Biely kvet, múčnatka a škodce mäty a ich kontrola

Niektorí záhradníci sa domnievajú, že mäta nepotrebuje starostlivosť: rastlina a zabudnite. Je to mylná predstava - ako iné pestované rastliny, voňavá tráva reaguje na starostlivosť s vysokými výnosmi a nevytvára problémy. Ak sa výsadba vôbec nezaplatí, môžu ochorieť a byť napadnutá škodcami. Napríklad výskyt bieleho kvetu na mäte signalizuje prítomnosť bežnej choroby - múčnatky. Iba včasná pomoc ušetrí deň a umožní vám vychutnať si nenapodobiteľnú chuť nápoja vyrobeného z čerstvých listov a pripraviť ich na budúce použitie.

Choroby mäty a metódy ich riešenia

Osoba oceňuje mätu za jej chuť, príjemnú vôňu a obsah živín. Táto plodina však priťahuje aj mnoho škodcov a patogénov. Po nasadení korenistej trávy na mieste by ste ju nemali opustiť bez náležitej pozornosti.

Preventívne opatrenia:

 • rastliny nenechávajte dlho na jednom mieste;
 • po zbere oreže stonky a spália sa;
 • znížiť obsah dusíka v pôde;
 • používať hnojivá fosforu a draslíka.

Hrdza

Nebezpečné plesňové ochorenie je všadeprítomné. Vyjadruje sa vo forme oranžových vankúšikov na zadnej strane listov, ktoré nakoniec zhnednú.

Výskyt choroby súvisí s chladným počasím, vysokou vlhkosťou, nadbytkom dusíka v pôde.

Infikované výsadby sa musia postriekať fungicídmi, čo je prípustné iba na začiatku vývoja rastlín. Riziko choroby tiež závisí od typu mäty.

hrdza na mäte

Múčnatka

Práškovú pleseň si nemožno zamieňať s ničím: belavý kvet na listoch a stonkách zapadá do rastlín ako pavučina. Tento jav je typický pre zrelé rastliny. V budúcnosti sa pozoruje výskyt čiernoplodých tiel naplnených spórami. Ochorenie stimuluje augustový chlad, hojnosť rosy a zvýšenie vlhkosti vzduchu. Boj spočíva v postrekovaní kríkov slabým roztokom koloidnej síry a opelení sivou pôdou. Na jeseň sa zobrazuje hlboké oranie lokality. Je zaujímavé, že odrody mäty náchylné na múčnatku nie sú hrdzou ovplyvnené a naopak.

Múčnatka

Fusarium vädnutie

Útok huby spôsobuje spomalenie rastu rastlín, stratu elasticity, stmavnutie spodnej časti stonky. V horúcom počasí výsadba vyschne, v daždivom počasí hnije. Riziko vädnutia fusária sa zvyšuje v chladných alebo suchých letách bez zalievania. Zdrojom infekcie sú zvyšky rastlín a kontaminovaná pôda. Bez ošetrenia uhynie väčšina plodín.

Fusarium vädnutie

Phylostictosis

Zamorenie je indikované listami pokrytými malými okrúhlymi škvrnami bieleho s hnedým okrajom. Neskôr sa v strede miesta vytvoria čierne bodky - pycnidia a listy začnú padať. Plesňový patogén zostáva v rastlinných zvyškoch hibernáciou a aktivuje sa pri teplote + 23 ... + 28 stupňov.

Phylostictosis on mint

anthracnose

Choroba sa prejavuje hnedými škvrnami, ktoré postupne upadnú do stredu listov, ktoré pokrývajú všetky orgány rastliny. Vážne poškodenie má za následok pokles listov, skrútenie a stenčenie stoniek.

Vo väčšine prípadov je infekcia skrytá v úlomkoch rastlín.

Mincovňa pestovaná zo sadeníc má vyššie riziko kontaminácie antracnózou. Táto choroba však nie je taká bežná, aby spôsobila značné poškodenie plodiny.

Antraknóza na mäte

Ascochitosis

Počas choroby sa na stonkách a listoch objavia škvrny s hnedými pycidiami, ktoré kombinujú 2-3. Rast kríkov sa spomaľuje, stonky sa ohýbajú a listy vysychajú a odpadávajú. Huba sa často dostane z hnoja alebo materskej mladiny, preto by ste sa mali vyvarovať blízkosti týchto plodín.

Septoriasis

Prejavom plesňového ochorenia sú svetlé škvrny s tmavými okrajmi, okrúhle alebo trojuholníkové. Uprostred škvŕn sa tvoria čierne bodky s pycnidiou. Na tomto mieste sa objavujú praskliny a tkanivo v priebehu času vypadáva. Infekcia najčastejšie postihuje výsadby nachádzajúce sa v bažinatých oblastiach a na miestach s blízkym výskytom podzemnej vody, pri teplote vzduchu +22 ... + 27 stupňov.

Septoria na mäte

Peronosporosis

Nebezpečná choroba, ktorá postihuje listy a kvetenstvo. Príznaky sú sotva viditeľné, sivo-fialové kvety na kvetinách a zelenkavé beztvaré škvrny na vonkajšej strane listov. Vývoj choroby vedie k deformácii a úpadku listov, zmene farby kvetov hnedej a ich vysychaniu. Daždivé počasie aktivuje mincovňu. K infekcii dochádza ukladaním spór a mycélia huby do zvyškov úrody. Šanca na rozvinutie choroby je znížená v suchých horských oblastiach vystavených vetru.

Peronosporóza na mäte

prerastanie

Ochorenie vyvolané mikroorganizmami mikroorganizmov sa prejavuje od okamihu objavenia sa výhonkov. Rastliny sú zafarbené v antokyanínovom odtieni, zakrpatené a netvoria koreňový systém. Inak sa vytvorí veľa riedených výhonkov s hypertrofovanými kvetenstvami.

Mätové škodce a metódy ich riešenia

Škodcovia, ktorých priťahuje jasná vôňa mäty, negatívne ovplyvňujú vývoj výsadby.

Táto kultúra má veľa nebezpečných nepriateľov, vrátane:

 • blšie mäta;
 • chrobák listov mäty;
 • mätový roztoč.

Mätová blcha

Otravuje výsadbu mäty od okamihu opätovného rastu a listov perforuje. Žlté chrobáky a červy sa aktivujú v teplých suchých prameňoch. V priaznivom období spôsobujú značné škody na kultúre. Na boj proti hmyzu počas formovania listov sa používa roztok Actellika.

Mätová blcha

Mätový listový chrobák

Malý zelený chrobák s bronzovým leskom a jeho larvy nahlodávajú okraje listov a vytvárajú v nich diery. Veľká akumulácia škodcu môže zničiť plantáže mäty. Na účely prevencie je znázornená výsadba rastlín na hrebeňoch so širokými uličkami. Účinná liečba infúziou harmančeka, horkého korenia. V pokročilých prípadoch sa používa metafos alebo chlorofos.

Mätový listový chrobák

Mätový roztoč

Ide najmä o južné územia. Vyskytuje sa na povrchu pôdy v máji a živí sa šťavou z horných častí stoniek až do augusta.

Hlboké jesenné vykopávanie hrebeňov, horenie zvyškov rastlín, opätovná výsadba mäty každé dva roky a ošetrenie akaricídnymi prípravkami pomáhajú vyrovnať sa s hmyzom.

Okrem týchto druhov hmyzích škodcov hrozí nebezpečenstvo mäty:

 • Cikády. Dávajú prednosť šťavám z mladých sadeníc.
 • Weevil chrobáky.Larvy jedia koreňový systém, dospelí hlodajú okraje listov.
 • Lúčne mory. Jeden exemplár je schopný zničiť celú rastlinu.
 • Sliziace haliere. Poškodenie je spôsobené dospelým hmyzom a larvami, ktoré deformujú výhonky kultúry. Vydávajú sa ako penové hrče, ktoré sa nachádzajú na stonkách a na listoch listov.
 • Kovařík. Clicker Beetle Larvae nahlodať podzemky. Zostávajú v pôde zo zemiakov alebo prenášané z pšeničnej trávy.
 • Medvedki. Ničia korene, ktoré spôsobujú odumretie mäty.

Mätový roztoč

Húsenice lopúcha, okrídlenej, lúčnej a kapustovej mory sa obťažujú voňavými výsadbami.

Všeobecné opatrenia na kontrolu škodcov zahŕňajú použitie insekticídov, ak je výsadba príliš ovplyvnená..

Jednorazové postrekovanie je povolené jeden mesiac pred zberom. Táto metóda sa používa ako posledná možnosť!

Ak dodržiavate agrotechnické postupy, preventívne postupy postačujú na minimalizáciu rizika ochorenia a škodcov ovplyvňujúcich mätu. Okrem vyššie uvedených spôsobov sa môžu výsadby spracovávať odvarom lastovičiek, ktorý sa pripravuje z 200 g listov na vedro vody (uchováva sa jeden deň, potom sa pridá mydlový roztok a odvar sa pripraví). Niektoré druhy hmyzu sú vystrašené infúziou ihličia a odvarom z višní vtáčích.

Do zoznamu liekov šetrných k životnému prostrediu na kontrolu škodcov môžete pridať infúzie:

 • Cibuľa;
 • cesnak;
 • tabak;
 • púpava;
 • rebríček.

púpava infúzie

recenzia
 1. Marina
  1.01.2019 11:24

  Opakovane som narazil na múčnatku, zdá sa mi, že táto choroba je najbežnejšia. Teraz určite ošetrujem kríky mäty roztokom koloidnej síry, čo je najúčinnejší prostriedok.

  Odpovedať
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica