Aký je rozdiel a aký je rozdiel medzi balzamom mäty a citrónom, ktorý je zdravší

Každá žena v domácnosti vie, že aróma a chuť kulinárskeho majstrovského diela závisí od toho, aké korenie a bylinky sa používajú pri varení. Záhradníci sa snažia pestovať potrebné komponenty v posteliach - domáce greeny majú voňavú vôňu a veľa užitočných vlastností. Mincovňa a citrónový balzam sú častými obyvateľmi záhradných záhonov, často sa však stáva, že dochádza k zámene s pestovaním týchto plodín - nie každý pozná rozdiely medzi rastlinami. Ako správne určiť, čo rastie v záhrade a aké črty sú podobné a zároveň rôzne druhy korenia?

Ako rozlíšiť rozdiel medzi mätou a balzamom citrónu podľa ich vzhľadu

Ak sa pozorne pozriete na tieto plodiny, je zrejmé, že navonok sú tieto rastliny veľmi podobné a dokonca aj skúsený záhradník môže ľahko zameniť mätu s medom. Táto chyba nie je príliš nebezpečná, pretože aróma týchto bylín v žiadnom prípade kazí vôňu jedla. Pokiaľ ide o obsah užitočných vlastností kultúry, tiež sa veľmi nelíšia. Jediná vec, ktorú treba pamätať, je, že rastliny majú obmedzenia a môžu u citlivých ľudí spôsobiť alergie, takže je lepšie sa naučiť ich rozlíšiť, aby sa zabránilo chybám, ktoré sú pre zdravie nebezpečné.

varenie

Mincovňa má rovný, dlhý stonok, končiaci kvetmi zozbieranými v hustej kvetenstvo. Odtieň siaha od svetlo fialovej až po tmavo fialovú. Môže to závisieť od klimatických podmienok a odrôd. Výška dospelého kríka nepresahuje meter, hoci sa často vyskytuje nízko rastúca mäta - až 30 - 50 cm. Listy sú oválne, hoci u niektorých druhov sú kopijovité, koreňový systém je malý a slabý.

Kvitnutie končí objavením sa vaječníka, hoci sa to považuje za zriedkavý výskyt, ovocie obsahuje vo vnútri niekoľko malých orechov.

Melissa má odlišný vzhľad ako mäta a s určitým pozorovaním je ľahké zistiť rozdiely. Stonka sa začína vetviť od samotného povrchu pôdy. Kvety sa nezhromažďujú v klášte, ale v krúžkoch obopínajúcich výhonky, ktoré sa nachádzajú v určitej vzdialenosti po celej dĺžke. Výška rastliny môže dosiahnuť jeden a pol metra, aj keď sa stáva, že sa stretne s takým kríkom pomerne zriedka. Listy balzamu citróna sú vajcovité.

končiaci kvetmi,

Vôňa

Končia sa rozdiely medzi balzamom citrónu a mätou - tieto kultúry sa líšia nielen vzhladom, ale aj vôňou. Vôňa mäty je výrazná afrodiziakum, má tóny mentolu. Vôňa je osviežujúca a korenistá s jemnými tónmi jarných kvetov.

Melissa má rovnako žiarivú vôňu, môžete rozlíšiť tóny citrusových plodov, najmä citrónu alebo limetky. Včely sa viac podobajú tejto kultúre, takže v lete pri zbere medu môžete odlíšiť rastliny od prítomnosti týchto malých toastov.Včely zriedka pristávajú na mäte, hoci vôňa nie je o nič menej atraktívna ako vôňa meduňky.

Na určenie zvláštností vôní stačí opatrne cítiť balzam citrónu a mätu striedavo - vôňové kytice sú také odlišné, že ich nemožno zamieňať. Znalosť opisu kultúr a pachov stačí na to, aby sa navždy naučili rozlišovať medzi týmito druhmi korenia.

vzhľad

príchuť

Môžete tiež rozlíšiť balzam mäty a citróna podľa chuti, ktorá má, rovnako ako užitočné vlastnosti, úplne iné vlastnosti. Máta má osviežujúcu vôňu mentolu a chuť má aj mentol. To je v miskách úplne zrejmé - získajú príjemnú kyticu korenia.

Melissa nie je tak bohatá na vôňu vôní - chuť rastliny, ak je správne žuť, pripomína citrón. Toto korenie sa často pridáva do limonád - úspešne nahrádza hlavnú zložku, rozdiel sa prakticky necíti.

prospešné vlastnosti

Rozdiely v chemickom zložení

Ak sa pýtate bylinkárov, aké prospešné vlastnosti má mäta a medovka, môžete počuť dosť zvedavú odpoveď - prvá rastlina dokonale osvieži a odtiene, druhá upokojí a má priaznivý vplyv na stav nervovej sústavy. Dôvodom tohto rozdielu je zloženie.

Mincovňa obsahuje:

 • esenciálne oleje;
 • nasýtené kyseliny;
 • výživové vlákno;
 • vitamínové skupiny (A, B, C);
 • tuky;
 • minerály (meď, fosfor, železo, draslík).

užitočné vlastnosti

Melissa nie je tak bohatá na užitočné zložky, hoci sa môže pochváliť mnohými prvkami, ktoré majú priaznivý vplyv na ľudské telo. Medzi nimi:

 • minerály (mangán, železo, horčík);
 • vitamíny (celá skupina vitamínov B, A, malé množstvo C);
 • tuky.

Dôležité! V balzame na citróny sa nenachádzajú žiadne vlákniny a éterické oleje, takže telo môžete obohatiť iba minerálmi a vitamínmi.

užitočné zložky

Liečivý účinok rastlín

Rozdiely medzi mätou a balzamom citróna nielen v chuti, aróme, vzhľade, ale aj v lliečivé vlastnosti, ktoré sa najlepšie študujú vopred, aby sa predišlo chybám pri liečbe. Na takéto zdravotné problémy alebo choroby sa odporúča používať mätu:

 • zápalové procesy vnútorných orgánov alebo na povrchu kože;
 • pretrvávajúce problémy s vysokým krvným tlakom;
 • infekčné choroby;
 • únava, strata sily, apatia;
 • problémy so zažívacím traktom, časté pálenie záhy, nadúvanie, poruchy stolice;
 • srdcová patológia, problémy s vazodilatáciou.

akcia rastlín

Melissa sa tak často nepoužíva na liečenie chorôb, hoci rastlina nemá menej liečivých vlastností a je často užitočnejšia ako mäta. Pre nasledujúce problémy sa odporúča používať rastlinné materiály s priaznivými vlastnosťami:

 • nervové poruchy, depresia, stres;
 • problémy so spánkom (nespavosť);
 • všetky typy dermatitídy, vyrážky na koži, nehojace sa rany, ťažké popáleniny;
 • pretrvávajúca hnačka;
 • zvýšená tvorba plynu;
 • nevoľnosť, ktorá sa môže zmeniť na dlhodobé zvracanie.

koža

Rastliny nie je potrebné používať ako prostriedok - do jedál môžete jednoducho pridávať suroviny, podľa toho pripravovať osviežujúce liečivé nápoje. Hlavným pravidlom prípravy nie je miešať mätu s citrónovým balzamom, nebude to mať pozitívny vplyv na zdravie, pretože byliny majú svoje vlastné vlastnosti a rôznymi spôsobmi ovplyvňujú ľudské telo.

Kde pridať balzam na citróny

Varenie má svoje vlastné charakteristiky a pravidlá pre používanie balzamu s citrónom. Často sa používajú čerstvé rastlinné materiály, suchá tráva má tiež jasný zápach a pri spracovaní takmer nestráca svoje užitočné vlastnosti.

pridajte balzam na citróny

Čerstvé rastlinné materiály sa používajú na prípravu prvých jedál, šalátov a dokonca sa pridávajú do dezertov. Suchá tráva dobre dopadá na marinády na ryby, mäso.Často ho pridávajú pri solení kapusty na zimu, ktorá obohacuje užitočný produkt o vitamíny, minerály a pretrvávajúcu svetlú arómu.

Pri príprave jedál je dôležité pamätať na to, že odporúčame pridať korenie niekoľko minút pred koncom varenia alebo dusenia. Ak to urobíte skôr, aróma nebude tak výrazná a môže sa objaviť aj horká chuť.

odporúčané korenie

Odporúča sa tiež používať balzam citrónu na prípravu aromatických osviežujúcich nápojov. Čaj na rastlinnej báze má veľa prospešných vlastností a pri pravidelnom používaní môže zlepšiť celkový zdravotný stav a pohodu.

Dôležité! Pri príprave nápojov nie je potrebné používať iba medový balzam - dobre sa hodí aj k tymiánu, majoránke, bazalke. Odporúča sa používať túto zmes na konzervovanie marinád.

osviežujúce nápoje

Kam pridať mincovňu?

Rovnako ako balzam na citróny sa odporúča používať mätu v akejkoľvek forme - čerstvej, sušenej, konzervovanej. Jediným pravidlom nie je zmraziť trávu, prospešné vlastnosti úplne nezmiznú, ale to ovplyvní prezentáciu rastliny, bohatý zelený odtieň sa stratí a nebude takmer žiadna aróma. Je lepšie experimentovať a ak je to možné, do misiek pridávať čerstvé rastlinné materiály, zvyšky sušiť a uschovať zvyšky a skladovať v uzavretých nádobách.

Do šalátov, mäsových jedál, omáčok sa odporúča pridávať čerstvé rastlinné materiály. Maslo šľahané mätou nakrájanou na dužinu má vynikajúcu chuť. Pečenie s pridaním tohto korenia získava nové tóny a svetlú vôňu. Dokonca ani pri príprave alkoholických nápojov mincovňa nebola, na jej základe sa pripravujú likéry a koktaily.

odporúča sa používať

Môžete tiež použiť suchú mätu. Často sa stáva hlavnou zložkou pikantných omáčok. Ďalším spôsobom použitia mäty je varenie voňavého čaju bohatého na užitočné vlastnosti. Nápoj sa odporúča pre mnohé zdravotné problémy a jednoducho na zlepšenie nálady a energie. Do čaju s mätou môžete pridať zázvor, citrón, dokonca škoricu.

Prášok zo suchých surovín je často súčasťou hotových korenín na jedlá.

Melissa a mäta sú rastliny, z ktorých každá má svoje vlastné vlastnosti, preto si nezamieňajte úplne odlišné kultúry, hoci pochádzajú z jednej obrovskej rodiny. Stačí starostlivo zvážiť ich vzhľad, vôňu, chuť, takže sa nebudete nikdy mýliť. Odporúča sa tiež oboznámiť sa s bylinami a zvláštnosťami ich použitia pri varení - zlepší sa chuť jedál a dodá im nový, jedinečný nádych.

koreniny na jedlá

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica