Ako udržať mätu sviežu v ​​chladničke na zimu

Aromatická rastlina sa pestuje na potravinové, lekárske účely, na voňavkárske vône a ako okrasná plodina. Počas fázy kvetu mäta vyžaruje upokojujúcu vôňu, ktorá podporuje relaxáciu. Výsadba jedného koreňa vám poskytne úrodu dostatočnú na čerstvú spotrebu a úrodu pre nasledujúcu sezónu. Keď prídete na to, ako uložiť mätu, poskytnete svojej rodine jedinečné korenie a čajové lístky na celú zimu.

Zvláštnosti skladovania mäty

Podmienky skladovania mäty určujú prítomnosť liečivých vlastností a arómy v nej. Aby bolo možné trávu tráviť dlhú dobu, môže sa sušiť alebo zmraziť. Až donedávna sa sušenie považovalo za jediný spôsob zachovania kultúry. Po zmrazení si však rastlina zachová maximálne množstvo živín, pôvodnú chuť a vôňu.

čerstvá mäta

Príprava surovín

Brúsna mäta na zber sa začína koncom júna a pokračuje až do jesene:

 • čas zberu je určený začiatkom kvitnutia;
 • najlepšia je surovina rastlín druhého alebo tretieho roku;
 • odporúča sa zbierať rastliny v ranných a večerných hodinách, bez rosy, v teplom a suchom počasí;
 • má odrezať tretinu vetiev, pretože éterické oleje a iné účinné látky sa koncentrujú v listoch, kvetoch a vrcholkoch stoniek.

Čerstvý rast bude mať čas objaviť sa na zostávajúcej stonke pred koncom sezóny.

príprava surovín

Ako uchovávať čerstvú mätu

Čerstvá mäta zostane v chladničke týždeň. Za týmto účelom sú konáre zabalené do vlhkej utierky alebo umiestnené do nádoby. Ak chcete mincovňu vložiť do plastového vrecka, musíte zaistiť, aby do nádoby nevnikol žiadny vzduch.

bude uchovávať v chladničke

Sušenie mäty

Sušenie mäty nevyžaduje veľa úsilia a času:

 • strihané stonky sa ľahšie udržiavajú zviazané vo zväzkoch, ktoré sú zavesené v tienenej vetranej oblasti;
 • navrhuje sa experimentovať a do kolekcie pridávať vetvičky iných korenených bylín, ktoré majú rôzne druhy mletých nápojov;
 • ak sú rezané rastliny na paletách na sušenie, vrstvy by nemali byť silné. Suroviny sa pravidelne miešajú.

Pripravenosť je určená listami - ak sa ľahko oddelia od stonky a rozpadnú sa, je čas rozomelieť mätu a vložiť ju do papierových vreciek a sklenených pohárov na uskladnenie.

rezané stonky

Zmrazenie rastlín

Ak chcete mať na stole voňavé zelené jedlá po celý rok, musíte venovať pozornosť zimnému mrazu. Dnes existuje niekoľko možností zmrazenia. Zároveň sa zachováva farba listov, čerstvá chuť a užitočné vlastnosti.Celé listy sa používajú na varenie čaju, zdobenie riadu, prípravu dezertov, koktailov. Rozdrvený polotovar je vhodný na omáčky a pečivo.

mrazenie rastlín

Celé listy

Rezané zelené lístky sa umiestnia na päť minút do studenej vody bez ohľadu na to, kde rastú, umyjú sa pod vodovodným kohútikom a položia sa v tenkej vrstve na uteráky. Odstránenie nadmernej vlhkosti bude trvať pol hodiny. Urýchlenie procesu je možné zmiešaním surovín.

Vysušená mäta sa triedi: veľké zdravé listy a horná časť výhonkov sa ukladajú do malých pohárov alebo plastových nádob. Použitie plastových tašiek je nesprávne: obrobok je príliš krehký. Naplnená nádoba sa odošle do mrazničky.

Aplikujem listy

Celé vetvičky

Zmrazovanie stoniek listami nie je zakázané. Husté balenie je plnené porciovanými zväzkami mäty, opatrne stočené do skúmavky a umiestnené do mrazničky. Počas procedúry musíte monitorovať bezpečnosť listov.

rozdelené zväzky

Najemno posekané

Listy mäty sú vhodné v zime, rozdrvené alebo rozdrvené. Takéto zmrazenie je vhodné uskutočňovať v špeciálnych mini-formách alebo vložkách najrôznejších cukroviniek. Listy sa odrežú z umytých konárov a nechajú sa 10 minút schnúť. Pripravené suroviny sú jemne nasekané nožom alebo nasekané v mixéri. Výsledné pyré sa umiestni do foriem a umiestni do mrazničky. Zmrazený slepý pokus sa naleje do hustých polyetylénových vreciek a pevne sa uzavrie.

najemno posekané

V kockách ľadu

Na zmrazenie lístkov mäty v kockách ľadu potrebujete silikónové formy alebo špeciálny obal. V bunkách sú rozmiestnené citlivé listy a vrcholy stoniek v množstve 4 až 6 kusov a naplnené chladenou vodou. Polovýrobky sa umiestnia na niekoľko hodín do mrazničky, vyberú sa z foriem a prenesú sa do plastových vreciek. Tento spôsob mrazenia vám umožňuje nechať listy neporušené, čo vyzerá ako výhodné a elegantné v rôznych nápojoch.

silikónové formy

Použitie polotovarov:

 • Listy ako celok a vrcholy výhonkov sú vhodné ako čajové infúzie, na báze vonných látok, chladiacich nápojov, kompotov, koktailov. Takýto prípravok je užitočný ako prísada do zeleninových dusených mäsa, dusených mäsových výrobkov a hydiny, šalátov, prvých chodov, obilnín a tvarohov, syrových koláčov.
 • Vetvičky sa používajú ako prísada do mäsových a zeleninových roliek, parených jedál alebo do pečiva vo fólii.
 • Kocky ľadu sú vynikajúce pri osviežujúcich nápojoch, takéto polotovary sú obzvlášť dôležité pre Mojito.
 • Nasekaná mäta sa používa na ochutenie všetkých druhov omáčok, pečiva, šalátov z ovocia alebo zeleniny.

Nezáleží na tom, v akej forme ste pripravili mätu na skladovanie, táto rastlina bude prospešná a zanechá príjemný chuťový zážitok.

vrcholy výhonkov

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica