Opis odrody anglickej mäty, vlastnosti pestovania a starostlivosti

Angličtina mäta v obyčajných ľudí sa nazýva chlad alebo mäta chlad. Táto rozmanitosť je oceňovaná pre jej životodarné vlastnosti, širokú škálu aplikácií. Chovala sa krížením divokých poddruhov - vodných a klások.

Funkcie odrody

Anglická mincovňa je bylinkový trvalka, ktorej výška dosahuje 1 m, pri kúpe chladu, výrazný zápach. Oddenok sa nachádza blízko povrchu pôdy. Jeho lístie je oválne, špicaté. Dáva malé kvety, jeho koruna je nahá s lila končatiny. Kvitnutie trvá od júna do septembra. Anglickú mincovňu tu reprezentujú dva bežné typy - čierna a biela.

pestovanie a starostlivosť

Podmienky pre rast anglickej mäty

Mincovňa poskytuje viac na dusíkatej pôde. Všetko najlepšie by však malo byť moderovanie, pretože nadbytok dusíka v pôde môže viesť k tvorbe hrdze na listoch. Voňavá mäta miluje vlhkosť a slnko, ale bez dodatočného postrekovania netoleruje suché teplo. Trvalka rastie pohodlne pri teplote + 18 ... + 20 ° С.

S rastúcou teplotou klesá obsah mentolu v listoch. V ťažkej zime vydrží trvalka vydržať pokles teploty na -10 ° C. Ak je však táto teplota pozorovaná v hĺbke nechránených koreňov, potom takmer okamžite zomrú. So snehovým vankúšom do hĺbky 20 cm vydrží životaschopná mäta odolávať teplotám až do -25 ° C.

životodarné vlastnosti

Výsadbový čas

Ak sa trvalka pestuje doma, vybrané semená môžete pestovať kedykoľvek, nie sú stanovené žiadne obmedzenia. Vďaka vynikajúcim mrazuvzdorným vlastnostiam môže byť jesenná múčka na jeseň zasadená do chladnej pôdy.

Pri výseve vybraných vzoriek do záhradnej pôdy sa dodržiava obdobie výsadby bez sadeníc: koniec apríla - začiatok teplého mája.

doma

Príprava sadivového materiálu

Keďže vybrané semená sú príliš malé, musí sa s výsevom na otvorenom priestranstve pristupovať s najväčšou vážnosťou.

Zrelé mäty sa kupujú v špeciálnom obchode alebo sa zbierajú samostatne. Pred výsevom sa materiál vyberie doma, zostanú iba zrelé exempláre. Vybrané semená mäty majú nízku klíčivosť, z jedného vrecka môžu pochádzať 2 až 3 sadenice.

maximálna vážnosť

Príprava miesta pristátia

Pred umiestnením životodarnej mäty do zeme je potrebné pripraviť miesto. Najprv musíte starostlivo vykopať vybranú plochu o 20 cm. Na 1 štvorcový meter sa zavádza 3 kg vysokokvalitného humusu. m.Nezabudnite asi 2 lyžice. l. popol z dreva, 15 g dusičnanu amónneho. Všetky tieto akcie pomôžu zmeniť ktorékoľvek vybraté miesto na pohodlné miesto pre rast a rozvoj trvalky. Ak je podzemná voda príliš blízko k povrchu, je lepšie urobiť vyvýšenie v mieste výsadby životodarnej mäty.

pristávacie miesta

Kultúra pestovania

Pripravte si drážky na voňavú mätu, pričom dodržujte vzdialenosť 20 - 30 cm. Aby bolo pestovanie pohodlné, použite semeno so špicatým koncom alebo injekčnú striekačku na sadenie, pretože zrelé exempláre sú veľmi malé. Sú prehlbované o 5 cm, opatrne posypané zemou, napojené, aby sa zabránilo erózii vodou.

Ak sú semená vysadené na sadenice, potom keď mladé výhonky dosiahnu výšku 6 cm, bezpečne sa premiestnia do otvoreného terénu.

Kultúra pestovania

Pravidlá starostlivosti o mincovňu

Záhradníci, ktorí sa rozhodli pestovať voňavú anglickú mincovňu na svojom webe, mali šťastie, pretože pre jej normálny rast a vývoj je potrebné vynaložiť minimálne úsilie kvôli jej nenáročnosti. Na jednom mieste sa trvalka môže rozvíjať až do 5 rokov, po tomto období sa musí transplantovať. Kríky sa musia omladiť núdzovým prerezaním.

Aby sa zabránilo intenzívnemu šíreniu mincovne po celej lokalite, musia sa stanoviť osobitné obmedzenia. V miestach vyčerpania pôdy sa na vývoj mäty používajú hnojivá. Aby sa voňavá rastlina nerozťahovala, vyberú sa osvetlené oblasti.

osvetlené oblasti

zalievanie

Anglická mäta miluje vlhkosť v primeraných množstvách. Netoleruje podmáčanú pôdu, ktorá spôsobuje hnilobu koreňov. Trvalky preto potrebujú kvalitné zavlažovanie.

podmáčaná pôda

Uvoľnenie a odburinenie

Pravidelné uvoľňovanie pôdy a vykorenenie kmeňa stromu zo zákerných burín sú povinné postupy, ktoré musí dodržiavať každý záhradník, ktorý má vo svojej oblasti anglickú mincovňu. Uvoľnenie pôdy poskytuje ďalší tok kyslíka ku koreňom, malo by sa to robiť raz mesačne.

zákerné buriny

Choroby a škodcovia

Voňavá mäta je trvalka, ktorá je príťažlivá nielen pre človeka, ale aj pre škodcov.

Od chvíle, keď prvé listy dorastú späť, je naštvaná blchou mäty, ktorá vytvára okrúhle diery v listoch. Počas suchého a teplého prameňa je riziko napadnutia týmto škodcom veľmi vysoké.

okrúhle otvory

Vošky ničia hornú časť mladého výhonku. Weevils infikujú okraje listov. Lúčna múka môže úplne zničiť trvalku. Drôtový červ môže pokaziť koreňový systém. Aké sú hlavné metódy zaobchádzania s týmito škodcami? V prípade vážneho poškodenia sa používajú silné insekticídy. Postup postrekovania sa musí vykonať 30 dní pred začiatkom zberu.

Na záhradnom pozemku je lepšie sa obísť bez použitia silných látok, preventívnymi opatreniami bude trvalá transplantácia každé 2 roky. Postrek sa tiež uskutočňuje hotovým roztokom lastovičky.

Rovnako ako všetky trvalky, životodarná mäta je citlivá na rôzne ochorenia. Najčastejšie trpí múčnatkou, ktorá sa dá zachrániť hlbokým jesenným vykopávaním pôdy postrekom roztokom koloidnej síry.

naraziť na hrany

Listová škvrna - vyznačuje sa hnedými škvrnami na listoch s čiernymi bodkami, postrek tekutinou Bordeaux pomôže zachovať úrodu.

Rýchlo rastúci podzemok infikuje mykoplazmu. Zbavenie sa týchto deštruktívnych škodcov pomôže len zničeniu infikovanej rastliny a presadením zdravých vzoriek na iné miesto.

Včasné zavedenie fosforu s draslíkom pomôže posilniť ochranné vlastnosti trvalky.

listové škvrny

Zber a skladovanie

Existujú pokyny, ako správne vyberať mladú mätu. Výhonky nemôžete vytrhnúť rukami, je lepšie starostlivo rezať stonku. Je znížená na tretinu celkovej dĺžky. V období aktívneho kvitnutia sa z výhonkov získa mentolový extrakt. Ak potrebujete sušiť plodinu stonkami, je lepšie to urobiť skôr, ako začne pučať.Zhromažďovanie mäty na výrobu voňavého čaju sa začína začiatkom jari, vrchol sezóny zberu pripadá na dusný júl. Zber sa vykonáva 1-3 krát mesačne. Najlepšie je rezať výhonky večer v suchom dni.

strieľa rukami

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica