Opis odrody mätovej ananásu variegata, výsadby a starostlivosti o rastliny

Ananásová mätová variegata sa považuje za jedinečnú rastlinu, ktorá má príjemnú a silnú aromatickú vôňu. Ananásové listy sa pridávajú do jedál, aby im dodali nezvyčajnú arómu a používajú sa v medicíne pri liečbe určitých chorôb.

popis

Charakteristickým rysom odrody Variegata je nízky rast kríkov, ktoré dorastajú do výšky 40 - 50 cm. Všetky zrelé sadenice sú pokryté malými listami smerom dole s bielym rámom okolo okrajov. Listy mäty Variegata sú veľmi chutné, s mierne štipľavou dochuťou. Z tohto dôvodu ich mnoho žien v domácnosti pridáva do omáčok, šalátov a dokonca aj do ovocných nápojov.

jedinečná rastlina

Okrem listov sa na dospelých kríkoch vytvárajú kvety, ktoré sú natierané fialovou farbou s načervenalým odtieňom. Nachádzajú sa na vrchole výhonkov a vytvárajú tam veľké a voňavé kvetenstvo.

Použitie ananásovej mäty

Ananásová mincovňa sa najčastejšie používa pri varení ako doplnok výživy. Používa sa na okorenenie mäsa alebo rýb. Používa sa tiež v lete na výrobu osviežujúcich ovocných nápojov. Niektoré ženy v domácnosti pridávajú lístky mäty k konzervám, aby sa predĺžila ich trvanlivosť.

vytvárajú sa kvety

Druhou najobľúbenejšou oblasťou aplikácie takejto rastliny je medicína. Odvar ananásu mäty má diuretický účinok, vďaka čomu môžete vyčistiť žlčník z kameňov. Listy mäty sa používajú na vytváranie liekov na zmiernenie bolesti u dievčat počas menštruácie a na liečenie ochorenia pečene.

Podmienky pre rast kultúry

Na pestovanie zdravých kríkov Variegata je potrebné zabezpečiť optimálne podmienky pre ich rast. Táto odroda miluje vysokú úroveň vlhkosti, a preto sa bude musieť počas kultivácie starať o zalievanie. Pôda by nikdy nemala vyschnúť, pretože to spomalí rast sadeníc. Odporúča sa zvlhčiť pôdu každý deň, najmä v lete.

považovaný za liek

Ak sa sadenice pestujú v skleníku, budete musieť nezávisle regulovať úroveň vlhkosti v nich. Aby ste to dosiahli, postriekajte skleník striekacou fľašou a každý deň navlhčite lístky mäty.

Kedy zasadiť ananásovú mincovňu

Dobrú úrodu mäty môžete získať iba vtedy, ak ju vysadíte včas. Neodporúča sa zasiať semená Variegata na jeseň, pretože sadenice v zime zamrznú a uhynú. V lete je výsev tiež nemožný, pretože pri prvom mraze nebude mať koreňový systém čas na to, aby bol dostatočne silný a rastlina tiež odumrie.Najlepším riešením by preto bolo zasadiť ananásovú mätu do polovice jari po tom, ako sa nočná teplota zvýši na 5 až 10 stupňov.

zasadiť ju včas

Príprava sadivového materiálu

Príprava osiva sa začína výberom semien na výsadbu. Odporúča sa vybrať iba veľké semená, pretože lepšie klíčia. Všetok vybraný sadivový materiál je predbežne dezinfikovaný. Na tento účel sa pripraví slabá mangánová tekutina. Na jej vytvorenie sa asi 100 g látky pridá do 100 ml vody. Potom sa semená nalejú do nádoby s mangánom počas 25 minút. Dezinfikované semeno sa premyje vodou, vysuší a vysadí do zeme.

sadivový materiál

Príprava pôdy

Ananásová mincovňa, rovnako ako všetky ostatné odrody, rastie najlepšie na úrodných pôdach s mikroživinami. Ak chcete zvýšiť úrodnosť pôdy, musíte do nej vopred pridať top dressing. Z tohto dôvodu je zem zmiešaná s kompostom, popolom a humusom.

Pri hnojení môžete použiť hotové komerčné zmesi, medzi ktoré patrí vápno.

Odborníci odporúčajú dezinfekciu pôdy pred výsadbou. Za týmto účelom sa niekoľkokrát naleje horúcou vodou a roztokom mangánu. Toto bude chrániť sadenice pred napadnutím škodcami a chorobami.

úrodné pôdy

Výsadba mäty

Na pestovanie ananásových variegata sa všetky semená položia na povrch pozberanej pôdy. Semeno sa potom opatrne vtlačí do pôdy a pokryje polyetylénom. Keď sa objavia prvé výhonky, plastový film sa odstráni a všetky sadenice sa napojia prvýkrát.

Ak je vonkajšia teplota príliš vysoká, nie je potrebné pokryť plochu vysadenou mincovňou..

pozberaná pôda

Starostlivosť o rastliny

Každý, kto plánuje začať pestovať kríky mäty, by sa mal oboznámiť s osobitosťami starostlivosti o ne.

Polievanie pravidlá

Všetky vysadené kríky mäty musia byť napojené teplou vodou. Zalievanie nie je možné vykonávať za jasného slnečného svetla, takže postup sa vykonáva večer. Pri oblačnom počasí nie je potrebné pôdu navlhčiť denne.

mätové kríky

Uvoľnenie a odburinenie

Odporúča sa, aby ste pravidelne odstraňovali burinu na odstránení buriny. Bez buriny vypestované buriny spotrebujú z pôdy veľa výživných látok, ktoré narušia rast mäty.

Choroby rastlín

Verticilium vädnutie je považovaná za nebezpečnú chorobu, v dôsledku ktorej sa listy rastlín postupne stmavnúť a vysušiť. Ak chcete zachrániť ananásu mätu z tejto choroby, musíte:

  • dodržiavať pravidlá striedania plodín;
  • včas vyčistite oblasť burín a zvyškov rastlín.

odstrániť

škodcovia

Medzi škodcami sú najbežnejšie tieto:

  • Mätový roztoč. Hmyz zimuje v pôde a na jar sa objavuje na kríkoch. Škodca sa živí lístkami mäty a stopkami, čo vedie k smrti.
  • Lúčny lúč. Na jar sa objavuje na mäte, keď teplota vzduchu stúpne na 10 stupňov Celzia. Hmyz sa živí miazgou listov, a preto sa po objavení lúčnej mory vyschnú.

sa objaví na kríkoch

Zber a skladovanie

Zrelé mäty sa najlepšie zbierajú v polovici júla, pretože do tejto doby sa jej listy naplnia užitočnými prísadami a olejmi. Všetky zozbierané stonky sa zhromažďujú vo zväzkoch a visia pod baldachýnom na ulici alebo v miestnosti s dobrým vetraním. Je veľmi dôležité, aby slnečné lúče neklesli na listy, pretože to negatívne ovplyvní ich arómu.

komponenty a oleje

záver

Každý záhradník, ktorý chce pestovať ananásovú mincovňu mäsovej, by sa na ňu mal pripraviť vopred. Ak to chcete urobiť, mali by ste sa oboznámiť s nuansami výsadby tejto odrody a pravidlami starostlivosti o ňu.

oboznámte sa s nuansami

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica