože z tohto dôvodu môžu mierne zamrznúť, čo tiež nepriaznivo ovplyvní rýchlosť klíčenia.

Málo vlhkosti

Starostlivosť o vysadenú mrkvu by mala zahŕňať pravidelné zavlažovanie. Ak je pôda neustále suchá, klíčenie semien sa niekoľkokrát spomalí. Pri zalievaní sa odporúča používať špeciálny krycí materiál, pomocou ktorého vlhkosť zostane v zemi dlhšie.

Ošetrenie osiva

Aby ste nepremýšľali o tom, koľko dní sa po zasiatí objaví mrkva, musíte sa snažiť kontrolovať čas vzhľadu prvých výhonkov. Z tohto dôvodu by sa ich klíčenie malo urýchliť. Aby ste pochopili, ako urýchliť klíčenie semien mrkvy, mali by ste sa oboznámiť so základnými metódami spracovania semien.

Namáčanie vo vode

Pred zrýchlením klíčenia mrkvových semien musíte pochopiť vlastnosti tejto metódy.

Všetky semená by mali byť namočené v teplej vode. Za týmto účelom sa semená zabalia do gázovej tkaniny a umiestnia sa do nádoby s kvapalinou zahriacou na 25 stupňov. Takéto ošetrenie mrkvových semien pred výsadbou by nemalo trvať dlhšie ako tri hodiny. Počas tejto doby by semeno malo dobre napučať.

Pri ošetrení semien týmto spôsobom môžete vidieť, ako vyzerajú prvé výhonky za dva týždne.

kalenie

Keď ste prišli na to, ako pred výsadbou namočiť semená mrkvy, môžete ich začať kaliť. Zelenina niekedy vyrastie na dlhú dobu kvôli skutočnosti, že semeno nebolo vopred stvrdnuté.

Na tvrdenie sa semená umiestnia do chladničky na dva týždne, pri ktorých by sa teplota mala udržiavať na približne troch stupňoch Celzia. Tento postup pomôže zvýšiť rýchlosť klíčenia semien. Vytvrdené klíčky budú životaschopnejšie a silnejšie.

stvrdnutie mrkvových semien

Použitie vodky

Skúsení pestovatelia zeleniny, ktorí vedia, ako pripraviť semená mrkvy na výsadbu, na to často používajú vodku. Namáčanie semien mrkvy vo vodke sa vykonáva na odstránenie éterických olejov, čo môže byť dôvod, prečo mrkva nerastie dobre. Namáčanie sadivového materiálu vo vodke je pomerne jednoduché.

Za týmto účelom sa všetky semená umiestnia do malého textilného vrecka a ponoria sa do nádoby s vodkou na 25 minút. Počas tejto doby by mal alkohol zo semien odstrániť olejovú vrstvu, čo zvýši rýchlosť ich klíčenia. Po dokončení prípravy semien mrkvy na siatie sa všetky semená umyjú zahriatou vodou. Ak prvý postup namáčania semien mrkvy pred výsevom nepomohol, semená sa môžu znova namočiť do vodky.

Výber stránok

Pred výsevom mrkvy by ste si mali zvoliť miesto, kde sa pestujú. Výsadba by sa mala vykonávať iba v najvhodnejších oblastiach. Nesprávne zvolená oblasť zvyšuje pravdepodobnosť, že klíčky nebudú pučať.

Semená by mali byť vysadené v oblasti, ktorá je počas celého dňa dobre osvetlená. Ak ich klíčíte nedostatočným osvetlením, potom sa semenáčka objavia oveľa neskôr. Plochy s ílovitou a pórovitou pôdou sú ideálne na sadenie materiálu. Výsadba rastlín v ťažkej pôde môže mať negatívny vplyv na koreňové plodiny. V takejto pôde môžu tvoriť rozvetvené alebo nepravidelné tvary.

Príprava pôdy

Po dokončení prípravy semien mrkvy na výsadbu by ste mali začať s prípravou pôdy. Koniec koncov, záleží aj na tom, v ktorý deň sa objavia prvé výhonky. Preto sa oplatí oboznámiť sa s tým, ako správne pripraviť pôdu na výsadbu.

Je potrebné dbať na to, aby mrkva nebola vysadená vonku s malým množstvom živín. Odporúča sa zasadiť do pripravenej pôdy. Preto sa musí do pôdy vopred pridať trochu granulovanej močoviny s kuracími trusmi. Na otvorenú plochu však nepridávajte príliš veľa obväzu, pretože by to mohlo zhoršiť chuť koreňovej plodiny.

Pred výsadbou by sa mala uvoľniť aj pôda. K tomu sa pridávajú špeciálne kvasnice, ktoré zahŕňajú piesok alebo rašelinu. Ak sú semená vysadené v takejto pôde, bude ľahšie ich klíčiť.

mrkva v záhrade

pristávacia

Po výbere vhodného miesta a prípravy pôdy môžete začať s výsadbou semien. Existujú dva hlavné spôsoby, ako ich zasadiť do záhrady. Prvá metóda je vhodná pre ľudí, ktorí ju plánujú zasadiť skoro na jar. V tomto prípade sa na mieste vytvorí jedna veľká diera s hĺbkou asi 30 cm, do ktorej sa vloží malý vak naplnený semenami. Je posypaná zeminou a naleje sa do troch litrov zohriatej vody. Keď klíčené semená klíčia, môžu sa vykopať a zasadiť do samostatných otvorov.

Druhá metóda je jednoduchšia, a preto sa používa oveľa častejšie. Najprv musíte označiť riadky, na ktorých bude rastlina vysadená. Potom sa vytvoria malé diery, ktorých hĺbka by mala byť asi 5-7 cm. Pokiaľ nie je vonku nočný mráz, môžete semená sadiť v hĺbke 3-4 cm.

zber mrkvy

Vytvorené diery sú posypané rašelinou a napojené teplou vodou. Potom sa do každého z nich naleje 2 až 3 semená. Potom sú všetky pokryté zemou a znovu napojené. Za priaznivého počasia klíčia sadenice do dvoch týždňov.

Zrýchlenie vzhľadu prvých výhonkov sa uskutočňuje pomocou krycieho materiálu. Riadky môžu byť pokryté starými vecami alebo polyetylénovou fóliou. To všetko pomôže udržať vlhkosť v pôde dlhšie. Keď sa objavia prvé výhonky, postele by sa mali úplne otvoriť.

záver

Mnoho začínajúcich pestovateľov zeleniny nevie, čo robiť, ak mrkva nevykvetla. Aby ste sa tomuto problému nevyriešili, mali by ste vopred vedieť, ako správne umiestniť mrkvu. Môžete sa tiež zoznámiť s ďalšími odporúčaniami s fotografiami a videami, ktoré vám povedia, čo robiť, ak mrkva nepučí a ako môžete urýchliť rast mrkvy.

recenzia
  1. Anya
    12.12.2017 15:26

    Najlepšie je používať produkt BioGrow, len stimuluje rast zeleniny. Tento obväz je vhodný pre akékoľvek sadenice, nemá vplyv na užitočnosť. Používam ho už niekoľko rokov.

    Odpovedať
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica