Ako pestovať a starať sa o mätu doma na semennej parapete

Parapet je miesto, kde môžete pohodlne usporiadať korenie, ktoré nielenže naplní miestnosť vôňou, ale aj jedlá. Rastlina, ktorá sa cíti dobre ako doma, je voňavá mäta. Pred pestovaním mäty doma sa odporúča oboznámiť sa s jednoduchými požiadavkami korenia, ktoré bude potrebné splniť, aby ste získali úrodu.

Funkcie pestovania na parapete

Nie je ťažké získať veľkorysú úrodu pestovaním voňavého korenia, a preto nepotrebujete zeleninovú záhradu - na mätu stačí na okenný parapet vyhradiť priestor. V byte v zime sa nebude cítiť horšie ako v záhradnej posteli pod otvoreným slnečným lúčom.

starať sa o mätu

Pri pestovaní korenín neexistujú žiadne zvláštnosti, hlavne je zabezpečiť náležitú starostlivosť, ktorá zahŕňa:

  • predbežná príprava substrátu;
  • zalievanie;
  • vrchné odevy;
  • osvetlenia.

Dokonca aj začiatočníci záhradkári, ktorí sa nezúčastnili na pestovaní izbových rastlín, sa s korením určite budú vedieť vyrovnať - mäta je nenáročná a nevyžaduje pravidelnú pozornosť.

príprava substrátu

Vhodné odrody na domácu kultiváciu

Mincovňa je najbežnejšie pestované korenie v otvorenej pôde, takže nie všetky odrody sú vhodné na použitie v interiéri. Na získanie úrody sa odporúča používať sadivový materiál nasledujúcich odrôd:

  • Obrad. Zvláštnosťou odrody je množstvo éterických olejov v zmesi. Listy sú pokrčené, majú bohatý smaragdový odtieň. Na získanie výhonkov sa odporúča stlačiť hlavný kmeň, inak sa krík začne natahovať silne nahor. Má trvalú vôňu.
  • Pearl. Charakteristickým rysom odrody je jej malá veľkosť. Kompaktné púzdra neumožňujú bočné púčiky, takže sa musíte zvierať. Vôňa odrody je pikantná mäta, zlepší chuť každého nápoja alebo jedla.
  • Pennyroyal. Odporúča sa iba na domácu kultiváciu. Charakteristickým rysom mäty sú dlhé bočné výhonky, ktoré premieňajú rastlinu na kompaktný svieži krík. V lete môžete pozorovať kvitnúce - ryžovky malých lila kvetov, ktoré vydávajú korenistú arómu.

Dôležité! Záhradné odrody môžu byť tiež použité na pestovanie na parapete, ale v lete budú musieť byť vytiahnuté na čerstvý vzduch, inak bude mäta klesnúť.

esenciálne oleje

Ako pestovať a pestovať na parapete

Počas výsadby nebudú žiadne konkrétne ťažkosti, hlavnou vecou je vyhnúť sa chybám v prvých fázach pestovania mäty. Na výsadbu je možné použiť niekoľko spôsobov:

  • semená (pracná a časovo náročná metóda);
  • odrezky (úrodu bude možné zozbierať za mesiac);
  • vrstvenie (prvé vonné listy sa môžu zbierať do 3 až 5 týždňov).

Bez ohľadu na vybranú odrodu a metódu rozmnožovania, zloženie pôdy, výber umiestnenia, počet polievaní sa veľmi nelíši - mäta je mimoriadne nenáročná a nelíši sa ani v podmienkach udržiavania izbových rastlín.

dlhá cesta

Príprava semien a odrezkov na sadenie

Prvým krokom pri pestovaní mäty je výber sadivového materiálu. Pri nákupe semien je lepšie uprednostňovať hybridné odrody - zriedka si zachovávajú svoje materské vlastnosti. Výsadba skoro na jar, namáčanie sadivo nie je potrebné - je lepšie poslať semená priamo na zem. Prvé klíčky so správnym teplotným režimom (najmenej 25 stupňov) sa objavia za pol mesiaca.

Je nevyhnutné striekať povrch substrátu - suchá pôda spôsobí smrť rastlín.

Rezanie je ľahší spôsob, ako získať mladé kríky mäty v krátkom čase. Horné výhonky dospelých rastlín sa zvyčajne nakrájajú na zakorenenie. Rezná dĺžka - do 10 cm. Nezabudnite odstrániť dolné listy, vložte výhonky do vody - korene sa objavia o týždeň a pol. Zostáva vysádzať rezanie do zeme - už za týždeň sa začne rast mladých listov, ktoré sa už dajú použiť na varenie.

odrezky na výsadbu

Aké by malo byť miesto

Dokonca aj pri izbovej teplote budete musieť nájsť najvhodnejšie miesto pre mincovňu. Je nevyhnutné zvoliť najslnečnejšie okenné parapety, ale treba mať na pamäti, že jasné lúče môžu spáliť jemné výhonky rastliny.

Aby ste predišli popáleninám, budete musieť v najteplejších dňoch vytvoriť umelý odtieň. Na to môžete použiť tenkú oponu alebo noviny. Ak nie je možné sústavne chrániť kríži pred slnkom, je lepšie uprednostniť západné alebo východné okná.

izbová teplota

Kde pestovať

Pre výsadbu je lepšie zvoliť kontajnery, napríklad pre kvetiny v interiéroch. Odporúča sa tiež používať nádoby. Hlavná vec je vziať do úvahy veľkosť koreňového systému kríka, silne sa vetví a nemusí sa zmestiť do malého hrnca.

Ak plánujete pestovať veľa rastlín, je lepšie získať veľký, dlhý kontajner, ktorý uľahčí starostlivosť o mincovňu. Aby bolo možné získať iba niekoľko kríkov, je lepšie používať hrnce.

dlhý kontajner

Aká pôda sa pestuje

Pôda na pestovanie mäty musí byť ľahká a výživná. Podklad si môžete pripraviť sami (zamiešať do rovnakých častí piesok, rašelina, kompost, záhradnú pôdu) alebo ho kúpiť v obchode.

Ak sa kúpi hotový substrát, je lepšie uprednostniť pôdu pre pestovanie izbových rastlín. Môžete ho nahradiť pôdou pre sadenice - je výživná a ľahko nasýtená kyslíkom a vlhkosťou.

izbové rastliny

pristávacia

Produkt výsadby nebude nijako zvlášť zložitý, bez ohľadu na to, ako prebieha rozmnožovanie. Pestované sadenice by mali byť vysadené v kvetináčoch po objavení sa štyroch dobrých listov. Nie je potrebné robiť výber - kríky sa odporúčajú okamžite posielať do kontajnerov pre mätu pre dospelých.

Zakorenené odrezky alebo vrstvenie vyžadujú väčšiu pozornosť - nezabudnite do každej diery pridať 10 - 15 g drevného popola, ktorý bude chrániť pred chorobami a škodcami, ktoré môžu poškodiť koreňový systém. Aby sa vylúčilo popálenie, musí sa popol najprv zmiešať s malým množstvom substrátu.

Dôležité! Ďalším dôležitým pravidlom výsadby je lepšie ho vyrábať v zamračenom počasí.

dochádza k množeniu

Starostlivosť o rastliny

Starostlivosť o mätu je jednoduchá - dodržiavajte základné pravidlá poľnohospodárskej technológie odporúčané pre izbové rastliny. Je ich málo - zalievanie, ničenie škodcov alebo chorôb, včasné zavedenie živín.

Ďalšou nevyhnutnou požiadavkou na starostlivosť o mäso je stlačenie, aby sa vytvorila sviečka. Odporúča sa vykonať tento proces počas celého roka - ak nezmeškáte okamih, môžete získať dlhú stonku s niekoľkými listami.

poľnohospodárske pravidlá

Polievanie pravidlá

Polievanie mäty možno vykonať iba teplou vodou. Odporúčaný čas zavlažovania pre substrát sú večerné hodiny. Počas dňa, za slnečného počasia, je lepšie zavlažovať - ​​zavedenie vlhkosti do suchého substrátu môže zničiť koreňový systém.

Uistite sa, že kríky pravidelne striekate. Máta má rád vlhký vzduch, takže v lete môžete dať nádobu s vodou blízko nádoby s rastlinou.

zavlažovanie substrátu

Vrchný dresing

Na rozdiel od rastúcich izbových rastlín nie je potrebné časté kŕmenie mäty. Živiny musíte pridávať raz za sezónu. Ako hnojivo sa používa roztok močoviny (1 g látky na liter vody).

Zavádzanie živín by sa malo vykonávať iba v lete - v zimnom období by mala byť mincovňa v pokoji. Ak sa v zime aplikuje vrchný obväz, výhonky sa začnú aktívne rozrastať a natahovať.

kľudový stav

Choroby a škodcovia

Choroby a hmyz zriedka postihujú mätu. Trvalá aróma a pomerne tvrdé listy nepriťahujú škodcov, snažia sa usadiť na lahodnejších rastlinách.

Ak sa napriek tomu vyskytnú ťažkosti a na kríkoch sa objavia nežiaduce susedia, mali by sa proti nim použiť šetriace ľudové prostriedky, chemikálie sa neodporúčajú.

Zvyčajne stačí omývať mäso niekoľkokrát mydlovou penou, aby škodcovia na dlhšiu dobu zmizli. Choroby sa najčastejšie vyvíjajú s nesprávnou starostlivosťou - pretečenie, nedostatok vlhkosti, nesprávny výber miesta. Oprava chýb je jednoduchá - skontrolujte svoje kroky a zistite, čo sa presne stalo.

pretrvávajúca aróma

Zber a skladovanie

Uchovávajte mincovňu zvyčajne sušené. Na tento účel sa odporúča použiť jemné mladé listy. Položte ich v jednej vrstve na čistý papier (predpranie) a nechajte na slnečnom parapete, kým sa vlhkosť úplne neodparí.

Pošlite suché lístky mäty na uskladnenie. Na tento účel používajte čisté sklenené nádoby, ktoré sú pevne zatvorené. Úložný priestor je chladný a tmavý s nízkou vlhkosťou.

Mincovňa je všestranná rastlina, ktorá sa dá použiť nielen na prípravu osviežujúcich nápojov, ale tiež na pridávanie do jedál a konzervovanie. Je to omnoho užitočnejšie ako zakúpené korenie, suroviny pestované nezávisle a v tomto procese nie sú žiadne zvláštne ťažkosti, dokonca aj neskúsený začiatočník sa s prácou vyrovná. Hlavná vec je splniť všetky požiadavky voňavej sviežej kríky a nie je ich tak veľa.

sušená forma

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica