TOP 10 receptov na prípravu polotovarov mäty a meduňky na zimu

Pijani čaju nedávno začali objavovať bylinné nápoje. Neobsahujú konzervačné látky, farbivá a majú celkový posilňujúci účinok na organizmus. Najobľúbenejšie je zber zimy za mätou a citrónom.

Máta má sedatívne, antispasmodické, vazodilatačné, analgetické, protizápalové vlastnosti. Melissa má baktericídny, diuretický účinok. Čaj vyrobený z týchto zložiek nielen dobýva svojou vôňou, ale umožňuje vám tiež posilniť telo v chladnom zimnom období.

Tajomstvo zberu mäty mäty a meduňky na zimu

Môžete zozbierať celú rastlinu, ale mnoho žien v domácnosti uprednostňuje sušenie listov. Melissa má jemnú vôňu citrónu, tóny, normalizuje tráviaci trakt. Mincovňa pomáha rýchlejšie zaspávať, uvoľňuje nervový systém, zmierňuje nadmerné vzrušenie. Sušené, čerstvé a mrazené rastliny sa používajú na výrobu čaju z mäty.

Je dôležité nepoužívať trávu z priemyselných oblastí, v blízkosti diaľnic. Najlepšia voľba je domáca mäta v záhrade. Na uskladnenie sa neodporúča používať plastové vrecká - to je spojené so stratou arómy a nasýtenia.

Vlastnosti výberu prísad

Zber bylín sa uskutočňuje v júli až auguste - toto je doba kvitnutia. V tomto okamihu sa lístie, výhonky a kvety hromadí éterické oleje a ďalšie užitočné zložky. Rastliny 2-3 roky staré sa považujú za vysoko kvalitné. Zber sa vykonáva skoro ráno alebo po západe slnka. Nie je možné vytiahnuť mätu za koreň, odporúča sa odrezať 70% stonky, spodný výhonok môže stále rásť.

bylina mincovňa

Najlepšie spôsoby zberu úrody

Zozbieraný materiál je možné pripraviť rôznymi spôsobmi doma. Mincovňa s citrónovým balzamom sa používa nielen na výrobu čaju. Existuje široká škála receptov s použitím mäty: omáčky, želé, džúsy, infúzie, likéry. Pre rozmanitosť sa pridávajú ďalšie prísady.

Sušenie mäty a meduňky

Proces sušenia sa uskutočňuje tromi spôsobmi:

 • Vo vonkajších podmienkach sa suroviny ukladajú na uterák, preglejku alebo lepenku. Na ochranu pred prachom a hmyzom sa mätová a citrónová balzam prekryjú gázou.
 • Vo vnútorných podmienkach by bola parapet vynikajúcou voľbou. V takom prípade budete musieť bylinky pravidelne premiešavať, aby sa úplne vysušilo.
 • Hrozny - takto sa suší celá rastlina spolu s listami a stonkami. Mincovňa s balzamom citróna sa zhromažďuje vo zväzkoch, zviazaná, zvisle zavesená.

Sušenie mäty

Bylinkový zväzok by mal byť malý, inak vnútorné stonky nevyschnú a začnú hniť.

Ako zmraziť mätu

Keď sa mäta uloží do plastového vrecka, vetvičky začnú sčernieť. Takéto suroviny nie sú vhodné na ďalšie skladovanie, sú vyradené. Je vhodné zmraziť mätu okamžite po zakúpení. Najskôr sa tráva umyje a vysuší na papierovej utierke.

Zmrazovanie prebieha tromi spôsobmi:

 1. V škatuliach alebo taškách. Pri tejto metóde sa listy odrežú, úhľadne položia bez stlačenia. Tento slepý pokus sa uchováva od 6 mesiacov do 9 mesiacov pri -17-18 oFROM.
 2. V celofánovom filme. Listy mäty roztiahnite na polyetylénový povrch, pevne preložte. Uchovávajte v mrazničke 8 - 9 mesiacov.
 3. V ľadových formách. Táto metóda umožní mincovni plne si uchovať svoje cenné vlastnosti, je ideálna pre nápoje. Listy sa uložia do nádoby naplnenej filtrovanou vodou a vložia sa do mrazničky.

mrazená mäta

Pri všetkých spôsoboch mrazenia sa rastliny rýchlo rozmrazujú, nestrácajú svoje prospešné vlastnosti a zachovávajú si svoj pôvodný vzhľad.

Voňavý čerstvý mätový cukor

Dezerty, pečivo, koktaily sú zdobené mätovým cukrom. Na varenie budete potrebovať 1 zväzok mäty a meduňky, pohár cukru. Byliny sa umyjú, stonky sa oddelia a sušia. Zmiešajte cukor s mätou v mixéri, je dôležité nezmieňať zmes na kašu, kryštály cukru musia zostať nedotknuté.

Na dlhodobé skladovanie sa hmota rozprestrie na plech na pečenie a suší sa v peci pol hodiny. Hotový produkt sa naleje do nádoby.

čerstvá mäta

Mätový sirup

Sirup je ideálny na kokteily a nápoje. Voda (200 g), cukor (200 g) sa naleje do malej smaltovanej panvice, privedie sa k varu a varí sa 7-10 minút, kým sirup nezhoustne. Nasekaná mäta sa pridá k tekutine, odstráni sa z tepla a trvá na nej 40 - 50 minút. Zmes sa potom znova varí pridaním kyseliny citrónovej. Sirup sa filtruje, naleje do sterilizovanej nádoby a korkuje.

Lahodná želé

Pre nezvyčajné želé je potrebné zásobiť:

 • želatína (10 g);
 • mäta (1 zväzok);
 • cukor (1 pohár);
 • voda (1 pohár).

mäta želé

Rastlina sa namočí do horúcej vody pol hodiny. Želatína sa naleje 2 polievkové lyžice. l. voda, nechať napučať a potom zapáliť. Po rozpustení želatíny pridajte mätu a povarte ju 10 minút. Horúca tekutina sa naleje do formy, čaká sa na ochladenie a vloží sa do chladničky.

Mätová šťava

Šťava sa vyrába z čerstvo zozbieraných stoniek a listov mäty. Na varenie potrebujete nasledujúce komponenty:

 • mätová kaša 200 g;
 • voda 1 pohár;
 • cukor 100 - 150 g;
 • citrónová šťava, kôra.

Premyté rastliny sa nasekajú nožom alebo mixérom. Všetky prísady sa zmiešajú v panvici, umiestnia sa na sporák a varia sa. Odstráňte z tepla, nechajte pôsobiť 60 minút a potom znova povarte. Horúca tekutina sa naleje do sterilizovaných fliaš a uzavrie sa. Skladovateľnosť je 9-10 mesiacov.

Mätová šťava

Mätová omáčka

Ak chcete vytvoriť omáčku, musíte zásobiť:

 • med 3 lyžice. l.;
 • čerstvá mäta 50 g;
 • pol citróna;
 • voda 100 ml;
 • sójová omáčka 1 polievková lyžica. l.

Umyte citrón, nakrájajte ho na štvorce, odstráňte kôru, vložte do hrnca. Varte vodu osobitne, nalejte do citróna, trvajte 30 minút. Potom nalejte sójovú omáčku, roztopený med, povarte. Ochladená hmota sa musí prefiltrovať, pridať nasekanú mätu a nechať vylúhovať.

mäta na omáčku

Melissa na čaj

Horúci nápoj s balzamom citróna môžete konzumovať kedykoľvek počas dňa v akomkoľvek množstve. Na čaj budete potrebovať:

 • 1-1,5 lyžice. l. balzam na suchú citrón;
 • 1 liter vriacej vody;
 • 2 lyžičky med.

Melissa sa naleje vriacou vodou, trval na tom, med je kladený. Po dôkladnom premiešaní je nápoj pripravený na pitie.

Melissa na čaj

Ocot s balzamom citróna

Nezvyčajný ocot môžete pripraviť pomocou nasledujúcich zložiek:

 • listy čerstvého citróna balzamu 50-60 g;
 • vínny ocot 500 ml.

Umyté listy sa zmiešajú s vínnym octom, korku, vylúhujú sa 14 dní a nádobu sa pravidelne pretrepávajú.Potom, čo sa roztok stane priehľadným, prefiltruje sa a naleje do fľaše.

Likér na balzame na citrón

Alkoholický likér s balzamom citrónu sa pripravuje s týmito zložkami:

 • sušený balzam citróna 35-45 g;
 • alkohol 90o 1 l;
 • cukor 1 šálka;
 • voda 200 ml.

Likér na balzame na citrón

Mincovňa sa umiestni do nádoby, naleje sa do alkoholu a trvá na tom, že sa nechá stáť 5 až 7 dní pri teplote miestnosti. Potom sa sirup pripraví osobitne s vodou a cukrom. Po varení a úplnom rozpustení granulovaného cukru sa tekutina naleje do tinktúry. Všetko dôkladne premiešajte, prefiltrujte, nalejte do fľaše.

Pravidlá a obdobia skladovania

Sušené suroviny sa skladujú najviac 1,5 až 2 roky. Byliny sa skladujú v sklenených nádobách, papierových vreckách, látkových vreckách, kartónových škatuliach, drevených nádobách, sklenených fľašiach. Je prísne zakázané uchovávať suché výrobky v plastovej nádobe alebo celofánovom vaku. To je plné straty zápachu mäty a znehodnotenia produktu.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica